«Динамо» – «Шахтар». Історія кубкових фіналів

Динамо Київ 2 Червня, 15:22 1713
«Динамо» – «Шахтар». Історія кубкових фіналів    | 19-27
У фіналі Кубка України сезону 2014/2015 рр. на Україну чекає чергове «класико» – київське «Динамо» проти донецького «Шахтаря».

Нинішній розіграш другого за престижністю турніру в Україні стане вже 24-м за ліком. У 23-х попередніх лише чотири рази володарем трофею ставало не «Динамо» та не «Шахтар» (двічі «Чорноморець», по одному разу «Таврія» та «Ворскла»).

«Біло-сині» тріумфували у 1993, 1996, 1998, 1999, 2000, 2003, 2005, 2006, 2007 та 2014 роках.

«Помаранчево-чорні» вигравали трофей у 1995, 1997, 2001, 2002, 2004, 2008, 2011, 2012 та 2013 роках.

В очних дуелями у фіналах Кубка України чотири рази виграли динамівці й три – «гірники».

Чотири матчі з цих семи відбулися на НСК «Олімпійський», один – на харківському стадіоні «Металіст», ще один – у Сумах, на стадіоні «Ювілейний», а останній раз команди розіграли кубковий трофей у Полтаві на стадіоні «Ворскла» ім.О.Бутовського.

Пропонуємо пригадати всі сім фінальних «класико», кожне з яких було по-своєму унікальним.

Найтрагічніший фінал

Кубок України 2001/2002. Фінал. «Динамо» – «Шахтар» – 2:3 (д.ч.)

26.05.2002. Київ. НСК «Олімпійський». 81 000 глядачів.

Арбітри: В. Мельничук (Сімферополь), В. Звягінцев (Одеса), Т. Клим (Івано-Франківськ).

«Динамо»: Шовковський, Ващук (к), Белькевич, Гіоане (Ідахор, 91), Пеєв (Чернат, 77), Гусін, Шацьких (Мелащенко, 106), Федоров, Боднар, Несмачний, Гавранчич.

«Шахтар»: Ковалевські (Шутков, 15), Старостяк, Глевецкас (Аліуце, 68), Тимощук (к), Попов, Зубов, Воробей, Н'Діайє, Левандовські, Бєлік (Ателькін, 73), Флоря. Тренер – Невіо Скала.

Голи: Белькевич (31), Шацьких (50) – Попов (10), Ателькін (81), Воробей (98).

Попередження: Тимощук (60), Левандовські (90).

Вилучення: Зубов (118).

Матч розпочався з хвилини мовчання в пам'ять про Валерія Лобановського, який пішов із життя за два тижні до фінального поєдинку, що не могло не позначитися на психологічному стані «біло-синіх».

Тим не менше, динамівці зламали хід поєдинку та повели в рахунку на початку другого тайму. Підопічні Невіо Скали несподівано відігрались наприкінці матчу завдяки голу Ателькіна, а вирішальний м’яч уже в овертаймі забив Андрій Воробей.

Найдраматичніший фінал (див.відео)

Кубок України 2002/2003. Фінал. «Динамо» – «Шахтар» – 2:1

25.05.2003. Київ. НСК «Олімпійський». 71 000 глядачів.

Арбітри: А. Шандор, О. Бриндза (обидва – Львів), Р. Гамаль (Лужани).

«Динамо»: Рева, Несмачний, Федоров, Головко, Саблич (Хацкевич, 20), Лєко (Рінкон, 46), Гавранчич, Белькевич (к), Гусін, Пеєв, Шацьких. Тренер – Олексій Михайличенко.

«Шахтар»: Шутков, Старостяк (Н'Діайє, 40), Окоронкво, Пажин, Лалатович (Глевецкас, 79), Попов (к), Левандовські, Бахарєв, Пуканич, Бєлік (Брандау, 60), Воробей. Тренер – Валерій Яремченко.

Голи: Хацкевич (56), Рінкон (90+1) – Воробей (18).

Попередження: Хацкевич (49) – Воробей (24), Бєлік (52), Попов (72).

Уже за рік після першого в історії двобою у фіналі Кубка України команди знову зійшлися у вирішальному матчі. І знову одна з команд, ведучи в рахунку по ходу зустрічі, задовольнилася лише срібними медалями.

Та цього разу ця участь спіткала «гірників», які виграли перший тайм завдяки голу Воробея, який став автором «золотого» м’яча за рік до того. Але в другому таймі команда Олексія Михайличенка втілила свою перевагу в гол Олександра Хацкевича, який зрівняв рахунок.

А вже в компенсований час бразилець Діого Рінкон приніс своїй команді перемогу, а вболівальникам, які зібралися в День Києва на «Олімпійському», – подвійне свято.

Найнапруженіший фінал

Кубок України 2004/2005. Фінал. «Шахтар» – «Динамо» – 0:1

29.05.2005. Київ, НСК «Олімпійський». 60 000 глядачів.

Арбітри: Тер’є Хауге, Стейнар Холвік, Оле-Херман Борган (усі – Норвегія).

«Шахтар»: Лаштувка, Срна (Стойкан, 82), Левандовські, Беркеуан, Рац, Тимощук, Матузалем, Дуляй (Воробей, 80), Вукич (Жадсон, 59), Марика, Брандау. Тренер – Мирча Луческу.

«Динамо»: Шовковський, Гавранчич (Федоров, 46), Родольфо, Родріго, Несмачний, Юссуф, Гусєв, Діого Рінкон, Чернат (Лєко, 54), Шацьких (Белькевич, 71), Верпаковскіс. Тренер – Йожеф Сабо.

Гол: Діого Рінкон (11, з пен).

Попередження: Тимощук (41) – Родріго (4), Верпаковскіс (17), Родольфо (20), Діого Рінкон (51), Шацьких (58).

Вилучення: Марика (18).

Нереалізований пенальті: Левандовські (25, воротар).

Цей фінальний поєдинок було довірено судити норвезькому арбітру Тер’є Хауге. І вже на 11-й хвилині він без вагань вказав на точку пенальті, коли Анатолій Тимощук не за правилами завалив Маріса Верпаковскіса. 11-метровий реалізував Діого Рінкон, гол якого знову став вирішальним в «українському класико», яке вже втретє припало на фінал Кубка України.

Менш ніж за п'ятнадцять хвилин Хауге призначив ще один пенальті, цього разу у ворота динамівців. Та справжнім героєм епізоду й зустрічі загалом став Олександр Шовковський, який виграв дуель у Левандовські та неодноразово рятував свою команду в решту часу до фінального свистка.

Найемоційніший фінал

Кубок України 2006/2007. Фінал. «Динамо» – «Шахтар» – 2:1

27.05.2007. Київ, НСК «Олімпійський», 64500 глядачів.

Арбітри: А.Шандор; Е.Валенко, А.Валенко (усі – Львів).

«Динамо»: Шовковський, Гусєв, Ващук (кап), Родріго, Несмачний, Михалик, Гіоане, Корреа (Мандзюк, 74), Нінкович, Рінкон (Белькевич, 69), Клебер (Шацьких, 84). Тренер – Анатолій Дем’яненко.

«Шахтар»: Шуст, Срна, Чигринський (кап), Хюбшманн, Рац (Гай, 62), Левандовські, Дуляй, Фернандіньйо, Жадсон (Елано, 61), Брандао, Воробей (Марика, 64). Тренер – Мирча Луческу.

Голи: Клебер (60), Гусєв (81) – Елано (89).

Попередження: Родріго (27), Клебер (52), Корреа (69) – Левандовські (41), Рац (50), Хюбшман (53), Брандао (63), Срна (86), Гай (90+2).

Вилучення: Родріго (70, повторне попередження).

Тривалий час гра була рівною, але не дуже видовищною. Але коли бразильський легіонер «Динамо» Клебер відкрив рахунок, «гірники» були змушені йти вперед, а динамівці почали раз-по-раз ловити їх на контратаках, що, врешті, призвело до другого голу, автором якого став Олег Гусєв.

Усе, на що вистачило «гірників», – один м’яч, автором якого став донецький бразилець Елано, а наприкінці поєдинку від другого гола ворота «Динамо» врятував Олександр Шовковський, який зреагував на удар Левандовські.

Динамівці здобули черговий трофей у день міста, а згодом ще два – чемпіонат та Суперкубок, зробивши своєрідний хет-трик у сезоні. Саме 2007-м роком датований останній тріумф «біло-синіх» у національному Кубку.

До речі, цей фінал на даний момент є останнім, який проводився в Києві на День міста.

Найнедисциплінованіший фінал

Кубок України 2007/2008. «Шахтар» – «Динамо» – 2:0

07.05.2008. Харків, ОСК «Металіст». 25000 глядачів.

Арбітри: В.Швецов (Одеса), О.Плужник (Харків), В.Пономарьов (Львів).

«Шахтар»: П'ятов, Чигринський, Хюбшман, Дуляй (Гай, 74), Кучер (Єзерський, 55), Рац, Срна (к), Фернандіньйо, Ілсіньйо (Вілліан, 84), Брандао, Гладкий. Тренер – Мирча Луческу.

«Динамо»: Шовковський (к), Діакате, Мандзюк, Ель Каддурі, Маркович (Нінкович, 46), Юссуф, Гіоане, Корреа, Алієв (Мілевський, 81), Кравець, Бангура. Тренер – Юрій Сьомін.

Голи: Гладкий (44), Гай (77).

Попереджені: Кучер (33), Єзерський (56), Гладкий (57) – Мандзюк (18), Алієв (67).

Вилучені: Брандао (63, за грубу гру), Єзерський (80, за бійку), Гладкий (86, повторне попередження) – Діакате (72, за небезпечну гру), Бангура (80, за бійку).

Уперше фінал Кубка України проходив не в Києві. Містом для вирішального матчу було обрано Харків.

Цей поєдинок став найжорстокішим в історії фінальних «класико». Арбітр матчу Віктор Шведов змушений був вилучити п’ятьох гравців, двох із яких, Єзерського та Бангуру, – за бійку.

«Гірники» здобули перемогу завдяки голам Гладкого та Гая.

Найпрагматичніший фінал

Кубок України 2010/2011. Фінал. «Динамо» – «Шахтар» – 0:2

25.05.2011. Суми. Стадіон «Ювілейний». 27800 глядачів.

Арбітри: В.Швецов (Одеса); Асистенти: В.Дем'яненко (Мукачеве), М.Васюта (Рівне).

«Динамо»: Шовковський (к), Данило Сильва (Бетао, 57), Хачеріді, Вукоєвич, Попов, Шевченко, Ярмоленко, Мілевський, Єременко (Алієв, 69), Гусєв, Юссуф. Тренер – Юрій Сьомін.

«Шахтар»: П'ятов, Кучер, Хюбшман, Шевчук, Ракицький, Фернандіньйо, Жадсон (Мхітарян, 80), Вілліан (Тейшейра, 77), Срна (к), Едуардо, Адріано (Дуглас Коста, 90+5). Тренер – Мирча Луческу.

Голи: Едуардо (64), Адріано (87)

Попередження: Бетао (73), Попов (83), Мілевський (89), Юссуф (90+3) – Едуардо (70), Срна (89), Фернандіньо (90+1)

Вилучення: Бетао (85, повторне попередження) – Едуардо (77, повторне попередження)

Гра була з таких, про які кажуть «до першого м’яча». Нажаль, його забили «гірники» – на 64-й хвилині рахунок відкрив Едуардо. Динамівці пішли відіграватися й могли зрівняти рахунок, але не вистачило везіння – удар Мілевського прийшовся у стійку.

«Помаранчево-чорні» зіграли прагматично, від оборони, втримали перемогу й навіть підловили динамівців на контратаці, забивши ще один м’яч. Юрій Сьомін удруге поступився Мирчі Луческу у фіналі національного Кубка.

Відзначимо, що в усіх шести фінальних «класико» взяв участь нинішній капітан «біло-синіх» Олександр Шовковський. П’ять разів він захищав ворота у стартовому складі, а одного разу провів гру на лаві запасних.

Полтавська битва

Кубок України 2013/14 Фінал. «Динамо» - «Шахтар» - 2:1

15.05.2014. Полтава. Стадіон «Ворскла» ім. О. Бутовського. 9,700 глядачів

«Динамо»: Шовковський (к), Віда, Данило Сілва, Драгович, Макаренко, Мігель, Гармаш (Калитвинцев, 89), Беланда (Сидорчук, 85), Ленс (Вукоєвич, 71), Ярмоленко, Мбокані.

«Шахтар»: П’ятов, Срна (к) (Кривцов, 79), Кучер, Ракицький, Шевчук, Степаненко, Фред, Бернард (Едуардо, 69), Дуглас Коста, Алекс Тешейра, Луіс Адріано.

Голи: Кучер (39, автогол), Віда (43) – Дуглас Коста (57).

15 травня на Полтаву чекало справжнє футбольне свято. У вирішальному матчі Кубку України зійшлись київське «Динамо» та донецький «Шахтар» - українське «класико».

Не дивлячись на те, що Федерація футболу дала дозвіл на проведення матчу в присутності глядачів лише за день до гри, і квитки на поступили у вільний продаж після обіду дня матчу, на трибунах стадіону «Ворскла» ім.О. Бутовського зібралась чимала кількість глядачів.

Динамівці поступово звинчували темп,і невдовзі змусили «гірників» зупиняти постійні атаки ціною порушень правил поблизу свого штрафного майданчика. Перспективні штрафні удари метрів з 20-ти від воріт почергово виконували Мігель, який трохи не поцілив у ближню дев’ятку, та Беланда, влучивши у стінку.

Врешті-решт динамівці добились успіху саме завдяки стандартним положенням. На 39-й хвилині П’ятов невдало зіграв на виході при подачі з кутового, чим скористався Віда, який опинився першим на м’ячі. Кучер намагався врятувати ворота, та замість цього лише відібрав авторство гола у Домагоя, відправивши м’яч у власні ворота.

А вже за чотири хвилини підопічні Сергія Реброва відзначились вдруге. На цей раз гол виник в результаті вдалого виконання Мігелем штрафного удару. Португалець навісив у центр точно на Віду, який ударом головою відправив м’яч у сітку – 2:0!

На 57-й хвилині Дуглас Коста здійснив сольний рейд до штрафної динамівців та відправив м’яч у дальній кут, скоротивши різницю в голах до мінімуму.

Останні хвилини матчу проходили під виклики вболівальників: «Ребров! Ребров!». На полі не було окремих героїв, а була єдина команда, у чому і полягала заслуга саме Сергія Станіславовича.