Душа кіборга. Чи повернув Артем Довбик правильно на головному перехресті кар'єри?

Футбол України 6 Серпня, 18:19 266
Душа кіборга. Чи повернув Артем Довбик правильно на головному перехресті кар'єри? | 19-27
Непрості нині часи для типових центрфорвардів. Вони не дуже високо котуються, не дуже потрібні.

В трьох з чотирьох учасників півфіналів останньої Ліги Чемпіонів та останнього Євро вони не грають головних ролей, навіть далеко не завжди виходять у стартовому складі. А провідний і безперечно забивний нападник четвертого в обох випадках – Гаррі Кейн – все ще без трофеїв в кар'єрі.

Центрфорвард збірної Іспанії Альваро Мората визнає, що на Євро-2024 працював «укладачем цеглин» для вінгерів та півзахисників.

Тому стає ясніше, чому найкращого бомбардира Ла Ліги взяла лише шоста команда Серії А. Яка не грала у Лізі Чемпіонів з сезону 2018/19, взяла лише один трофей з 2008-го року - Лігу Конференцій-2021/22. Яку святкувала так бурхливо, численно і з такими пафосними словами, ніби це Ліга Чемпіонів. Оголошуючи тренера тієї команди рятівником, вічним героєм тощо.

Щоправда, Артем Довбик міг би опинитися в мадридському «Атлетіко». Такий клуб, чемпіон Іспанії-2020/21, фіналіст Ліги Чемпіонів-2015 та -2017, був би більш ніж гідною, почесною віхою в його кар'єрі, справді дорогоцінним каменем в ній. А більше шансів здобути подібну коштовність навряд чи буде, адже Артему вже 27, і він на головному перехресті кар'єри. Жаль, що повернув на ньому не туди.

Для душі

Хоча, може, все ж таки туди? Заголовком статті про перехід Пауло Дібали до «Роми» рік тому був: «Він програв гроші та кар'єрні досягнення, але може виграти душу». Оскільки клуб справді душевний, з особливою пристрастю, атмосферою, з особливим мисленням. Де рахуються не трофеї, а гарна гра, запекла боротьба та відданість. Де клубний патріотизм понад все і виходить за рамки футболу.

В «Ромі» можна стати брилою, легендою, божеством як Франческо Тотті лише з одним виграним чемпіонатом країни і як Даніеле Де Россі взагалі без них.

Тотті взагалі заявляє, що одне Скудетто з «Ромою» варте десяти з «Ювентусом», «Міланом» або «Інтером». І тому, що його так важко здобути, і тому що його завоювання вводить вболівальників в такий екстаз, в який спорт, здавалося, не здатний.

Навряд чи в Європі є інший такий клуб з таким різким контрастом нестачі трофеїв, досягнень (три Скудетто, один програний фінал Кубка Чемпіонів, один Кубок Ярмарків та одна Ліга Конференцій) та такої пристрасті, такої шаленої популярності, такого високого статусу в суспільстві. Roma State Of Mind.

Минулого сезону «Ромі» не вистачало головного спонсора на футболках і вона помістила абревіатуру SPQR - «Сенат та народ Риму». Офіційну абревіатуру документів та грошей Стародавнього Риму. Настільки її зв'язок з Римом виходить за межі футболу. І за неї справді вболівають і Сенат - еліти, політики, бізнесмени, митці та шоу-бізнес (навіть іноземні як Вілл Сміт), і народ.

Ті, хто вболівають за «Рому», не просто вболівають. Для них вона – друге серце, друга шкіра, тече в жилах замість крові. І так висловлюються і пересічні вболівальники, і самі Тотті з Де Россі.

Ми, звісно, можемо бути скептиками і думати, що Довбик обрав її не через це. Що його агент винен в зриві угоди з «Атлетіко» через комісійні, що сам Артем обрав більшу зарплатню «Роми». Що просто боявся виклику такого потужного клубу як мадридський, боявся виклику на велику сцену, де вимагали б перемог та голів в кожному матчі, де залазили б під нігті за найменшої проблеми.

Але все ж таки хочеться вірити, що він обрав «Рому» для душі, для серця, для вболівальників, для атмосфери, про що сам і заявляє. Він також каже, що був здивований розмовами з президентом клубу Деном Фрідкіним, оскільки раніше президенти ніколи з ним не розмовляли перед трансфером, що був захоплений розмовами з головним тренером Де Россі, який кілька разів телефонував йому особисто.

З Фрідкіним, до речі, це не вперше. Попередника Довбика Ромелу Лукаку Ден, який має ліцензію пілота (він навіть був пілотом бойового літака часів Другої Світової війни в блокбастері «Дюнкерк», за що отримав призи як найкращий каскадер року), привіз з Лондона літаком, який сам і пілотував. Чим захопив та привернув до себе бельгійця.

Душа кіборга. Чи повернув Артем Довбик правильно на головному перехресті кар'єри? - изображение 2

Хочеться вірити, що людське ставлення та увага, яку Артем отримав від «Роми» і не отримав від «Атлетіко», справді стали вирішальним чинником переходу. А не гроші і не острах боротися на найвищому рівні.

Тим більше, що він відмовився від грошей. Від 1.5 мільйона євро, які належали йому особисто від «Жирони». А для вболівальників «Роми» повідомлення про те, що хтось відмовився від грошей заради неї – найвища ступінь любові. Вони вже зустріли його з ажіотажем, кажуть про Довбик-манію. А такі жести закохають фанів в нього ще більше.

Велике будівництво

Що чекає на нього в «Ромі»? Клуб, який продав на сезон 2024/25 38 тисяч абонементів – більше, ніж на будь-який інший з часів останнього Скудетто-2000/01. Боси навіть вирішили зупинити продаж, бажаючи залишити достатньо квитків на окремі матчі. Очікує клуб, який продав всі квитки на свої матчі 36 разів поспіль. Що, враховуючи розвалені італійські стадіони, величезне досягнення.

Якщо Довбик думав втекти від тиску, залізань під нігті, втік він не туди. Оскільки увага в Римі до «Роми» величезна. Десяток радіостанцій говорять лише про неї. Один з сайтів щодня публікує найважливіші цитати зі слів на радіостанціях про «Рому», і цих цитат понад десять. Існує щоденна паперова газета, присвячена лише «Ромі» (не клубна, приватна).

Нинішній Рим – відсталий від півночі Італії регіон, столиця лише формально. Де люди відчувають комплекс неповноцінності перед Міланом та Турином, вважають, що Північ грабує їх, глузує з них, з їхнього акценту і діалекту, що вважає римлян тупими (про глузування і тупість говорив сам Тотті). А Де Россі говорить про страждання як про звичний стан вболівальника «Роми».

Більше десятиліття вона страждала від фінансових проблем. Її борги сягнули 700 мільйонів євро, збитки за один сезон 2020/21 склали 200 мільйонів, за рік - «лише» сто. Фрідкіни, які купили клуб в 2020-му році, вже змушені були витратити на його стабілізацію понад 500 мільйонів. Вони навіть вирішили прибрати клуб з біржі, щоб легше було впорядкувати фінанси далеко від контролюючих органів.

Тому у сезонах 2022/23 та 2023/24 РАЗОМ ВЗЯТИХ «Рома» заробила на трансферах 160 мільйонів євро, згідно з Transfermarkt, але витратила на них лише 20. А це дозволяло її тренеру Жозе Моуріньо люто огризатися на запитання про невдачі, заявляючи, що з таким бюджетом краще виступити неможливо, що команда невкомплектована, що в ній майже немає гравців, здатних боротися та бігати.

Де Россі не настільки різкий. Власне, як тренер він повна протилежність звільненому посеред попереднього сезону Моуріньо. Та й як людина. Даніеле не звинувачує, не принижує гравців, а навпаки, постійно захищає їх, каже, що багато на що здатні. Каже, що якщо гравці щось не доробили чи помилилися чи грали без бажання, винен він, тренер.

Душа кіборга. Чи повернув Артем Довбик правильно на головному перехресті кар'єри? - изображение 3

При цьому Де Россі - реаліст, який визнає межі їхніх можливостей. В плані боротьби та бігу він погодився з Моуром, але хоче будувати гру в стилі леверкузенського «Баєра», тому вимагає купити швидких та потужних гравців, які багато працюватимуть, багато боротимуться, багато рухатимуться.

І Фрідкіни нарешті відкрили гаманець і намагаються виконати його побажання. Причому витрати майже ста мільйонів євро на трансфери здивували всіх. Такого не очікували цього літа. Але УЄФА послабив лещата Фінансового Фейр-плей, доходи постійно зростають (в першому кварталі 2024-го року зросли на 17 відсотків порівняно з першим кварталом 2023-го), спонсори та вболівальники прибувають.

Ще й добрі новини щодо нового стадіону. Кілька днів тому відбулася дуже позитивна зустріч з міським головою, і справа зрушила з мертвої точки. Хоча в Італії мертві точки щодо стадіонів на кожному метрі. Але такі новини надихнули Фрідкіних, для яких, як і для всіх американських мільярдерів, що купують футбольні клуби, стадіони є наріжним каменем.

Сумніви у складі та тренері

Спочатку «Рома» була близька до приходу Джонатана Девіда і шукала на заміну Лукаку, якого не захотіла викупити у «Челсі», такого як канадець - верткого, швидкого, мобільного. Майже «фальшиву дев'ятку». Але потім все ж таки вирішила скористатися вікном по Довбику і відмінними зв'язками Фрідкіна з City Group, що володіє «Жироною». Хоча й від нього очікує бігати та працювати в підіграші.

На одному з місцевих сайтів його вже назвали «кіборгом». Тобто очікують пробивати, проштовхувати, зносити суперників. Але на інших його порівнюють з Едіном Джеко. Боснієць, третій бомбардир в історії «Роми» та її колишній капітан, сам по собі кіборг. Але не лише. Він ще був дуже розумним гравцем, який працював в підіграші, в глибині, звільнював місце для проривів Тотті та Мохамеда Салаха.

Тотті та Салаха нині в команді немає. Але є Дібала, місцевий «технар» Лоренцо Пеллегріні, новий розпасувальник з «Ренна» Ле Фе, куплений за 23 мільйони, новий вінгер Матіас Суле, куплений у «Ювентуса» за 25. Довбика вже запитали про цих гравців, і він заявив, що дуже радий, що є кому віддати пас і він сподівається замкнути голами багато їхніх передач.

Проте проблем у команди все ще багато. Фрідкіни обирали стратегію підписань вікових вільних агентів або орендованих з великою зарплатнею (за зарплатнею гравців «Рома» минулого сезону була третьою у Серії А). Тепер стратегія протилежна – купівля молодих гравців або у розквіті сил. Але старі ще залишаються.

Вічно травмовані Дібала та Теммі Абрахам, старі Кріс Смоллінг, Леандро Паредес, Стефан Ель-Шаараві. Просто глухо посередні Анхеліньо, Браян Крістанте, Зекі Челік, Рік Карсдорп. У складі нині практично лише три центральні захисники, на флангах оборони величезні дірки, які почали затикати гравцем з Чемпіонату Швеції. У центрі атаки лише Довбик та близький до відходу Абрахам.

Душа кіборга. Чи повернув Артем Довбик правильно на головному перехресті кар'єри? - изображение 4

Тобто вже витрачено майже сто мільйонів, а команда все ще зяє неукомплектованістю. А нові гравці – Суле, Ле Фе, Даль зі Швеції – дуже недосвідчені і ще не грали в стартовому складі в командах з високими завданнями. Суле забив 11 м'ячів минулого сезону, але вилетів з Серії А з «Фрозіноне».

Довбик замінює Лукаку. Ромелу забив минулого сезону 21 м'яч у всіх турнірах, при цьому експерти та вболівальники досі не можуть точно вирішити, чи був сезон бельгійця в «Ромі» успішним. Він точно не був блискучим. З 21-им голом. Тобто українцеві для чітко успішного сезону доведеться виходити на показники, яких досягнув у сезоні 2023/24.

Де Россі починає свій перший повний сезон в кар'єрі як головний тренер. Визнає, що ще дещо розгублений. Гравці радісно відзначають, що він для них як гравець, а не тренер, але ж є така приказка, що тренер повинен вбити в собі гравця. Можливо, він просто не потягне. Якщо Моуріньо ніяк не міг витягнути команду з шостих місць у лізі, то на що здатний новачок?

«Інтер», «Ювентус» та «Мілан» виглядають сильнішими, до «Наполі», який виграв Скудетто у сезоні 2022/23, прийшов Антоніо Конте, «Аталанта», «Лаціо» та «Фіорентина» завжди кусючі, а ще й з'явилася нова сила – «Болонья». У Лізі Європи, де «Рома» в останні два сезони грала у фіналі та півфіналі, цього разу грають «Манчестер Юнайтед», «Тоттенхем», «Порту», «Ліон», «Атлетік» Більбао, «Лаціо».

Ризик невдачі «Роми» у лізі чималий. Тим більше, що це буде просто логічним продовженням останніх п'яти років. Хоча й сценарій, в якому команда повернеться до Ліги Чемпіонів (що дозволить вважати сезон великим успіхом), а Артем закохає в себе пристрасних вболівальників, реальний. Пан або пропав.

Фото - Getty Images/Global Images Ukraine