Ребров і момент істини: два історичні гранди, збірна України та ще безліч варіантів – куди податися після «Ференцвароша»

Світовий футбол 19 Лютого, 15:35 10746
Ребров і момент істини: два історичні гранди, збірна України та ще безліч варіантів – куди податися після «Ференцвароша» | 19-27
Сергій Тищенко передбачає наближення розв'язки у співпраці українського тренера із угорським чемпіоном.

Сергій Ребров відбувся, як тренер. Дуже важливим критерієм роботи для будь-якого спеціаліста є вміння досягати результату з різними командами і в різних умовах. Участь із Динамо та Ференцварошем у Лізі чемпіонів – яскраве підтвердження цього.

Ребров прийшов у Динамо в дуже непростий період, коли команда перебувала не в найкращому стані, а країна боролася за своє існування. Попри це, молодому тренеру вдалося досягнути дуже високих результатів – одразу виграти Кубок України, а потім ще й двічі чемпіонство.

Далі дороги Реброва і Динамо розійшлися. Тренер повністю віддав себе команді. Його ідеї більше не працювали. Була потреба нового наставника або ж перезавантаження команди. Ігор Суркіс обрав перший варіант.

Сергій Станіславович вирушив на Близький Схід. Провів сезон з Аль-Ахлі, після чого повернувся у Європу. Були розмови про його роботу в Легії, але врешті спеціаліст обрав угорський Ференцварош, який провалив старт сезону і залишився без тренера.

Успіхи угорського футболу далеко в минулому. Зараз лише відбувається становлення нових футбольних традицій. Належало працювати в команді з великим іменем, але дуже бідною реальністю. Фактично, будувати все з нуля.

За 2,5 роки Ребров досягнув із клубом дуже хороших результатів. Команда близька до третього поспіль чемпіонського титулу. Змогла вийти у Лігу Європи, а цього сезону грала в Лізі чемпіонів, пройшовши у кваліфікації такі серйозні клуби як Динамо Загреб та Селтік. По суті, тренер зробив із «Фраді» міцного європейського середняка.


Він створив філософію Ференцвароша. Це дуже схоже на футбол останньої команди Лобановського. Запущено систему, де кожен гравець знає своє місце та обов'язки на полі. «Фраді» досягають успіху завдяки командному футболу, де все продумано до дрібниць, а кожен футболіст може прогресувати тільки в параметрах колективних дій. Надійна, кількісна оборона, великий обсяг чорнової роботи, швидкий перехід з оборони в атаку, пресинг та стандарти.

Система для Реброва має ключове значення в кожному клубі. Напевно, це з'явилося після співпраці із Валерієм Васильовичем. За часів роботи в Динамо теж була вибудувана вертикаль. При цьому вона дуже серйозно відрізнялася від роботи Ференцвароша, а це ще більше підіймає тренерський авторитет Реброва. Український наставник не просто приходить в команду та намагається перебудувати клуб під власні принципи, а виходить з можливостей та реальності, які в нього є.

Станіславович підібрав склад Ференцвароша, ретельно працюючи над кожною позицією. Від того тренера-романтика, який починав у Динамо, зараз мало що залишилося. Ребров – тренер, заточений на результат. Він розуміє рівень власних можливостей і не грається у великого стратега сучасного стилю. Є певні можливості – з них потрібно виходити для досягнення успіху. Гру «Фраді» не можна назвати естетичною чи привабливою. Вони діють другим номером через швидкий перехід від оборони, важливу роль посідають фланги. Проти вищих за класом команд Ференцварош намагається нівелювати сильні сторони суперника. А от на рівні національного чемпіонату демонструють пресинг та індивідуальну майстерність гравців, яка у команди – найвища в Угорщині.

Зараз ситуація може повернутися до тієї, яка свого часу виникла в Динамо. 2021 рік Ференцварош розпочав дуже слабко. Команда здобула лише 3 перемоги у 7 матчах. Програли останній команді, яка фактично без шансів на виживання, – Діошдьйору. Потім зібралися та розгромили у дербі Уйпешт (4:0), не залишили шансів формальному переслідувачу Фехервару (2:0), відірвавшись від конкурентів на понад 10 пунктів. Тепер – нова втрата очок.

Складається враження, що навіть якщо «Фраді» не перемагатимуть в чемпіонаті Угорщини до завершення турніру, то перше місце нікуди від них не подінеться. Опоненти настільки слабкі, що просто не можуть конкурувати за титул.

Тренеру працювати у таких умовах дуже непросто. Адже потрібно десь шукати мотивацію для футболістів, щоб вони прогресували і віддавалися у кожній грі. А як гравцям «Фраді» шукати в собі емоції, якщо команда – фактично чемпіон? Для більшості з них це вже буде третій титул поспіль. Які тут можуть бути емоції? Скоріше буденність, рутина.

У Динамо була дещо схожа ситуація після двох чемпіонств. Коли гравці вже «наїлися». А якщо немає повної віддачі, то й прогресу немає.

Звичайно, що за таких обставин поштовхом для розвитку стають єврокубки. Це престиж, це увага, це гроші та можливість показати себе перед заможнішими клубами, щоб отримати кращі умови. Тільки проблема в тому, що єврокубки для Ференцвароша будуть ще нескоро. Наразі команда не виходила у весняну стадію ЛЄ чи ЛЧ. Перспективи такого сценарію дуже стримані.

Я припускаю, що Ференцварош досягнув свого максимуму. Далі потрібно щось змінювати. Видертися на гору важко, а втриматися там – ще важче. У наступних сезонах від Ференцвароша будуть очікувати більшого – мінімум групи ЛЄ. Тільки от налаштування суперників вже буде іншим. Не буде одноматчевих протистоянь у ЛЧ, тож пробитися туди стане вкрай складно. А якщо таки вдасться вийти в груповий етап одного з єврокубків, великі перспективи там не «світитимуть». Для покращення результатів потрібно щось змінювати та посилювати склад.

У цій ситуації є кілька важливих речей. Влітку Ференцварош придбав у Шахтаря повноцінний контракт Олександра Зубкова і підписав албанця Мірто Узуні. Обидва трансфери потягнули близько 3 млн євро. При всій повазі, це не ті футболісти, які відразу можуть підняти рівень гри команди чи результат. Ребров доповнив механізм Ференцвароша ще двома деталями, які допомогли в питанні глибини складу, ротації, швидкості. Підписати гравців вищої якості буде непросто. Причини дві – рівень національного чемпіонату та гроші. Взимку зірвався перехід румунського захисника Вірджила Гіце, який хотів 30 тисяч євро, а йому давали тільки 20.

В останньому матчі ЛЧ проти Динамо угорська команда добре виглядала близько години. Коли потрібно було посилювати гру – виникли проблеми. Такої можливості просто не було. Я веду до того, що Реброву можна лише мріяти про якісних гравців. Залишається працювати із наявними кадрами, розвивати їхні таланти і грати у командний футбол.

Є інший бік медалі. Футболісти, які себе проявили, хочуть піти. Бажання грати у сильнішому чемпіонаті та отримувати більше грошей – закономірне. Той же Зубков чи Токмак потребують наступного кроку у кар’єрі – для розвитку. Якщо цього не зробити вчасно, можна отримати демотивованих гравців. А важливою рисою для успіху Ференцвароша є якраз максимальна мотивація. Без неї ситуація нагадуватиме сьогоднішню, коли відбуваються регулярні втрати очок.


Також є гравці, які себе майже вичерпали в команді через вік. Потрібно думати про їхню подальшу заміну. Центральному півзахиснику Давиду Шигеру вже 30 років. Капітану команди Ловренчічу – 32. Клуб вже підібрав йому заміну в особі американця Генрі Вінго. З кожним роком ця проблема тільки наростатиме, бо молодих гравців у команді зовсім небагато. Одним із наймолодших є наш Зубков, якому 24.

Цієї зими Ференцварош активно підписував нових гравців. До команди приєдналися два гравці МТК – вінгер Даніель Гера та півзахисник Мате Катона. Ще один фланговий гравець атаки – грузин Георгій Хараїшвілі – перейшов зі шведського Гетеборга. Марокканський центральний захисник Самі Ммаее із бельгійського Сент-Трюйдена. Додайте до цього вище згаданого американця Вінго. Команда отримає нову кров. Рівень новачків – невисокий. Це все для командного футболу. Потрібно збільшувати конкуренцію, глибину складу, думати про втрату лідерів та ветеранів.

У жодному разі Сергій Станіславович не є сентиментальним. Інкаше влітку очолив би Динамо. Є певні речі, які просто не обдуриш. У сучасному футболі кожен тренер, кожен гравець має свій максимум в одній команді. Потрібно вчасно робити наступний крок, щоб не втратити у своєму прогресі.

Мені, як прихильнику таланту тренера Реброва, хочеться, щоб він не зупинявся у своєму розвитку. Для цього важливо, щоб Ференцварош змінював гру, додавав нові компоненти у її побудову. Напевно, при реаліях, які є у клубі, робити це буде важко. Потрібні серйозні трансфери для переходу на більш конструктивну гру.

Для кожного тренера важливо вчасно піти. Піти на гребені слави, а не тоді, коли в клубу виникають проблеми. Ребров дав Ференцварошу дуже багато. Далі ж потрібні нові виклики.

Хочеться сподіватись, що Сергій Станіславович в один момент стане тренером команди із провідної першості. Він має досвід виходу в Лігу чемпіонів із двома клубами, перемагав у чемпіонатах України та Угорщини. Не має жодних проблем із англійською. Якщо проблеми Ференцвароша поглибляться, попередні заслуги дуже швидко забудуться. Пригадайте, як у Динамо два чемпіонства втратили свою важливість після останнього невдалого сезону.

Питання – куди далі? Були розмови про збірну України у випадку відходу Шевченка після Євро. Клубний футбол і футбол збірних – різні. Ребров має досвід роботи асистентом у національній команді, але то було вже давно і довго не тривало. Вважаю, що повернення у збірну буде для нього кроком назад. Клубний футбол завжди був вищим і складнішим за футбол збірних. А Станіславович зарекомендував себе якраз на клубному рівні.

Шандор Варга вже багато років працює із Ребровим в якості агента. У нього є хороші зв’язки в Англії. Ребров там грав. Знає мову і менталітет. Можливо, варто лобіювати українського тренера саме в англійські команди. Нехай навіть невеликі, але у випадку успіху буде шанс рости кар’єрними шаблями.

Хорошим трампліном для футболістів і тренерів є Бельгія, Нідерланди. Там амбітні команди, які можуть надати Реброву можливості для зростання і стати останньою сходинкою до роботи в топ-чемпіонаті. Ось Бенфіка провалює сезон. Відставання від Спортінга – вже 13 очок. Повернення Жорже Жезуса не дало ніяких дивідендів. Або, наприклад, Селтік, якого Ференцварош обіграв у кваліфікації ЛЧ. Чемпіоном стане Рейнджерс (має перевагу у 15 очок), єврокубки для Селтіка вийшли провальними. А успіх у цьому клубі – пряма дорога в АПЛ. До слова, контракт Ніла Леннона діє до кінця сезону.

Варіанти можна шукати. Потрібне хороше лобі. Дуже не хочеться, щоб проблеми Динамо повторилися в Угорщині. Резюме Реброва точно конкурентне і викликає повагу. Самобутній, сучасний тренер, зі своїм баченням футболу, репутацією великого гравця, тренерським штабом та вмінням досягати результату.

Сергій Тищенко, Футбол 24.