Микола Несенюк: «На полях України знову засмерділо Ваксом: «Шахтарю» програти не дадуть»

Футбол України 6 Квітня, 11:52 1383
Микола Несенюк: «На полях України знову засмерділо Ваксом: «Шахтарю» програти не дадуть»
Відомий український журналіст Микола Несенюк за підсумками матчу 23-го туру чемпіонату України «Олександрія» - «Шахтар» (0:1), долю якого вирішив пенальті, в черговий раз торкнувся теми вітчизняного суддівства.

Це було сім років тому навесні 2012-го. Президент Янукович зміцнював владу, розставляючи всюди своїх людей. Дійшла черга і до футболу, де за чемпіонське звання традиційно боролися «Динамо» та «Шахтар», який тоді ще був справді донецьким, а не київсько-харківським, як тепер.

Кожен із опонентів боровся за турнірні очки. Вони давалися нелегко. Але з певного моменту стало зрозуміло, що «Шахтарю» програти не дадуть. Я особисто збагнув це після матчу в Луцьку, де арбітр холоднокровно вигадав одинадцятиметровий у ворота господарів поля. Знав — його за це не те що не покарають, а навпаки. Кульмінацією ж став матч лідерів у Донецьку. Там арбітр Юрій Вакс цинічно вилучив з поля динамівця Дениса Гармаша за вигадане суддею порушення. З того часу слово «Вакс» стало у середовищі справжніх поціновувачів футболу чимось непристойним. Сам же рефері лише посміхався разом із італійцем Колліною — куратором арбітрів.

Арбітр холоднокровно вигадав одинадцятиметровий у ворота господарів поля. Знав — його за це не те що не покарають, а навпаки

Минуло сім років. Донецьк став окупованою територією, Вакс — росіянином, а Колліна повернувся до Італії. «Шахтар» впевнено веде перед у чемпіонаті України. Але на полях, де виступає ця команда, з настанням весни відчутно запахло Ваксом. Спочатку в Одесі, де арбітр призначив у ворота господарів сумнівний одинадцятиметровий, що приніс перемогу «шахтарям». Подумав, що здалося. Але минулої середи Ваксом вже не запахло, а потужно засмерділо в Олександрії — арбітр вигадав у ворота господарів точно такий самий «лівий» пенальті, як cім років тому у ворота «Волині» в Луцьку.

Я не бажаю знати прізвищ цих арбітрів, турботливо вихованих новим поколінням наших футбольних керівників. Тому що усі вони для мене «вакси». Справжній Вакс теж вважав колись, що йому нічого не буде бо «все схвачено». Вийшло насправді не зовсім так. І тепер не вийде. Звісно, можна витягнути «Шахтар» за вуха на перше місце у чемпіонаті. Але наслідком будуть, по-перше, ганебні поразки цього «чемпіона» на міжнародній арені, по-друге, остаточна втрата інтересу до футбольного чемпіонату із запахом Вакса. А у підсумку нові «вакси» та їхні покровителі рано чи пізно опиняться там, де справжній Вакс. А, може, й далі.

Микола НЕСЕНЮК