Легендарні тренери: Валерій Лобановський

Динамо Київ 31 Липня, 16:54 1130
Легендарні тренери: Валерій Лобановський
UEFA.com підготував матеріал про видатного тренера, який зробив із київського «Динамо» справжній суперклуб.

Досягнення

- Найтитулованіший тренер колишнього СРСР і України, віце-чемпіон Європи-1988, учасник чемпіонатів світу 1986 і 1990 років.

- На чолі київського «Динамо» виграв 13 чемпіонатів СРСР і України, дев'ять кубкових трофеїв і два Кубка кубків УЄФА.

- Виховав трьох володарів «Золотого м'яча» - Олега Блохіна (1975), Ігоря Бєланова (1986) та Андрія Шевченка (2005).

Думка експертів

«Вплив Лобановського на мене був таким сильним, що я досі часто бачу його уві сні. Він не поділяв футболістів на захисників і нападників, розвиваючи в нас різні навички. Мене використовував для пресингу, блокування чужих атак, а також вимагав, щоб я читав гру і нападав із оптимальних позицій. Головна річ, якої я в нього навчився: досягти результату можна тільки тоді, коли ти віриш у себе».

Андрій Шевченко, колишній нападник «Динамо» і збірної України

«Це була людина, яка зробила несказанно багато для розвитку футболу. Він завжди випереджав свій час, створив класні команди спочатку в 1970-80-х, а потім і в кінці 1990-х. Про нього у всьому світі говорять з повагою».

Франц Беккенбауер, колишній гравець і тренер збірної ФРН, переможець ЧС-1990

«Чи вважаю я Лобановського одним зі своїх вчителів? Це дійсно так! Ще у 80-ті, як і інші мої колеги, я слухав і конспектував його лекції. Він був і залишається тренерським гуру!»

Марчелло Ліппі, колишній головний тренер «Ювентуса» і збірної Італії, переможець ЧС-2006

«Команди Лобановського представляли собою футбольні машини, які пригнічували суперників фізично і тактичною дисципліною. Він був новатором. Ми зустрічалися не тільки на полі, але і на тренерських семінарах. Я ніколи не вважав негожим детально вивчати його доповіді та переймати прогресивні напрацювання. Його внесок у розвиток світового футболу переоцінити дуже складно».

Луїс Арагонес, колишній головний тренер збірної Іспанії, переможець ЄВРО-2008

Шлях до вершини

Вихованець академії «Динамо», Лобановський пройшов всі її щаблі, а в 20-річному віці дебютував у вищій лізі чемпіонату СРСР в якості лівого крайнього нападника. Через два роки разом із біло-синіми виграв перший в історії клубу титул, запам'ятався також результативними ударами безпосередньо з кутової позначки. У 30 років став тренером, піднявши «Дніпро» до вищої ліги, а шість років потому добув перший єврокубок для «Динамо». У 1986-му знову привів киян до перемоги в Кубку кубків. Пішов з життя в 63 роки, працюючи в рідній команді. Нині його ім'ям названий її домашній стадіон, а також один із центральних проспектів міста.

Тренерські методи

Один із найавторитетніших фахівців світового футболу. У ньому вдало поєднувалися талант передбачення і великі здібності організатора навчально-тренувального процесу, гри, побуту команди. Лобановським були впроваджені в практику передові досягнення спортивної науки - метод інтервального тренування, реалізовані принципи так званого системного футболу, основу якого складають універсалізація виконавців і висока інтенсифікація гри.

Науковою групою Лобановського розроблена довгострокова програма відбору і підготовки молодих футболістів з урахуванням модельних характеристик. Він приділяв багато уваги перехідним фазам гри, найскладніші групові перестроювання підопічних Лобановського служили прикладом для його суперників, як і ідеї в області пресингу, до сих пір актуальні на найвищому рівні.

Знамениті висловлювання

«Футбол - це військовий конфлікт. І у кожного з суперників одна мета - перемога».

«Гра забувається, а результат залишається. Видовищний, атакуючий футбол? Я не розумію, що це».

«Програма - не гарантія успіху, але дає набагато більше шансів на нього, ніж стихійні дії».

«Якщо футболіст не розуміє, що в футболі головне вміти грати без м'яча, вже нічого зробити не можна. Від таких треба відмовлятися».

«Принципів не змінюють, принципи вдосконалюють».

Ігор Лінник