Сергій Ребров. The show must go on

Динамо Київ 27 Квітня, 06:30 1109
Сергій Ребров. The show must go on | 19-27
​У неділю, 24 квітня, київське «Динамо» оформило своє 28 чемпіонство в історії та 15 в Україні.

Сергій Ребров працює на чолі київського клубу два повних сезони. За цей час молодий спеціаліст вже виграв два поспіль чемпіонати України та Кубка України. Також в активі легенди «Динамо» вихід в ¼ Ліги Європи та 1/8 Ліги чемпіонів.

За 89 років у київському «Динамо» вже були тренери, які вигравали чемпіонські титули у перший свій повний сезон біля керма клубу – Олександр Севідов (1971 рік), Валерій Лобановський (1974, сезон 1997/1998), Йожеф Сабо (сезон 1995/1996), Олексій Михайличенко (сезон 2002/2003), Юрій Сьомін (сезон 2008/2009).

Особливої уваги потребують два тренери з цього списку – Валерій Лобановський та Олексій Михайличенко. Саме вони вигравали 2 поспіль чемпіонати для київського клубу за перші свої два сезони на чолі «Динамо».

Валерій Лобановський (1974, 1975, 1997/1998-2000/2001)

1974-1975

У 1973 році стало відомо, що молодий спеціаліст Валерій Лобановський прийде до клубу на заміну Олександру Севідову. Московський спеціаліст вже два роки не вигравав чемпіонський титул, посідаючи друге місце у 1972 та 1973 роках. На Лобановського та Базилевича покладали великі надії.

Як наслідок, зміна у грі, універсалізація гравців, відмова від персональної опіки в захисті та чемпіонський титул. До того ж, дует легендарних динамівських гравців виграв і Кубок СРСР. У міжнародних змаганнях змогли дійти до 1/8 Кубка УЄФА.

Другий сезон вийшов ще більш вдалим. Шалені навантаження на тренуваннях, які поєднувались з науковими методиками професора Зеленцова, зробили свою справу. Окрім титулу найсильнішої команди СРСР, Лобановський та Базилевич зробили «Динамо» командою №1 в Європі. Кубок Кубків був виграний у протистоянні з угорським «Ференцварошем». Непереможна «Баварія» з великими Беккенбауером, Шварценберком, Майєром та Мюллером нічого не змогла вдіяти з «Динамо».

1997/1998 – 2000/2001

Після свого повернення в Україну Лобановський вже втретє очолив рідний клуб. Як виявилось – востаннє. У той час наш чемпіонат був у занепаді. Топ-клуб – «Динамо». Решті були відведені місця з другого по 14 (чи 16, коли так передбачав Регламент змагань).

В одному із своїх інтерв’ю Валерій Васильович зазначив, що успіх «Динамо» має створити ефект локомотива, за яким решта клубів будуть йти, намагаючись обійти. Почнеться розвиток українського футболу. Так і сталось. Вже наприкінці 90-тих, коли «Динамо» грало в ¼ та ½ Ліги чемпіонів, донецький «Шахтар» почав наздоганяти киян. Решта клубів намагалась не здаватись без боротьби у матчах з чемпіонами. Як наслідок, у своєму останньому чемпіонському сезоні з Лобановським «Динамо» лише на одне очко випередило «Шахтар».

Наступного сезону два українські гранди йшли пліч-о-пліч. Проте зустріч в Донецьку стала вирішальною. Вона відбулась 26 травня 2002 року, через 13 днів після смерті Метра. Команду очолював Олексій Михайличенко…

Олексій Михайличенко (2002/2003 - 2003/2004)

Найкращий напад та найкраща оборона, відрив від «Шахтаря» - «+3». Саме так завершився перший повний сезон на чолі «Динамо» для Олексія Михайличенка. Як багато хто казав та писав тоді, новий тренер киян використовував у своїй роботі «конспекти Лобановського». Сам Михайличенко частково визнає це:

«Я не хочу образити уболівальників, але коли вони говорять «конспекти Лобановського», вони повинні розуміти, що конспекти є у кожного тренера. Є набори вправ, вони вдосконалюються, але вони завжди будуть, і ми до них будемо звертатися. Але все змінюється в плані побудови гри. Раніше ми грали з одним опорним півзахисником, зараз - з двома. Грали з вільним захисником, зараз - в лінію. Якщо люди уявляють собі все так, мовляв, узяв зошит, прочитав, виконав, закрив, не розуміючи, що і як ти робиш, то мені їх дуже шкода.

Конспекти, звичайно, є. Іноді звіряєш свої вправи. Були такі хороші вправи, які робиш, щоб досягати ефекту пресингу, але вони змінюються. Як був «квадрат» на тримання м'яча, так він і зараз є, просто раніше він був у скільки завгодно торкань, а зараз одне-два. Багато хто думає, що я, працюючи з Валерієм Васильовичем, переписав його конспекти. Проте, в першу чергу, я вчився у нього погляду на футбол. А все інше - це деталі. І для мене важливо, що я намагався зрозуміти, чому він робить щось так, а не інакше.

Я не копія Лобановського, але, так, я постарався бути його учнем. Наскільки це вийшло - покаже час. Найголовніше, що все одно я буду додавати щось своє, своїми очима читати ту книгу, яку дав Лобановський. Але те, що я перейнявся його ідеями і вони збіглися з моїм баченням - це правда», - Олексій Михайличенко у 2014 році в інтерв’ю sport.ua

У наступному сезоні «золоті» нагороди залишились у Києві. Що цікаво, стабільність «Динамо» тих сезонів важко не помітити. Як і у розіграші чемпіонату України сезону 2002/2003, «Динамо» набрало все ті ж 73 очки. 23 перемоги, 4 нічиї та 3 поразки. Відрізняється хіба що статистика забитих голів. Якщо під час першого сезону з Михайличенко динамівці забили 66 голів, то наступного року – 68. Кількість пропущених така сама – 20.

До речі, саме сезон 2003/2004 став останнім, коли «Динамо» двічі поспіль вигравало чемпіонські титули. З долею гравців, які робили історію у той сезон, ви можете ознайомитись тут: частина 1, частина 2.

Сергій Ребров (2014/2015 – 2015/2016)

16 квітня 2014 року Олег Блохін програв донецькому «Шахтарю». Ігор Суркіс вирішив, що досить даремно витрачати нерви як свої, так і вболівальників. Легендарний форвард був відправлений у відставку. До кінця сезону команду очолив Сергій Ребров з приставкою в.о. Проте, вже через місяць у фіналі Кубка України кияни продемонстрували надвпевнену гру і переграли все той же «Шахтар». Власник «Динамо» підписав контракт з молодим спеціалістом.

Перший повний сезон у якості головного тренера «Динамо» завершився для Реброва тріумфально – «+10» над «Шахтарем» у чемпіонаті, жодної поразки на внутрішній арені. Неймовірний фінал Кубка України, ¼ Ліги Європи. Мрія, а не початок.

Другий сезон ще не завершився, проте кияни вже чемпіони України. Так, втретє поспіль виграти Кубок вже не вдасться, на жаль. Поразка у матчі-відповіді проти «Олександрії» - дуже болючий удар. У єврокубках Ребров зробив те, що не міг зробити жоден з тренерів пост-Лобановської епохи – «лігочемпіонівська» весна завітала до Києва.

Як буде далі – покаже час. Сергій Станіславович ще й досі молодий та дуже перспективний тренер. Щоб стати Легендою київського «Динамо» ще й у якості тренера, потрібен час. А він у Реброва є.

The show must go on...

Олександр Ушаков