Суперкубок України як європейський унікум. Такого немає в жодній іншій країні континенту

Футбол України 23 Липня, 14:00 1804
Суперкубок України як європейський унікум. Такого немає в жодній іншій країні континенту
У нас трофеєм володіли лише «Динамо» і «Шахтар», а рекордсмен на континенті - Польща.

У майбутню суботу повинен був відбутися черговий поєдинок за Суперкубок України, яким традиційно відкривається новий футбольний сезон в УПЛ. Однак, керівництво Прем'єр-ліги перенесло дату зустрічі на два місяці, погодившись з доводами команд-учасниць, що збірникам обох клубів необхідно більше часу на відновлення після ЄВРО. Таким чином, в цьому році володар трофея визначиться не тільки в незвичайний час – в самий розпал першого кола чемпіонату, але і в рекордно пізній для цього одноматчевого міні-турніру термін – 22-го вересня. Втім, це досягнення – суща дрібниця, порівняно з загальноєвропейським рекордом, який міцно утримує наш Суперкубок.

В цьому році за трофей, який в Україні буде розігруватися вже увісінадцяте, поборються два його незмінних переможці – «Шахтар» та «Динамо». Киянам кубок діставався 9 разів, «гірникам» – 8. І ніяких передумов до того, що існуюче двовладдя найближчим часом буде порушено, поки не видно. Нам стало цікаво: наскільки цей випадок унікальний, чи в Європі ще є чемпіонати, де національний Суперкубок вигравали лише дві команди. А оскільки в різних країнах цей турнір має різну історію, для чистоти експерименту ми взяли часовий відрізок з 2004-го року, коли у нас пройшов дебютний розіграш. І виявилося, що Україна таки «попереду всієї Європи». З усіх футбольних асоціацій-членів УЄФА, де поєдинки між чемпіоном та володарем національного кубку проводяться на регулярній основі (а не час від часу), немає іншої такої країни, де б за останні 17 років трофеєм володіли тільки два клуби.

Найбільш близькою до нашої є ситуація в Португалії, там у новому столітті перемогу в Суперкубку святкували лише клуби Великої трійки – «Порту», «Бенфіка» і «Спортинг».

По три переможці турніру набралося також в Хорватії, Словаччини (СК скасований в 2016-му) і Ірландії. Але тут, як то кажуть, є нюанси. У хорватів і словаків, якщо команда робила золотий дубль, матч за Суперкубок взагалі не проводився, і, як наслідок, за останні 15 років трофей там розігрувався лише по 6 разів. В Ірландії ж після довгої перерви турнір відродили тільки в 2014-у році - під назвою Кубок президента.

Наші північні сусіди білоруси, які розігрують Суперкубок з 2010-го року, багато років жили в умовах безальтернативної гегемонії одного клубу – БАТЕ (13 чемпіонство поспіль!). Проте в Супері її вдавалося переривати – «Гомелю» (2012) і двічі брестському «Динамо» (2018, 2019). А навесні цього року трофей вперше дістався минулорічному чемпіону країни солігорському «Шахтарю».

В Ізраїлі, як і в Ірландії, Суперкубок після довгої перерви відновили зовсім нещодавно, в 2015-у році. Але за цей час трофей встиг поміняти вже чотирьох господарів. А в найближчу суботу він може знайти і п'ятого власника – діючий чемпіон країни «Маккабі» з Хайфи отримає нагоду взяти свій дебютний Суперкубок у зустрічі з одноклубниками з Тель-Авіву.

У Казахстані Суперкубок розігрують лише з 2008 року, але список переможців турніру складається вже з семи клубів-лауреатів. А в Швеції, де матчі за Суперкубок проводилися тільки з 2007-го по 2015-й рік включно, після чого турнір був закритий через відсутність глядацького інтересу, стільки ж переможців (7) набралося всього за 9 проведених розіграшів.

Що стосується топ-5 чемпіонатів, то там число тріумфаторів Суперкубка варіюється від 6 клубів (Іспанія та Італія) до 4 (Франція та Німеччина). При тому, що у німців турнір довго не проводився і був відроджений лише в 2010 році, а у Франції у 8 останніх розіграшах незмінно перемагав ПСЖ.

Країни, які в Таблиці коефіцієнтів УЄФА розташовані неподалік України (Росія, Бельгія, Туреччина, Нідерланди), вшановували за ці роки по 5-7 тріумфаторів. Абсолютним же європейським рекордсменом останнього 17-річчя є Польща. Там починаючи з 2004 року трофей встигли підняти над головою капітани 11 різних клубів. В цьому році поляки дозволили ненадовго наздогнати себе румунам, після того, як 10 липня Суперкубок Румунії вперше дістався «Університаті» з Крайови. «Студенти» у себе на батьківщині стали десятим з 2004-го року лауреатом турніру. Але двовладдя зберігалося всього тиждень. Минулої суботи відбувся черговий Суперкубок Польщі, перемогу в якому вперше відсвяткував «Ракув». Перегравши у серії післяматчевих пенальті столичну «Легію», клуб з Ченстохови став одинадцятим за 17 останніх років тріумфатором національного Супера. А в цілому за всю історію турніру, який у наших західних сусідів проводиться з 1983 року, трофей вигравали аж 17 команд! Ось вже де воістину торжествує принцип «Щоб нікому не було образливо».

Суперкубок України як європейський унікум. Такого немає в жодній іншій країні континенту - изображение 2

Кількість клубів, які здобували перемоги в національних Суперкубках Європи (УЄФА) з 2004 року:

2 – Україна
3 – Португалія, Хорватія, Словаччина, Ірландія
4 – Німеччина, Франція, Словенія, Чехія, Півн. Ірландія, Молдова, Ізраїль, Білорусь
5 – Англія, Росія, Бельгія, Ісландія, Литва, Мальта, Андорра, Сан-Марино, Гібралтар
6 – Іспанія, Італія, Туреччина, Угорщина, Естонія
7 – Голландія, Швеція, Кіпр, Казахстан
8 – Болгарія, Албанія, Вірменія
9 – Грузія
10 – Румунія
11 – Польща