Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 17-го туру Ліги Парі-Матч

Динамо Київ 8 Березня, 09:37 703
Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 17-го туру Ліги Парі-Матч
Аналіз арбітражу матчів 17-го туру чемпіонату України.

Минулого тижня пройшли перші поєдинки чвертьфіналу Кубка України. Арбітри, що працювали на них, зі своєю роботою впоралися добре. Чого не скажеш, власне, про роботу деяких суддів на поєдинках 17-го туру чемпіонату України. Зокрема, Сергій Бойко і Сергій Березка припустилися резонансних помилок... Про арбітраж першого після зимових канікул туру Ліги Марі-Матч UA–Футбол поговорив з експертом, екс-арбітром ФІФА Мирославом Ступаром.

Мирослав Ступар. Наші арбітри вже традиційно для себе починають новий відрізок не зовсім вдало. Тут є дві причини, про які варто говорити. Якщо на зборах футболіст грає лише по тайму, то даремно сподіватися, що в офіційних матчах він витримуватиме два… Наші арбітри на зборах провели по 45 хвилин тренувальної гри, після чого відразу були кинуті на матчі чемпіонату, де є спортивна боротьба, навантаження і відповідальність. Зрозуміло, що в кожного є свій запас міцності. Хтось за рахунок досвіду, витримки, безкомпромісності проводить матч нормально. Але комусь цих якостей не вистачає і разом з відсутністю ігрової практики виходить те, що ми бачили в кількох матчах 17-го туру.


«Сталь» – «Олександрія» 2:2
Головний арбітр – Сергій Бойко (Київська область)

56-а хвилина. Після розіграшу олександрійцями кутового м'яч опинився на краю штрафного майданчика «Сталі». До шкіряного помчали Гор Малак'ян та Станіслав Микицей. Жоден з гравців до кулі не добрався, зате відбулося зіткнення футболістів, після якого обоє опинилися на газоні. Сергій Бойко призначив пенальті в ворота «Сталі».

Мирослав Ступар. Матч не був простим. Змагалися між собою не висококласні команди, зате команди-бійці. Боротьби в матчах між «Сталлю» та «Олександрією» завжди вистачало. Надто складних для арбітражу моментів не було. Але на 56-й хвилині відбувся епізод, коли Бойко призначив ні для кого незрозумілий одинадцятиметровий удар. Лише експерт Віктор Леоненко самовіддано доводив, що з боку футболіста «Сталі» все ж було порушення правил. Але це не істина в останній інстанції, а просто «гумор» Леоненка…

Після подачі кутового Паньків зіграв на виході; м’яч вдарився об газон і виходив за межі штрафного майданчика. До цього м’яча намагались дістатися захисник Гор Малак'ян та нападник Станіслав Микицей. Малак'ян входив до штрафного майданчика, а Микицей – виходив з нього. М’яч теж вилітав за межі штрафного майданчика. Вийшло так, що жоден з гравців до м’яча дістатися не зміг, зате футболісти врізалися один в одного. Швидше за все, Микицей бачив Малак'яна і навіть зумів трохи згрупуватися, а Малак'ян побачив те, що перед ним є гравець, лише в останній момент. Це нещасний випадок, після якого суддя повинен був зупинити гру для того, аби футболістам надали допомогу, а потім вкинути «спірний» м’яч. На цьому все б закінчилося. Але Бойко вирішив по-іншому. Почалася суперечка, в якій капітан «Сталі» Каленчук отримав попередження. Арбітр, який претендує на матчі міжнародного рівня та знаходиться в кроці від групи еліт-категорії європейських суддів, не повинен так вільно та не по-футбольному трактувати подібні епізоди.


«Олімпік» – «Зоря» 1:1
Головний арбітр – Сергій Березка (Київ)

Мирослав Ступар. Середній за рівнем матч на поганому полі. Було багато боротьби. Березка непослідовно трактував епізоди. В нього був стиль «не дай Бог, аби щось трапилося. А якщо ви щось будете робити не так, - я каратиму вас карточками». Всього Березка показав п’ять карток, з яких по справі були лише три. Дві інші – формальні. А попередження Петрову взагалі незрозуміле.

56-а хвилина. Дмитро Немчанінов вкинув м’яча до штрафного майданчика «Зорі». У володіннях Шевченка виникла паніка, м’яч відлетів до Рафаеля Форстера, який приборкав шкіряного за допомогою руки. Арбітр пенальті не призначив.

Мирослав Ступар. Немчанінов майже до одинадцятиметрової позначки вкинув аут, у штрафному майданчику «Зорі» почалася паніка. Хтось намагався вибити м’яча. М’яч від землі відлетів до Рафаеля Форстера, а той в процесі приборкання снаряду підіграв собі передпліччям. Не плечем, а передпліччям. А передпліччя – це частина руки. Тобто, бразилець навмисно зупинив м’яча рукою, за що заслуговував покарання в вигляді одинадцятиметрового удару.

77-а хвилина. Іван Петряк на швидкості вбігав до штрафного майданчика «Олімпіка» під передачу Олександра Караваєва. Івана переслідував Сергій Шестаков, маневр якого не дозволив Петряку втриматися на ногах. Арбітр порушення правил не зафіксував.

Мирослав Ступар. Петряк прекрасно відкрився, але передачу йому віддали не надто зручну. Іван на швидкості наздоганяв м’яча, але ззаду його тонко «підсік» Сергій Шестаков, після чого обоє влетіли до штрафного майданчика, вже там завалившись на газон. Так, Березка пропустив порушення правил, але це порушення правил було до штрафного майданчика. Тому розмови про одинадцятиметровий удар від Юрія Вернидуба і всіх інших – безпідставні.


«Динамо» – «Дніпро» 2:0
Головний арбітр – Анатолій Жабченко (Хмельницький)

21-а хвилина. В центрі поля Лео Матос відмахнувся від Андрія Ярмоленка, за що отримав жовту карточку. І буквально через дві ж хвилини бразилець вступив в єдиноборство з Відою, «зарядивши» хорватові ліктем в обличчя. Анатолій Жабченко другої жовтої карточки Матосу не показав.

Мирослав Ступар. Лео Матос на 21-й хвилині отримав попередження. А буквально через дві хвилини в боротьбі з Відою за верховий м’яч бразилець після того, як чітко зіграв головою, ліктем заїхав опонентові в обличчя. Жабченко все чітко бачив і розумів, що це не є порушенням правил. Це біомеханіка рухів. При ударі головою руки самовільно відходять назад. На нещастя для Віди, він просто опинився під рукою Матоса.

41-а хвилина. Пішла передача з глибини у напрямку Зозулі. Роман програв боротьбу Євгенові Хачеріді, після чого зіграв проти опонента в підкаті. Анатолій Жабченко покарав нападника «Дніпра» жовтою карточкою.

Мирослав Ступар. Спочатку мало місце обопільне порушення правил. Арбітр міг в цьому епізоді спокійно зупинити гру на користь захисника. Але Жабченко продовжив матч, тож заведений Зозуля зіграв у підкаті. Роман вибив м’яча з-під ніг Хачеріді, а потім заїхав опонентові в ноги. Жабченко показав Зозулі жовту карточку, хоча цілком сміливо міг обмежитися усним попередженням обом футболістам. Вважаю, що усне зауваження було б в цьому епізоді ефективнішим і ефектнішим рішенням, аніж жовтка карточка, показана за формальними ознаками.


«Шахтар» – «Ворскла» 3:1
Головний арбітр – Юрій Можаровський (Львів)

9-а хвилина. На підступах до штрафного майданчику «Ворскли» Тайсон обігрався з Коваленком, наблизився до воріт і впав. Бразильця намагався зупинити Олександр Скляр, який, на думку судді, порушив правила. Арбітр призначив штрафний удар, з якого Даріо Срна забив гол.

Мирослав Ступар. Досвідчений Юрій Можаровський в цілому гру провів на хорошому рівні. Але в моменті з призначенням штрафного удару Юрій дав слабину. В тому епізоді не було підстав фіксувати порушення правил. Потрібно було призначати удар від воріт. Тайсон пробив по м'ячу і в момент замаху, очевидно, зачепився за ногу Скляра. Олександр проти бразильця не фолив. Вийшло так, що Тайсон пробив повз ворота, але Можаровський повернув момент назад, призначив штрафний, з якого Срна забив гол.


«Чорноморець» – «Карпати» 0:0
Головний арбітр – Іван Бондар (Київ)

Мирослав Ступар. На увагу заслуговує лише один момент. Пішла передача до штрафного майданчика «Карпат», Пластун, зігнувшись, намагався вибити шкіряного головою. Але м’яч втрапив Пластуну не в голову, а в руку. Зрозуміло, що на епізод була реакція гравців «Чорноморця». А от Іван Бондар на момент не зреагував. І був правий.

Чому правий? В правилах написано, що гра рукою фіксується тоді, коли гравець навмисно грає нею. Пластун навмисно рукою не грав. Його рука була в природному положенні, просто брак координаційної здатності завадив Ігорю зіграти головою. М’яч знаходився на висоті одного метра над газоном, тож Пластун банально не згрупувався. М’яч випадково потрапив футболістові в руку, тож Бондар правильно розібрався.


«Металіст» – «Волинь» 3:0
Головний арбітр – Микола Балакін (Київська область)

Мирослав Ступар. Гра була неважкою. Молодий Микола Балакін провів її чітко, без помарок.