Логічно, що зараз настає час для «гарячих підсумків», і сьогодні ми пропонуємо вам поговорити про наставників команд УПЛ, які у сезоні-2024/25 зробили свою роботу краще за решту колег…
Руслан Костишин («Колос»)

«Колос» із Ковалівки, який має досить якісний склад, а також є одним із небагатьох клубів нинішньої УПЛ, які мають можливість купувати нових футболістів на ринку за реальні гроші, відверто погано виступав під керівництвом молодого Олександра Поздєєва, не виправдовуючи очікувань ані клубного керівництва, ані власних уболівальників.
У певний момент ситуація почала виглядати так, що «Колос» взагалі боротиметься за збереження прописки в еліті, чого нерви керівництва клубу вже не винесли. Поздєєва було звільнено, а виконувачем обов'язків коуча до кінця сезону покликали попрацювати гарного знайомого ковалівського клубу Руслана Костишина. І той досить швидко вивів «Колос» із кризи, дозволивши команді зрештою досить комфортно фінішувати у середині турнірної таблиці.
Більше того, під керівництвом Костишина «Колос» наприкінці чемпіонату видав 7-матчову безпрограшну серію (4 перемоги за 3 нічиїх), яка вмістила в себе, зокрема, перемогу над «Шахтарем» (4:2) та нічиї проти «Полісся» (1:1) і «Динамо» (1:1).
Очевидно, Костишин міг би з поточним підбором футболістів у «Колосі» досягти в сезоні-2024/25 й більшого, якби працював із командою із самого початку, а не із середини березня. Що ж, залишається дочекатися, чи залишиться Костишин у ковалівській команді й надалі. Поки що ситуація виглядає таким чином, що співпраця наставника та «Колоса» триватиме, оскільки влаштовує обидві сторони.
Олег Шандрук («Верес»)

42-річний наставник «Вереса» Олег Шандрук, для якого сезон-2024/25 став першим повноцінним у статусі коуча команди УПЛ, також чудово впорався зі своєю роботою, хоча й дещо змазав кінцівку чемпіонату. «Вовки» з Рівного не можуть похвалитися силою складу першої команди, суттєвими економічними можливостями чи визначною інфраструктурою, через що, кажучи відверто, рік у рік вирішують лише одне ключове завдання – залишитися в елітарному дивізіоні.
І з Шандруком на чолі у сезоні-2024/25 «Верес» ледь не вперше за кілька попередніх сезонів зумів достроково, як мінімум за три-чотири тури до фінішу, гарантувати собі прописку в УПЛ й на наступний сезон. Той факт, що «вовки» на дистанції виглядали впевнено – величезна заслуга тренерського штабу на чолі із Шандруком. Інше питання, що після того, як ключове завдання «Верес» виконав, команда дещо «попливла», програвши чотири поєдинки поспіль, та й у фінальному турі проти ЛНЗ зуміла вирвати нічию (1:1) лишень у компенсований час. А це вже очевидне тренерське недопрацювання під час роботи з психологією гравців…
З іншого боку, Шандрук вичавив із цього «Вереса» абсолютний максимум, якщо не більше. Навіть якщо спиратися на оціночні дані порталу Transfermarkt, команда із Рівного – третя з кінця в УПЛ-2024/25 за сукупною вартістю складу. Нижче «Вереса» виявилися лише «Інгулець» та «Лівий Берег», які, нагадаємо, спікірували у Першу лігу…
Сергій Шищенко («Оболонь»)

Сергій Шищенко, як і його колега з «Колоса» Руслан Костишин, прийшов у «Оболонь» вже по ходу сезону. Щоправда, значно раніше – ще на початку вересня минулого року. Однак на момент, коли Шищенко очолив «пивоварів», ця команда знаходилася абсолютно в незавидному становищі. Із Валерієм Іващенком, котрого багато хто з фахівців хвалив за сезон-2023/24, «Оболонь» завалила старт нового чемпіонату, опинившись на момент відставки наставника на останньому місці у турнірній таблиці й без жодної перемоги у перших п'яти турах (1 нічия за 4 поразок).
Завдання перед Шищенком стояло тільки одне – зберегти місце в еліті для киян. При цьому, кажучи відверто, навіть у керівництві, напевно, мало хто сподівався, що за підсумками регулярного сезону «Оболоні» вдасться фінішувати вище за зону перехідних матчів. Остання виглядала на момент приходу в команду Шищенка ледь не манною небесною…
Спочатку у Сергія також виходило аж ніяк не все, але у весняній частині сезону «Оболонь» під його керівництвом змінилася на краще, за що 49-річний фахівець удостоївся заслуженої похвали. 32-х набраних очок «Оболоні» повністю вистачило для того, аби залишитися в УПЛ, причому без необхідності проводити нервові та стомлюючі перехідні поєдинки із представниками Першої ліги.
Інша річ, що в «Оболоні», вочевидь, не здатні запропонувати Шищенку можливість рухатися й розвиватися надалі у наступному сезоні. Клуб у силу власних ресурсів навіть не намагається тягатися з умовними ЛНЗ чи «Колосом», а для Шищенка вести із сезону в сезон виключно боротьбу за виживання, очевидно, нецікаво. Тому за обопільним рішенням сторін наставник залишив київський клуб і очевидно найближчим часом перейде туди, де в перспективі в нього буде більше можливостей…
Олександр Шовковський («Динамо»)

У сезоні-2024/25 «Динамо» провалилося на єврокубковій арені, проте загалом тренерський штаб та керівництво клубу розрахували ситуацію саме так, щоб у футболістів було більше сил та мотивації для перемоги у внутрішніх турнірах. І нехай взяти Кубок України у «біло-синіх» не вдалося (команда Шовковського у фіналі лишень в серії пенальті програла «Шахтарю»), натомість у чемпіонаті вони були надзвичайно успішними та більш ніж заслужено взяли «золото».
Футбол «Динамо» із Шовковським на чолі не можна назвати видовищним чи гарним. Натомість він виявився більш ніж ефективним, адже у 30 поєдинках національного чемпіонату сезону-2024/25 кияни не програли жодного разу (20 перемог за 10 нічиїх)! Крім цього, «Динамо» виявилося найкращою командою сезону в УПЛ за індексом передач (14,8), обійшовши навіть стабільного лідера «номінації» у попередніх сезонах, яким був «Шахтар». У той час, коли «гірники» контролювали м'яч, заколисуючи не стільки суперників, скільки самих себе, підопічні Шовковського намагалися діяти максимально гостро – на атаку. Саме «біло-сині» сумарно набрали найбільше дотиків у штрафному майданчику суперників (812) в чемпіонаті, знову ж таки обійшовши «Шахтар» (750).
Для Шовковського нинішня перемога в УПЛ виявилася першим трофеєм, здобутим в якості головного тренера. І нехай багато фахівців та експертів скептично ставляться до наставників, які під час гравецької кар'єри виступали на позиції голкіперів, 50-річний Олександр довів, що може будувати конкурентну команду на рівні УПЛ і без суттєвих фінансових вливань. Цим Шовковський точно вигідно виділявся у сезоні-2024/25 на тлі свого тепер вже екс-опонента у «Шахтарі» Маріно Пушича…
Руслан Ротань («Олександрія»)

Минулий сезон виявився моментом тріумфу для 43-річного Руслана Ротаня і його асистентів в «Олександрії». Після того, як цей фахівець очолив «жовто-чорних» у грудні 2022-го, його неодноразово критикували у ЗМІ та вболівальницькому середовищі за нездатність демонструвати результат, обмежений у тактичному аспекті футбол тощо. Однак у сезоні-2024/25 «Олександрія» із Ротанем на чолі зуміла змінитися на краще й видала історичне досягнення, фінішувавши на другому місці та практично до останнього боровшись із «Динамо» за «золото» чемпіонату.
Цікаво й інше: «Олександрія» за результатами сезону не виявилася лідером у жодному із блоків просунутої статистики на Wyscout, проте це не завадило команді Ротаня обійти «Шахтар» на п'ять очок у турнірній таблиці. Більше того, на відміну від «гірників», у яких із Маріно Пушичем у сезоні-2024/25 практично ніхто не продемонстрував суттєвого прогресу в кар'єрі, у «Олександрії» знайшлося чимало гравців, які здивували фахівців та вболівальників із приємного боку.
Ротань допоміг досягти прогресу багатьом своїм підопічним: воротарю Георгію Єрмакову, центрбекам Мігелу Кампушу та Артему Шабанову, фулбекам Олександру Мартинюку та Микиті Кравченку, опорнику Івану Калюжному, вінгерам Хуану Альвіні Беззері та Теді Царі, та й центрфорвард-ветеран Олександр Філіппов на вістрі атак «Олександрії» виглядав не гірше, аніж, наприклад, дорогий зимовий новачок «Полісся» Факундо Батіста.
До речі, про «Полісся». Саме до житомирського клубу після завершення сезону-2024/25 і перебрався працювати далі Руслан Ротань. Як зізнався президент «вовків» Геннадій Буткевич, про запрошення коуча «Олександрії» у Житомирі роздумували ще рік тому, але тоді не наважилися ризикнути, оскільки вирішили, що від'їзд Ротаня на Олімпійські ігри зі збірною України U-23 може негативно позначитися на міжсезонній підготовці, коли закладається базис для першої частини чемпіонату. Тоді в «Поліссі» зробили ставку на Ашура й прогадали. Втім, зараз «вовки» із Житомира «виправилися», проте не можна забувати, що в «Олександрії» Ротаню знадобилося два з лишком роки, аби вийти на свій максимум. Чи будуть до молодого наставника, його методів роботи та результатів тепер так само терпляче ставиться і в Житомирі?..
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!