За даними порталу Transfermarkt, ЛНЗ на даний момент є єдиною командою УПЛ, у якій частка задіяних футболістів-легіонерів перевищує показник у 50%. Для команди з Черкас цей показник дорівнює 53,9%, у той час як у найближчого «переслідувача», яким є «Зоря», він становить 42,9%, у «Шахтаря» – 35,1%, а в «Динамо» – 3,7%.
У ЛНЗ не приховують, що роблять ставку на підписання маловідомих іноземних футболістів із метою «прокачати» їх, засвітити перед скаутами, а потім вигідно перепродати до Європи, або іншої частини світу, звідки надійде вигідна пропозиція. Саме тому чутки про те, що незабаром із Черкас в ЛАСК перебереться Мухаррем Яшарі, за якого нібито австрійці пропонують 800 тисяч євро, чи не ідеально вписуються у концепцію ЛНЗ.
Але у багатьох вболівальників із призначенням Григорчука в ЛНЗ виникли сумніви щодо того, чи зможе Роман забезпечити необхідний рівень прогресу іноземних футболістів, аби тих, як зараз Яшарі, незабаром можна було вигідно працевлаштувати у інших клубах, отримавши на цьому не лише спортивні, а й фінансові дивіденди.
Аби оцінити якість роботи Григорчука з легіонерами, давайте згадаємо п'ятьох найдорожчих гравців, котрих свого часу купили головному тренеру боси «Чорноморця», де фахівець був найбільш успішним в Україні, а також оцінимо, яким чином склалася їхня кар'єра в Одесі, подальші виступи та з'ясуємо, де вони зараз. Що цікаво, п'ятірка найдорожчих придбань Григорчука часів роботи з «моряками» – це виключно трансфери іноземців…
Вандерсон
Громадянство: Бразилія
Маршрут трансферу: «Вітебськ» → «Чорноморець»
Час трансферу: лютий 2022 року
Сума трансферу: 100 тисяч євро
Потім опорного хавбека занесло до Білорусі, де він два сезони на правах оренди відіграв за «Вітебськ», після чого підписав із цим клубом повноцінний контракт як вільний агент. У Білорусі Вандерсон отримував стабільну ігрову практику, завдяки чому, вочевидь, й привернув увагу «Чорноморця». На початку лютого 2022 року, буквально за кілька тижнів до початку повномасштабної фази російсько-української війни, бразильський легіонер за 100 тисяч євро перейшов у «Чорноморець». Проте пограти за «моряків» йому не судилося…
Вже у березні 2022-го Вандерсон, скориставшись Annexe 7 ФІФА, пішов до литовського «Паневежиса», де провів півтора роки. Після цього бразилець вільним агентом підписався грати за азербайджанський «Араз-Нахчиван», де має статус ключового виконавця й станом на зараз.
По суті, формально цей гравець має бути в цьому рейтингу, але через війну, якою російські окупанти пішли на Україну, ми так і не отримали реальної можливості оцінити, як Роман Григорчук міг би спрацюватись із Вандерсоном, й дізнатися, чи вдалося б українському наставнику розкрити потенціал цього виконавця, щоб спробувати згодом перепродати його в інший клуб за більшу суму.
Маркус Бергер
Громадянство: Австрія
Маршрут трансферу: «Академіка» Коїмбра → «Чорноморець»
Час трансферу: січень 2012 року
Сума трансферу: 150 тисяч євро
Потужний австрійський центрбек Маркус Бергер розпочинав кар'єру в «Зальцбурзі», а потім на юнацькому рівні пограв у німецьких академіях «Штутгарта» та франкфуртського «Айнтрахта». Для гри на дорослому рівні Бергеру довелося повернутися на батьківщину, де він три сезони провів у «Ріді», а потім на правах вільного агента пішов у португальську «Академіку» з Коїмбри.
У Португалії Бергер протягом чотирьох із половиною сезонів виступав на рівні елітарного дивізіону, провівши в рамках цього турніру 71 матч (5 голів, 1 асист). В сезоні-2011/12 «Академіка» сенсаційно дісталася фіналу Кубка Португалії, де у травні обіграла «Спортінг» (1:0), але Бергер отримав цю нагороду вже постфактум (він зіграв у турнірі 4 матчі та забив 2 м'ячі), так як ще у січні переїхав до «Чорноморця» за 150 тисяч євро.
В особі Бергера Григорчук отримав уже достатньо досвідченого центрбека, котрий з ходу став ключовим футболістом для першої команди. І нехай в Україні Бергер із «моряками» не виграв нічого, натомість у сезоні-2013/14 у перший (і, як показав час, останній) раз у кар'єрі отримав можливість зіграти в основній стадії єврокубків – провів 7 матчів у Лізі Європи, де «Чорноморцю» вдалося вийти з групи, а потім у напруженій боротьбі українці програли «Ліону» (0:0, 0:1).
Важко сказати, чи вдалося б «Чорноморцю» вигідно продати Бергера, але якщо довіряти чуткам, то інтерес до нього був, та й навряд чи могло бути інакше, враховуючи, наскільки вдало австрійцю вдалося адаптуватися у команді Григорчука. Однак навесні 2014 року, після початку російсько-української війни, одеський клуб був змушений попрощатися з цілою низкою своїх ключових виконавців-легіонерів, серед яких опинився і Бергер. Згодом австрієць перебрався до норвезького «Старту», а від'їзд з України пояснив наступним чином: «Я не хотів ризикувати своєю родиною, тому ми розірвали контракт із «Чорноморцем» і я повернувся до Австрії».
У Норвегії Бергер провів кілька місяців, а потім подався за грошима до російського «Урала». Але вже у січні 2015-го Маркус повернувся до Португалії, де виступав за «Жил Вісенте» та «Тонделу». Закінчувати кар'єру центрбек прибув на батьківщину. Там він два роки провів за «Грьодінг», а потім стільки ж – за ЗАК 1914.
Влітку 2020 року австрієць завершив кар'єру. На даний момент Бергеру 39 років і він є головним тренером «Зальцбурга» U-15.
Крісті Вангелі
Громадянство: Албанія
Маршрут трансферу: «Аріс» → «Чорноморець»
Час трансферу: серпень 2011 року
Сума трансферу: 300 тисяч євро
Албанський центрбек Крісті Вангелі є випускником академії грецького «Аріса», де згодом грав упродовж тривалого часу та навіть заслужив капітанську пов'язку, перш ніж влітку 2011-го перейти до «Чорноморця». За трансфер балканця одесити заплатили пристойні як для своєї історії 300 тисяч євро.
Вангелі знадобився порівняно невеликий часовий відрізок, аби почати грати в основі «Чорноморця», причому Роман Григорчук, як правило, довіряв албанцю місце на фланзі, а не у центрі оборони. Однак навесні 2012-го Крісті травмував коліно і після операції на меніску був змушений пропустити близько п'яти місяців.
Остання обставина прямо позначилася на позиціях Вангелі у «Чорноморці». В якийсь момент албанець виявився практично непотрібним Григорчуку, а тому на початку 2014-го для футболіста та клубу не склало труднощів узгодити питання дострокового розірвання контракту за обопільною згодою сторін. Всього за «моряків» Вангелі провів 30 офіційних матчів, у яких відзначився двома асистами. Можливо, якби не травма, то і його кар'єра в Одесі склалася б інакше…
Після «Чорноморця» Вангелі повернувся до «Аріса», але не затримався і вже через півроку оформив контракт з албанським «Скендербеу». Також на батьківщині він пограв за «Тирану», їздив до Румунії, де виступав у «Астрі», а в 2019-му Крісті навіть занесло до Австралії – там він провів кілька матчів і лише півтора місяці у складі «Аделаїди Олімпік». Влітку 2021 року Вангелі оформив контракт з «Пріштіною» з Косова, а вже у грудні оголосив про завершення кар'єри.
На даний момент 39-річний Крісті Вангелі є тренером. Причому той дивний і вкрай нетривалий вояж до Австралії у статусі гравця допоміг албанцю вже цього року отримати запрошення від тієї самої «Аделаїди Олімпік». Цей колектив Вангелі очолює у статусі головного тренера, але термін дії його контракту спливає вже 31 грудня.
Франк Джа Джедже
Громадянство: Кот-д'Івуар / Франція
Маршрут трансферу: «Ніцца» → «Чорноморець»
Час трансферу: серпень 2012 року
Сума трансферу: 300 тисяч євро
Івуарійський вінгер із французьким громадянством Франк Джа Джедже є випускником академії «Парі Сен-Жермен». У цій команді йому навіть вдалося дебютувати на професійному рівні, провівши 4 матчі у французькій Лізі 1, проте потім у Парижі Франка списали з рахунків і він був змушений шукати щастя в інших командах країни.
У 2011-му Джа Джедже опинився в «Ніцці», яка підписала його вільним агентом. На той момент справи в цієї команди складалися не найкращим чином, і Франку в першому сезоні вдалося зіграти за «орлят» 27 матчів у Лізі 1, відзначившись 4 голами та 2 асистами. Тому, коли влітку 2012-го івуарієць перебирався до «Чорноморця», який заплатив за трансфер 300 тисяч євро, «моряки» могли похвалитися підписанням реального гравця основи команди-середняка Ліги 1.
В Одесі Джа Джедже вдалося освоїтися досить швидко. З «Чорноморцем» футболіст дебютував у єврокубках, зігравши 8 матчів (2 голи) в основній сітці Ліги Європи-2013/14. Тоді ж у пресі ходили чутки про інтерес до Франка з боку ПСВ, якому Джа Джедже забив м'яч та приніс «морякам» сенсаційну перемогу в Нідерландах із рахунком 1:0. Подейкували, що сума відступних у контракті африканця становить 3,5 мільйони євро, але сам він не виявляв категоричного бажання залишити Одесу.
У «Чорноморці» Джа Джедже було досить зручно. В якийсь момент «моряки», вочевидь, обов'язково продали б африканця, отримавши гарну компенсацію, але… Як і у випадку з Бергером, через початок бойових дій на території України були змушені відпустити Франка безкоштовно. Той покинув Одесу на початку березня 2014 року вільним агентом, а за кілька тижнів працевлаштувався у норвезькому «Сарпсборгу».
Надалі Джа Джедже грав у Білорусі (за «Динамо» Мінськ), Шотландії («Хіберніан»), Катарі («Аль-Шаханія»), Казахстані («Іртиш», «Кайсар»), а влітку 2019-го повернувся до Франції, де перші півтора роки пограв за «Канн», а потім став цікавим виключно командам нижчих дивізіонів.
На даний момент Джа Джедже 38 років, і він має трудову угоду з «Ніццою», де виступає за резервну команду. Очевидно, що виступи за «Чорноморець» були справжнім піком у кар'єрі івуарійця, і навіть на Transfermarkt максимальна оціночна вартість цього вінгера дорівнювала 2 мільйонам євро саме в той момент, коли він виступав під керівництвом Григорчука в Одесі.
Пабло Фонтанелло
Громадянство: Аргентина
Маршрут трансферу: «Парма» → «Чорноморець»
Час трансферу: серпень 2011 року
Сума трансферу: 350 тисяч євро (до цього – 100 тисяч євро за оренду)
Високий та потужний центрбек Пабло Фонтанелло, певно, добре запам'ятався багатьом шанувальникам української Прем'єр-ліги. Він розпочинав кар'єру на батьківщині в «Депортіво Еспаньол», потім пограв за «Тигре» та чилійський «Сантьяго Вондерерс», а влітку 2009 року за 4 мільйони євро був придбаний «Пармою». Проте кар'єра в італійській команді у Фонтанелло не склалася. Він не провів жодного офіційного поєдинку за «Парму» й задовольнявся виступами за інші колективи на правах оренди.
Одна з таких оренд і привела Фонтанелло до України. У серпні 2011 року «Чорноморець» заплатив 100 тисяч євро за переїзд аргентинського центрбека, і той настільки швидко та впевнено став ключовим виконавцем у Романа Григорчука, що вже на початку 2012 року його викупили в італійців за 350 тисяч євро – справжні «копійки», порівняно із тією сумою, яку «Парма» заплатила за Фонтанелло раніше.
За «Чорноморець» Фонтанелло відіграв майже три сезони та провів 80 матчів (8 голів, 3 асисти). Він допоміг «морякам» вийти у фінал Кубка України-2012/13, забивши вирішальні м'ячі у ворота «Арсенала» Київ та «Дніпра» у чвертьфіналі та півфіналі. Але у вирішальному матчі «моряки» не змогли нічого протиставити «Шахтарю» – 0:3. Також з одеською командою Фонтанелло дебютував у єврокубках, в тому числі зігравши усі 8 матчів «Чорноморця» в основній сітці Ліги Європи-2013/14.
Залишити «Чорноморець», Одесу та Україну Фонтанелло довелося, як і Джа Джедже з Бергером, через російську військову агресію, що розпочалася у 2014-му. Тоді «моряки» просто відпустили аргентинця вільним агентом, і той спершу на кілька місяців відбув до норвезького «Стабека», а потім… Потім опинився в «Уралі», де був на контракті майже три роки, перш ніж поїхав до казахстанського «Ордабаси».
Саме за «Ордабаси» Фонтанелло провів найбільшу кількість офіційних матчів у кар'єрі – 139 (5 голів, 3 асисти). Ставав «бронзовим» призером тамтешнього чемпіонату, але якихось трофеїв так і не виграв… Влітку 2021 року аргентинець переїхав до іспанського клубу «Торріхос», потім рік провів у «Толедо», а з листопада 2023 року перебуває у статусі вільного агента. Очевидно, на цьому його професійна кар'єра футболіста й завершиться, оскільки зараз Пабло Фонтанелло вже 40.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!