Як в Україні потрапляють до збірної «вільних агентів»

Футбол України 24 Січня, 22:06 1198
Як в Україні потрапляють до збірної «вільних агентів» | 19-27
Кілька років тому Асоціацією футболістів-професіоналів України (футбольною профспілкою) була запроваджена програма «вільних агентів».

Така практика тривалий час існує в Європі, де міжнародні профспілки FIFPro об’єднують понад 60 тисяч професіональних гравців. (Наразі у світі, крім європейської існують ще такі профспілкові футбольні конфедерації: Американська, Азіатська та Африканська). Отже, українська профспілка, футболістів (тимчасово без команд) об’єднала для пошуку роботи, власне для продовження футбольної кар’єри, а ще конкретніше для працевлаштування до футбольних команд, але не напряму, а через футбольну збірну «вільних агентів». Як працює така програма, на наше прохання розповів Ігор Гатауллін, президент Асоціації футболістів-професіоналів України.

- Збірна вільних агентів засвітилася на всю Україну. Навіть мене футболісти іноді запитують, як потрапити до цієї команди? Хотілося б з першоджерела прояснити ситуацію щодо «вільних агентів», як збирають таку команду? Це ініціатива самих футболістів, чи є відбір за рівнем майстерності?

- Механізм наступний. В основному ми сповіщаємо через засоби масової інформації та наш сайт. Зазначу, що необов’язково футболістам бути членами профспілки. Вступ до нашої Асоціації є абсолютно добровільним. Проводимо компанію на початку листопада. Збираємо команду до 7 січня. (Від футболіста вимагається припис, що він без контракту, паспорт і код). Після Різдва команда збирається до купи й починає проводити тренування. Збірна вільних агентів готується до турніру Макарова. А потім бере участь в турнірі.

- Після турніру Макарова, команда припиняє своє існування, а до цього проводить повноцінний збір?

- Так, збірна «вільних агентів» збирається у кількості 30 футболістів на два тижні тренувань і на турнір Макарова, який традиційно проводить Київська обласна федерація футболу. Хтось, з різних причин відпадає й до заявки потрапляють 25 гравців, яким ми надаємо «страховку». В разі травми на турнірі або в тренуванні сплачуємо усі витрати. Загалом команда проводить 8-10 тренувань і близько п’яти-шести ігор. Все це відбувається коштом нашої Асоціації футболістів-професіоналів України, ми хлопців харчуємо, розселяємо й орендуємо майданчики для тренувань, а також проплачуємо заявковий внесок на турнір.

- Як до цього ставляться керівники ліг, зокрема прем’єр-ліги та ПФЛ?

- У нас чудові, робочі стосунки. Ми обов’язково інформуємо ці організації, що збірна «вільних агентів» братиме участь в турнірі й просимо через їхні «можливості» залучати тренерів команд до перегляду футболістів. «Вільні агенти» і самі через ПФЛ і прем'єр-лігу докладають зусиль, щоб потрапити до нашої команди. Тобто у нас три джерела поповнення збірної.

- Футбольній громадськості відомо, що збірна України «вільних агентів», не тільки брала учать в українських змаганнях, а й виступала в міжнародному турнірі. Про це, будь ласка, докладніше?

- Так 2015 – ми брали участь в міжнародному турнірі, який проводить FIFPro, де ми є повноправними членами вже 8 років. Тоді тренером був колишній воротар львівських «Карпат», а нині «Волині» Андрій Тлумак. Ми грали в Австрії, «кістяк» команди складали Дмитро Козаченко, Ігор Остроушко, Дмитро Остапенко, Євген Морозко, Юрій Перін, Ігор Бровко та ін. 3 роки команду очолює В’ячеслав Богодєлов, син відомого футболіста Павла Богодєлова, який грав за «Динамо» (Київ), «Локомотив» (Вінницю) та інші команди. Хочу висловити подяку В’ячеславу, який завжди якісно відпрацьовує у ці короткі відрізки часу.

- Серед «вільних агентів» є, скажімо так, футболісти з «іменами»?

- Їх багато, ознайомитися з усіма футболістами можна на нашому сайті. Скажу про декількох. В різні роки після турніру Макарова поїхали в команди відомі футболісти Піщур, Романчук, Воронін, У свій час майже одразу після турніру запросили до «Дніпра» (Дніпро), вихованця школи «Динамо» Кирила Петрова, але контракт тоді він підписав з донецьким «Олімпіком».

До речі, Петров був в команді юніорів, які 2009 року стали чемпіонами Європи, фінал, якого проводився в Донецьку. Також «Шахтар» залучив до себе нашого молодого воротаря. В цьому році у нас були в заявці футболісти екстракласу Олександр Алієв і Андрій Богданов. Олександр в останній момент відмовився, а Андрія, лише побачивши в заявці, без перегляду запросила команда прем’єр-ліги чернігівська «Десна». На турнірі Макарова завжди буває величезна кількість тренерів і селекційних служб команд. Кожного року футболістів переглядають імениті наставники: Кварцний, Барабасевич, Жабченко, Рябоконь, Забранський, Санжар… Цього року приїжджали Олег Федорчук, Анатолій Безсмертний та Сергій Попов, який, як відомо почав працювати в луганській «Зорі».

- Футболістів називають «вільні агенти», тобто, вони потрапляють до команд безкоштовно?

- В чому момент. Ми беремо в команду справжніх «вільних агентів», це футболісти, у яких контракт або закінчився, або – розірваний за обопільною згодою сторін. На період трансферного «вікна» вони є «вільними агентами». Клубам, які залучають футболістів з нашої збірної, нічого платити не потрібно. В усьому світі проводяться подібні турніри. В Європі перед тим, як залучати футболістів до команди «вільних агентів» ретельно перевіряються їхні документи. Ми робимо так само…

- Тобто залучення «вільних агентів» в одну команду в період трансферного «вікна», це не наше ноу-хау, а практика в Європі?

- Абсолютно вірно. Профспілки допомагають футболістам знайти свою команду. Така практика існує у світі 10-12 років. У нас чотири роки. Ініціатором працевлаштування професіональних футболістів, є міжнародна профспілкова організація FIFPro. Влітку, на два тижні збирається міжнародний «табір» складений з «вільних агентів», ми також делегуємо 2-3 футболісти, які цілком вірогідно можуть потрапити в будь-яку команду, будь-якої країни Європи. Позаминулого року подібний «табір» організовувався на Мальті.

- У підсумку, потрапляючи до збірної «вільних агентів», у наших футболістів є додаткова мотивація, кращі з кращих можуть поїхати в міжнародний «табір» і потрапити до команди, котра виступає в європейському чемпіонаті?

- Так, це практична допомога наших профспілок професіональним футболістам. Нагадаю, що цього року відбудеться турнір, або його можна ще назвати неофіційним чемпіонатом Європи серед «вільних агентів», у якому братиме участь й наша збірна України «вільних агентів»…