«Челсі» - найбільш проблемний зараз гранд АПЛ. Але у «Динамо» все одно мало шансів

Динамо Київ 6 Березня, 22:30 1129
«Челсі» - найбільш проблемний зараз гранд АПЛ. Але у «Динамо» все одно мало шансів | 19-27
Проблеми лондонців мають глибокі корені.

Рівно рік тому, на початку березня 2018-го в англійському Солсбері невідомі отруїли колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його дочку. Так спалахнув геополітичний конфлікт між Великобританією та Росією, який торкнувся навіть футболу: як світового загалом (англійські офіційні особи бойкотували мундіаль в РФ), так і англійського зокрема.

Через два тижні після замаху The Times написала: Великобританія готує аналог “списку Магнітського”, внаслідок чого у російського олігарха Романа Абрамовича можуть конфіскувати англійські активи. В тому числі “Челсі”.

Хоч до цього поки не дійшло (але чутки про продаж клубу не згасають), лондонці уже постраждали через власника. В травні з’явилась інформація, що Абрамовичу відмовили в продовженні британської візи — місцева влада попросила Романа пояснити походження його багатства, а він відмовився.

Невдовзі на офіційному сайті “Челсі” опинилась заява: клуб заморожує плани з реконструкції “Стемфорд Брідж” через несприятливий інвестиційний клімат в країні. Хоча до цього “сині” роками вибивали потрібні дозволи, бо за місткістю стадіону програють усім грандам АПЛ.

Новий Стемфорд Брідж

Вся ця історія — наочне пояснення того, що відбувається з “Челсі”. Не лише з клубом загалом, але й з командою зокрема. Це заслуга та провина Абрамовича та його людей в правлінні клубу. При олігарху “пенсіонери” стали топ-командою як за досягненнями, так і за інфраструктурою. Але за всі ці 15 років лондонці так і не набули власної ідентичності. При тому, що сам Абрамович — за словами екс-наставника “Челсі” Карло Анчелотті — давно цього прагне.

В гонитві за трофеями та швидким результатом власник “синіх” обрав шлях частої зміни тренерів у збиток побудові ідентичності як у “Барселони”, “Реала” чи “Манчестер Юнайтед”. Й такі сумнівні методи роботи клубу відгукуються проблемами не лише на полі.

Взяти хоча б другий за десять років трансферний бан через порушення правил підписання молодих гравців (хоч це грішок чи не усіх великих клубів). Або сто-п’ятсот футболістів на контрактах, які грають в орендах по клубах Англії та Європи, хоча з них лише Крістенсену вдалось потрапити в заявку основної команди. Судячи з новин, ФІФА й це невдовзі обмежить. Адже є відчуття, що цей клуб, яким володіє людина сумнівної репутації, грає за іншими правилами.

***

Тому не варто дивуватись, що з головною командою “Челсі”, яка перед матчем з “Динамо” цікавить нас найбільше, кризи стали траплятись частіше. Проаналізуймо причини хоча б за поточним сезоном.

В перший день підготовки до нової кампанії “синіх” ще очолював Антоніо Конте — лише тому, що клуб захотів йому помститись за відкритий конфлікт звільненням в найгірший для продовження кар’єри в іншому місці момент.

Замість італійця прийшов його земляк Мауріціо Саррі з цілком протилежним баченням гри. Замість оборонного та прагматичного футболу Конте боси “Челсі” захотіли переставити команду на рейки атакувального та видовищного стилю Саррі. Адекватне бажання, але є одне але — для цього будь-кому потрібен час (Ґвардіола в “Ман Сіті” мав простіше завдання, але навіть йому знадобився рік), якого на “Стемфорд Брідж” не звикли давати тренерам.

Абрамович

Це був виклик як для клубу, так і для Мауріціо, який до всього ще й ніколи раніше не тренував за межами Італії й ніколи ще не вигравав трофеїв. Все це треба було зважити. Але команда стартувала вдало, а звільнені після ярма Конте футболісти на переможній хвилі оспівували футбол Саррі.

“Мені подобається стиль гри при Саррі. Він повністю відрізняється від футболу Конте чи Моурінью. Ми граємо в хороший футбол й насолоджуємось цим. Хочеться зберегти цей імпульс”. Ці слова лідер “синіх” Еден Азар сказав на початку сезону, коли лондонці творили рекордну для тренера-дебютанта АПЛ безпрограшну серію — 12 матчів. Але як тільки все закінчилось, між гравцем та тренером почались напруження.

Невдачі розвіяли всю чарівність. Якщо поразку від “Тоттенгема” в листопаді ще вдалось загладити несподіваною перемогою над “Ман Сіті”, то січнева криза результатів вкинула “Челсі” в колотнечу, яка заспокоїлась лише на минулому тижні.

Після поразки 0:2 від “Арсеналу” Саррі переступив критичну межу й публічно звинуватив у поразці своїх гравців. Це в будь-якому клубі ризикований крок, а в “Челсі”, де гравці відчувають слабку підтримку тренера з боку керівництва, й поготів. І почалось.

Загострення конфлікту між Саррі та Азаром (“Якщо Еден хоче перейти в “Реал”, то хай переходить”), невдоволення гравців надмірністю тактичних занять та тренуваннями в день ігор, поділ команди на табори підтримки тренера та його опозиції. Навіть свої фанати на домашніх іграх почали посилати ідеї тренера під три чорти.

Все це на фоні сенсаційних поразок (0:4 від “Борнмута”, 0:6 від “Манчестер Сіті”), вильоту з Кубка Англії та одноманітного футболу Саррі, який вже всі вивчили. Хоча впертий італієць наполягав, що не змінить нічого, поки гравці не засвоять основ його футболу.

Азар та Саррі

В цьому моменті настав час повернути в розповідь керівництво клубу. В період перших серйозних проблем у Саррі (а вони, нагадаю, читались ще перед сезоном), боси не стали на його бік, нехай провина Мауріціо в цій ситуації теж була не мала. Зате в медіа поповзли чутки про останній шанс для італійця. Запахло звільненням — нічого нового на “Стемфорд Брідж” часів Абрамовича.

За колегу та друга вступився Пеп Ґвардіола: “Мене здивувало, коли Конте, взявши чемпіонство, потрапив під загрозу звільнення всього після кількох поразок. Тому ситуація Саррі відрізняється від моєї. В мій перший рік роботи в “Сіті” клуб зовсім не сумнівався в мені. ЗМІ мене не звільняли.”

Невідомо, чи під тиском преси, чи через нищівну поразку від того ж Ґвардіоли, але на недавній фінал Кубка Ліги проти “Манчестер Сіті” Саррі вперше змінив підхід. Відмовившись від боротьби з “містянами” за позиційне домінування, він зіграв від оборони. І спрацювало.

Мауріціо пішов на компроміс й це одразу дало результат. Той фінал став точкою зламу. Настільки сильною, що це дало команді впевненість, попри поразку та феєричну відмову Кепи сходити з поля на заміну.

Вчинок Аррісабалаґи взагалі можна назвати доречним для Саррі. Покаравши іспанця лавкою у важливому матчі проти “Тоттенгема”, тренер зміцнив свій авторитет та контроль над гравцями. Як наслідок, перемоги у двох поспіль дербі проти “шпорів” та “Фулгема”, в яких “пенсіонери”, за словами Мауріціо, зіграли саме так, як він й хотів. Шквал стих, компроміс виправдав себе.

***

“Динамо” не пощастило зустрітись із “Челсі” саме зараз, хоч на момент жеребкування шанси мали кращий вигляд. Було б за краще зійтись із лондонцями в попередньому раунді замість “Олімпіакоса”, хоч це й теоретично було неможливо за правилами турніру.

“Проблема не настільки серйозна, як подають її медіа” — свіжі слова Саррі про його майбутнє в клубі. Звісно, з таким керівництвом Мауріціо не може бути надто впевненим, але зараз йому легше готуватись до ігор.

В таблиці втрачених балів його команда посідає місце в топ-четвірці АПЛ. В Лізі Європи лондонці — головний претендент на перемогу за версією букмекерів. Саррі поки виконує головне завдання на сезон: кваліфікація в Лігу чемпіонів.

Через це даремно сподіватись, що в поєдинках проти киян у “пенсіонерів” буде менша мотивація, ніж в чемпіонаті. Так, кадрових перестановок не уникнути, бо матч із “Фулгемом” показав, наскільки виснажені лондонці після турбулентного періоду.

Челсі

Ба більше, погроза босів “синіх” ще актуально — Саррі втратить роботу, якщо вилетить із ЛЄ. Надто вже важливо “Челсі” пробитись в ЛЧ, тому втрата опції зробити це через другий єврокубок категорично небажана.

До того ж, Саррі підкоригував гру й тепер його недостатньо обіграти, закривши Жоржіньо — мозковий центр команди. Частково обов’язки бразильського італійця тепер є у Ковачіча. Криза змусила Мауріціо змінитись й саме тому “Динамо” не пощастило зустрітись із “Челсі” саме в цей період.

В чемпіонаті у “синіх” не буде топ-суперників цілий місяць. І це ще один аргумент на користь достатньої мотивації суперника української команди. В інших турнірах вони участі вже не беруть, тому варто очікувати від лондонців концентрації на іграх проти киян. До всього у Саррі просто немає таких кадрових проблем, як у Хацкевича.

“Кожен в команді уже адаптувався. В тому числі, тренер. Ви бачили, як ми грали проти “Тоттенгема” та “Манчестер Сіті” — це відрізняється від того, як ми діяли в перші три місяці. Кожному потрібно адаптуватись, кожному потрібно вивчити свої уроки. Добре, що все сталось в цей момент”. Лідер оборони “Челсі” Антоніо Рюдіґер не залишає сумнівів — “сині” уже не ті, якими були на момент жеребкування. Не сподівайтесь, що “Динамо” повторить подвиг “Аяксу” проти “Реала”.

Микола Решнюк