Харківський Металіст запам’ятався не тільки вдалими виступами в Лізі Європи, срібними нагородами в чемпіонаті України, великою кількістю легіонерів із Бразилії та Аргентини, але й бажанням розвивати власну школу. Крок за кроком академія Металіста росла та розвивалася. У певний момент вона наблизилася за рівнем до наших грандів – Динамо та Шахтаря, а журналісти стали дорікати тодішньому тренеру команди Мирону Маркевичу через ігнор молодих гравців.
Імпонувало, що клуб намагався працювати системно. Ставка робилася на місцевих гравців, а не селекцію по всій країні. Виглядало все цікаво та перспективно, але зміна власника призвела до зникнення клубу. Зрозуміло, що в такій ситуації мова про академію не йшла. Щоправда, зараз вже новий Металіст 1925 намагається відродити традиції роботи з молодими гравцями. Звичайно, що тут потрібен час.
Пропоную згадати всіх найкращих молодих талантів, яких випустила школа Металіста, і простежити, як склалася їхня кар’єра.
1. Андрій Лунін
Розвал Металіста призвів до того, що Лунін опинився в Дніпрі. Якби не проблеми у Харкові – хтозна, чи мав би Андрій контракт із самим Реалом.
Сьогодні Лунін – чемпіон світу серед молоді та один з найбільших талантів серед голкіперів у світовому футболі. Додати – нічого, усе й так зрозуміло.
2. Данило Каневцев
Вважаю Каневцева дуже недооціненим воротарем українського футболу. Свого часу він доволі легко адаптувався в дорослому футболі, виступаючи за Чорноморець. Потім знову повернувся до Харкова. Звідти перебрався в Полтаву, але нічого не зміг вдіяти із Шустом. Перейшов на правах оренди у Металіст 1925, але новий сезон знову розпочинає у Ворсклі. Олександр Головко тримав його в обоймі воротарів молодіжної збірної України.
Каневцев має прекрасні голкіперські дані: холоднокровність, відсутність емоцій та психологічну впевненість. У воротах – сильний та надійний.
3. Денис Барвінко
Маркевич мав проблеми на позиції лівого захисника, тож вирішив довірити місце в складі власному вихованцеві – Барвінку.
Уродженець Запорізької області неймовірно подобався у дебютних матчах за першу команду. Молодий гравець невтомно працював на лівому фланзі – від власного штрафного майданчика до штрафного майданчика суперника. Підключався до атаки. У першій своїй грі (проти Кривбаса) віддав гольовий пас на Марлоса.
Але далі не пішло. Тільки 7 матчів за першу команду. Почалися травми, спад форми тощо. Ніхто чекати не став. У Барвінка виникли проблеми з вагою, організм не витримував навантаження. Більше він не зіграв на серйозному рівні. Хоча зараз йому лише 25 років.
4. Олександр Осман
Ще один лівий захисник, який подавав великі сподівання. Осман зіграв за першу команду Металіста в останньому єврокубковому сезоні. Зокрема, повний матч проти Легії.
Це – доволі цікавий футболіст. Можливо, не особливо вміє підключатися до атак, але в плані старанності, надійності справляє хороше враження. Останній відбірковий цикл Олександра Головка розпочинав, як основний гравець. При тому, що у «молодіжку» можна було брати Кравця, Лебеденка, Дубінчака.
Коли стало зрозуміло, що у Харкові футболу не буде, молоді гравці розпочали пошуки кращої долі. Осман з рядом інших гравців перебрався до Динамо. Не зовсім зрозуміло, для чого цей трансфер був здійснений, адже в Києві перебував Михайліченко, потім – Дубінчак та Миколенко. Перспектив не було – ні Реброву, ні Хацкевичу цей футболіст не приглянувся.
У системі Динамо на стабільному рівні відіграв тільки один сезон за «дубль». Потім обрав шлях оренд. Ні в Карпатах, ні в Арсеналі майже не виходив. Повернувся до Харкова, де грає за Металіст 1925 у Першій лізі.
5. Олександр Азацький
У найкращі часи Металіста Азацький підпускався до першої команди. Щоправда, потім запросили Торсільєрі і Моледо, тож перспектив стало менше.
Історії Османа та Азацького десь переплітаються. От тільки Азацький перейшов до Динамо раніше. Точніше – у «дубль» киян.
Становлення у дорослому футболі проходив в Одесі, виступаючи в оренді за Чорноморець. Там стало зрозуміло, що Сашко не зможе претендувати на роль гравця рівня Динамо. Відтак він залишився в Одесі на постійній основі.
У 2017-му підписав контракт із рідною командою Мілана Бароша – Баніком з Острави. У Чехії провів тільки 9 матчів, після чого була оренда до Грузії. Новий сезон розпочав у чеській команді Фастав, де зараз має стабільну ігрову практику.
6. Олександр Авраменко
Коли Карпати оголосили про підписання цього талановитого центрального захисника, був упевнений на всі сто, що у другій половині сезону він опиниться в першій команді. Але я помилився.
Авраменко – дуже цікавий, надійний та обдарований захисник. Має хорошу швидкість, що важливо при високій обороні. Недарма він перебував у команді Олександра Петракова в період формування U-20. І відігравав там не останню роль, навіть враховуючи наявність Бондаря, Миколенка та Попова.
Але до Польщі не поїхав. У клубі не зміг себе показати. Зараз йому – 20. Час показувати, на що ти здатний. Минулого сезону Авраменко не переконав навіть у матчах за «дубль». Подивимося, що зміниться зараз.
7. Іван Зотько
Не так давно уродженець Житомирської області підписав контракт з Олімпіком, хоча кілька років тому перспективи цього хлопця були набагато більшими. Після проблем у Харкові Зотько зумів перейти у Валенсію. Для українського молодого футболіста – це дуже серйозний показник.
Але справи в Іспанії не пішли. Спочатку грав за молодіжну команду в Сегунді Б, потім перейшов до Ельче. Потім – у Льєйду. А звідти вже у Полтаву – на перегляд до Віталія Косовського... У підсумку, опинився в Олімпіку. Олександр Головко використовував Зотька у молодіжній збірній України минулого скликання.
8. Юрій Ткачук
Після Металіста Ткачук опинився в системі мадридського Атлетіко. Ходили розмови, що цей опорник може приєднатися до когорти харківських талантів у Динамо, але він обрав Іспанію.
На жаль, в Атлетіко у Юрія нічого не вийшло. Після переходу в Карпати він розповідав, мовляв, на одному з тренувань жорстко зіграв проти Грізманна, що явно не сподобалося зірковому французу. Після того Юрій вже не мав стосунку до першої команди «матрацників».
У Карпатах його чекав ще один провал – у команді Серхіо Наварро він себе не проявив, хоча позиція в центрі поля була проблемною. З часом Ткачук вирушив в оренду до естонської Левадії, тепер виступає там на постійній основі.
9. Іван Калюжний
З 2015 року перебував у Динамо. Ніколи не мав стабільного місця ні в молодіжних, ні в юнацьких командах киян. У Юнацькій Лізі УЄФА теж був у ротації, підміняючи центральних захисників або опорника. Хацкевич давав йому шанс у першій команді в товариських матчах під час паузи для збірних – Калюжний не переконав.
За своєю позицією – опорник, із хорошими фізичними даними, вмінням вести силову боротьбу та гру на другому поверсі. Але через проблеми з центральним захисниками часто використовувався саме на цій позиції, що не сприяло прогресу. Зараз виступає за винниківський Рух.
10. Олександр Андрієвський
Уродженець Дарниці не знайшов себе в київських командах, тож вирушив на пошук футбольного щастя до Харкова. Фактично у Металісті провів своє становлення. Став одним із лідерів молодіжної команди, але закріпитися в першій команді не вдавалось. Навіть оренда у Гірник-Спорт особливо не допомогла.
Ребров та Ріанчо побачили в Андрієвському конкурента для Мігеля Велозу і Сергія Рибалки. Дійсно, Олександр дуже гарно працює з м’ячем, має хорошу ліву ногу, вміє починати атаки. Але в Києві вище «дубля» Андрієвський не виріс. Отримав досвід УПЛ у Чорноморці, потім проявив себе в Зорі, де запам'ятався голом із центру поля у ворота Маріуполя.
При Хацкевичі залишався за межами першої команди Динамо. Зараз програє конкуренцію за місце в складі іншим гравцям. У червні Андрієвському виповнилося вже 25 років…
11. Михайло Мудрик
У Шахтарі Мудрик вважається одним із найбільших талантів. Свого часу він починав саме в академії Металіста, потім їздив у Дніпро. Головні чесноти – швидкість та техніка. Вміння втекти від суперника, або його обіграти. У Юнацькій Лізі УЄФА Мудрика стерегли одразу по двоє опонентів. У фіналі Кубка Лобановського забив переможний гол у ворота Ізраїлю.
На другу частину минулого сезону Шахтар віддав Михайла в оренду до Арсенала. Особливо нічого путнього не вийшло. Прірва між юнацьким та дорослим футболом – велика, як і конкуренція на флангах «гірників». Цілісіньке літо про Мудрика нічого не було чутно. Новий сезон знову почав у молодіжній команді «гірників». Суттєво посилив гру в недавній грі проти Динамо.
12. Андрій Кулаков
Вважався одним із найбільших талантів Металіста. За цього форварда змагалися Динамо та Шахтар. Спритнішими виявилися «гірники». Спеціалісти давали Кулакову великі аванси. Але останнім часом справи у гравця йдуть кепсько. Пролетів повз юнацький чемпіонат світу в Польщі, у молодіжній команді Шахтаря його гра не особливо вражає. Влітку вирушив в оренду до Маріуполя, де має допомогти вирішити проблему форварда, враховуючи простійні проблеми Фоміна та повернення Сікана у Шахтар.
13. Владислав Алєксєєв
Шахтар скористався проблемами Металіста для підсилення першої команди (Тайсон, Марлос, Азеведо), а Динамо більше уваги звернуло на молодь. Відразу декілька молодих гравців вирушили маршрутом Харків – Київ.
На початку осені 2017-го, під час матчів збірних, київське Динамо провело товариську гру проти Динамо Брест. Ажіотажу спарингу додавала присутність у складі білорусів Артема Мілевського. Кияни, граючи молодіжним складом, підсиленим Гармашем, Пантічем та Мораєсом, легко перемогли – 7:0, а форвард Владислав Алєксєєв забив три м'ячі. Перспектив це йому не додало – він залишився дублером Русина. Така ж роль йому відводилася у Юнацькій Лізі УЄФА.
Минулого сезону Алєксєєва віддали на правах оренди в столичний Арсенал. На початку сезону при Раванеллі він грав, а потім зник. Знайти його слід важко й досі.
14. Артем Радченко
Безперечно, Артем Радченко – один із найбільших талантів Металіста. Швидкість, техніка, націленість на ворота – все при ньому. Навіть в золоті часи клубу він претендував на шанс у першій команді. І це – у 18 років!
Але не знайшлося характеру стати бодай якимось футболістом. Пролетів повз юнацький чемпіонат світу в Новій Зеландії-2015. Не зміг нічого показати в Говерлі. Провалом завершився виступ у Хорватії за Хайдук. Там Радченко ще й потрапив у ДТП Був на перегляді в Зорі. Останній слід Артема зафіксований на рівні чемпіонату Харківської області
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!