Євро - Кваліфікація 17 Листопада, 14:31 470
Учасники Чемпіонату Світу-2022. Швейцарія. Від чвертьфіналу до останнього місця в групі | 19-27
На останніх великих турнірах завжди було місце андердогам. Вельс у півфіналі Євро-2016, Хорватія у фіналі Чемпіонату Світу-2018, Данія у півфіналі Євро-2020.

Від Швейцарії вже давно очікують стати таким, досягти чогось подібного. На Євро вона зробила попередню заявку, вибивши в плей-офф Францію. З іншого боку, та перемога – її єдина в плей-офф великого турніру з 1938-го року. Чи здатні Nati досягти ще бодай одну в грудні?

Історичний максимум

Чвертьфінал залишається найкращим досягненням швейцарців на Чемпіонатах Світу. В 1938-му, в турнірі за системою плей-офф, вони вибили Німеччину в переграванні, але програли Угорщині. Такий результат видали і в 1934-му (перемогли Нідерланди, програли Чехословаччині). А на домашньому турнірі в 1954-му вийшли з групи, перегравши в додатковому плей-офф Італію (перше місце в ній посіла Англія, останнє - Бельгія), але потім поступилися Австрії з рахунком 5:7.

Драматичний момент

Після 1954-го і до 1994-го Швейцарія або взагалі не виходила на Мундіалі, або вже там не виходила з групи. В 1994-му вона зупинилася в 1/8, як і в 2006-му, 2014-му та 2018-му. Найближче до повернення до чвертьфіналу вона була в 2006-му. Тоді Nati виграли групу, випередивши французів, і у матчі проти України вважалися фаворитом. Продовження ви пам'ятаєте - геть похмурі 120 хвилин футболу, Шовковський, Мілевський та 0:3 у серії пенальті.

Через той виступ Швейцарія залишається єдиною збірною в історії турніру, яка не пропустила жодного разу в ігровий час, але все ж таки вилетіла.

Шлях у Відборі

Швейцарці традиційно починають дещо повільно, а згодом набирають темп. Так було і на останньому Євро, в якому довелося здобувати перемогу в останньому турі для виходу з групи. Так було і у Відборі на Мундіаль-2022. Спочатку - втрата очок в Північній Ірландії, порятунок від поразки вдома від Італії лише завдяки невдалому пенальті суперника, потім - три «сухі» перемоги та нічия в Італії. Хоча і там «Скуадра Адзурра» не реалізувала пенальті.

Загальний результат швейцарської збірної у Кваліфікації - п'ять перемог та три нічиї у восьми матчах проти Італії, Північної Ірландії, Болгарії та Литви з різницею м'ячів 15:2. Тобто найкраща оборона у Відборі.

Ситуацію ускладнювала зміна тренера під час кампанії. Владімір Петковіч залишив збірну після Євро, і на його місце не знайшли нікого кращого, ніж Мурата Якіна, який тренував команду Другого дивізіону. Тим не менш, призначення виявилося успішним, і в результаті вдалося випередити Італію. Багато в чому завдяки нічиїй останньої в тій самій Північній Ірландії. На подяку Якін особисто надіслав до Белфаста 9.3 кілограма швейцарського шоколаду.

В контексті повільного початку також можна згадати поточний рік. Його швейцарці розпочали чотирма поразками у п'яти матчах, зокрема, трьома поспіль у Лізі Націй (трьох поразок поспіль будь-де у них не було до цього 26 років). Однак потім відбулися три перемоги поспіль. В тій самій Лізі Націй над Португалією (1:0), Іспанією (2:1 в гостях) та Чехією (2:1). В результаті в ЛН не вистачило одного очка до другого місця і двох - до першого.

Головна зірка

Граніт Джака. Йому лише 30, але вже відіграв 106 матчів за збірну. В клубній кар'єрі від нього чекали все ж таки більшого, влітку він був на шляху до відходу з «Арсеналу» (швидше за все - у «Рому»), але в результаті вирішив залишитися. І вгадав. Тепер він – один з лідерів лідера Прем'єр-Ліги. Жорсткість, непоступливість у двобоях, і водночас вміння поводитися з м'ячем, тримати його або віддати загострюючий пас - еталон сучасного опорника.

На Євро він став одним з головних героїв камбека проти Франції, асистувавши до третього голу, а у чвертьфіналі не грав через дискваліфікацію і, можливо, його й не вистачило для проходу Іспанії.

Тренер, тактика, стиль

Від нині 48-річного Якіна очікували стати зіркою оборони 90-х, але він не реалізував свій потенціал. Як вважали більшість - через лінощі, несерйозне ставлення до футболу. Тренерську кар'єру він також почав багатообіцяюче, взяв з «Базелем» два Чемпіонати і двічі переграв «Челсі» у Лізі Чемпіонів, але потім його понесло до росії, ще й до «Спартака». А після повернення закинуло аж до Другого дивізіону.

Призначення в збірну - дика удача для нього, і в країні вельми сумніваються у його тренерських здібностях. В плюс заносять вміння налагодити контакт з гравцями, згуртувати їх та вміння не розвалити спадщину Петковіча. Але загалом розглядають Якіна під збільшувальним склом, і провалюватися йому не можна.

За Петковіча збірна стала поступово віддалятися від силового захисного футболу, намагалася урізноманітнити його вмінням працювати з м'ячем, вести позиційну атаку, домінувати. Якіні продовжує цю лінію поведінки, і така збалансованість, вміння грати в будь-який футбол, точно підсилили збірну, перетворили її на менш передбачувану. Разом з тим, головним козирем, як і раніше, залишається зібраність, фізична міць, боротьба.

Проти грандів її показники володіння м'ячем зазвичай вкрай низькі.

Що стосується тактичних схем, то Петковіч, зокрема, на Євро, віддавав перевагу грі з трьома центральними захисниками, а саме - 3-4-2-1. Якін грає 4-3-3. Причому не надто покладається на крайніх захисників. У Катар він взяв лише двох справжніх - Відмера та Родрігеса, розраховуючи в разі чого прикрити фланги оборони універсалами. Також мало вінгерів. Шакірі, Варгас та універсали. Зате багато гравців опорної зони.

В атаці передусім повинні тікати Варгас, Емболо та Окафор. Останній зіграє на своєму першому великому турнірі за головну збірну і має стати наступним великим продажем «Зальцбурга». За клуб він забив у поточному розіграші Ліги Чемпіонів «Челсі» та «Мілану». Якщо Якін зрозуміє, як правильно використовувати 22-річного вінгера/форварда, він може вирішити вічну проблему бомбардира збірної.

Шакірі, Закарія дуже мало грали цього сезону, Родрігес, Ельведі та Зоммер травмовані і під питанням на перший матч Чемпіонату Світу. Ще два воротарі - Омлін та Кобель - також мають проблеми через пошкодження.

Очікування

В Швейцарії очікування від збірної чималі. Чекають на повернення до чвертьфіналу. Навіть преміальні за очки не мають наміру сплачувати, а лише за прохід раунду. Вона здатна потрапити до найкращих восьми команд турніру. Проти неї точно вкрай незручно грати, що заявляє й Джака. Календар за неї, якщо згадувати про традиційний повільний початок, адже вирішальний матч очікується в третьому турі проти Сербії.

З іншого боку, група дуже складна. Сербія горить бажанням взяти реванш за поразку на попередньому Мундіалі, і битва швейцарських вихідців з Косова та Албанії проти неї може призвести до чого завгодно. Камерун дуже непростий. Ну а Бразилія – це Бразилія. В такій групі, з травмами, недосвідченістю і недостатньою тренерською готовністю Якіна, Nati навіть можуть опинитися на останньому місці.