Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів вісімнадцятого туру Ліги Парі-Матч

Футбол України 15 Березня, 08:15 1633
Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів вісімнадцятого туру Ліги Парі-Матч | 19-27
18 тур Ліги Парі-Матч: розбір найбільш спірних епізодів, пов'язаних з суддівством.

Центральний матч туру, в якому «Дніпро» зустрічався з «Шахтарем», пройшов, на щастя, без суддівських помилок. Євген Арановський добре впорався зі своєю роботою, підтримавши висоту, взяту Костянтином Трухановим в матчі «Карпати» – «Динамо» та Юрієм Грисьо в матчі «Зоря» – «Чорноморець». А от Віталій Романов в Олександрії та Олександр Головков в Ужгороді дров наламали. Про всі аспекти суддівства матчів 18-го туру чемпіонату України розповідає експерт, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар.

«Олександрія» – «Олімпік» 0:0
Головний арбітр – Віталій Романов (Дніпропетровськ)

22-а хвилина. Пішла передача з глибини поля на хід Станіславові Кулішу. Нападник виходив на оперативний простір, але Кирило Петров, знаходячись за спиною опонента, акробатичним стрибком не дозволив нападнику приборкати м'яча. На газоні опинилися обоє гравців. Арбітр прийняв рішення вилучити Петрова з поля.

Мирослав Ступар. Червона карточка для Петрова не справедлива. Пішла передача з глибини поля в напрямку Куліша, Станіслав намагався підправити м’яча грудьми, але Кирило Петров в акробатичному стрибку зіграв в м'яч швидше. Помітно, що шкіряний після маневру Петрова відлетів в напрямку голкіпера саме від захисника «Олімпіка». Вже потім Кирило зачепив Куліша, але першочерговою була саме гра в м'яч. Куліш впав на газон, почав корчитися від болю, а Романов відразу пред’явив Петрову червону карточку.

Але за буквою правил підстав для вилучення в цьому епізоді не було. Очевидної можливості забити гол Куліш не мав, адже Станіслав не контролював м'яча. Крім того, поруч знаходилися й інші захисники «Олімпіка». В контексті правил можна говорити хіба що про небезпечну манеру гри. Очевидно, саме так Романов й трактував цей епізод. Але небезпечна манера гри не передбачає контакту футболіста з м'ячем та самим опонентом. Крім того, після фіксації небезпечної гри призначається вільний, а не штрафний удар.

Петров, повторюся, першочергово зіграв в м'яч, після чого зіштовхнувся з Кулішем. Навмисного контакту з метою завдати суперникові травми не було. Цей епізод можна трактувати хіба що як необачні, або ж нерозбірливі дії, тобто, коли гравець не думав про загрозу здоров'ю суперника. Романова ще можна було б зрозуміти, якби він призначив штрафний удар і показав Петрову жовту карточку. А вилучення – це помилка.


«Говерла» – «Металіст» 1:0
Головний арбітр – Олександр Головков (Луганська область)

51-а хвилина. Михайло Сергійчук увійшов до штрафного майданчика «Металіста» правим краєм; нападника зустрів Олексій Полянський, після контакту з яким Сергійчук опинився на газоні. Арбітр призначив одинадцятиметровий удар.

Мирослав Ступар. Михайло Сергійчук з правого краю увійшов до штрафного майданчика «Металіста», прикривав м'яча корпусом, а Полянський не знайшов іншого методу протидії, окрім як рукою в спину штовхнути Сергійчука. Олександр Головков справедливо призначив у цій ситуації одинадцятиметровий удар.

54-а хвилина. Після передачі з глибини поля Ігор Худоб'як вийшов сам на сам з голкіпером «Металіста». Олександр Ілющенков вийшов на перехоплення, кинувся в ноги Худоб'яку і не дозволив тому пробити по воротах. Нападник «Говерли» впав на газон, а арбітр покарав його жовтою карточкою за симуляцію.

Мирослав Ступар. В цій ситуації Головков проявив слабкість, не наважившись і вдруге вказати в штрафному майданчику «Металіста» на «точку». Або ж арбітр просто не розібрався в моменті. Ігор Худоб'як, отримавши передачу з глибини, виходив на ворота харків'ян. Нападник проштовхнув м'яча собі на хід, голкіпер Олександр Ілющенков вийшов на перехоплення, але зіграти в м'яч не встиг. Воротар врізався в Худоб'яка, той завалився на газон, а Головков в найгірших традиціях арбітражу потягнувся до кишені за жовтою карточкою для нападника. Замість одинадцятиметрового суддя покарав нападника за симуляцію і призначив вільний удар в бік воріт «Говерли».

Маємо два прості, елементарні моменти, в одному з яких арбітр прийняв правильне рішення, а в іншому – протилежне здоровому глузду.


«Зоря» – «Чорноморець» 4:0
Головний арбітр – Юрій Грисьо (Львів)

5-а хвилина. Після помилки воротаря «Чорноморця» Дмитра Безрука Пилип Будківський отримав нагоду вразити порожні ворота одеситів. Нападник готувався до удару, але Олександр Азацький зіграв проти Будківського в підкаті, поваливши того з ніг. Арбітр призначив пенальті у ворота «Чорноморця» і вилучив захисника з поля.

Мирослав Ступар. Юрій Гристо провів поєдинок добре. Його перше ж серйозне рішення продемонструвало, що арбітр тримає гру під контролем. Воротар «Чорноморця» не розібрався з м'ячем після передачі партнера. Безрука успішно запресингував Будківський, який, відібравши м'яча, мав реальну можливість для взяття воріт. Проте захисник «Чорноморця» Азацький в грубому підкаті ззаду зіграв не в м'яч, а в ноги опонента.

Рішення Грися було виваженим та виправданим. Він дочекався, поки Азацький підведеться з газону, адже лежачому гравцю не рекомендується показувати карточки, і продемонстрував порушникові червону картку. Тут трактовка епізоду однозначна: позбавлення нападника прямої можливості забити гол. А таке порушення правил карається вилученням.


«Дніпро» – «Шахтар» 4:1
Головний арбітр – Євген Арановський (Київ)

90+1 хвилина. Бруно Гама увійшов з м'ячем до штрафного майданчика «Шахтаря»; Даріо Срна, знаходячись за спиною опонента, зупинив його прохід поштовхом в спину. Арбітр призначив одинадцятиметровий удар.

Мирослав Ступар. В матчі були два моменти, які прикрасили роботу Арановського. Такої впевненості в процесі ведення гри від Євгена ми не бачили вже досить давно.

На 34-й хвилині активний Роман Зозуля сфолив проти Степаненка, а Максим Малишев відразу вступився за партнера, бажаючи словесно відповісти нападникові «Дніпра». Виникла конфліктна ситуація. Але Арановський з неї вийшов з честю. Арбітр покарав «гірчичником» Зозулю, а також жовту карточку показав й Максимові Малишеву, хоча це рішення коштувало судді емоцій.

Ну а другий момент відбувся вже на заключних хвилинах зустрічі. Бруно Гама увійшов до штрафного майданчика «Шахтаря», а Даріо Срна банально рукою штовхнув опонента в спину. Арановський був поруч і впевнено вказав на одинадцятиметрову позначку.

Хочу привітати Євгена з гарною роботою. Якщо планка не опускатиметься й надалі, тоді Арановський претендуватиме на топ-групу європейських арбітрів.


«Карпати» – «Динамо» 1:2
Головний арбітр – Костянтин Труханов (Харків)

Мирослав Ступар. Гра була багатою на єдиноборства, жорсткі стики. Як не дивно, але більше порушували правила саме «динамівці». У них фолів в два рази більше, ніж у гравців «Карпат». Костянтин Труханов відчував гру; він розумів, де умисел, а де – необачні дії. Вміло трактував єдиноборства і розпоряджався жовтими картками. Так і повинен судити арбітр Прем'єр – ліги. Хоча сценарій матчу був непростим, адже аутсайдер вигравав у фаворита і напруга досягала високих показників. Та арбітр впорався.


«Волинь» – «Сталь» 1:0
Головний арбітр – Ігор Пасхал (Херсон)

Мирослав Ступар. Ігор Пасхал з асистентами Миколою Левком та Андрієм Мотикою провели хороший матч. На 35-й хвилині «Сталь» відправила м'яча до сітки воріт «Волині», але арбітри, на щастя, помітили тонкий офсайд у нападника і скасували взяття воріт.

Був ще момент на 69-й хвилині, коли Денис Васін у штрафному майданчику «Волині» відчув на своїй спині руки Сергія Кравченка. Останній, щоправда, швидко зрозумів, що ситуація грозить катастрофічними проблемами, тому швидко руки прибрав. Втім, Васін в штрафному майданчику все одно завалився на газон. Ігор Пасхал слушно покарав Дениса жовтою карточкою за симуляцію і призначив вільний удар в бік воріт «Сталі». Все справедливо.