«Буки всіх купили!». Розвіюємо міф про організацію «договірняків» букмекерами

Світовий футбол 27 Грудня, 22:57 968
«Буки всіх купили!». Розвіюємо міф про організацію «договірняків» букмекерами
Жоден з представників вітчизняного беттинг-бізнесу, з ким розмовляли у процесі підготовки цього матеріалу, не зміг пригадати жодного випадку, коли договірний матч був би організований саме букмекерської компанією. Проте в середовищі пересічних бетторів вкрай живуча думка, що «всі договірняки організовують буки». «Рейтинг Букмекерів» постарався дізнатися, «звідки ростуть ноги» у цього переконання і як протистоять корупційній складовій сучасного про-спорту самі контори.

Демони! Замурували!

Букмекерство в соціумі країн з «пострадянської» ментальністю досі вважається чимось ганебним, гідним масового осуду. Гравець в букмекерській конторі асоціюється у більшості співгромадян з голим, що вибіг з палаючої лазні. Букмекер ж – з тим самим піроманом, що підпалив баньку, а тепер ще й намагається забрати у бідолахи віник, яким той прикриває «область бікіні». Поки ставлення оточуючих мас до грального бізнесу (наш акцент – на сегменті спортивного беттингу, звичайно ж) не зміниться в позитивну сторону, пройде ще чимало років. Жодний, навіть найбільший, бюджет на промоушн букмекерських компаній тут не допоможуть. Але схожий спосіб мислення, який можна пробачити далеким від цього бізнесу людям, часто демонструють і самі гравці. Ні, не відчайдушні лудомани, котрі страждають болісною залежністю до гемблінгу, проте цілком освічені та найчастіше непогано розбираються як у спорті, так і в алгоритмі функціонування будь-якої БК. Програвши раз (або навіть вступивши в чорнильну пляму програшної серії), беттори частенько скаржаться на те, що матч, який здавався їм «бетоном», завершився з непередбачуваним підсумком саме з вини «буків». Безвідносно до існування в цьому бізнесі десятків незалежних один від одного великих БК з гігантськими фінансовими обігами, багато бетторів звинувачують у своїх невдачах і втрати поставлених грошей саме контори. Буквально демонізують їх, перетворюючи в якусь «тусовку Дракул», зубасті члени якої безсоромно п’ють крівцю з (чесної колись) улюбленої футбольної команди.

«Той факт, що букмекерські контори продовжують спонсорувати змагання, федерації та команди, допомагає зміцнитися [думки – в головах гравців] у винності світових букмекерських залаштунків в усіх без винятку договірних матчах у світі, – не без іронії каже «Рейтингу Букмекерів» Олександр Малишев, радник генерального директора ТОВ «Санторін» (букмекерський бренд «БалтБет»). – Адже при організації договірних матчів очікування гравців зазвичай жорстко експлуатуються – учасники таких зустрічей діють зовсім не так, як очікує від них гравець. І відсутність видимих пояснень викликає в останнього посилене відчуття роздратування, яке він проектує на те, що найближчий в даний момент – букмекерська контора».

Євген Платонов, спікер букмекерської компанії «Марафон», розмірковує, що настільки живуча в бетторському співтоваристві думка про «всіх купили буках» може бути пов’язана і з частим використанням в медіа фраз на кшталт «букмекери ставлять на того чи іншого учасника». «Це не має нічого спільного з дійсністю, – запевняє він «Рейтингу Букмекерів». – Букмекери ніколи ні на що не ставлять. Вони лише визначають ймовірності і переводять їх у цифрові коефіцієнти, які потім пропонуються для ставок».

Іншим фактором багаторічної живучості демонічних характеристик може бути упередження деяких клієнтів, ніби букмекери знають про договірний характер матчів і тому спеціально пропонують коефіцієнти, що не відповідають силам команд/гравців або їх турнірному становищу. І тут пан Платонов категорично опонує. «Букмекерські компанії при оцінці шансів використовують тільки відкриті інформаційні джерела та ніколи не мають справу з отриманням інсайдерської інформації, – гарантує він. – При коригуванні коефіцієнтів букмекер керується винятково власними оцінками ймовірностей і можливих ризиків, а зміна коефіцієнтів в лінії викликана прагненням мінімізувати потенційні збитки».

Якщо вникнути в питання серйозніше, ніж на глибину хвилинного стресу від програшу ставки, стає зрозуміло, що БК живуть за рахунок маржі від поставлених клієнтами грошей на той чи інший результат події. Чи не ідеальна ситуація для букмекера – рівна кількість коштів на результати, розміщених гравцями. Коли трапляється незрозумілий зовнішніми факторами (публічними новинами) перекіс у лінії в першу чергу за обсягом сум, які «заливаються» , операційні менеджери БК відчувають не менший стрес, ніж беттор, який поставив зарплату улюбленої тещі на ТМ 2,5 в матчі і бачить, що при рахунку 1:1 суддя призначив пенальті на п’ятій доданій хвилині…

Про те, як часто букмекерська компанія опиняється в ролі потерпілого, внаслідок явної корупційної складової матчу з боку його учасників, згадує «Рейтингу Букмекерів» Сергій Єфименко, операційний директор букмекерської компанії FavBet. На початку кар’єри він сам працював live-букмекером і досі добре пам’ятає деякі приголомшливі щодо нахабства «заряджених» команд-учасників поєдинки.

«Спостерігав безліч подібних ігор, – ділиться стресовими спогадами топ-менеджер. – Наприклад, маємо передматчевий тотал більше 3,5 на рівних суперників. Перший тайм завершується з рахунком 0:0, але люди як очманілі продовжують ставити на ТБ 3,5. І «чудесним» чином під завісу матчу з гри і з пенальті влітають чотири голи… ».


Не секрет, що настільки безсоромні матчі, котрі не мають нічого спільного зі спортивною боротьбою, проходять, як правило, в не самих популярних лігах. Часто-густо подібні фокуси трапляються в різних азіатських і східноєвропейських національних чемпіонатах. І тут у букмекера є єдина страховка – суворо обмежувати ліміт прийнятих сум на непопулярні події, розмірковує Дмитро Малков, керівник відділу стратегічного розвитку та маркетингу букмекерської компанії «Фонбет».

«Якщо хтось володіє інсайдерською інформацією, це вносить коливання в лінію, невигідні ні для букмекерів, ні для чесних гравців, – стверджує пан Малков «Рейтингу Букмекерів». – Чесне парі, боротьба інтелектів букмекера і гравця в такому випадку неможливі. Тому ми намагаємося всіма силами боротися з договірними матчами. У нас для цього є цілий підрозділ у відділі безпеки».

Букмекери не хочуть втрачати прибуток через «договірняки»

Той же «Фонбет» кілька місяців тому підписав договір про співпрацю у сфері виявлення договірних матчів з незалежною організацією Federbet зі штаб-квартирою в Брюсселі. Останню очолює відомий в європейському футболі експерт по боротьбі з «договірняками» Франческо Баранка. Це італійський адвокат, якого глибоко ненавидять «замазані» в корупції президенти багатьох футбольних клубів в Іспанії, Італії, Румунії, на Мальті і в багатьох інших країнах континенту. Фахівці Federbet мають на озброєнні алгоритми з виявлення потенційно договірних матчів (невиправдані стрибки коефіцієнтів, необґрунтовано великі суми, котрі проставляються на не самі топові поєдинки), результатами роботи за якими діляться з партнерськими БК.

«Кожного уїк-енду ми спостерігаємо приголомшливі шоу», – з гіркотою сказав Баранка в інтерв’ю італійській газеті «Панорама» про те, з наскільки брудним «бізнесом» доводиться мати справу. У той же час він відзначив серйозний інтерес у співпраці з боку БК саме з пострадянських територій. Наприклад, в поточному році, крім «Фонбет», також компанія «Парі-Матч» уклала договір з цією організацією і відтепер регулярно отримує оперативні дані зі списком майбутніх ігор, на які варто звернути особливу увагу.

Ірина Сергієнко, гендиректор Всеукраїнської спілки розвитку букмекерства, вже довгий час працює в щільному професійному контакті з «Парі-Матч». У вересні її громадська організація підписала з Federbet меморандум про співпрацю. З тих пір пан Баранка став частим гостем в Україні. За словами італійського експерта, ситуація в місцевому футболі зараз вкрай тривожна. Особливо прогнили молодіжні турніри, в кожному турі яких, на думку Баранки, граються договірні поєдинки. Як стало відомо «Рейтингу Букмекерів», останнім часом представники кількох вітчизняних БК прийшли до негласної угоди, в рамках якої матчі українських турнірів U-19 і U-21 будуть відтепер вкрай рідкісними гостями в лініях їх компаній.

Крім щільної роботи із зарубіжними партнерами, вітчизняні букмекери мають і власні інструменти та ресурси для раннього виявлення потенційно небезпечних матчів. Типовий випадок, говорить Сергій Єфименко, – коли клієнти продовжують ставити величезні гроші на той чи інший результат, незважаючи на те, що букмекер під цим навантаженням змушений рухати коефіцієнти практично до тієї межі, коли ті стають абсолютно непривабливими і не відповідають реальному становищу сил.

«Рахунки подібних гравців позначаються, в майбутньому до них і до пов’язаних з ними рахунками (які, можливо, виникають надалі) застосовуються обмеження. Дані рахунки самі стають «маркерами» для відстеження активності шахраїв», – розповідає топ-менеджер FavBet.

Олександр Малишев з «БалтБет» додає, що, крім чорних списків гравців і змагань, а також моніторингу руху світової лінії в структурі букмекера є група фахівців онлайн ризик-менеджменту, які дозволяють відслідковувати дивні прогрузи в процесі їх проставлення. Пан Малишев не приховує, що компанія не гребує також використовувати «грубу» тактику: «Не даємо деякі матчі в live в певних як пунктах прийому ставок, так і регіонах в цілому». У боротьбі з договірними поєдинками, впевнений він, ніколи не буває достатньої кількості вжитих заходів.

«Ми звертаємо увагу на підозрілі реєстрації та дії гравців (не тільки ставки), – ділиться деталями практичної боротьби з корупційними іграми (читай – зі збитками компанії) Дмитро Малков з «Фонбет». – Цю інформацію агрегує відділ безпеки. Час від часу у нас реєструються клієнти з ПІБ, які співпадають зі спортсменами або їх родичами. Також ми звертаємо увагу на випадки, коли гравець колись зареєструвався, але не ставив або ставив дрібно, а перед конкретним матчем зробив великий депозит. Всі подібні випадки ми розглядаємо окремо в ручному режимі. Адже якщо ставити якісь автоматичні фільтри і на їх підставі блокувати, то ми багатьом гравцям випадково можемо принести незручності. Далі – букмекерська лінія. Її рухи в пре-матчі і в live часто є сигналом того, що матч може бути фальсифікований. Ми звертаємо особливу увагу, якщо більшість ставок зроблено не на фаворитів, а також на серії ставок в live, за якими може скластися враження, що клієнт володієте інсайдерською інформацією».

Вітчизняні БК цілком успішно борються з антиспортивними поєдинками – принаймні, представники компаній не приховують, що виявляти «договірняки» завдяки комплексним заходам вдається регулярно і цілком успішно. Наприклад, в FavBet щотижня в прематч-режимі знімають з лінії досить багато матчів (часом, більше десяти). «Іноді навіть доводиться відмовлятися від видачі коефіцієнтів для цілих турнірів – як було досить довгий час, наприклад, з українським чоловічим і жіночим волейболом», – деталізує пан Єфименко.

«Відповідно до прийнятої в компанії політикою нетерпимості до будь-яких проявів нечесної гри, ми відразу ж сповіщаємо про всі таких випадках організації, що відповідають за проведення змагань (наприклад, ФІФА)», – додає пан Платонов з «Марафону».

Так звана Система раннього попередження ФІФА (Early Warning System), за визнанням самих букмекерів, – досить ефективний інструмент. Ось тільки бюрократична машина самої організації настільки неповоротка, що оперативної реакції від футбольних чиновників на сигнали, що надходять з території тих же Росії чи України, найчастіше доводиться чекати місяцями. І нерідко результат нульовий – підозрілого руху коефіцієнтів виявляється для ФІФА недостатньо для дисциплінарного покарання команд, які брали участь у відверто підозрілому поєдинку.

Але все це – професійна рутина для будь-якої авторитетної ліцензованої БК. У той же час безліч рядових бетторів спостерігають спонсорські логотипи букмекерських компаній на грудях величезної кількості європейських клубів (ще один тренд сучасного футболу, про який «Рейтинг Букмекерів» раніше вже писав і обов’язково торкнеться цієї теми знову в найближчому майбутньому). Багато роблять логічний, як їм здається, висновок – «всі вони замазані в цьому беззаконні». Особливо після того, як ставка програє.

Але, можливо, варто було приділити більше часу передматчевому аналізу та пошуку інформації про актуальну ігрову формі суперників, замість звинувачення «буків» у змові, і не «пхати на авось» в надії заробити легкі гроші?