Луческу, Михайличенко, Хацкевич чи Ребров? За якого з тренерів «Динамо» найуспішніше діяло на трансферному ринку

Динамо Київ 6 Квітня, 16:38 3000
Луческу, Михайличенко, Хацкевич чи Ребров? За якого з тренерів «Динамо» найуспішніше діяло на трансферному ринку | 19-27
З'ясовуємо хто з чотирьох наставників «Динамо» мав найбільш успішну трансферну кампанію під час своєї каденції.

Складається враження, що період правління Мірчі Луческу асоціюється не тільки з повним провалом у єврокубках та залученням молоді, а й з невдалими трансферами «на вхід». Чи так це? Спробуємо з'ясувати, порівнявши кампанії останніх чотирьох коучів «Динамо».

Сергій Ребров

Головним тренером «Динамо» Сергій Станіславович став у сезоні 2014/15. Хто вже в тому сезоні прийшов на допомогу молодому тренерові?

Напевно, не варто рахувати повернення Бетао за серйозне підсилення. Бразилець у якості вільного агента доєднався до команди й в тому сезоні провів усього 3 гри - всі вони у Кубку України.

Перше придбання за гроші - нападник польського «Леху» Лукаш Теодорчик. За нього було заплачено 4 млн євро, а через 3 роки він був проданий до «Андерлехту» за 4,5 млн євро (+1 млн за оренду). За киян Тео зіграв 42 гри, забив 16 голів та віддав 2 гольові передачі. Назвати його трансфер язик не повернеться, але повністю в «Динамо» він себе не реалізував.

Наступний трансфер «на вхід» - португальський захисник Віторіну Антунеш. За гравця «Малаги» було заплачено 6 млн євро. В складі «Динамо» оборонець провів 79 ігор, забив 5 голів та віддав 2 асисти. Через 2 сезони був проданий в «Хетафе» за 2,5 млн євро (+ 500 тисяч за оренду). На короткотривалий проміжок часу Віторіну став основним гравцем «Динамо» та приносив користь команді. Іноді й підводив своїх одноклубників, але куди ж без цього. Тому трансфер Антунеша однозначно не провал, але й не те щоб вдале підписання.

Сезон 2015/16 запам'ятається великим напливом вільних агентів у київське «Динамо». Так з донецького «Металургу» до «Динамо» прийшли Жуніор Мораєс та Микола Морозюк, з «Фіорентини» приїхав Олександр Яковенко, поповнив ряди й фіналіст Ліги Європи у складі «Дніпра» Валерій Федорчук, не можна забувати й про Радосава Петровича, що прийшов з чемпіонату Туреччини.

Хто з них заграв? Однозначно Микола Морозюк. Він може вам не подобатися, але після повернення до рідного клубу він дійсно відігравав помітну роль в команді та був її капітаном. Жуніор Мораєс зіпсував враження від свого перебування підступним переходом до «Шахтаря», хоча в «Динамо» виглядав дуже непогано. Яковенко в «Динамо» провалився так само як і Валерій Федорчук. Радосав Петрович вже через рік був проданий за 1 млн євро до лісабонського «Спортінга», тому з фінансової точки зору тут все добре.

Перейдемо до трансферів за гроші. Таких було два. Микита Корзун з мінського «Динамо» був придбаний за 700 тисяч євро. Можливо саме на цю суму він і награв, але загалом його трансфер нічого не дав київському «Динамо».

Наступний трансфер був дійсно гучним. Коли ще «Динамо» платило за футболіста майже 10 млн євро? Дерліс Гонсалес переходив з «Базелю», як заміна для Джермейна Ленса, але... Але повноцінно замінити нідерландця не зумів. Бліда, невпевнена гра, іноді непогані відрізки, але в цілому - розчарування. Особливо, якщо враховувати суму, яку було заплачено за парагвайського вінгера.

Останій сезон Сергія Реброва на чолі «Динамо» запам'ятався провалом у єврокубках та чемпіонаті України. З трансферами теж справи були не найкращі. На правах вільного агента до клубу прийшов Олександр Гладкий (навіщо?), Артем Громов та Александар Пантич. Ексфорвард «Шахтаря» в «Динамо» не заграв, Громов не витримав новий виклик і теж провалився, а щодо Пантича.. У свій час він вважався дуже перспективним захисником, недаремно що в юному віці грав у системі «Вільярреалу». Але в «Динамо» в нього не вийшло. Навіть Зураб Очігава (пам'ятаєте такого?) виглядав впевненіше за серба.

За 2,5 млн євро у 2017 році до «Динамо» приєднався Тамаш Кадар. З оцінкою щодо нього буде складніше. Так, були привози й провали в обороні, але не варто забувати про те, як він впливав на пасову гру в «Динамо» та вихід з оборони в атаку. Тому це точно не провал, але й Домагоєм Відою за рівнем впливу він теж не став.

Оцінки:
  • Мораєс, Морозюк - 4
  • Антунеш, Кадар - 3,5
  • Теодорчик, Гонсалес - 3
  • Петрович - 2,5
  • Громов, Пантич, Корзун - 2
  • Яковенко, Федорчук - 1,5
  • Гладкий - 1
  • Бетао - без оцінки

Усього витрачено: 22,6 млн євро

Олександр Хацкевич

У сезоні 2017/18 до команди Хацкевича приєдналося відразу 3 вільних агенти: Руслан Ротань, Карлос Самбрано, Артем Шабанов (повернення Олега Анатолійовича Гусєва не рахуємо). З-поміж них найбільше заграв саме Шабанов, найменше Самбрано, а Ротань відповідав за атмосферу.

За 1,5 млн євро до «Динамо» прийшов Томаш Кенджора. Поляк на довгі роки закрив позицію правого захисника, витіснивши капітана Миколу Морозюка.

За хорватського лівого захисника загребського «Динамо» Йосіпа Піварича було заплачено 2 млн євро. Досвідчений оборонець не зумів стати своїм у команді та програв конкуренцію молодому Віталію Миколенку.

Найкращим трансфером того сезону можна назвати Беньяміна Вербича. За словенського вінгера «Динамо» віддало 4 млн євро, а отримало лідера атаки на декілька років уперед.

Наступного сезону клуб витратив понад 20 млн євро на трансфери, але ніхто з гравців у «Динамо» так і не заграв.

Латиноамериканці Краснікова: Че Че (4 млн) - класний футболіст, якого Хацкевич просто ігнорував, Сідклей трохи пограв, але в цілому був зайвим, як і вага з якою він виходив на поле, Вітор Буено... це взагалі хто?

Фран Соль, якого так хотів сам головний тренер з самого початку був досить обмеженим форвардом, а серйозна травма поставила хрест на його майбутньому саме в «Динамо».

Міккель Дуелунд асоціюється з постійними важкими травмами. Саме вони й завадили талановитому данцю заграти в «Динамо».

Владислав Супряга, за якого було заплачено 6 млн євро досі не може знайти себе. Поки що трансфер виглядає цілковитим провалом, але що буде далі?

Найуспішнішим трансфером тієї кампанії стали вільні агенти - Денис Бойко та Карлос Де Пена.

Денис до цього він пів року пограв за рідну команду на правах оренди, а потім приєднався до «Динамо» на постійній основі. Що стосується Карлоса Де Пени, то саме щодо його персони було найбільше скепсису з вболівальницького середовища. Скепсису, який виявився невиправданним, адже уругваєць став одним з найкращих трансферів «Динамо» часів Хацкевича. Особливо, якщо враховувати параметр ціна/якість.

Останніми придбаннями білоруського фахівця стали Жерсон Родрігес, якого було придбано за 2 млн євро та Олександр Караваєв, що перейшов із «Зорі» за 2,5 млн євро.

Щодо люксембуржця, то він часом виглядав досить непогано. Знав свої сильні сторони та вміло використовував їх на футбольному полі. За великим рахунком заграти саме в «Динамо» йому завадив власний характер.

Олександр Караваєв після невпевненого першого сезону поступово став ставати незмінним універсалом. Змінював фланги, ролі, позиції і всюди намагався бути корисним.

Вільним агентом до «Динамо» прийшов Мохамед Кадірі. Африканський півзахисник відверто виглядав погано та не відповідав рівню «Динамо». Як в ньому побачили людину для конкуренції Сидорчуку - загадка.

Оцінки:
  • Вербич - 4,5
  • Кенджора, Де Пена - 4
  • Бойко, Караваєв - 3,5
  • Родрігес, Шабанов - 3
  • Піварич, Сідклей, Че Че, Ротань - 2,5
  • Супряга, Дуелунд, Соль - 2
  • Буено, Кадірі - 1
  • Самбрано - без оцінки

Усього витрачено: 35,8 млн євро

Олексій Михайличенко

За каденції нинішнього віцепрезидента УАФ відбулося всього два трансфери. Обидва вони безкоштовні та обидва заслуговують на звання провальні. Ібрагім Каргбо в «Динамо» навіть не мав шансу заграти, а тому питання навіщо взагалі брали? Що стосується Беніто, який прийшов з «Тамбову», то зараз він намагається завоювати місце в стартовому складі, але ... Але це скоріше діагноз для нинішнього «Динамо», а не показник якості нігерійця.

Оцінки:
  • Беніто 2
  • Каргбо - без оцінки

Усього витрачено: 0

Мірча Луческу

Переходимо до нинішнього наставника київського «Динамо». У свій перший сезон румунуський наставник відмовився від гучних трансферів.

На правах вільного агента прийшов та відразу пішов Артем Кравець. Також за безплатно Мірчі всунули Володимира Костевича. В оренду з «Брайтона» був взятий земляк Луческу Тудор Белуце. Вільним агентом до «Динамо» приєднався бразилець Клейтон.

Ніхто з цих гравців у Києві не заграв.

Наступного сезону Луческу наважився зробити трансфери. Так з Бразилії до України приїхав Вітіньйо, за якого заплатили 6 млн євро. З чемпіонату Словаччини був придбаний за майже 2 млн євро венесуелець Ерік Рамірес. З українського чемпіонату «Динамо» придбало Дениса Антюха за трохи більше ніж 100 тисяч. Владислав Кулач на правах вільного агента перебрався до Києва.

Великі сподівання покладалися на Вітіньйо і він дійсно виглядав дуже перспективно. Війна завадила бразильцеві повністю продемонструвати себе в «Динамо». Ерік Рамірес більше грав за національну збірну, хворів на ковід та тусувався з Жерсоном. Зараз венесуелець повернувся до команди та має другий шанс заявити про себе. Антюх не перетворився з робочої коняки на щось більш розумне та витончене, а тому перебрався до луганської «Зорі». Якщо вірити чуткам, то Луческу особливо й не хотів бачити в команді Кулача - це пояснює чому Владислав так і не отримав достатньо часу, щоб проявити себе.

У поточному сезоні склад «Динамо» поповнив Владислав Кабаєв із «Зорі» (1,2 млн), Джастін Лонвейк з «Виборгу» (1,5 млн), Кахім Перріс з «Коперу» (1 млн) та Решат Рамадані зі «Шкендії» (250 тисяч).

Кабаєв поки нагадує історію з Громовим та йде його шляхом (але трохи краще). Кахім Перріс досі не завоював довіру Луческу. Рамадані приєднався до клубу лише нещодавно та поки не дебютував. Найкращий з придбань сезону 2022/23 - це Джастін Лонвейк, який дійсно виділяється на тлі інших.

Оцінки:
  • Лонвейк, Вітіньйо - 3,5
  • Рамірес - 3
  • Кабаєв - 2,5
  • Антюх, Перріс - 2
  • Кулач - 1,5
  • Белуце - 1
  • Кравець, Костевич та Рамадані - без оцінки

Усього витрачено: 11,8 млн євро

***

Отже, якщо визначати найуспішнішого за найвищою середньою оцінкою, то тут перемагає Олександр Хацкевич з балом 2,4. На другому місці йде Сергій Ребров - 2,4, на третьому Мірча Луческу - 1,7 і на останньому Олексій Михайличенко - 1. Проте, слід враховувати, що за каденції Хацкевича було витрачено на 13 мільйонів більше, ніж в часи Ребров. У той же час, згадаймо, який кадровий потенціал дістався Сергію Станіславовичу після ситих років Блохіна та Сьоміна.

Як бачимо, на прикладі Хацкевича, кількість переросла в якість, то може Луческу все ж спробувати не тільки тянути сиру молодь, але й почати вести більш активну трансферну політику, поки не пізно. Чи все таки вже пізно?

Владислав Омельченко