П'ять думок після матчу Україна – Уельс

Збірна України 5 Червня, 21:11 14315
П'ять думок після матчу Україна – Уельс | 19-27
Непризначений пенальті на Ярмоленку, відсутність вилучення для Джеймса та випадковий автогол принесли Уельсу перемогу над Україною в фінальному матчі відбору до ЧС-2022.

Матч проти збірної Шотландії довів, що Україна здатна демонструвати не тільки потужний, а й дуже інтенсивний і тактично складний футбол – з грамотним контролем м'яча й крутою позиційною структурою. Принаймні, в своєму основному складі й проти суперника рівня скоттів. Збірна Уельсу мало чим відрізняється від «тартанової армії», тож Олександр Петраков не став нічого вигадувати. На вирішальний поєдинок за право зіграти на ЧС-2022 «синьо-жовті» вийшли у тому ж складі, що і чотири дні тому.

Валлійці теж не здивували. Роб Пейдж прогнозовано випустив у старті всіх лідерів. Примітним став хіба що вихід Мура в основі – британські ЗМІ очікували, що тренерський штаб довірить одну з трьох позицій в атаці Гаррі Вілсону (11 голів і 21 асист у Чемпіоншипі), однак його залишили в запасі. Мур спеціалізується на грі в повітрі, тож тактичний план господарів був очевидним. Уельс збирався працювати через довгі закидання, стандарти та подачі. Як завжди.

Матч виявився складнішим в тактичному плані, ніж чотири дні тому

В тактичному плані обійшлося без несподіванок. Україна з перших же хвилин почала встановлювати контроль над м'ячем і розігрувати м'яч в трикутниках.Фулбеки при розіграшах підіймалися високо, Зінченко й Маліновський опускались, Ярмоленко та Циганков відкривалися у напівфланзі, Яремчук підігрував. Велика ставка робилася на контрпресинг і боротьбу за підбирання. Уельс, своєю чергою, відмовивився від високого пресингу, обороняючись середнім блоком з перекриванням простору в центрі, а в атаки господарі виходили через лонгболи та ривки по флангах.

В обох команд все пішло не так круто, як вони задумали. Через рясний дощ у Кардіффі зросла кількість єдиноборств, що було на руку валлійцям. З розпасовками також стало складніше, адже м'яч було важче контролювати. Валлійці при цьому досить часто змушували українців сідати нижче, захищаючись проти закидань в глибину й класно працюючи на підбираннях – особливо після стандартів. Втім, їх було не так і багато, а компактний блок в центрі не рятував від шикарних відкривань «синьо-жовтих» у ключових зонах.

Україна домінувала, але не без нервів

Загалом, Україна в перші 30-35 хвилин виглядала набагато цікавіше за Уельс, якісно розігруючи м'яч і створюючи топові моменти після фірмових відкривань і перепасовок. Просто в Кардіффі було важче, ніж у Шотландії

Вже на 4-й хвилині наші футболісти провели перший удар у площину – це Маліновський вирішив перевірити Хенессі прямим ударом зі стандарту. Уейн зафіксував м'яч, однак не дуже впевнено, тож надалі «синьо-жовті» не гребували лонгшотами. Зокрема, всього через 5 хвилин Циганков, опинившись на правому фланзі, змістився до карного майданчика й бахнув у ближній кут. Хенессі парирував. На 12-й же спрацювало вмикання Забарного з проникним пасом на Яремчука. Роман вивалився прямо на голкіпера й потужно пробив, але Хеннесі врятував Уельс.

Після цього валлійці дещо заспокоїли гру, однак в середині першого тайму сталася нова серія моментів. Так, на 22-й хвилині Караваєв прийняв простріл Циганкова у штрафному, однак невдало обробив передачу, пробивши у захисника. На 29-й та 31-й же шикарна комбінація завершилась скидками Яремчука під вихід Циганкову віч-на-віч – втім, у першому випадку Вітя пробив повз ворота (і заліз в офсайд), а в другому Хенессі встиг випередити хавбека. Між цими епізодами був хороший постріл Зінченка, який теж став здобиччю воротаря.

За весь цей період Уельс не продемонстрував нічого по-справжньому небезпечного. Так, на певних відрізках господарям вдавалося перевести гру в купу єдиноборств. Так, у них були стандарти, після яких було лячно, а в одному з епізодів Бущан навіть отримав пошкодження. Втім, моментів у Уельса не було – лишень кілька неточних або кволих дальніх ударів.

Випадковість змінює все

Нічого не віщувало біди, аж поки на 33-й хвилині Маліновський не збив Джеймса в метрах 24-х від власних воріт. Матеу Лаос призначив штрафний, а до м'яча підійшов Бейл. Багато хто очікував на прямий удар, однак Гарет виконав подачу в раойн лінії воротарського – а Ярмоленко в спробі її вибити підрізав м'яч у власні ворота... 1:0.

Після цього господарі не провели жодного небезпечного епізоду, однак до самого кінця першого тайму їм вдалося затягнути Україну в футбол, який був вигідний Уельсу. Купа єдиноборств, виноси, лонгболи, хаос, контратаки – все це сильно било по контролю м'яча з боку України. Підопічним Олександра Петракова дійсно стало важко. Втім, навіть у такій грі «синьо-жовті» мали забивати. Якби не Матео Лаос.

Арбітр захистив Уельс у першому таймі

Призначення Матеу Лаоса не подобається жодній команді в світі. Занадто це своєрідний арбітр. Проблеми з ним виникли вже на 3-й хвилині, коли Україні не зарахували гол зі штрафного – Зінченко пробив у правий нижній кут, скориставшись тим, що валлійці не очікували на удар. Втім, Лаос дав зрозуміти, що бити будуть тільки після свистка.

На 41-й хвилині стався ключовий епізод – Аллен у власному карному майданчику наступив на ногу Ярмоленко. На повторах це було чітко помітно, але Матеу Лаос віддав епізод на розсуд VAR. Його асистенти переглянули відео і... призначили кутовий замість пенальті!

Крім того, на 42-й хвилині Деніел Джеймс міг отримати вилучення за удар ліктем у Караваєва. Лаос за такі моменти одразу давав жовту картку, однак Деніела він пожалкував. Між тим, у валлійця вже була одна жовта.

Гойдалки в другому таймі

На початку другого тайму українські вболівальники схопилився за серце, адже «дракони» мали забивати другий гол. Джеймс протягнув м'яч по флангу й запустив передачу на Мура, той прострілив у центр штрафного на Ремзі, а Аарон пробив у дотик – повз дальній кут! Пронесло.

Цей епізод започаткував гойдали в перші 20 хвилин другого тайму. Україна більше тримала м'яч і загалом тиснула, не відходячи від власного стилю, але моменти виникали біля обох воріт. Зокрема, на 55-й хвилині Циганков замкнув простріл Миколенка ударом з кількох метрів, однак Хеннесі якимось дивом парирував. Яремчук добивав, але неточно. Уельс відповів на 62-й ударом Джеймса з меж карного майданчика – його накрили, але відскок пішов за комірець Бущану. Георгій в останню мить перевів сферу над поперечкою.

На 66-й хвилині героєм України міг стати Маліновський, який несподівано вистрілив з дальньої дистанції. Хенессі не очікував на лонгшот, однак м'яч по-зрадницьки пройшов поруч з правою стійкою. Після цього пішли заміни – Маліновський і Степаненко покинули поле, Сидорчук і Шапаренко зайшли. Роб Пейдж, своєю чергою, замінив Джеймса на Джонса.

Новаий розмін моментами стався на 70-х хвилинах. Лячно було вболівальникам обох команд. Україну надзвичайно сильно пронесло на 75-й та 76-й: спочатку Джонсон отримав переведення на лівий край і бахнув у ліву стійку, а потім Бейл спокійно прийняв навіс на 11 метрів, потужно вистріливши низом – Бущан виручив! Олександр Петраков у відповідь кинув у бій Мудрика й Довбика, знявши Циганкова й Яремчука. Цей хід міг врятувати вже за хвилину: Мудрик відгукнувся на навіс від Зінченка, знайшов пасом Довбика, а той п'яткою скинув м'яч Ярмоленку – Андрій, однак, пробив у захисника, а Караває на добиванні зіграв невдало.

Фантастичний момент стався на 84-й хвилині, коли Довбик зависнув у центрі карного майданчика й пробив головою в дальню дев'ятку (Миколенко подавав) – Хенессі у карколомному стрибку дістав м'яч, а з добиванням у нас не склалося. На 87-й же з дистанції класно приклався Миколенко, однак і тут Хенессі виручив Уельс. У компенсований же час Ярмоленко міг перевести гру в овертайм, пробивши під поперечку. Хенессі і тут був на висоті.

Зрештою, фінальний свисток зафіксував перемогу збірної Уельса. На жаль, після 16 років відсутності на ЧС-2022 збірна України не змогла кваліфікуватись на Мундіаль. Уельс зіграє там замість нас. Вперше за 64 роки.