Кубок України. «Шахтар» — «Динамо»: як це було...

Футбол України 6 Квітня, 15:46 1238
Кубок України. «Шахтар» — «Динамо»: як це було... | 19-27
У рамках розіграшів Кубка України вітчизняні гранди, «Шахтар» та «Динамо», провели між собою 14 матчів. Чвертьфінальна гра 7 квітня в Харкові стане 15-ю.

Це абсолютно нормальна статистика, зважаючи на максимальні завдання, які стоять перед кожним клубом. В активі гірників — дев’ять перемог, в активі киян — чотири, ще одна зустріч завершилася внічию. Це сталося у фіналі-2015, а в серії пенальті виграло «Динамо».

Але цікаво інше — в 1992—2002 роках ці суперники між собою в кубкових двобоях не зустрічалися взагалі. Хоча «Шахтар» за це десятиріччя доходив до фіналу тричі (1995, 1997, 2001), а «Динамо» — п’ять разів (1993, 1996, 1998, 1999, 2000).

Перші п’ять дуелей між грандами відбулися саме у фіналах Кубку України. На цьому відрізку (2002—2008) «Динамо» здобуло три перемоги (2003 — 2:1, 2005 — 1:0, 2007 — 2:1), а «Шахтар» — дві (2002 — 3:2 у додатковий час, 2008 — 2:0). Останній матч запам’ятався п’ятьма (!) вилученнями у складах обох команд.

А от у травні 2009 року суперники вперше зустрілися на кубковому шляху за крок до фіналу. У Донецьку півфінальний поєдинок виграли господарі — 1:0. Єдиний м'яч на 83-й хвилині забив польський легіонер Маріуш Левандовський.

У жовтні того ж 2009-го жереб звів «Шахтар» та «Динамо» вже у чвертьфіналі — знову в Донецьку. У середині першого тайму Даріо Срна вивів гірників уперед, на 85-й хвилині було вилучено динамівця Огнена Вукоєвича, а вже в компенсований час Фернандіньо поставив крапку — 2:0.

Наступного сезону в травні 2011 року в Сумах «Шахтар» зрівняв рахунок по перемогах у фінальних матчах із «Динамо» — 3:3. Героями та антигероями стали бразильці: Едуардо та Луїс Адріано забили у другому таймі (гірники виграли — 2:0), при цьому той самий Едуардо та киянин Бетао заробили вилучення.

У жовтні 2011 року «Динамо» програло «Шахтарю» матч 1/8 фіналу на власному полі — 2:3, а у вересні 2012-го кияни взагалі зазнали найганебнішої поразки — 1:4 в Донецьку в 1/16 фіналу. Після неї було звільнено Юрія Сьоміна, а тренером «Динамо» став Олег Блохін.

Із того часу пара грандів знову почала грати тільки у фіналах і протягом 2014—2018 років пропустила лише фінал-2016 (у ньому суперником «Шахтаря» була «Зоря»). Кияни здобули першу з 2007 року кубкову перемогу над гірниками у 2014-му — 2:1 (тренером саме став Сергій Ребров), потім була серія пенальті 2015-го, яку ми вже згадували. А за нею два фінали виграв «Шахтар» (2017 — 1:0, 2018 — 2:0).

Якщо у фінальних матчах між суперниками нічия — вони виграли один в одного по п’ять трофеїв, то на більш ранніх стадіях тотальна перевага — на боці «Шахтаря». Гірники виграли всі чотири зустрічі — півфінальну (2009 — 1:0), чвертьфінальну (2009 — 2:0), в 1/8 фіналу (2011 — 3:2) і в 1/16 фіналу (2012 — 4:1). У неділю в «Динамо» є два варіанти — або перервати цю серію, або продовжити.