В кінці серпня «Динамо» несподівано оголосило про підписання в тренерський штаб польського тренера-аналітика. Дехто навіть подумав, що таким чином Ігор Суркіс готує заміну Олександру Шовковського, позиції якого дещо похитнулися після жахливої кваліфікації єврокубків в серпні. Персона Мацея Кендзьорека огорнута таємницями навіть для багатьох у Польщі – розбираємося, хто він такий.
В Кендзьорека майже немає досвіду самостійної роботи
Теорія, що Кендзьорек може в майбутньому замінити Шовковського, виглядає непереконливо, тому що польський спеціаліст практично не мав досвіду самостійної роботи. Принаймні на найвищому рівні.
Єдиний серйозний період роботи Мацея був у «Радом’яку» в сезоні-2023/24. Він очолив команду по ходу першого кола Екстракляси, але після розгрому «Відзева» й двох нічиїх з «Гурніком» і «Лехом» ситуація була не надто позитивною. Загальний баланс 4 перемоги, 2 нічиїх і 8 поразок не дозволили навіть допрацювати ту кампанію – після 0:2 від «Шльонска» його було звільнено, коли клуб ледве зміг втриматися в елітному дивізіоні.
Хоча спершу здавалося, що незалежно від результатів Кендзьорек залишиться на посаді. Серед інших причин польські ЗМІ виділяли розбіжність в поглядах між керівництвом і тренером, можливий конфлікт зі спортивним директором, а також незадоволення клубу тим, що «Радом’як» змушений був заплатити штраф у 500 000 злотих за невиконання необхідних за регламентом турніру 3000 хвилин для молодих гравців.
Наприклад, в матчі з «Рухом» Хожув керівництво просило дати зіграти молоді, щоб награти відповідні хвилини, але Кендзьорек цього не зробив. А у вже згаданому вище матчі у Вроцлаві, що й призвів до звільнення, Мацею дозволили обрати оптимальний склад без жодних обмежень, щоб зачепитися за важливі очки в боротьбі за збереження прописки, але він випустив у стартовому складі двох юних футболістів, одного з яких, Гільєрме Зімовського, зняв по ходу – все це не принесло бажаного ефекту.
Керівництво було розлючене подібними рішеннями тренера – вони не принесли ані виконання правил Екстракляси, ані безпечної позиції в таблиці на той момент. Треба зазначити, що клуб з Радома був у непростій ситуації і на момент призначення Кендзьорека, а сам тренер потім взяв на себе відповідальність за ці рішення.
Проте на цьому історія взаємовідносин клубу та тренера не завершилася. Влітку минулого року Мацей вислав лист до «Радом’яка» з вимогою виплатити йому 150 000 злотих, які той заборгував йому за час роботи.
У Польщі Мацея вважають «найкращим з можливих асистентів»
Діаметрально протилежна ситуація в контексті роботи Кендзьорка асистентом у різних клубах. В цій ролі він є максимально органічним, що підкреслюють ті, хто працював з ним раніше, а також польські журналісти, зокрема Пьотр Слонка.
«Мацея до призначення в «Динамо» в основному пам’ятали по роботі помічником тренера в «Леху», «Ракуві», а також в якості експерта в різних програмах. Коли я питав про нього в різних людей, то чув лише позитивні відгуки. Його називають не просто хорошим асистентом, а видатним», – розповів Пьотр в ексклюзивному коментарі Tribuna.com.
«Вміє грамотно говорити, змістовний, свого часу спеціаліст зі стандартних положень, набував досвіду у Марека Папшуна, Мацея Скоржі, Йона ван ден Брома та Іренеуша Мамрота, найбільше — у двох перших.
Був асистентом в «Ракуві», «Леху», «Арці». Самостійно очолював «Радом’як», коли закінчував і отримав ліцензію UEFA Pro, однак йому не дали можливості попрацювати до кінця, бо він не хотів наполегливо робити ставку на молодих футболістів. Говорять про те, що він чудовий асистент, але як головний тренер насправді ще не перевірений на найвищому рівні», – таку оцінку дав інший журналіст Радослав Радчак.
Виділяється період роботи тренера в «Леху» Познань, де в тому числі завдяки його якісній праці клуб зміг здобути чемпіонство в рік святкування власного століття.
Мацей Скоржа, якого згадав Радослав, називається чи не найкращим польським тренером прямо зараз – він здобував трофеї майже у кожному клубі протягом кар’єри, навіть тріумфував в Кубку Польщі з «Дискоболією», що нині перебуває у нижчих дивізіонах. Йон ван ден Бром має у своєму резюме роботу у «Андерлехті», «АЗ» і «Генку». Тобто теза про набуття досвіду пліч-о-пліч з такими фахівцями не є перебільшенням.
Але на перший план все ж потрібно вивести роботу в «Ракуві» в штабі Марека Папшуна, якого не так давно активно сватали в «Динамо». Їхній тандем провів фантастичну роботу в команді з Ченстохови.
Скромний колектив спершу повернувся до Екстракляси після багатьох років відсутності, а потім одразу увімкнувся в боротьбу за чемпіонство, яке й здобув у 2023 році, щоправда, вже без Кендзьорека. Але він також був одним з тих, хто заклав фундамент під цей епохальний успіх. Своєю чергою Папшун однозначно вплинув на нього, як і на деяких інших своїх помічників, що в попередні роки вирішили спробувати себе головними тренерами.
«Їх усіх об’єднує те, що вони дуже розумні люди. Другий спільний знаменник? Футбол для них – це пристрасть, кожен любить його. Я думаю, що зараз вони вже мають високий рівень компетенцій, поєднаний із досвідом. Можна мати знання, але без практики цього замало. Значною мірою це свідомі спеціалісти, які знають, що таке професіоналізм, вони вміють оцінити цінність і відданість тренера», – казав коуч «Ракува» в одному з інтерв’ю.
Не можна пройти повз ще одну важливу чесноту Мацея, яку також відзначали журналісти, а саме бажання постійно вчитися чомусь новому.
Наприклад, у 2017 році він разом з Мареком Папшуном був на стажуванні у «Квінз Парк Рейнджерс».
Такий контекст створює максимально приємне враження від спеціаліста й дозволяє з оптимізмом дивитися на його призначення до київського клубу.
Кендзьорек відомий в першу чергу особливою увагою до стандартних положень
«Перед матчем я отримував у руки книгу формату А4 і мав завдання розвішувати стандарти на стіні. Іноді не вистачало місця, щоб усе це вмістити. Аути, штрафні з 20, 30 метрів, із половини поля, стандарти з флангу – стільки всього, що іноді було важко все запам’ятати. Діапазон настільки широкий, що тренер міг сам собі їх вибирати», – розповідав експівзахисник «Ракува» Якуб Лабойко.
За інформацією польських ЗМІ, клуб з Ченстохови мав близько 140 варіантів різних розіграшів кутових і штрафних ударів, за які відповідав якраз Кендзьорек.
«Мацей розпочинав аналітиком й спеціалістом зі стандартів – і продовжує це робити. «Динамо» цікавилося Мареком Папшуном, тому не виключений варіант, що запрошення його експомічника є бажанням імплементувати певні ноу-хау «Ракува» в клуб», – висловлює припущення Пьотр Слонка.
Клуби, в яких раніше працював тренер, дійсно як правило перебували в топі за кількістю голів зі стандартних положень – в особливості з кутових:
Можна виділити декілька тенденцій, що простежувалися регулярно.
1. Розіграш, в який залучені 2/3 гравці, один з яких виконує подачу до штрафного майданчика.
Зони завершення як правило насичує декілька футболістів, один або двоє розташовуються в зоні підбору, готуючись підхопити м’яч і завдати удару по воротах або виконати повторну передачу.
2. Подача на ближню штангу, куди відкривається один з гравців.
3. Навіс в центр штрафного майданчика, гравці часто розташовуються у площині воріт, але потім йдуть на верховий м’яч.
4. Подача на дальній кут штрафного/воротарського майданчиків.
Необхідно розуміти, що в рамках цих напрацювань можуть бути різні адаптації або патерни, тому виконання стандартів виходить дуже різноманітним і непередбачуваним для суперників.
«Динамо» видало кілька цікавих стандартів одразу після призначення Кендзьорека
Потрібно побачити переможний гол столичного клубу у матчі-відповіді плей-оф раунду Ліги Європи з «Маккабі»: Контроль зони підбору, розіграш, зворотна передача на Олександра Піхальонка, подача в центр воротарського майданчика й удар Едуардо Герреро. Вийшло як у підручниках.
Ще два епізоди, тепер вже з матчу проти «Полісся». В першому випадку розіграш і подача на дальній кут воротарського майданчика, в другому – виграний підбір і удар в поперечину.
1.
2.
Зарано говорити, що це однозначно плоди роботи Мацея Кендзьорка, тому що банально на той момент пройшло небагато часу й він навряд чи зміг за декілька тренувань швидко й ефективно донести команді свої вимоги. Але якщо тут дійсно помітна його рука, то це дуже хороший сигнал для українського гранда.
***
Стартова оцінка цього призначення – «Динамо» знайшло якісного спеціаліста, що може покращити деякі аспекти гри й урізноманітнити його тренерський штаб. В Польщі, навіть попри не надто вдалий період роботи у «Радом’яку», про нього говорять в основному у позитивному ключі, відзначаючи вміння будувати грамотні взаємовідносини з гравцями, тренерами, бажання постійно отримувати нові знання й кидати собі нові виклики.
До того ж Кендзьорек працював у польських топклубах разом з цікавими коучами, тому є дуже досвідченим асистентом. Він проводив помітну роботу, зокрема в контексті стандартів, і загалом вважається сильним аналітиком.
Зараз зарано говорити, що він знайде спільну мову й створить грамотну синергію з нинішнім тренерським штабом «Динамо», але дані для плідної роботи на своїй позиції в нього є.






