Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 23-го туру Ліги Парі-Матч

Футбол України 26 Квітня, 09:42 1260
Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 23-го туру Ліги Парі-Матч | 19-27
Суддівський аналіз матчів 23-го туру Чемпіонату України.

23-й тур Ліги Парі-Матч в плані суддівської роботи минув спокійно. Лише в поєдинку «Зоря» – «Волинь» головний арбітр Віталій Романов прийняв ряд спірних рішень, які в цілому й зіпсували враження від гри. Ексклюзивно для UA-Футбол дії Віталія Романова, а також його колег по суддівському цеху, проаналізував експерт, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар.

«Зоря» – «Волинь» 1:1
Головний арбітр – Віталій Романов (Дніпропетровськ)

Мирослав Ступар. Склалося враження, що Віталій Романов пройшов інструктаж не у Комітеті арбітрів, а в Національній поліції, оскільки протягом цілого поєдинку з обличчя арбітра не сходила маска робота. Романов не проявляв абсолютно ніяких емоцій, не йшов з футболістами на контакт, не застосовував превентивних мір. Так не можна, оскільки на полі бувають різні ситуації. Були епізоди, коли футболісти протестували проти того чи іншого рішення судді. Міг же Романов усно пояснити гравцям, чому він прийняв саме таке рішення? Міг. Це б трохи згладжувало ситуацію.

18-а хвилина. Після передачі з глибини до штрафного майданчика «Волині» м'яча прийняв Івіца Жуніч. В ході процесу оброблення м'яча снаряд влучив захисникові в руку. Арбітр гри не зупинив.

Мирослав Ступар. На 18-й хвилині після подачі до штрафного майданчика «Волині» Жуніч ледь не зіткнувся чолом з опонентом. При цьому м'яч, опускаючись на газон, впав на руку захисника «Волині». Цілком справедливо Романов не зафіксував порушення правил, адже навмисної гри рукою з боку Жуніча не було.

57-а хвилина. Желько Любеновіч з центрального кола віддав передачу до штрафного майданчика «Волині». Джаба Ліпартія був першим на м'ячі, але акцентовано зіграти не зумів, так як після контакту з Міхою Горопевшеком опинився на газоні. Арбітр призначив пенальті і вилучив захисника «Волині» з поля.

Мирослав Ступар. На 57-й хвилині Ліпартія отримав передачу з глибини, вискочив на ворота «Волині» і, як досвідчений боєць, зробив крок праворуч, перекривши шлях Горопевшеку. Тим самим Ліпартія підставив себе під фол з боку Міхи. Фол дійсно був; Міха врізався в Ліпартію і від цього нікуди не подітися. Але Романов не відразу вказав на «точку», а витримав паузу (очевидно, чекав підказки від помічників). Ну нехай, головне – що вказав. Але Віталій ще й червону карточку показав захисникові «Волині», що абсолютно нелогічно.

Червоної карточки там не було. Чому? Тому, що Ліпартія не мав комфортних умов для взяття воріт. Вчасно вийшов з рамки Віталій Неділько, вступаючи у боротьбу з Ліпартією. Тому фол Міхи – це жовта карточка, але аж ніяк не червона.

Заря - Волынь

82-а хвилина. Михайло Сіваков разом з Рафаелем Форстером намагалися відібрати м'яча у Редвана Мемешева біля лінії воріт луганської «Зорі». В підсумку, арбітр призначив штрафний удар в бік воріт Микити Шевченка, проти чого з апеляціями виступив Сіваков. Арбітр покарав захисника жовтою карточкою, яка для того виявилася вже другою.

Мирослав Ступар. Першу жовту карточку білорус отримав на 67-й хвилині, хоча особисто я не бачу там підстав, для «гірчичника». Сіваков вів боротьбу з Діденком, в результаті чого білорус ногою зачепив досвідченого нападника, який вже лежав на газоні. Це не була настільки груба гра, аби карати її жовтою карточкою. Ну а далі на 82-й хвилині було й друге попередження Сівакову. Мемешев, контролюючи м'яча, «вбивав» час. Втім, Редван випустив снаряд за лінію воріт, але Романов чітко не розібрався. Арбітр був далеченько від епізоду, тому не міг бачити від кого вийшов м'яч і чи вийшов взагалі. Асистент арбітра також нічого не просигналізував.

Сіваков, бачачи, що м'яч вийшов за лінію воріт, швиденько взяв м'яча, який на той момент знаходився вже в межах поля, в руки і кинув Шевченкові для того, аби воротар ввів його в гру ударом від воріт. Романов, не знаючи, що м'яч викотився за лінію воріт, зафіксував гру рукою і призначив штрафний удар в бік воріт «Зорі». Сіваков, очевидно, висловив незгоду з цим рішенням, за що й був покараний жовтою карточкою. Саме так я пояснюю цей «гірчичник» і те, що виконувався штрафний удар в бік луганських воріт.

Тут Романов спрацював наче робот, не пояснивши Сівакову свого бачення ситуації. В підсумку все вилилося у вилучення Михайла.


«Олександрія» – «Дніпро» 0:4
Головний арбітр – Микола Балакін (Київська область)

Александрия - Днепр

77-а хвилина. Матеус, скориставшись провалом захисту «Олександрії», прийняв передачу на правому фланзі, наблизився до воріт, після чого був збитий Андрієм Новаком. Арбітр покарав голкіпера червоною карточкою, хоча господарі апелювали до судді на рахунок офсайду у Матеуса.

Мирослав Ступар. Молодий Балакін впевнено почував себе в матчі, який, в цілому, був доволі напруженим. Серйозних помилок арбітр не допустив. Навпаки, Микола проявив послідовність і принциповість.

Вилучення Новака – цілком справедливе. Іншого варіанту в цьому моменті й бути не могло. Було запитання на рахунок положення «поза грою» у Матеуса, але пізніше камери показали, що затримався лівий захисник «Олександрії», залишивши тим самим нападника «Дніпра» у грі. Матеус вийшов один на один з Новаком, а той за межами штрафного майданчика банально затримав опонента рукою. Вилучення безапеляційне.

Але є один нюанс. «Олександрія» на той момент використала вже всі свої заміни і у ворота став польовий гравець Віталій Пономар. Віталій взяв футболку Новака і вдягнув на себе, що, в принципі, не дозволено. На спині Пономаря «красувалися» чужі номер і прізвище, на що повинен був звернути увагу арбітр. В цій ситуації Пономар повинен був вдягнути якусь іншу футболку, але зі своїм номером.


«Чорноморець» – «Шахтар» 1:1
Головний арбітр – Ігор Пасхал (Херсон)

90+3-я хвилина. Бернард на лівому фланзі на половині поля «Чорноморця» намагався прийняти м'яча і наблизитися до воріт Боровика. Втім, Олег Данченко завадив Бернардові здійснити маневр, грубим підкатом вдаривши бразильця по нозі. Арбітр прямою червоною карточкою вилучив порушника з поля.

Мирослав Ступар. Ніхто не очікував такого результату, але це не справа арбітра. Справою арбітра було впевнено вести гру і приймати правильні рішення. В підсумку, все для Ігоря Пасхала склалося добре. Він вчасно і раціонально виносив попередження, хоча на 20-й хвилині у випадку грубого фолу проти Дентіньо обмежився превентивними методами.

В другому таймі карточок побільшало, оскільки в активності та спортивній агресії додав «Шахтар». «Чорноморець» не хотів поступатися, свідчення чому – фол Данченка проти Бернарда вже на компенсованих хвилинах. Справедливо Ігор Пасхал покарав порушника червоною карточкою.


«Динамо» – «Ворскла» 1:0
Головний арбітр – Анатолій Абдула (Харків)

Динамо - Ворскла

Мирослав Ступар. Матч видався принциповим, оскільки «Динамо» в разі перемоги забезпечувало собі чемпіонський титул. В підсумку, це і відбулося. До Абдули запитань бути не може. Лише на 89-й на полі відбулася конфронтація між Дитятьєвим та Мораєсом, хоча в тому епізоді навіть порушення правил не було. Вистрибнули обоє гравців і Мораєс зачепив спину Дитятьєва. Це сталося випадково, та між гравцями все одно виник конфлікт. Підключилися Ярмоленко з Даллку, які намагалися щось одне одному довести. В підсумку, жовті карточки отримали Мораєс, Ярмоленко і Дитятьєв. Втім, вважаю, було б справедливим, якби арбітр пред'явив Ярмоленку і Даллку по червоній карточці. Чому? Тому, що на такому рівні арбітри повинні робити все для того, аби футболісти на полі дотримувалися порядку.


«Карпати» – «Говерла» 3:0
Головний арбітр – Катерина Монзуль (Харків)

Карпаты - Говерла

Мирослав Ступар. До Катерини Монзуль претензій немає. Навпаки, можна її привітати з прогресом, адже в порівнянні з матчем у Луцьку в грі «Карпати» – «Говерла» Катерина почувала себе впевненіше та спокійніше. Монзуль приймала зважені рішення і що найголовніше – була непомітною на полі.

Був момент на 90+2-й хвилині, коли Гемега увійшов до штрафного майданчика «Карпат», отримав по нозі від Мірошниченка, зробив ще крок і впав на газон. Формальні підстави для призначення одинадцятиметрового в цьому епізоді були, але Катерина Монзуль не стала діяти як доконаний буквоїд.


«Сталь» – «Металіст» 0:0
Головний арбітр – Олександр Іванов (Донецька область)

Сталь - Металлист

Мирослав Ступар. Іванов не мав проблем. На полі велася доволі рівна боротьба. «Металіст» вперше за останній час проявив емоції і дав бій. Добре, що рішення арбітра не вплинули на хід гри.