Ще одна потреба вибору. Як Хацкевичу розкласти акценти в центрі захисту «Динамо»?

Динамо Київ 1 Березня, 15:44 1531
Ще одна потреба вибору. Як Хацкевичу розкласти акценти в центрі захисту «Динамо»? | 19-27
Добре, що обирати треба за якістю, а не найменше з двох зол.

Сьогоднішнє «Динамо» – то яскрава ілюстрація правильної зміни поколінь. Точніше буде сказати – правильної кадрової ротації. Пішов Андрій Ярмоленко – вистрілив Віктор Циганков. Розпрощалися з Євгеном Хачеріді – розкрився Микита Бурда. Вкотре заплутався у власній підсвідомості Денис Гармаш – обростають м'язами Шапаренко та Шепелєв. Процес триває.

Ще одна потреба вибору. Як Хацкевичу розкласти акценти в центрі захисту Динамо? - изображение 1

Ведемо до того, що в сьогоднішньому «Динамо» не постає гостро проблема втрати того чи іншого гравця. Безперечно, неприємно буде грати проти «Челсі» без Беньяміна Вербіча, але Цитаїшвілі чи Сідклей в повній мірі готові проявити себе. Так, як проявив себе Шабанов в протистоянні з «Олімпіакосом» в силу відсутності Тамаша Кадара.

Угорець давно вже твердо закріпив за собою місце в центрі захисту «Динамо». Однак травма, отримана угорцем під час зимових зборів, висувала перед Хацкевичем лише два варіанти: Сидорчук, якого кілька разів пробували на позиції стоппера, або ж Артем Шабанов, котрий прийшов до «Динамо» близько року тому, але заслужив за цей час більше критики, аніж схвальних слів.

Чи не кожна поява Артема на полі у футболці киян впродовж останнього року спричинювала шквал обурення серед вболівальників та експертів. Обурення відносно перспективного, однак не «обкатаного» у напружених матчах захисника. Апогеєм став матч «Динамо» проти «Арсенал-Києва», в якому Шабанов припустився жахливих помилок і ледь не підвів команду. І хоч після того Артем з'являвся на полі в офіційних матчах киян, тиск, що спричинювався, помітно сковував футболіста.

Перспективи виглядали туманними, бо тягатися з Бурдою та Кадаром такому Шабанову було складно. Гра Микити – то окрема історія. Зараз же достатньо буде лише сухої констатації того факту, що місце Бурди в основному складі «Динамо» може похитнутися хіба що в розрізі трансферу до якогось європейського топ-клубу, куди українець, безперечно, матиме шанси перейти, якщо не збавить обертів. З Кадаром простіше, але для Шабанова й угорець видавався висотою недосяжною.

Ще одна потреба вибору. Як Хацкевичу розкласти акценти в центрі захисту Динамо? - изображение 2

Гра Кадара – це правильний вибір позицій, велика кількість виграних єдиноборств, добра фізична готовність і навіть спроби першої передачі. Навіть у невдалих єврокубкових матчах, за які найчастіше киянам діставалося на горіхи в поточному сезоні, Кадар був одним з тих, хто давав найменше приводів для критики.

Тож з розумінням сприймалися звістки про зацікавленість в особі Кадара закордонних клубів. Неспокійно вболівальникам «Динамо» було лише від того, що в складі може виникнути пробоїна, котру, як здавалося, не вдасться залатати так легко, як при відході Хачеріді чи Ярмоленка. Втім, не було б щастя – та нещастя допомогло. Матчі з «Олімпіакосом» показали – не безнадійний Шабанов; не безнадійний.

Ще одна потреба вибору. Як Хацкевичу розкласти акценти в центрі захисту Динамо? - изображение 3

Оцінюючи ризики, Олександр Хацкевич все ж вирішив замінити травмованого угорця профільним центральним захисником, а не ситуативно перекваліфікованим під цю позицію опорником. Проте Шабанов помітно хвилювався в першому таймі поєдинку у Піреях. Хвилювався і помилявся – як при грі в пас, так і при виборі позицій.

Зрештою, не без його провини відбувся й перший гол у ворота киян. Другий тайм Шабанов провів краще, та все ж далеко від ідеалу. Сподобалося те, що не програвав єдиноборств, грав кісткою в кістку, витримував темп. Однак не завжди встигав вступати у єдиноборства, бо, як уже зазначалося, втрачав позиції. Центральний захисник, окрім випадків, коли в нього є завдання персонально опікати когось з гравців команди-суперниці, не повинен бігати за атакерами супротивника. Повинен читати і грати на випередження. З чим і були проблеми у Греції.

Інша річ – київський матч 1/16-ї фіналу Ліги Європи. В ньому Артем відіграв якщо не бездоганно, то близько до цього. Причини перевтілення Шабанова? Невже за тиждень футболіст з тактично непідкованого перетворився на майстра ведення і читання гри? Тут доречніше говорити про психологічну розкутість і зручний як для Шабанова загальнокомандний стиль гри: щільно діяли усі ланки, працювала підстраховка, добре відкривалися під передачі партнери. Тож Артем разом з Бойком, Миколенком, Буяльським і Циганковим увійшов до групи гравців, котрі отримали найвищі бали за гру з точки зору виконаних корисних дій.

Кадар отримав підстави хвилюватися стосовно свого статусу як основного гравця «Динамо». А ще більше їжі для роздумів отримав тренерський штаб – кому в поєдинку з «Челсі» довіряти місце поруч з Бурдою (Тамаш Кадар повністю одужав після травми)? З одного боку, Кадар ліпше зіграний з Микитою і стабільний; з іншого боку – Шабанов перебуває у тонусі і на хвилі психологічного піднесення.

Ба більше, тут можна задатися питанням не лише найближчого, але і віддаленого майбутнього: можливо, доречніше й справді робити ставку на молодшого українця, аніж на легіонера, котрий під час будь-якого трансферного вікна може зірватися з місця? Також треба враховувати ще один нюанс, котрий відіграє важливу роль в колективній роботі. Кадар – інтроверт; тримається зазвичай осторонь від решти гравців «Динамо», мало спілкується (не останню роль в цьому відіграє мовний бар'єр – угорською серед партнерів Тамаша не володіє ніхто, англійською чи якоюсь іншою Кадару спілкуватися важко). А ось у Шабанова проблем з комунікацією не було і немає. Навіть в статусі глибокого запасного за межами поля Артем в компанії партнерів по команді почував себе своїм.

Ще одна потреба вибору. Як Хацкевичу розкласти акценти в центрі захисту Динамо? - изображение 4

Що ж, це черговий виклик для тренерського штабу Хацкевича – правильно розкласти акценти не тільки для сьогоднішнього для, але й на майбутнє.