Найдорожчі тінейджери в історії УПЛ: абсолютне лідерство «Динамо» та феномен Забарного

Динамо Київ 16 Серпня, 02:01 1793
Найдорожчі тінейджери в історії УПЛ: абсолютне лідерство «Динамо» та феномен Забарного | 19-27
Футболісти «Динамо» в трійці найдорожчих тінейджерів в історії української Прем'єр-ліги.

Українські футболісти досить часто потрапляють у номінації на голосування у категорії Golden Boy. Так само часто ніхто з українців не наближується до нагороди впритул. Справді, про яких талантів з якоїсь там УПЛ можна говорити, коли в іспанській Ла Лізі вже розривають зовсім юні Педрі та Гаві, а Ерлінг Холанд забиває за сезон приблизно стільки скільки Артем Бєсєдін за всю кар'єру.

Проте потрібно знати й своїх героїв, або тих, хто мав ними стати, подаючи надії у 18-річному віці. До вашої уваги п'ятірка (насправді трохи більше) найдорожчих тінейджерів в історії чемпіонату України.

1. Ілля Забарний

Клуб: Динамо;

Позиція: центральний захисник;

Вартість у 18 років: 11 млн євро;

Нинішня вартість: 20 млн євро.

Ілля увірвався у дорослий футбол несподівано для всіх і так само несподівано став лідером оборони київського Динамо та основним захисником збірної України на Євро-2020. У золотій біло-синій клітці Забарний теж не пересидів, адже вже у 20 років перейшов у команду з АПЛ – Борнмут.

Якщо минулий сезон на Туманному Альбіоні для Іллі виявився змазаним через травму, то цей рік має бути успішнішим. Борнмут очолив легендарний у минулому захисник Атлетік Більбао Андоні Іраола, який робить акцент на грі з контролем м'яча. Для Забарного, який звик з Динамо в УПЛ грати саме першим номером це позитивний момент. Особливо, якщо враховувати той факт, що саме Ілля був відповідальним у команді Мірчі Луческу за просування м'яча з оборони в атаку.

Приклад Забарного абсолютно нетиповий не тільки для Динамо, а й для всього українського футболу. Наразі в Іллі є всі шанси вирости в топового за європейськими мірками захисника, який буде ключовим гравцем для української збірної. А щоб зрозуміти наскільки Забарний був важливим для Динамо у своєму юному віці – подивіться на гру в обороні команди Луческу після його трансферу до Англії.

2. Владислав Супряга

Клуб: Динамо;

Позиція: нападник;

Вартість у 18 років: 4,5 млн євро;

Нинішня вартість: 1 млн євро.

Надзвичайно обдарований футболіст, який досі не може реалізувати свій потенціал хоча б на половину. Скільки подібних слів ми чули про українських талантів? А про світових? Історія банальна, але саме у банальності полягає її унікальність. Ти молодий, забивний нападник, тобі цікавляться європейські клуби, але заради дівчини ти переїжджаєш до Києва і стаєш гравцем команди, якій за стилем гри ти абсолютно не підходиш.

Шанси заграти в Динамо були, але з кожним разом вони стають меншими. Якщо раніше Владиславу заважали ментальні проблеми, то тепер додалися і постійні травми, реабілітації та відновлення. Всі його чесноти все ще при ньому (сподіваюсь після травми він не сильно втратив у швидкості), але Динамо не команда Супряги – тепер це очевидно для всіх. Залишається лише одне питання: Дніпро-1 ризикне здійснити повноцінний трансфер, чи спочатку візьме його в оренду?

3. Максим Коваль

Клуб: Динамо;

Позиція: воротар;

Вартість у 18 років: 2,5 млн євро;

Нинішня вартість: 600 тисяч євро.

Максим Коваль – це Андрій Лунін, який не зміг. Не зміг вийти на той високий рівень, маючи величезний потенціал саме через проблеми з психологією (ось тут у Луніна проблем ніколи не було). Про Андрія детальніше поговоримо трохи пізніше, а ось Максим... Які надії він подавав на початку 10-х...16-річний воротар запорізького Металургу на останніх хвилинах бере пенальті від Артема Мілевського та вириває для своєї команди нічию (0:0). Через декілька турів він знову візьме удар з 11-метрової позначки. На цей раз вже від Фернандінью і Шахтар все ж дотисне Металург (0:2). Проте хто міг тоді уявити, що все обернеться грою за тираспольський Шериф у 30 років?

Тогочасні ЗМІ писали про інтерес до Коваля від Манчестера Юнайтед та інших європейських клубів. Максим якийсь час навіть витісняв легендарного Олександра Шовковського з основи, але саме через ментальні проблеми не зумів втримати планку якості, яку підняв ще в зовсім юному віці. Невпевненість, нервозність, помилки. Говерла, Оденсе. Був період, коли Коваль отримав другий шанс в Динамо, але білоруський тренерище Олександр Хацкевич посадив його на лаву для запасних після того, як той пропустив після дальнього штрафного удару Сергія М'якушка в матчі з Карпатами (1:1). Хоча хтозна, якби не це рішення Хацкевича, то Георгій Бущан так і не отримав би свій шанс.

Нещодавно про Коваля знову згадали, але не в найкращому контексті. Знову помилився у грі на виході та запустив кумедний гол. З одного боку з ким не буває, а з іншого таке враження, що про Максима пам'ятатимуть в майбутньому тільки такі епізоди.

4. Андрій Лунін

Клуб: Зоря;

Позиція: воротар;

Вартість у 18 років: 2 млн євро;

Нинішня вартість: 5 млн євро.

Андрій Лунін – це Максим Коваль, який зміг. Зміг в ранньому віці потрапити до структури одного з найкращих клубів світу. Перехід із луганської Зорі до мадридського Реалу може й звучить менш абсурдно за трансфер з Уфи до Манчестер Сіті, але рівень несподіваності, яку викликала та угода, був на високому рівні.

Зі своїх орендних подорожей Андрій найкраще себе проявив у Ов'єдо. Важко сказати, що краще: тренуватися з найкращими 24/7 чи мати постійну ігрову практику в простіших командах. Лунін обрав перший варіант і зараз отримав шанс можливого всього життя – стати першим номером Реала після важкої травми Тібо Куртуа. З приходом Аррісабалаги це буде зробити складніше, але Кепа не Тібо, може й посунуться. Загалом у Луніна ще рік контракту з Реалом після чого пропозиції від європейських клубів точно не змусять довго чекати на себе.

5. Данило Сікан

Клуб: Шахтар;

Позиція: нападник;

Вартість у 18 років: 2 млн євро;

Нинішня вартість: 4 млн євро.

Шахтар виграв перегони у Динамо за молодого нападника, якому видавали серйозні аванси. Чи справдив він їх? Звернемося до статистики.

  • 58 матчів у складі Шахтаря, 12 голів та три асисти.
  • Шість матчів у складі національної збірної України та один гол.

Певно трохи іншого чекали від одного з найперспективніших форвардів України в керівництві Шахтаря. На відміну від Супряги він має постійну ігрову практику і спокійніше переносить невдачі, як, наприклад неймовірний промах у грі з Селтіком у Лізі чемпіонів. Найсерйозніша його травма це перелом щелепи ще в березні 2021 року, через який він пропустив сім матчів Маріуполя. Ось тут здається все у тебе є, навіть легіонери поїхали через війну, але поки що Сікан не може виправдати аванси, які йому були видані на зорі кар'єри. Але час ще є, адже Данилові усього 22. Тут головне у вічно перспективних не лишитися.

6. Едуард Соболь

Клуб: Шахтар;

Позиція: лівий захисник;

Вартість у 18 років: 1,5 млн євро;

Нинішня вартість: 2,5 млн євро.

Черговий талант зі школи запорізького Металургу, якого підхопив донецький Шахтар. За першу команду «гірників» він зіграв усього 16 матчів та більше грав по орендах: у харківському Металісті, донецькому Металурзі та луганській Зорі.

Першим європейським клубом у кар'єрі Соболя стала чеська Славія, а потім в кар'єрі Едуарда з'явився Яблонець, де він привернув своєю гроб увагу скаутів Брюгге. За бельгійський клуб Соболь провів 124 гри, забив чотири голи та віддав 14 асистів. Нині він гравець Страсбура, який виступає в елітному французькому дивізіоні.

У національній збірній України на рахунку Соболя 29 матчів, але, схоже, що статус дублерам Віталія Миколенка закріпии

7. Руслан Нещерет

Клуб: Динамо;

Позиція: воротар;

Вартість у 18 років: 1 млн євро;

Нинішня вартість: 3 млн євро.

Про Руслана Нещерета говорили, як про одного з найталановитіших українських воротарів свого покоління. «Вічно перший» вже як декілька років закінчив кар'єру футболіста та став футбольним тренером, а конкуренція з Денисом Бойком та Бущаном повинна була піти тільки на користь. Наразі все складається так, що Нещерет не рятує команду, але й не привозить. Абсолютно посередні показники за минулий сезон, де він мав достатньо ігрової практики через травми Бущана.

З Георгієм якось веселіше: той може видати неймовірний матч з купою сейвів, а потім пустити такого «метелика»... Проте Нещерету тільки 21 і вся воротарська кар'єра в нього ще попереду. Якщо вдасться уникнути травм, то можемо в перспективі отримати достатньо сильно голкіпера. Щоправда, якщо В'ячеслав Суркіс (син Григорія, почесного президента Динамо)

8. Дмитро Льопа

Клуб: Дніпро;

Позиція: атакувальний півзахисник/вінгер;

Вартість у 18 років: 1 млн євро;

Нинішня вартість: відсутня.

Один з найперспективніших футболістів кінця 00-х в Україні. Хтось називав його навіть талановитішим за його одноклубника Євгена Коноплянку, а хтось вважав надто обмеженим футболістом. Зрештою у складі Дніпра він провів 76 матчів, забив три голи та оформив чотири асисти. Що було далі? Оренди в Кривбас й Карпати та гра за запорізький Металург та присмертний Металіст.

З 2016 року Льопа заліг на дно в Осієку. Там він провів понад 100 ігор за місцевий одноймений клуб, що виступає в елітному хорватському дивізіоні. У 2021 році повернувся до України, де грав за першоліговий ВПК-Агро: 13 матчів, один гол, два асисти. Нині Transfermarkt повідомляє, що 34-річний атакувальний півзахисник виступає за клуб Младост Ждралові (третій хорватський дивізіон).

За збірну Украї=

9. Сергій Кривцов

Клуб: Металург Запоріжжя;

Позиція: центральний захисник;

Вартість у 18 років: 900 тисяч євро;

Нинішня вартість: 2 млн євро.

Сергій Кривцов відіграв у складі запорізького Металурга три сезони, перш ніж отримати запрошення від донецького Шахтаря. Кремезний захисник, який вміє не тільки оборонятися, а ще й працювати з м'ячем був необхідним для тодішньої команди Луческу. Сезон 2012/13 – Сергій вже виступає у ролі гравця основи. З часом його ігровий час буде збільшуватися, а лідерські позиції в команді закріплюватимуться. Проте Кривцову всю кар'єру заважали травми після яких вже у віці «за 30» важко оговтатися.

Тому США, МЛС, Інтер Маямі. У 32 роки пограти з разом з Ліонелем Мессі, Серхіо Бускетсом, Жорді Альбою і пед керівництвом Тата Мартіно. У клубі Бекхема. Під пекучим сонцем Маямі. Звучить, як чудовий сон, але Кривцов на нього заслужив своє відданістю Шахтарю та непоступливістю на футбольному полі.

За збірну України Сергій провів 32 поєдинки.

10. Олександр Зінченко

Клуб: Уфа;

Позиція: центральний півзахисник/лівий захисник;

Вартість у 18 років: 800 тисяч євро;

Нинішня вартість: 42 млн євро.

Олександр Зінченко – людина, яка змінила все. Все уявлення європейських клубів до українських футболістів. Саме Зінченко власним прикладом продемонстрував, що українці можеть бути не тільки талановитими балагурами та п'яницями, а й просто талановитами та працелюбними. Олександр зі скандалом покинув Шахтар, бо розумів, що їздити по орендах у Маріуполь не його. Звісно, що варіант з Уфою був ненайкращим у той момент, врахочуючи, що вже тривала війна на Донбасі. Проте і звідти Зінченко доволі швидко перебрався до Манчестеру. Потім рік в оренді у ПСВ і відмова далі їхати куди-небудь та бажання доводити свій рівень саме у Сіті. Схоже, такий підхід до справи підкупив Пепа Гвардіолу, який поступово став виділяти ігровий час для українця. Він переформатував його з центрального півзахисника у лівого захисника та надав кредит довіри.

За Манчестер Сіті Зінченко зіграв у 128 матчах, забив два голи, віддав 12 асистів та завоював 11 трофеїв. Влітку 2022 року Олександр перейшов до лондонського Арсеналу, де в команді Мікеля Артети став відігравати одну з важливіших ролей. Наразі Зінченку 26 років і схоже, що він не збирається зупинятися на досягнутому.

За національну збірну Олександр провів 53 матчі, забив вісім голів та оформив чотири асисти.

P.S. Також по 800 тисяч євро у 18 років оцінювалися Тарас Степаненко (Металург Запоріжжя), Георгій Судаков (Шахтар) та Валерій Лучкевич (Дніпро).

Десятка найдорожчих тінейджерів в історії УПЛ

  1. Ілля Забарний, 11 млн євро (Динамо);
  2. Владислав Супряга, 4,5 млн євро (Динамо);
  3. Максим Коваль, 2,5 млн євро (Динамо);
  4. Андрій Лунін, 2 млн євро (Зоря);
  5. Данило Сікан, 2 млн євро (Шахтар);
  6. Едуард Соболь, 1,5 млн євро (Шахтар);
  7. Руслан Нещерет, 1 млн євро (Динамо);
  8. Дмитро Льопа, 1 млн євро (Дніпро);
  9. Сергій Кривцов, 900 тисяч євро (Металург Запоріжжя);
  10. Олександр Зінченко, 800 тисяч євро (Уфа).

Владислав Омельченко