Багато слів і мало клубів. Про ідею 12-командного чемпіонату УПЛ

Футбол України 3 Січня, 17:40 384
Багато слів і мало клубів. Про ідею 12-командного чемпіонату УПЛ
Тріо грандів - «Інтер», «Мілан» та «Ювентус» - підтримали ідею керівництва Серії А скоротити лігу до 18-ти команд після банкротства «Парми», аби у подальшому подібних ситуацій не виникало.

Президент «Барселони» Жозеп Бартомеу закликав очільників Прімери скоротити чемпіонат після розгромної поразки «Райо Вальєкано» від «Реалу» (2:10). «Навіщо нам 20 команд, якщо в чемпіонаті граються отакі от матчі без інтриги і інтересу?» - риторично запитав сеньор Бартомеу.

Ні, автор не п'яний. От скажіть - ви бачили такі новини? Ні. І навіть уявити їх собі не можете. А в Україні можете. В Україні запросто можна скоротити лігу і раз, і другий - тому що комусь так вигідно. Не футболу, а комусь у цьому футболі.

Сьогодні в УПЛ нібито як вирішили (офіційної інфи на сайті Ліги не шукайте, немає її там) скоротити чемпіонат до 12-ти команд. Думаю, мало. Треба скоротити до 4-х - отоді відсоток принципових поєдинків різко підніметься до 100. Тільки от...

Ви думали на початку сезону-13/14, що «Металіст» опиниться в такій ситуації, як зараз? І ніхто не думав. А тепер уявіть собі, що один із учасників «чемпіонату чотирьох» раптом перестане фінансуватися. Наприклад, «Шахтар» - до його власника у нової влади, в принципі, має бути бага-а-ато питань. Ну от візьмуть вони і не в луценківські поїздки на БТРах 2005-го гратимуться, а всерйоз займуться вельмишановним Рінатом Леонідовичем. І йому різко стане не до футболу. Що тоді? Урізаємо чемпіонат далі? До трьох чи взагалі до двох команд? Щоб відсоток непрохідних матчів зберегти?

Те, що хоче зробити УПЛ - це... Уявіть собі ситуацію - багатодітна сім'я. Кілька дітей народилися хворобливими, батькам треба займатися їх лікуванням. А вони знаходять інший вихід - віддають цих діток до дитбудинку. І вуаля - відсоток здорових дітей у цій сім'ї різко піднімається до абсолютного. І мама з татом можуть гордо заявити: «Бачте, попри те, що у нас аж десятеро дітей - вони всі здорові!»

А в інших сім'ях, між іншим, такими дітьми займаються. Я зараз не буду згадувати Англію, мені вже не раз дорікали тим, що порівнювати наш футбол з англійським - безумство. Окей, візьмемо побитий корупційними скандалами, як кожух міллю, італійський футбол. Там Серія А і федерація футболу і грошима допомагали «Пармі» (і клуби теж, до речі), і покупця шукали на клуб (не знайшли, але це вже інше питання). Що зробила УПЛ для «Металурга»? Для «Металіста»? Для «Говерли»? Для «Чорноморця»? Це я перерахував ті чотири клуби, які орієнтовно - за неофіційною інформацією уже з Будинку футболу - вилетять цього сезону (чотири має вилетіти, два зайти), і у яких дійсно проблеми з фінансами. Що Ліга зробила для спасіння цих клубів? Допомогла фінансами? Шукала покупців? Розробила якісь норми і закони для можливості відібрати клуби у горе-власників Курченка і Шуфрича та продати їх тим, хто буде хоча б зарплати виплачувати?

Не знаю, як ви, але я нічого з цього не помітив. Я взагалі не помітив, щоб офіційний сайт УПЛ якось реагував на ситуацію в, наприклад, «Металурзі». Ну помер собі клуб і помер. Знімемо з чемпіонату, скоротимо кількість команд - і знову у нас все в порядку, всі учасники УПЛ більш-менш пристойно виглядають, і кількість матчів з інтригою та усім іншим збільшується. Престіж крєпчаєт, мощно возрастаєт дєнь ото дня процент жиров у маслі...

Добре, скоротили лігу до 12-ти команд. Це дасть якусь гарантію, що команди із тої десятки, яка залишиться - не повторять шлях МЗ чи МХ? Що та ж «Волинь» не опиниться на паперті чи «Олімпік» не загнеться? Ні. Ніякої гарантії ця механічна процедура не дає. Лише видимість, лише красиву картинку - «у нас все нормально, клубів-боржників в УПЛ немає». Ага, зате вони будуть в ПФЛ. А, ну так, ПФЛ же не шкода, це зовсім інша організація.

До речі, про ПФЛ. Нехай вам муляє ця четвірка. Нехай ви нічого не хочете з нею робити (хоча взагалі-то Ліга створювалась 7 років тому якраз для того, аби в тому числі унеможливлювати і отакі от ситуації). Але чим вам клуби ПФЛ не вгодили? Два новачка цього сезону, якщо ви не бачили таблицю УПЛ-2015/16 - зараз займають 7 і 9 місця. Тобто це не через слабкий рівень новачків лігу скорочують - а через те, що вона, Ліга, не може дати ради своїм давнім членам. Три з чотирьох (крім «Говерли») цю лігу засновували, на секундочку. «Металіст» відіграв в УПЛ усі сезони, «Металург» і «Чорноморець» пропустили по одному. І, підозрюю, регулярно усі внески в лігу платили. (Бо за свої борги ті товариші не забувають, це можна на борги клубів перед гравцями очі закрити.)

І що вони мають у підсумку? Ні-чо-го. Ліга за 7 років свого існування ні грошей не почала нормально заробляти для клубів, ні механізмів не напрацювала для спасіння утопаючих (стабфонду якогось, наприклад). Зате різати добре у своєї попередниці навчилася. Ну і який сенс в існуванні УПЛ? Жеребкування проводити? Думаю, з цим якось і без цієї надбудови впораються. В кінці кінців, сходять в Будинок футболу і там когось попросять кульки повитягати.

А найсмішніша сьогоднішня інфа (знов-таки, неофіційна, можливо, все буде не так ганебно) - що УПЛ скоротять до 12-ти команд лише на два сезони, а потім повернуться до 16-ти. Тут взагалі лише одне на думку спадає - «зараз ми цих голодранців викинемо, а за два роки, дивись, в країні щось зміниться, у «папіків» футбольних гроші з'являться, і ми більше не будемо ганьбитися з цими багаторічними невиплатами зарплат чи банкротами посеред сезону». Чи хтось всерйоз думає, що той же «Металіст» або «Чорноморець», вилетівши в першу лігу, почне принципово нове життя і повернеться в оновлений 16-командний чемпіонат УПЛ на білому коні? Ох, ви ж мої фантазери...

P.S. І це я вже не став наголошувати на тому, що змінювати умови проведення турніру посередині дистанції - це, м'яко кажучи, нагадує кидалово...