Три суперники, ризик лишитися без групи. Який шлях у кваліфікації єврокубків очікує на віцечемпіона УПЛ

Футбол України 26 Травня, 18:38 230
Три суперники, ризик лишитися без групи. Який шлях у кваліфікації єврокубків очікує на віцечемпіона УПЛ | 19-27
Є трохи різниця між тим шляхом, який доведеться пройти Шахтарю чи Дніпру-1/Зорі у кваліфікації єврокубків 2023/24 з позиції віцечемпіона УПЛ.

«Шахтареві» вистачить рейтингу для посіву на всіх тих стадіях відбору, де передбачений поділ на сіяних та не сіяних саме за клубним рейтингом. Тож його список потенційних суперників відрізнятиметься від списку потенційних суперників «Дніпра-1»/«Зорі». У «Дніпра-1»/«Зорі» посів гарантований тільки на першому етапі відбору, а далі – відсутність посіву (або залежність цього посіву від рейтингу пари). Тобто потенційні суперники в основному – зі списку більш рейтингових команд/країн.

Оскільки за два тури до кінця чемпіонату «Шахтар» випереджає друге місце на п'ять очок, моделюємо ситуацію, що другим буде «Дніпро-1»/«Зоря». І ось який шлях очікує на команду.

Ліга чемпіонів (Україну цікавить шлях представників ліг)

Другий кваліфікаційний раунд Ліги чемпіонів (Q2ЛЧ)

Старт почнеться з другого кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів – там посів гарантований. Посів означає, що не доведеться зіграти з представником Бельгії. Суперника оберуть серед віцечемпіонів Греції та Швейцарії:

 • «Панатінайкос» (Греція);
 • «Серветт»/«Лугано» (Швейцарія).

Перемога у цьому раунді гарантує українській команді участь у груповому турнірі Ліги Європи. На шляху до групи Ліги чемпіонів доведеться пройти ще двох суперників.

Третій кваліфікаційний раунд Ліги чемпіонів (Q3ЛЧ)

У третьому кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів посіву у «Дніпра-1»/«Зорі» не буде – зіграти доведеться з одним з чотирьох високорейтингових суперників:

 • «Рейнджерс» (Шотландія);
 • «Брага» (Португалія);
 • ПСВ/«Аякс» (Нідерланди);
 • «Марсель» (Франція).

Існує ще невеличка можливість, що «Марсель» потрапить в групу ЛЧ напряму з другого місця Ліги 1, а у кваліфікацію ЛЧ відправиться «Ланс». «Лансу» рейтингу для посіву не вистачить, тому він не може бути потенційним суперником для представника України. Тоді до списку сіяних в компанію до «Рейнджерса», «Браги» та ПСВ/«Аякса» зайде представник Бельгії («Антверпен», «Генк» або «Юніон Сент-Жилуаз»). Однак таке переміщення малоймовірне, адже «Марселю» за два тури до кінця чемпіонату Франції потрібно відіграти відставання від «Ланса» в п'ять очок.

Також станом на зараз ще існує теоретична імовірність, що третя команда Франції стартує одразу з групового раунду Ліги чемпіонів. Але для цього потрібно, аби «Рома» виграла Лігу Європи й водночас фінішувала в топ-4 Серії А, від якого відстає на чотири очки за два тури до кінця.

Раунд плей-офф Ліги чемпіонів (Q4ЛЧ)

У раунді плей-офф Ліги чемпіонів нові команди не додаються. Тобто він сформується з чотирьох переможців Q3ЛЧ. Можливий, однак, варіант, за якого віцечемпіон України у Q4ЛЧ (якщо пройде два попередні етапи відбору) потрапить на команду, яка у Q3ЛЧ була поза посівом – «Штурм» (Австрія), «Бачка-Топола»/«Чукарічки» (Сербія) або «Антверпен/«Генк»/«Юніон Сент-Жилуаз» (Бельгія). Для цього треба, аби не сіянець вибив сіянця у Q3ЛЧ. Суть у тому, що жеребкування раунду плей-офф Ліги чемпіонів відбуватиметься до початку матчів Q3ЛЧ, тому в списку фігуруватимуть пари команд, а не команди.

Наприклад. «Дніпро-1»/ПСВ -«Брага»/«Бачка-Топола». У випадку перемог «Дніпра-1» та «Бачки-Тополи» у матчах Q3ЛЧ в раунді плей-офф зіграють між собою дві команди, які були поза посівом у третьому кваліфікаційному раунді – «Дніпро-1» і «Бачка-Топола».

Поразка віцечемпіона України у третьому кваліфікаційному раунді або раунді плей-офф ЛЧ – перехід в групу Ліги Європи.

Ліга Європи

Третій кваліфікаційний раунд (Q3ЛЄ)

Перехід у третій кваліфікаційний раунд Ліги Європи можливий тільки за умови поразки у другому кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів. У кваліфікації Ліги Європи не відіграє значення клубний рейтинг – сітка формується за рейтингом країн у Таблиці коефіцієнтів. Якщо віцечемпіон УПЛ переміститься сюди з Q2ЛЧ, то гарантовано буде поза посівом. Потенційні суперники:

 • «Славія» (Чехія);
 • «Олімпіакос» (Греція) / «Бранн» (Норвегія).

Якщо поточну Лігу Європи виграє «Севілья», тоді у списку потенційних суперників буде «Славія» і «Олімпіакос» (також це буде, якщо виграє «Рома» й фінішує поза зоною Ліги Європи у своєму чемпіонаті). Якщо поточну Лігу Європи виграє «Рома», фінішувавши у Серії А на 5-6-му місці – «Славія» і «Бранн».

Жеребкування третього кваліфікаційного раунду ЛЄ відбуватиметься до початку матчів другого кваліфікаційного раунду ЛЧ. Тож якщо віцечемпіон УПЛ у Q2ЛЧ потрапить на «Панатінайкос», а представник Греції буде фігурувати у списку учасників Q3ЛЄ (це якщо поточну Лігу Європи виграє «Севілья), то у Q3ЛЄ «Дніпро-1»/«Зоря» точно зіграє зі «Славією». І навпаки: якщо у Q2ЛЧ суперником буде «Серветт»/«Лугано», то у Q3ЛЄ – «Олімпіакос».

Найсприятливіший варіант для України – аби «Олімпіакос» у Q3ЛЄ замінив «Бранн». Це станеться за умови перемоги «Роми» у фіналі ЛЄ і її фінішу на 5-6-му місцях Серії А.

Раунд плей-офф Ліги Європи (Q4ЛЄ)

Перемога у Q3ЛЄ гарантує віцечемпіону УПЛ участь в групі Ліги конференцій, а на шляху до групи Ліги Європи залишиться пройти ще одного суперника – з першого пріоритету.

Станом на зараз це:

 • ЛАСК (Австрія);
 • «Генк» (Бельгія);
 • «Чукарічки» (Сербія);
 • «Лугано» (Швейцарія);
 • третя команда УПЛ.

Важливо. За правилами УЄФА команди з однієї країни можуть зіграти між собою у раунді плей-офф Ліги Європи. Тобто теоретично можливе протистояння «Дніпро-1» - «Зоря», переможець якого потрапить у групу Ліги Європи, а невдаха – у групу Ліги конференцій.

Ліга конференцій

Раунд плей-офф (Q4ЛК)

Сюди віцечемпіон України потрапить, якщо почергово програє у Q2ЛЧ та Q3ЛЄ. Посів залежить від того, якому суперникові програє «Дніпро-1»/«Зоря» у третьому кваліфікаційному раунді Ліги Європи. Якщо «Славії» або «Олімпіакосу» – тоді у Q4ЛК доведеться зіграти з несіяною (менш рейтинговою командою). Якщо «Бранну» – тоді з сіяною.

Список потенційних суперників ще формується. Якщо доведеться грати з сіяним суперником, тоді це команди на кшталт »Вікторії» Плзень, «Гента», «Брюгге», «Партизана», ПАОКа, а також представників Англії, Італії, Франції.

Якщо доведеться грати з не сіяним суперником, тоді це команди на кшталт АПОЕЛа, «Юргордена», «Хапоеля» (Беєр-Шеви), «Легії», «Русенборга», «Спартака» (Трнави).

Поразка в цьому раунду залишить віцечемпіона УПЛ без групового раунду єврокубків.