Мудрик і Циганков пішли. А хто лишився? Як втрата головних зірок вплине на «Динамо» та «Шахтар»

Футбол України 24 Січня, 10:22 585
Мудрик і Циганков пішли. А хто лишився? Як втрата головних зірок вплине на «Динамо» та «Шахтар» | 19-27
Всього за один тиждень із УПЛ в провідні чемпіонати світу продані найкращі гравці наших грандів. Яким буде життя після Мудрика та Циганкова й кому відхід зірок відкриває шлях до визнання?

75 000 000 євро плюс потенційні багатомільйонні бонуси – гранди УПЛ за один тиждень продали своїх найбільш зіркових футболістів. І коли новини про рекордні трансфери, преміальні виплати та зарплати відгриміли, залишається питання – а як Шахтар і Динамо будуть заміняти таких важливих гравців, як Михайло Мудрик і Віктор Циганков?

Sport Arena розбирає вірогідність тих чи інших варіантів для заміни головних зірок наших грандів.

Михайло Мудрик

  • Всього за Шахтар: 44 матчі, 12 голів, 17 асистів
  • У сезоні 2022/23: 18 матчів, 10 голів, 8 асистів
  • А скільки цього сезону забила його команда? 37 голів (29 в УПЛ, 8 в ЛЧ)

Стрімкий злет Мудрика починався в минулому – недограному – сезоні. Для команди Де Дзербі він встиг стати важливим навіть попри наявність кількох класних легіонерів, у тому числі – Давіда Нереса, який круто виглядав на передсезонці, проте не встиг зіграти жодного матчу через початок бойових дій. За неповних два сезони Михайло переконливо довів, що на вітчизняному рівні може робити різницю, а потім видав майстер-клас у груповому етапі Ліги чемпіонів, що й визначило його долю.

Продаж за 70+30 млн. євро в Челсі зробив Михайла найдорожчим футболістом в історії українського футболу.

Хто може його замінити?

  • Олександр Зубков
  • У сезоні 2022/23: 12 матчів, 4 голи за Шахтар

Зубков розкішно провів окремі матчі, забивавши Реалу, проте осінню частину сезону не дограв через травму. Виглядав би основним кандидатом на будь-яку з позицій вінгерів, але тут ще питання – де зручніше грати самому Саші. Здається, все-таки праворуч. Це може змусити тренерський штаб шукати інші варіанти.

  • Мар’ян Швед
  • У сезоні 2022/23: 6 матчів, 3 голи, 1 асист за Шахтар

Швед – це яскравий спогад про «Лейпцигське диво», та вже невдовзі обдарований і різноплановий атакувальний гравець потрапив у лазарет. Після перенесеної операції та реабілітації Маріо буде чи не найголовнішим претендентом на основу, причому, з рівними шансами на відразу кілька позицій. Якщо Зубкова переведуть наліво, праворуч першим вибором може стати саме Мар’ян. Але набагато привабливішою нам видається саме ставка на Шведа з його ударною правою та вмінням завдати удару в стилі Коноплянки.

  • Георгій Судаков
  • У сезоні 2022/23: 19 матчів, 1 гол, 6 асистів за Шахтар

Це не вінгер, а центральний атакувальний півзахисник, інсайд. Але в молодіжній збірній України під керівництвом Руслана Ротаня Судаков досить здорово виглядав у ролі інвертованого лівого півзахисника. Це дозволяло йому ефективно зміщатися з флангу в центр, звільняючи простір для флангового захисника (в Шахтарі Михайличенко та Корнієнко за таке тільки подякують), а також пробивати з правої та віддавати поперечні й розрізні передачі.

До слова, у такій якості можуть бути використані й Андрій Тотовицький (2 матчі в сезоні) з Артемом Бондаренком (18 матчів, 2 голи, 1 асист).

  • Іван Петряк
  • У сезоні 2022/23: 17 матчів, 1 асист за Шахтар

28-річний вінгер повернувся в Шахтар після доволі успішного, проте й неоднозначного періоду в Угорщині. За цифрами – порядок (у 160 матчах – 72 результативні дії, 34 голи та 38 асистів), але резонансний перехід із Ференцвароша в Фехервар викликав на голову Петряка багато хейту й не приніс бажаних титулів. Чемпіонський титул із Фраді часів Реброва так і залишився для Івана єдиним за кордоном. У цьому сезоні Петряк набирав форму довше за інших новачків і був, радше, гравцем ротації – всього одна результативна дія в 17 матчах.

  • Олег Очеретько
  • У сезоні 2022/23: 7 матчів, 1 асист за Шахтар

Років півтора-два тому він взагалі здавався одним з найталановитіших із свого покоління, регулярно грав за ФК Маріуполь і став одним із тих, кого залишили в Шахтарі в новому сезоні. Плюс і одночасно мінус 19-річного півзахисника – в універсалізмі. За бажання його можна ставити вінгером, інсайдом, атакувальним і навіть центральним півзахисником. Шансів проявити себе він отримуватиме немало, проте на місці Мудрика він навіть не в трійці як перший вибір.

  • Дмитро Топалов, Андрій Кулаков
  • У сезоні 2022/23: Дмитро – 1 матч за Шахтар, Андрій в офіційних матчах не грав

Дует швидких і технічних атакувальних універсалів, які були дуже круті в останніх сезонах ФК Маріуполь. Обидва мають по кілька можливих позицій в резюме – Топалов, крім точки лівого півзахисника, кажуть, може непогано закрити навіть лівий фланг захисту, Кулаков цілком органічний на вістрі нападу та в відтяжці.

У Шахтарі хлопці в глибокій ротації, не змогли дочекатися свого шансу, як, наприклад, Криськів. Топалову – 24, Кулакову – 23. Їм треба грати. Не виключена оренда, тому що не віриться, що «гірники» відпустять гравців з такими хорошими задатками назовсім. Багато буде залежати від зборів, де Йовічевич дасть їм шанс.

Резюме

Звісно, уявити собі повернення з оренд Тете, Соломона чи Педріньо було б приємно – та ми розуміємо всі ризики для українського клубу в задіюванні легіонера станом на зараз. Придбати легіонера можна – навіть попри те, що після такого вдалого продажу будь-який клуб постарається здерти з Шахтаря подвійну ціну. Крутий сезон у Сабаху проводить Олексій Кащук (8 голів і 4 асисти в 13 матчах), але різниця з його нинішнім змагальним рівнем очевидна – в Шахтарі чемпіон світу все ще боровся б за час у ротації з Очеретьком, Топаловим, Кулаковим.

20-річний Кевін із Палмейраса розриває «копінью» — в шести матчах у нього 9 результативних дій (4+5). Але юний іноземець у чужій, проблемній країні — це не настільки очевидна надія на заміну провідного гравця. 23-річний Джеффіньо, який належить Ботафого, певний час теж значився у списку трансферних цілей Шахтаря. Проте у цього вінгера досить слабка результативність (42 матчі за кар’єру ‒ 5 голів і 7 асистів). У бразильській Серії «А» хлопець провів, суворо кажучи, один повний сезон. Такому теж буде важко сходу стати настільки ж корисним, як Мудрик. Це фантастика.

Тому що здається нам? Основні кандидати на місця двох вінгерів – це Зубков і Швед. У випадку, якщо їхнє відновлення від травм затягнеться, може бути великий шанс для Петряка. Нам видається цікавим варіант із Судаковим ліворуч – але є розуміння, що це змінить темпоритм і навіть стиль гри команди Йовічевича. На такий крок ще треба зважитися – під нього дещо змінюватимуть свій ігровий функціонал як мінімум три позиції (лівий захисник, опорник і інсайд, а також дещо інакше змушений буде грати форвард).

Віктор Циганков

  • Всього за Динамо: 236 матчів, 94 голи, 64 асисти
  • У сезоні 2022/23: 23 матчі, 9 голів, 6 асистів
  • А скільки цього сезону забила його команда? 34 голи (24 в УПЛ, 5 в квЛЧ, 5 в ЛЄ)

Талант Циганкова очевидний дуже давно, після голу п’ятою його ледве не зі стадіону готове було забирати Лаціо, ходили чутки про Атлетико, Севілью, Хоффенхайм, а в останні місяці – ПСВ Ейндховен. Вибір Циганкова парадоксальний і нагадує спосіб просто вибратися кудись – агент Пере Гвардіола влаштував свого підопічного в клуб.

Зіткнувшись із очікуваною новою про підписаний попередній контракт «без півроку вільного агента», Динамо погодилося на 5 мільйонів і частку від подальших трансферів Віктора, щоб Жирона вже зараз змогла його забрати. Втім, навіть за ідеальних обставин важко буде вибити повну оціночну вартість Циганкова (це €22 млн. станом на сьогодні, а в піковий період Вітя оцінювався навіть у 25 млн.).

Ким Динамо може спробувати замінити гравця, причетного до майже половини його голів у цьому сезоні?

  • Кахім Перріс
  • У сезоні 2022/23: 7 матчів за Динамо

23-річний ямаєць вже після початку сезону прибув із словенського Копера. За цей час сім разів вийшов на заміни та не відзначився жодною результативною дією. Нащадок Раміреса, Шкуріна та Отальваро з Морено? Зараз ближче до цього. Втім, на користь Перріса говорить те, що після почергового відходу Де Пени, Вербича та Циганкова в Динамо просто не залишається інвертованих правих вінгерів, крім нього – для інших гравців це не першочергова позиція.

  • Назар Волошин
  • У сезоні 2022/23: 13 матчів, 4 голи за Кривбас

Наш фаворит – Волошин справив якнайкраще враження в своїй короткотривалій оренді в Кривбас, ставши для Вернидуба одним із важливих гравців основи в команді, яку він переформатував нашвидкуруч після здобутого попереднім складом підвищення в класі. Назар покривав великий простір, здорово діяв один на один, не боявся йти в обіграш і на загострення. Причому, поки що в нього відчуваються певні рудименти юнацького футболу – він носиться з великим завзяттям і не завжди приймає правильні рішення. Проте в хорошого тренера такі гравці якраз найшвидше прогресують. Сподіваємося, Волошин отримає цього року від Луческу свій великий шанс, а далі все залежатиме від нього.

  • Олександр Караваєв
  • У сезоні 2022/23: 23 матчі, 2 голи, 1 асист за Динамо

30-річний Караваєв – «Безсонов» чи «Дмитрулін» наших часів, і серед 4-5 позицій, які він теоретично може закрити, правий хав – оптимальна. Проте в наші часи, де інвертований вінгер – не екзотика, а звичка, яка майже як даність, треба обов’язково підкреслити таку річ. Правоногий Караваєв – це не вінгер, як Циганков, а класичний фланговий півзахисник зі всім, що звідси виходить. Це може бути добре для центрфорварда та колеги на лівому фланзі, проте це не буде добре для результативності самого Саші. Нам здається, що Луческу схилятиметься саме до цього варіанту.

Додамо, що аналогічно на місці правого півзахисника міг би зіграти Микита Кравченко, проте в першій клубній команді Динамо його, здається, на цю точку не розглядають.

  • Богдан Леднєв
  • У сезоні 2022/23: 13 матчів, 2 асисти за Фехервар

Це один із тих гравців, які колись так круто виглядали в обоймі юнацьких складів Динамо. Промовиста статистика Леднєва в юнацькій Лізі чемпіонів – 8 результативних дій у семи матчах (шість голів і два асисти), що тут ще треба додавати? Проте численні спроби заграти в Динамо зазнавали незмінних невдач – у 32 матчах всього два голи, хоча й конкуренція тоді була – не рівня тій, яка вимальовується зараз.

Найкрутіше Леднєв виглядав у Зорі (16 голів і 5 асистів у 61 матчі), а в Угорщині вже не був настільки видовищним і результативним (4 асисти без голів у 23 матчах). При своїй різносторонності, Богдан схожий на того ж Кабаєва часів Зорі ‒ може зіграти вінгера, інсайда, атакувального півзахисника, під нападником. Але в порівнянні з Циганковим йому не вистачає командності та завершення. Навіть у кращі свої часи забивав він суттєво менше за Віктора, і нема впевненості, що після невдалої закордонної оренди зможе більше.

На зборах, напевно, Леднєва ретельно передивляться, проте цілком можливо, що вже готують йому нову оренду. А жаль – суто за рівнем, за шаленим ударом, Богдан ближче до того, що добре вдавалося Циганкову.

Самба Діалло

У сезоні 2022/23: 2 матчі за Динамо

Почнемо, напевно, ось із чого. Коли не досягли успіху спроби агентів сенегальця прилаштувати його в якийсь європейський клуб і він повернувся в Динамо, пробитися в основу він не зміг – лише двічі вийшов на заміну в Лізі Європи. Що б він там не творив у юнацькій Лізі УЄФА, як би важко не було Динамо з лівим флангом півзахисту після втрати Де Пени та Вербича, Діалло так і не зміг пробитися в основу на основній для себе позиції.

Пробувати Самбу праворуч – означає створити йому певну ігрову незручність. Діа – правоногий вінгер, який любить зміщуватися в центр для завершення з ударної ноги. З правого флангу його дії, більшою мірою, будуть на загострення, а не завершення. Тому вважаємо цю опцію не дуже реалістичною.

  • Джастін Лонвейк
  • У сезоні 2022/23: 10 матчів, 1 гол за Динамо

При всьому скепсисі щодо придбань в останні роки, нідерландець сподобався. А якщо зважати, що 23-річний півзахисник прибув після початку сезону й не проходив збори, його дебют досить оптимістичний. Матч із Ворсклою показав, що Лонвейку є куди зростати. Чому ж ми атакувального півзахисника тулимо в кандидати на місце Циганкова? Річ у тім, що в Динамо є Буяльський і відновлюється Шапаренко. Місць для піднападників і інсайдів не може бути більше за два. Як поєднати цих трьох досить цікавих гравців? Є варіант із Буяльським наліво (будь ласка, не треба туди Гармаша чи Шепелєва), тоді можна згадати про другорядне амплуа Джастіна. Правим півзахисником він за необхідності може зіграти, а сильний удар навіть може зробити його ефективним у матчах із суперниками з низьким оборонним блоком.

  • Владислав Кабаєв
  • У сезоні 2022/23: 17 матчів за Динамо

Швидко вирішити проблему Вербича спробували за рахунок Кабаєва. Хлопець, який за Зорю забивав-то небагато (в 129 матчах – 10 голів і 16 асистів, всього 26 результативних дій), це перше півріччя в Динамо відбігав взагалі без голів. У чому фішка Кабаєва – у Зорі він реально пограв на всіх атакувальних позиціях. Справа в півзахисті також зіграє. Але, як ми говорили в контексті Караваєва, у сучасному футболі більше люблять флангову інвертацію вінгерів. Тому теж вважаємо цю опцію другорядною.

Резюме

Є два різних способи вгадати з наступниками гравця: спробувати дивитися очима тренера та відштовхуватися від статистики й скіллів наступників. Якщо дивитися очима Мірчі Луческу, найбільш очевидний вибір – Кабаєв ліворуч, Караваєв праворуч. Хочете варіантів? Гармаш із Шепелєвим. Може, навіть когось із форвардів – хоча очевидно, що Ванат багато втрачає при грі з флангу, його стихія – карний майданчик і прориви з передачами на хід. Це, скоріше, якщо Кабаєва не прорве, будуть варіанти – Буяльський (або Ванат) на номінальному місці лівого півзахисника.

Якщо в Шахтаря внутрішній вибір більший, то в Динамо очевидна потреба в підсиленні атаки. Причому, щоб рівно конкурувати навіть на внутрішній арені, бажано б мінімум двох якісних гравців (вінгера та центрфорварда). Проте буде, скоріше за все, ось саме так. А численні провали в запрошенні недорогих легіонерів показують, що краще вже інвестувати ці гроші в якогось українського гравця.

А що по молодих?

У самому Динамо є цілий набір флангових півзахисників і форвардів ‒ Андрій Маткевич (7 голів за юнацький склад), Дмитро Кремчанин (забиває суттєво менше), Артем Слесар. У Шахтаря на зовсім новий рівень авансів і очікувань вийшов Олександр Ющенко (7 голів). Говорять про хороші перспективи Іллі Квасниці та Руслана Непейпієва з Руху, Геннадія Синчука з Металіста, Ярослава Базаєва з Металіста та Тимура Тутерова з Колоса. Проте, звісно, готових замін Мудрику та Циганкову серед молоді все ще нема.

І що в підсумку?

Продаж своїх провідних гравців – природний процес, навпаки, погано його штучно гальмувати. Проте паралельний процес, який здійснює грамотний менеджмент, це підготовка гравців на заміну лідерам. Коли влітку Шахтар підписав Зубкова, Петряка, Шведа та Тейлора, це здавалося навіть надмірною селекцією. Пішли травми, далі Мудрика продали всупереч всім законам фізики, і тепер ми констатуємо – Шахтар до своєї очікуваної несподіванки готовий значно краще.