Універсальний звір. Перспективи та підводні камені Романа Яремчука

Футбол України 22 Серпня, 11:54 990
Універсальний звір. Перспективи та підводні камені Романа Яремчука | 19-27
​У попередньому сезоні «Гент» загруз в позачергових засіданнях, сварках керівництва з тренером, відкритих листах президента клубу.

Іван Де Вітте оголосив п'яте місце у лізі і фінал Кубка провалом. А влітку кружляв над командою як яструб, заявляючи, що ще ніколи так важко не працював і не бажає бачити ще один такий сезон. Не бажає бачити невиконання «завдання-мінімум» - Топ-3 у лізі і груповий турнір Ліги Європи. Тому клуб відчуває напругу. Зате Роман Яремчук міцний та спокійний. В перших восьми матчах сезону він забив шість м'ячів, при тому, що один з них пропустив через хворобу. Власне, за 563 хвилини на полі. Позитивна тенденція. Втім, в сучасному «Генті» говорити про процеси та тенденції небезпечно.

Соляний стовп та промах століття

Насправді про революцію в таборі шанувальників Баффало Білла ще рано говорити. Чотири перемоги в чотирьох домашніх матчах ліги та Ліги Європи з 17-ма забитими, слабкі виступи в гостях (нуль перемог), погана оборона - все це ми бачили і у сезоні 2018/19. Головний тренер Йєсс Торуп в кожному інтерв'ю говорить про покращення оборони як про головне завдання. Але навіть у двох останніх «сухих» матчах (перших у сезоні) захисники більше були прощені суперником, ніж зупинили його. Несподівана путівка у Лігу Європи замість виключеного за договірні матчі володаря Кубка «Мехелена» збила графік підготовки «Гента» до сезону. І це помітно.

Ігор Пластун, як і рік тому, на початку сезону отримує місце в стартовому складі завдяки травмам (Тімоті Дерейк, Сігурд Ростед) та втомі Ділана Бронна після Кубка Африки. Однак, як і тоді, не встигає за швидкою та технічною грою опонентів, та й своєї команди.

Універсальний звір. Перспективи та підводні камені Романа Яремчука - изображение 1

Його обходять як «соляний стовп» (цитата журналіста Sporza). Вже придбано нового конкурента - камерунця Нгадо-Нгаджі з празької «Славії». А інший українець - Роман Безус - як і півроку тому, почав відмінно, вразивши ворота «Ейпена» двічі. Але незабаром засів в запас. Навряд чи й він знайде себе в стрімкій грі та високому пресингу команди Торупа.

Попередній сезон не надто склався і для Романа Яремчука. 12-ти м'ячів та трьох асистів не вистачило для того, щоб уникнути критики і навіть глузувань вболівальників, а також жорстких вердиктів журналістів про нездатність гравця стати бомбардиром та лідером команди. Всі головні тренери «Гента» захищали його, сам Торуп відзначав працездатність та рух підопічного, його тиск на захисників. Роман виглядав вельми цікаво на лівому фланзі атаки. Але поки його промах називали «промахом століття», а під час виходу сам-на-сам м'яч летів мало не в аут - критики було не уникнути.

Звір зі Сходу

Втім, нині все інакше. До поєдинку з «Рієкою» у вирішальному раунді Кваліфікації Ліги Європи він підходить вже з шістьма м'ячами і двома асистами у всіх турнірах. Навіть Руслан Малиновський у феноменальному попередньому сезоні (16 голів і стільки ж асистів) на цій стадії видав «лише» 5+2. Торуп заявляє, що його форвард нині забиває з напівмоменту.

Універсальний звір. Перспективи та підводні камені Романа Яремчука - изображение 2

Преса також завалює компліментами, говорячи про важливість для команди і нестримність. «Галатасарай» цікавиться. Тож заявку на сезон прориву зроблено. І Роман вже говорить про бажання виграти Чемпіонат Бельгії. Йому й справді краще залишитися і видати повний успішний рік.

Все почалося вже у матчі проти румунського «Віїторула» (6:3), перший тайм якого Торуп назвав найкращим у своїй каденції. Тоді Яремчук прорвався ліворуч і точно прострілив. В іншому епізоді, перебуваючи спиною до воріт, скинув під удар здалеку. Потім поборовся, обікрав захисника, заробив пенальті і реалізував його. Зіграв в «стінку» і підсік над воротарем. У матчі-відповіді (1:2) українець скинув тиск проривом праворуч, пресингом після втрати і точним ударом вже з меж штрафного. У Ларнаці (1:1) просунувся без м'яча і замкнув в один дотик. А минулої неділі, за словами наставника, Роман просто не був на полі в першому таймі. Проте, знову забив («Остенде», 2:0), завершивши розіграш кутового.

Причому йому все одно, з ким грати в парі - з в'юнким «суші-бомбером» Юя Кубо, «канадським Мессі» Джонатаном Девідом, або потужним Лораном Депуатром. В будь-якому разі він працює і на флангах, і в центрі, рухається, сидить на плечах захисників, шукає прориви і паси на вертикалі. І забиває. Його не злякало й повернення до команди Депуатра, її найкращого бомбардира в 2014-16 роках. Екс-форвард «Порту» та «Гаддерсфілда» надзвичайно популярний в «Генті». Де Вітте не приховував, що підписав його з метою догодити вболівальникам. А партнер по команді Брехт Деягере зустрів словами «звір повернувся», додаючи: «Він вміє на полі все». Втім, лідер атаки команди нині - інший універсальний звір. Український.

Універсальний звір. Перспективи та підводні камені Романа Яремчука - изображение 3

Потрійна психотерапія

В чому секрет успіху Яремчука? По-перше, сама команда заспокоїлася. Бельгійські ЗМІ відзначають її дорослість та солідність. Перехід з 4-3-3 та 4-2-3-1 на гру з двома форвардами також допоміг, адже з напарником діяти завжди легше. Торуп постійно підтримував підопічного, заявляв, що голи прийдуть. А влітку віддав йому сьомий номер замість 17-го, зробив штатним пенальтистом команди («будь-який гол покращує настрій центрфорварда»). Тренер також вимагає від флангових гравців діяти агресивніше та активніше шукати його. Та й сам Яремчук діє агресивніше. «У попередньому сезоні він іноді забагато думав, нині ж завжди в потрібному місці і забиває обома ногами. Він знайшов впевненість в собі».

Роман справді змінився ментально протягом лічених місяців. Не в останню чергу - завдяки народженню дитини. Але й завдяки постійним консультаціям з психологом Євою Манхут. «Я намагався зрозуміти, що відбувається в моїй голові. Відчував, ніби повернувся до школи», - розповідав він Voetbalmagazine. «Вона запитувала, про що я думаю перед грою, під час гри та перед воротами. Навчила контролювати стрес, фокусуватися і залишатися позитивним навіть після поганих матчів. І розмови з нею допомогли мені стати сильнішим та спокійнішим. Як і фантастичні відчуття після народження дитини. Тому голи і даються мені легко».

Звісно, і команді, і гравцеві, і збірній України ще рано святкувати. Торуп все ще турбується через оборону, фізичну підготовку, гостьову форму. Жахливий початок попереднього сезону ніхто не забув. А виліт від «Рієки» здатний знову розбудити всіх чортів. Як заявляє відомий бельгійський експерт Петер Ванденбемпт, «Гент» може грати дуже добре, але якщо поганий - розвалюється повністю. Сам Яремчук заявляє, що для повного перетворення йому може знадобитися рік. А Депуатр та інші конкуренти не чекатимуть. Однак початок є, взаємодія вертикалі «керівництво-головний тренер-гравці» виглядає добре. Добре виглядає й український форвард. Лише б не зупинятися.