Орел, вовк та вікінг: збірна гравців Ліги чемпіонів та Ліги Європи, яким за 35

Світовий футбол 5 Листопада, 20:49 2185
Орел, вовк та вікінг: збірна гравців Ліги чемпіонів та Ліги Європи, яким за 35 | 19-27
«Футбол 24» зібрав команду гравців 1970-х років народження, які, незважаючи на поважний вік, продовжують виступати за провідні європейські клуби.

У період з 1970 по 1980 рік в світі трапилося чимало подій. Приміром, Джордж Лукас зняв перші «Зоряні війни», Френсіс Форд Кополла екранізував бестселер Маріо П’юзо, а Шон Коннері зіграв у «Діамантах назавжди»; компанія « Philips » випустила перший домашній відеомагнітофон, а «Sony» презентувала «Walkman»; плавець Марк Спітц здобув сім золотих медалей на Мюнхенській Олімпіаді, а Бразилія, ФРН та Аргентина виграли чемпіонат світу. Також протягом 70-их народилися футболісти, що нині заявлені за команди-учасниці Ліги чемпіонів і Ліги Європи. Причому більшість гравців не просто заявлені, а активно продовжують кар’єру на високому рівні, не подавшись хтозна-куди за довгим доларом, юанем чи катарським ріалом.

Ми сколотили з цих мафусаїлів збірну за схемою 4-3-3. Старі-добрі 70-ті: Рінус Міхелс, Йохан Кройф, «Аякс», Нідерланди… Тотальний футбол forever, одним словом. Детально переказувати біографії героїв блогу буде, мабуть, не вельми цікаво, а от розповісти про те, як вони грали проти українських команд, або ж проти нашої збірної – справа інша. Ну що, поїхали!

Воротар

Претендентів на позицію №1 назбиралося найбільше. Сподіваюся перерахую всіх: наші СаШо та Дикань, Жуліо Сезар («Бенфіка»), Де Санктіс («Рома»), Елтон («Порту»), Малафеєв («Зеніт»), Хомутовський (мінське «Динамо»), Буффон («Ювентус»), Шахі («Скенденбреу»), ван дер Влаг («Гронінген»), Маннігер («Аугсбург»). Обрав албанського кіпера, оскільки Оргес в сезоні 2015/16, з 16 поєдинками в активі, отримав з-поміж згаданих стражів воріт майже найбільше ігрової практики. «Краснодарець» Андрій Дикань відстояв на матч більше, але думаю про головні віхи його кар’єри ви знаєте. Тому розпочинаємо нашу історію з албанця.

Ім’я: Оргес Шехі; дата народження: 25.09.1977; національність: албанець; кар’єра гравця:«Теута», «Бюліс», «Партізані», «Беса» (всі Албанія), з 2010-ого – «Скенденбреу»; матчі в сезоні 2015/16: 7 в чемпіонаті Албанії, 6 в кваліфікації Ліги чемпіонів, 3 в Лізі Європи

З українськими командами Оргес Шахі стикався всього одного разу. Справа трапилася 2013-ого, коли його «Скенденбреу» за право зіграти в Лізі Європи попав на «Чорноморець». Обидва матчі дужчого не виявили, і діло дійшло до серії пенальті. Оргес взяв удари «моряків» Кирила Ковальчука та Лео Де Матоса, що не врятувало албанців від фіаско – 6:7.

Незважаючи на солідний воротарський стаж виступів за добротні команди рідної країни, Шехі провів всього шість ігор (інші джерела вказують цифру 5) за збірну Албанії. Усі товариські, і тільки в одній він відстояв законні 90 хвилин. До заявки «червоно-чорних» кіпера занесло ще 1998-ого, але вийшов він на поле 2010-ого! До слова, в збірній Шахі мав нагоду перетнутися з «українцями» Армендом Даллку, Ахмедом Янузі, Елісом Бакаєм. Потрапити раніше до національної дружини нашому герою заважала конкуренція в обличчі Фотака Стракоша, Ар'яна Бекая, Іліони Ліки, Іслі Хіді, Саміра Уйкані. Віднедавна честь невеликої держави захищає «лаціале» Етріт Беріша.

Але якщо в збірній Шехі не встиг себе проявити, то в албанському гранді «Скенденбреу» він вже давно свій хлопець.

Плей-офф Ліги Європи 2013/14, «Чорноморець» (Україна) – «Скенденбреу» (Албанія) – 1:0

«Чорноморець»: Безотосний Дмитро (к), Бергер Маркус, Ковальчук Кирило, Гай Олексій, Самодін Сергій (Прийомов Володимир, 73), Джа Джедже Франк (Де Матос Леонардо, 79), Фонтанелло Пабло, Сантана Андерсон, Антонов Олексій (Діденко Анатолій, 84), Кутас Павло, Рієра Лоренцо

Запасні: Паст Євген, Ковальчук Петро, Бобко Іван, Вангелі Крісті

Тренер: Григорчук Роман

«Скенденбреу»: Оргес Шехі (к), Ренато Арапі, Нурудін Орелесі, Гьєрг Музака (Леонід Абази, 71), Бакарі Німага (Ербім Фагу, 65), Адемір, Желько Томіч (Дітмар Біцай, 90), Анді Ріба, Марко Радаш, Іван Гвозденовіч, Сабієн Ліляй

Запасні: Ерьон Ляпаньї, Амарільдо Дімо, Ендріт Врапі, Маріо Моріна

Тренер: Мірель Йоца

Гол: Гай (75)

Лівий захисник

Ім’я: В’ячеслав Шевчук; дата народження: 13.05.1979; національність: українець; кар’єра гравця: «Поділля» (Хмельницький), «Металург» (Запоріжжя), «Шахтар» (Донецьк), «Металург» (Донецьк), «Шинник» (Росія), «Дніпро», в «Шахтарі» – з 2005 року; матчі в сезоні 2015/16 за «Шахтар»: 3 гри в чемпіонаті, 2 гри в кваліфікації ЛЧ, 1 матч в групі ЛЧ, 1 в Кубку України

Незамінний гравець збірної України майже закінченого євровідбору. Віримо, Слава не дасть розгулятися словенцям Камплю, Ілічічу чи Бірсі.

Мірча Луческу постійно тасує лівий фланг оборони «гірників». Проти «Фенербахче» відпрацював Шевчук, проти «Аустрії» вийшов Азеведо, проти «Реалу» знову з’явився Марсіо, проти Парижу знову лучанин… Румунський тренер лишився не надто задоволений Шевчуком, і тому проти «Мальме» він дав шанс Ісмаїлі та Азеведо.

Тут варто зважити на один фактор: Азеведо з Ісмаїлі спокійно собі готувалися до Ліги чемпіонів, тоді як В'ячеслав змушений був розриватися між збірною та євроматчами.

1/8 Кубка УЄФА 2008/09 (матч-відповідь), «Шахтар» (Україна) – ЦСКА (Росія) – 2:0

«Шахтар»: П'ятов Андрій, Срна Даріо (к), Іщенко Микола, Кучер Олександр, Шевчук В'ячеслав, Дуляй Ігор, Родрігес Жадсон (Ілсон Перейра, 77), Левандовські Маріуш, Роша Фернандо Фернандіньо (Вілліан Боргес, 90+3), Луїс Адріано (Селезньов Євген, 83), Гладкий Олександр

Запасні: Худжамов Рустам, Рац Разван, Хюбшман Томаш, Гай Олексій

Тренер: Мірча Луческу

ЦСКА: Акінфєєв Ігор (к), Березуцький Олексій, Березуцький Василь, Ігнашевіч Сергій, Щенніков Георгій, Красіч Мілош, Мамаєв Павло (Рижов Дмитро, 76), Шемберас Дейвідас, Дзагоєв Алан (Алдонін Євген, 65), Еркін Джанер (Карвальо Даніель, 65), Вагнер Лав

Запасні: Помазан Євген, Григорьєв Антон, Чіді Одіа, Калоуда Любош

Тренер: Зіко

Голи: 1:0 – Фернандіньо (54, з пенальті), 2:0 – Луїс Адріано (70)

Центральний захисник

Ім’я: Сергій Ігнашевіч; дата народження: 14.07.1979; національність: росіянин; кар’єра гравця:«Знамя Труда» (Орєхово-Зуєво), «Крила Совєтов», «Локомотив» (Москва), в ЦСКА з 2004; матчі в сезоні 2015/16 за ЦСКА: 12 в чемпіонаті, 4 в кваліфікації ЛЧ, 4 в групі ЛЧ (1 гол)

Московські «армійці» зберегли чотирьох гравців, які вигравали Кубок УЄФА. Мова йде про братів Березуцьких, Ігоря Акінфеєва та Сергія Ігнашевіча. Ці футболісти причетні до здобуття подібного трофею… «Шахтарем». Донеччани на стадії 1/8 фіналу залишать москвичів поза бортом турніру (дивіться відео вище).

Нині на флангах захисту «коней» галопом носяться Щенніков, Набабкін, Маріо Фернандес. А от центр ЦСКА «цементує», як правило, хтось із братів, пару якому складає Ігнашевіч. Хоча інколи Слуцький може заявити в стартовому складі обох Березуцьких. Як от у повторній грі проти чеської «Спарти».

Центрбек «армійців» приклав ногу і голову до виходу Росії на французьке Євро. Сергій у виїзній зустрічі проти Молдови забив найперший м’яч сам, а через трохи асистував Дзюбі.

Фінал КУЄФА 2004/05, ЦСКА (Росія) – «Спортинг» (Португалія) – 3:1

ЦСКА: Акінфєєв Ігор, Ігнашевіч Сергій (к), Березуцький Василь, Березуцький Олексій, Одіа Чіді, Карвальо Даніель (Шемберас Дейвідас, 82), Жирков Юрій, Алдонін Євген (Гусєв Ролан, 86), Рахіміч Елвер, Оліч Івіца (Красіч Мілош, 67), Вагнер Лав

Запасні: Мандрикін Веніамін, Феррейра Осмар, Лайзанс Юріс, Салугін Олександр

Тренер: Газзаєв Валерій

«Спортинг»: Рікарду Перейра, Родріго Тельо, Жозеф Енакаріре, Роберту Северу «Бету», Мігель Гарсія, Педру Барбоза, Жоао Моутіньо (Уго Віана, 88), Фабіо Рошембак, Рожеріо (Рудольф Дуала, 80), Рікарду Са Пінту (Маріус Ніколає, 73), Лієдсон Муніс

Запасні: Перейра Нельсон, Андерсон Полга, Куштодіу Мігель, Рой Жорже

Тренер: Жозе Перейра

Голи: О. Березуцький (56), Жирков (65), В. Лав (75) – Рожеріо (29)

Центральний захисник

Ім’я: Радослав Ковач; дата народження: 27.11.1979; національність: чех; кар’єра гравця:«Сігма», «Спарта» (Чехія), «Спартак» (Москва), «Вест Хем», «Базель», «Слован», у «Спарті» – 2014-ого; матчі в сезоні 2015/16: 0

Протягом цього сезону Радослав Ковач на зеленому газоні не з’являвся. Причиною є травма та конкуренція: центр «Спарти» обороняють Якуб Брабець (про якого «Футбол 24» розповідав у матеріалі «Дудек, Хаджи та Левандовські: топ-11 талантів Східної Європи для УПЛ») і екс-дніпропетровець Маріо Холек.

Найкращі роки Радослава припали на «Спартак» (2:8 від київського «Динамо» – шикарні для нас спогади) та «Вест Хем». В Лондоні чех працював з такими тренерами, як Джанфранко Дзолою та Авраамом Грантом, а його партнерами на полі були Роббі Кін, Демба Ба, Уейн Брідж, Метью Апсон… Щоправда, сезону 2010/11 «молотобійці», посівши останнє 20-те місце, залишили АПЛ.

Якось «Базель» насмілився в 1/8 ЛЧ обіграти «Баварію» (О tempora, O mores! І хвала Штокеру)! У Мюнхені за таку наглу витівку годинникарів жорстко покарають – 0:7! Варто сказати, в обох зустрічах Хайко Фогель лишав Ковача на заміні. За центральні редути «Базеля» відповідали добре нам знайомий Александр Драговіч і його колега Давід Абрахам.

Розповідь про чеського ветерана закінчимо неігровим курйозом. Під час московського дербі «Локомотив» – «Спартак» на газон вибіг фанат «залізничників», носячись, наче Уейн Болт. «М'ясник» Ковач не витерпів, і лупнув бідолаху ззаду по ногам. Вболівальник не відразу оговтався після подібного прийому. Бійцівські якості Радослава арбітр не зацінив, нагородивши чеха жовтою карткою.

3-ій кваліфікаційний раунд Ліги чемпіонів 2008/09 (матч-відповідь), «Динамо» (Україна) – «Спартак» (Росія) – 4:1

«Динамо»: Станіслав Богуш, Бетао Амансіо, Огнєн Вукоєвіч, Папа Діакате, Ель Каддурі Бадр, Олександр Алієв (Микола Морозюк, 81), Тарас Михалик, Мілош Нінковіч (Тіберіу Гіоане, 72),Юссуф Аїла (к), Артем Мілевський, Ісмаель Бангура (Артем Кравець, 77)

Запасні: Олександр Шовковський, Максим Шацьких, Олександр Романчук, Андрій Несмачний

Тренер: Юрій Сьомін

«Спартак»: Стіпе Плетікоса, Роман Шишкін, Єгор Філіпенко, Мартін Їранек (Ігнас Дедура, 61), Андрій Іванов, Радослав Ковач (к), Моцарт, Володимир Бистров, Микита Баженов (Олександр Павленко, 37), Крістіан Майдана (Іван Саєнко, 46) Артем Дзюба

Запасні: Сослан Джанаєв, Сергій Паршивлюк, Костянтин Совєткін, Олександр Прудніков

Голи: 1:0 – Алієв (4), 2:0 – Бангура (24), 2:1 – Дзюба (47), 3:1 – Мілевський (49), 4:1 – Мілевський (78)

Правий захисник

Ім’я: Вальтер Самуель; дата народження: 23.03.1978; національність: аргентинець; кар’єра гравця: «Нюеллс Олд Бойз» (Аргентина), «Бока Хуніорс», «Рома», «Реал» (Мадрид), «Інтернаціонале», у «Базелі» – з 2014 року; матчі за «Базель» в сезоні 2015/16: 6 в чемпіонаті, 2 в кубку Швейцарії, 1 в кваліфікації ЛЧ, 2 в Лізі Європи

Не побоюся назвати Вальтера зіркою світового масштабу. Як правило, він грає центрального оборонця. Проте через відсутність «чистих» правих беків поставимо сюди аргентинця. Будемо надіятися справиться:)

Про непоступливого оборонця голосно заговорили 1997 року. «Біло-блакитні» стали переможцями молодіжного чемпіонату світу. Також в тій команді тріумфаторів знаходилися Хуан Рікельме, Ліонель Скалоні, Дієго Пласенте, Пабло Аймар, Естебан Камбіассо…

Коли Самуель виступав за «Реал», доля не подарувала йому шансу зіграти проти «Динамо». Однак сезону 2009/10 він таки нарвався на киян. У 3-ому турі Ліги «Інтер» приймав українську команду. Закінчили 2:2, причому 75% м’ячів провели центральні оборонці: Михалик, Лусіо (автогол), Самуель. Не забий аргентинець гостям після подачі Снейдера – цілком реально, що «Динамо» посіло би третє місце, а не «Рубін»… Та й дітям потім можна було розповідати байки, як били майбутнього чемпіона в його лігві. Саме так – чемпіона. Того сезону «Інтер», знявши скальпи з «Челсі», ЦСКА, «Барселони» і «Баварії», здобуде дорогоцінний трофей.

З «Інтером» у Самуеля пов’язані і неприємні спогади. Якось через травму він пропустив 32 матчі поспіль… Аргентинець пообіцяв, що піде з великого футболу весною 2016-ого.

3-ій тур групового етапу Ліги чемпіонів 2009/10, «Інтер» (Італія) – «Динамо» (Україна) – 2:2

«Інтер»: Жуліо Сезар, Хав’єр Дзанетті (к), Деян Станковіч (Патрік Вієйра, 85), Лусіо, Самуель Ето'о, Уеслі Снейдер, Саллі Мунтарі (Давід Суасо, 46), Майкон, Естебан Камбіассо (Марко Матерацці, 86), Вальтер Самуель, Крістіан Ківу

Запасні: Франческо Тольдо, Іван Кордоба, Мансіні, Давиде Сантон

Тренер: Жозе Моуріньо

«Динамо»: Богуш Станіслав, Вукоєвіч Огнєн, Шевченко Андрій, Мілевський Артем (к) (Кравець Артем, 90+3), Єрьоменко Роман, Михалик Тарас, Жерсон Маграо (Бетао Амансіо, 70), Хачеріді Євген, Нінковіч Мілош (Гусєв Олег, 69), Леандро Алмейда, Ярмоленко Андрій

Запасні: Рибка Олександр, Алієв Олександр, Юссуф Аїла, Зозуля Роман

Тренер: Газзаєв Валерій

Голи: 0:1 – Михалик (5), 1:1 – Станковіч (35), 1:2 – Лусіо (40, автогол), 2:2 – Самуель (47)

Півзахисники

Варіант із півзахисниками нашої вікової команди можна назвати оборонним, оскільки Берг та Сімонс націлені на відбирання м’яча, аніж на створення небезпеки поблизу чужих воріт. Більш креативного в атаці Сашу Іліча, який здатний зіграти під центральним нападником, поставимо зліва. І ще один можливий варіант побудови центру: якщо замість серба випустити Дмитра Ліхтаровича (БАТЕ), то отримаємо оборону, як в Сталінграді (або у Відні під час османської загрози – як кому до вподоби). Коли захочемо створити атакувальний варіант півзахисту – на лівому фланзі лишаємо Іліча, а на правий відправляємо Володимира Коритька з мінського «Динамо». Однак маємо, що маємо: розміщуємо в старті Сашу, Тіммі та Даніеля.

Центральний півзахисник

Ім’я: Тіммі Сімонс; дата народження: 11.12.1976; національність: бельгієць; кар’єра гравця:«Ломмель» (Бельгія), «Брюгге», ПСВ, «Нюрнберг», повторний прихід в «Брюгге» – в 2013 році;матчі в сезоні 2015/16 за «Брюгге»: 12 у чемпіонаті, 3 в кваліфікації ЛЧ, 2 у ЛЄ, 1 у кубку Бельгії

Опорника «Брюгге» повинні пам’ятати Олександр Косирін з Русланом Костишиним. 2001 року київське ЦСКА в першому раунді Кубку УЄФА, пройшовши «Цверну Звезду» з Дишленковичем і Відічем, наскочило на бельгійців. По сумі обох поєдинків «чорно-сині» не залишили від українців каменя на каменю – 0:7!

Наступного сезону «Брюгге» знову обскаче нашу команду, залишивши без Ліги чемпіонів «Шахтар». Сезону 2004/05 вже «гірники» подібним чином відомстять бельгійському гранду. Дякуючи вльоту від «Шахтаря» команда Тронда Сольєда потрапить до групи Кубку УЄФА. І там «Брюгге» натрапить на український «Дніпро» – 3:2 на користь хлопців Євгена Кучеревського. А нещодавно «Дніпро» знову обіграє бельгійців.

Як бачимо, неодноразовий чемпіон Нідерландів, себто Тіммі Сімонс, протистояв українцям тричі. Поки 2:1 на нашу користь.

У єврокубках сезону 2015/16 «Брюгге» поки що вкрай не таланить. Спочатку команда попала (дійсно, попала так попала – з шумом та тріском) на «Манчестер Юнайтед», а трішки згодом розгромно «згоріла» «Наполі».

Груповий етап Кубка УЄФА 2004/05, «Дніпро» (Україна) – «Брюгге» (Бельгія) – 3:2

«Дніпро»: Кернозенко В'ячеслав, Грицай Олександр, Єзерський Володимир, Шелаєв Олег, Костишин Руслан, Венглинський Руслан (Мелащенко Олександр, 89), Радченко Олександр, Русол Андрій, Михайленко Дмитро (к), Рикун Олександр, Назаренко Сергій (Семочко Дмитро, 62)

Запасні: Медін Микола, Поклонський Олександр, Андрієнко Денис, Кравченко Костянтин, Мотуз Сергій

Тренер: Кучеревський Євген

«Брюгге»: Томіслав Бутіна, Тіммі Сімонс (к), Петер ван дер Хейден, Філіп Клеман, Герт Верхеєн, Гаєтан Енглебер, Настя Чех (Алін Стойка, 77), Бошко Балабан, Іван Гвозденовіч (Руне Ланге, 46), Ханс Корнеліс, Біргер Мартенс (Віктор Сімоєс, 70)

Запасні: Стейн Стейнен, Олівьє де Кок, Давід Розенгал, Марек Шпілар

Тренер: Тронд Соллєд

Голи: 1:0 – Венглинський (14), 1:1 – Н. Чех (37), 1:2 – Балабан (43), 2:2 – Рикун (45+1), 3:2 – Венглинський (62)

Правий захисник

Ім’я: Даніель Берг Хестад; дата народження: 30.07.1975; національність: норвежець; кар’єра гравця: «Мольде», «Херенвен» (Нідерланди), повторно у «Мольде» – з 2005-ого; виступи за «Мольде» в 2015 році: 21 матч в чемпіонаті, 3 у кваліфікації ЛЧ, 2 у кваліфікації ЛЄ, 3 в ЛЄ, 2 у кубку Норвегії

Справжня легенда «Мольде» – Даніель перебуває в команді з 1995 року. Гравець провів за «біло-блакитних» понад 550 матчів, забив близько 80 м'ячів.

На відміну від земляків-вікінгів, які здійснювали набіги на землі Західної Європи, себто вирушали грати за кордон, Берг Хестад лишався вірним «Мольде». Нетривалий нідерландський досвід Даніеля до уваги не беремо. А можна же пригадати не одного норвежця, що наприкінці 90-их – початку 2000-их підкорював «зарубіж». Та й виступали сини Одіна далеко не за останні команди Старого світу: «Ліверпуль», «Челсі», «Панатінаїкос», «Тоттенхем», «Лідс», «Валенсія», МЮ..

З «Мольде» Даніель розділяв горе та радість. В групі ЛЧ-99/00 він двічі відзначиться (перепаде «Порту» з «Олімпіакосом»). Незважаючи на всі старання свого півзахисника норвезька команда продує п’ять матчів з шести. А про те, як «Мольде» потрапить в групу Ліги можна писати цілісіньку героїчну сагу. В кваліфікації вікінги на виїзді «згорять» московському ЦСКА (0:2), аби вдома відповісти двома голами більше (1999-ого «коні» з таким самим непристойним рахунком поступляться «Спартаку»). Один з м’ячів заб’є Берг. В наступному раунді «Мольде» пройде «Мальорку», і – привіт тобі, о Ліга чемпіонів!

Ще свіжі спогади, як минулого року норвезькі парубки зламають зуби об «Зорю». За що ми їм вельми вдячні.. Тепер «Мольде» з тренером Олле Гуннаром Солскяєром (чи таки правильно казати «Сульшер»?) в трьох іграх Ліги Європи набрало 7 очок. Зважте, суперниками «біло-блакитних» були далеко не останні команди: «Селтік», «Аякс», «Фенербахче».

За збірну Берг Хестад награв, як кіт наплакав… Конкуренція.

3-ій відбірний раунд Ліги Європи 2014/15 (перший матч), «Зоря» – «Мольде» – 1:1

Голи: 1:0 – Каменюка (62), 1:1 – Свеннсен (68)

Лівий півзахисник

Ім’я: Саша Іліч; дата народження: 30.12.1977; національність: серб; кар’єра гравця: «Партизан», «Сельта», «Галатасарай», «Ред Булл» (Зальцбург), «Ларіса» (Греція), повернувся до «Партизана» в 2010-ому; матчі у сезоні 2015/16 за «Партизан»: 9 у чемпіонаті, 6 у кваліфікації ЛЧ, 1 у ЛЄ (1 гол та 2 асисти)

Зазвичай Саша бігає в центрі, але при потребі закриє дірку на лівому фланзі. Серб є хорошим плеймейкером, і чимало м’ячів було забито після його філігранних передач.

Іліч – унікальний футболіст. Чому? Він пограв за три збірні: Югославію, Сербію і Чорногорію та просто Сербію! І це не все, оскільки вважається автором ще одного досягнення. На німецькому Мундіалі СіЧ в останньому турі протистояла Кот-Д'Івуару. Європейці комфортно собі вели – 2:0, другий м’яч поклав Іліч. Коли раптом африканці проснулися, закатавши Драгославу Єврічу три «банки». Дивні, як на мене, голи залетіли в сітку сербів… Ну але ми не про те. Цей матч є останнім в історії Сербії і Чорногорії, і таким чином Саші судилося стати останнім її забивалою.

Роком раніше Іліч грав проти України за СіЧ, а 2008-ого він повторив це вже за національну дружину Сербії. В компанії футболіста знаходилися вельми знайомі нам обличчя: Горан Гавранчич, Ігор Дуляй, Звонімір Вукіч.

Тепер кілька слів про Сашині протистояння з нами на клубному рівні. Сезону 2004/05, в 1/16 КУЄФА, зіткнулися «Партизан» та «Дніпро». В Белграді матч вдався на потіху глядачам – 2:2. І головне, що рахунок для дніпропетровців ніби був цілком комфортним. На «Метеорі» під кінець першого тайму стався приємний для «Дніпра» інцидент – капітан гостей Іліч грубо штовхнув в лице Олександра Радченка. Німецький арбітр Флейшер довго не церемонився – червона картка грубіяну. Здавалося, після перерви біжи вперед та забивай. Та дніпропетровці не скористалися численною перевагою, за що й поплатилися. На 87-ій хвилині Мірослав Радовіч покарає привітних господарів. До слова, в обох зустрічах участь взяв В'ячеслав Шевчук!

У сезоні 2007/08 «Зальцбург» серба програв «Шахтарю» за право виступати в Лізі чемпіонів (Іліч провів ті зустрічі на заміні). Через три роки «Партизан» Саші проб’ється до найпрестижнішого клубного турніру, але поступиться усім опонентам, включаючи донеччан.

Нині Саша не потрапляє до заявки «чорно-білих» через проблеми з коліном.

1/16 Кубка УЄФА 2004/05 (матч-відповідь), «Дніпро» (Україна) – «Партизан» (Сербія і Чорногорія) – 0:1

Гол: 0:1 – Радовіч (88)

Вилучення: Іліч (42, удар суперника рукою)

Нападники

Здавалося, знайти бодай одного нападника посеред таких «зубрів» є справою вельми складною. Але будь ласка – три форварда до вашої уваги. І це ще Марек Сагановські («Легія») знаходиться на заміні.

Лівий нападник

Ім'я: Франческо Тотті; дата народження: 27.091976; національність: італієць; кар’єра гравця: з 1993 року – «Рома»; матчі в сезоні 2015/16: 3 в Серії А (один гол та один асисит)

Дебютував Ческо за «Рому» 1993 року проти «Брешії». Відбігав всього три хвилини, а тренував, між іншим, суперника «вовків» румунський спеціаліст… Мірча Луческу! Найперший же єврокубковий матч Тотті припав на 1995 рік. Опонентом «Роми» в другому раунді КУЄФА був не надто відомий бельгійський «Ендрахт». Наставником бельгійців працював Ян Кулеманс – антигерой збірної СРСР.

Спробуємо пригадати три найбільш пам’ятні зустрічі Тотті проти українців. 1). 2004 рік. Вічне місто. «Динамо» проти «Роми». Кинута запальничка. Розбита голова Фріска. Технічна поразка римлян; 2). 2006 рік. Німеччина. Чвертьфінал чемпіонату світу. Болючі 0:3, і Скуадра крокує далі; 3). 2011 рік. Донецьк та Рим. 1/8 фіналу Ліги чемпіонів. Прольот італійців та вихід до чвертьфіналу «Шахтаря». Ну а вліт «Роми» від команди Луческу 2006-ого Ческо певно забув, адже, незважаючи на поразку, італійці вийшли з групи. На відміну від «Шахтаря».

Поки що Імператору з’явитися на полі заважає травма, але в листопаді він обіцяє повернутися. Хтозна наскільки це буде успішно, оскільки в атаці бігають вельми зубасті «вовки»: Едін Джеко, Жервіньо, Яго Фальке, Хуан Ітурбе Мухамед Салах.

1/ 8 фіналу Ліги чемпіонів 2010/11 (перший матч), «Рома» (Італія) – «Шахтар» (Україна) – 2:3

«Рома»: Доні, Філіп Мексес, Мірко Вучініч (Марко Борріелло, 68), Франческо Тотті (к), Родріго Таддеї, Даніеле Де Россі, Йон-Арне Ріїсе (Паоло Кастелліні, 46), Сімоне Перотта, Ніколас Бурдіссо, Марко Кассетті, Жеремі Менез

Тренер: Клаудіо Раньєрі

«Шахтар»: П’ятов Андрій, Хюбшман Томаш, Родрігес Жадсон (Тейшейра Алекс, 85), Луїс Адріано, Вілліан Боргес, Коста Дуглас (Да Сільва Едуардо, 66), Мхітарян Генріх (Віценець Віталій, 78), Рац Разван, Чигринський Дмитро, Срна Даріо (к), Ракицький Ярослав

Тренер: Мірча Луческу

Голи: 1:0 – Перотта (28), 1:1 – Жадсон (29), 1:2 – Коста Дуглас (36), 1:3 – Луїс Адріано (41), 2:3 – Менез (61)

Центральний нападник

Ім’я: Мірослав Клозе; дата народження: 30.06.1979; національність: німець (з польським корінням); кар’єра гравця: «Хомбург», «Кайзерслаутерн», «Вердер», «Баварія», з 2011-ого – в «Лаціо»; матчі в сезоні 2015/16: 4 гри в Серії А, 1 в кваліфікації ЛЧ, Суперкубок Італії (2 асисти)

Ніби Мірослав Клозе не стикався з нашими клубами та збірною. Що ж, виправити промашку німець зможе в Лізі Європи.

Запрошуючи Клозе до Риму, керівництво «Лаціо» не помилилося. Вже у першому сезоні за римських «орлів» він наколотив 16 голів в 35 матчах (мова йде про всі турніри). Хочеться трошки перефразувати пісню дико популярної в 70-их «Абби»: «Hi came flying from Germany, now I`m under his spell… Flying high, high, he is a bird in the sky. He is an eagle that rides on the breeze». Міро – справжній орел, що й казати!

Вже у дебютній грі за «бундестім» Клозе приніс команді Руд Феллера перемогу. Загалом за збірну Німеччини в 137 (!) поєдинках форвард набив 71 (!) м’яч.

1/4 чемпіонату світу 2010 року, Аргентина – Німеччина – 0:4

Голи: Мюллер (3), Клозе (67), Фрідріх (74), Клозе (88)

Правий нападник

Ім’я: Алан Осоріо да Коста Сільва; дата народження: 19.09.1979; національність: бразилець;кар’єра гравця: «Іпатінга» (Бразилія), «Марітіму», «Порту», «Віторія» (Португалія), з 2008-ого – у ФК «Брага»; матчі у сезоні 2015/16: 8 в чемпіонаті, 3 в ЛЄ (3 голи та один асист)

Цей колоритний бразилець з косичками запам’ятався мені діями проти «Шахтаря» – сезон ЛЧ 2010/11. Обидва матчі «гірники» виграли «всуху». А хто ще тоді виступав за «Брагу» пригадаєте? Правильно, це Матеус. Коли раптом назвали доволі якісного нападника Ліму й брата Алана по зачісці Леандро Саліно – теж молодці.

Для мене, чесно зізнатися, побачити вікового бразильця в атаці, який ще бігає на такому високому рівні, причому ефективно, – дивина. Недарма Алан є капітаном «Спиртовика», тьху ти – «Браги» звісно.

В єврокубках він себе показав далекого сезону 2001/02. У КУЄФА скромне «Марітіму» вдома мінімально «бахнуло» дуже непростий «Лідс»: тренер: Девід О'Лірі, в полі Ріо Фердінанд, Іан Харт, Домінік Матео, Денні Міллз, Гарі Кьюелл, Роббі Кін, Марк Відука. На рідній землі «павичі» нещадно розберуться з вискочкою – 3:0.

Синьо-білу футболку «Порту» бразилець вдягав вкрай рідко. На щастя, талановитого правого вінгера приютила «Брага». За це футболіст сповна віддячив клубу. Зокрема, у фіналі Кубку португальської ліги-2013 саме він заб’є єдиний м’яч пихатим «драконам». До цього «червоно-білі» вигравали національні трофеї за царя Гороха – коли Англія стала світовим чемпіоном. В групі Ліги чемпіонів 2012/13 Алан наколотив 5 голів. Однак команда Жозе Перейри пролетіла, як фанера над Парижем, в п’яти поєдинках.

Повернемося до Ліги чемпіонів сезону 2010/11. Хулігани «Шахтар» та «Арсенал» не пустять «Брагу» до 1/8, подарувавши португальцям срібні медалі КУЄФА. Вибачте за відступ, але до чого схожий сценарій мав місце в історії «Шахтаря». От візьми донеччани виграй «Барселону» 2009-ого (дубль Мессі на останніх хвилинах!) – здобуття трофею могло залишитися у відділі фантастики. Португальська казка мала менш щасливий кінець. На шляху до Дубліна «Брага» вибила «Лєх», «Ліверпуль» (Алан!), «Динамо» (ех, пропущений домашній м’яч…), «Бенфіку». На «Авіві» «червоно-білих» чекатиме колумбійський Ель-Тигре (слухайте, от які в дідька у країні коки водяться тигри?! Доречніше було би називати Фалькао Ель-Піранья, Ель-Пантера чи на крайняк Ель-Кондор).

1/4 КУЄФА 2010/11 (перший матч), «Динамо» (Україна) – «Брага» (Португалія) – 1:1

«Динамо»: Шовковський Олександр (к), Да Сільва Данило, Вукоєвіч Огнєн, Попов Горан, Ярмоленко Андрій, Мілевський Артем, Гусєв Олег, Кравець Артем (Шевченко Андрій, 46), Єрьоменко Роман, Хачеріді Євген, Юссуф Аїла

Запасні: Коваль Максим, Бетао Амансіо, Гармаш Денис, Несмачний Денис, Леандро Алмейда, Зозуля Роман

Тренер: Юрій Сьомін

«Брага»: Артур, Паулао (Куштодіу, 46), Кака, Пауло Сезар, Мігель Гарсія, Ліма (Альберт Мейонг, 83), Леандро Саліно (Моссоро, 74), Алан, Угу Віана, Вандіньо (к)

Запасні: Кріштіану, Елдер Барбоза, Дані, Анібаль Капела

Тренер: Домінгуш Пасенья

Голи: 1:0 – Ярмоленко (6), 1:1 – Гусєв (13, автогол)

Вилучення: Шевченко (62, друге попередження)

P.S. Ну от і все. Вірніше майже все. Для команди потрібен тренер. Хоча, по правді кажучи, наші ветерани будь-кому самі розкажуть як потрібно грати. Вибір тренерів-сімдесятників з 80-ти клубів є достатнім. Право вибрати коуча надам читачам, попередньо перерахувавши найбільш відомих спеціалістів: Філіп Коку, Дієго Сімеоне, Луїс Енріке, Леонід Слуцький, Сергій Ребров, Андре Вільяш-Боаш, Унаї Емері, Нуну Санту, Франк Де Бур, Пауло Соуза…