Науковий футбол. Частина 2

Динамо Київ 6 Серпня, 07:10 1063
Науковий футбол. Частина 2 | 19-27
З кожним роком футбол все більше стає схожим на науку. Процент похибки стає все нижчим. І цей процес вже не зупинити.

У першій частині ми поговорили про те, як зароджувалась футбольна аналітика, про її школи. Але час не стоїть на місці, і все більше створюється спеціалізованих програм, які структурують, обробляють інформацію за різними показниками: дистанція, яку пробіг футболіст (причому, навіть з якою швидкістю і яку саме дистанцію), зона дії футболіста/команди, кількість вдалих обіграшів суперника тощо.

Першопроходцями у цій галузі є дві програми, які зараз мають серйозну репутацію серед футбольних аналітиків – Prozone та InStat.

Від автора: багато інформації розробники приховують та розголошують лише у ході перемовин. Тому встановити точні цифри не так легко, скоріш навпаки, як і деякі інші важливі аспекти. Автор користувався відкритими джерелами, розповідями людей «в темі».

InStat


Все почалось на початку 2000-х. Група російських науковців розробила програму, яка спеціалізується виключно на футболі. З кожним роком підбір аналітиків ставав все вищим, представництва збільшувались, кількість команд, які купували цей продукт, зростала у геометричній прогресії.

На даний час, як зазначають у самій компанії, працює більш ніж 300 спеціалізованих аналітиків, які обробляють дані з кожного матчу, використовуючи спеціально розроблені формули. Також InStat використовує свої відео-, фотофіксатори під час матчу, які фіксують усі переміщення гравців на полі, фіксуються усі їх дії, за якими стежать у компанії, які вони видають своєму клієнту.

До речі, похибка у даних складає не більше 1,2%.

Звичайно, що футбол включає в себе не тільки ігровий аспект. Компанія InStat дозволяє слідкувати і за тренуваннями своєї команди. Результат, який виводиться на монітор тренера, дозволяє йому коригувати процес, відслідковувати дані гравців та вибирати склад на майбутній матч.

Якщо ж ми говоримо про дитячо-юнацьких тренерів, то вони так само можуть відслідковувати прогрес своїх підопічних, їх розвиток.


Що стосується індивідуальної статистики, то на рівні з гравцями, які можуть продивлятись свої дані, готуватись до майбутніх суперників, судді також дізнаються статистичні показники, порівнюють їх з минулими.

Загалом, компанія InStat співпрацює більш ніж з 1000 клубів та академій.

В Україні: найвідоміші клуби, які використовують продукцію InStat – «Шахтар», Зірка», «Карпати», «Ворскла», Олександрія» тощо.

Якщо брати до уваги фінансовий аспект, то тут все залежить від того, який саме аналітичний «комплект» замовляє той чи інший клуб. Але ціна починається, як мінімум, з пари тисяч доларів на рік.

Prozone


«Піонери» аналітичних спортивних програм. Заснована у 1995 році, Prozone спеціалізується не лише на футболі. Окрім «спорту №1 у світі», аналітики цієї команди займаються ще й баскетболом, хокеєм, бейсболом, регбі.

Звичайно, як в InStat, Prozone має багато різних показників, працює приблизно за таким самим методом: спеціалізовані формули підрахунку, свої відео-, фотофіксатори. Проте, вибір елементів дослідження трішки більший, якщо говорити саме про футбол. Наприклад, дослідники компанії вираховують швидкість бігу футболіста від точки «А» до точки «В». При цьому рахується не середня швидкість, а як стартував гравець, яку максимальну швидкість набирав під час цього спурту, з якою завершував ривок.

Так, показники під час гри - лише один компонент діяльності цією програми. Скаутінг, тренування, тренерські підказки тощо також входять до комплексу, який може придбати той чи інший клуб.

Якщо ж говорити про цінову політику, то Prozone коштує більше, ніж InStat. Цей факт беззаперечний, визнають його усі. Проте, про точну вартість говорити складно. Все залежить від того, що замовляють, які функції, компоненти і т. д. Багато різних нюансів. Та й ця інформація відома лише двом сторонам: замовнику та компанії Prozone. На публіку ці цифри не надто афішуються.

Клієнтами компанії є більш ніж 850 клубів та Академії. Відслідковуються близько 15 тисяч матчів кожного сезону. Ведеться статистика 150.000 гравців.

В Україні цією програмою користується лише київське «Динамо».

До речі, минулого року саме Prozone був визнаний найкращою спортивною аналітичною програмою.

Match Insights


Напередодні чемпіонату світу 2014 року Німецька Асоціація Футболу та міжнародна компанія SAP, яка спеціалізується на розробці програмного забезпечення, почали своє плідне співробітництво. На платформі SAP HANA було створено програму Match Insights. Причому, виключно для користування гравців, тренерів та персоналу німецької збірної. Для цього було замовлено планшети, на яких була встановлена ця програма.

Одним з головних завдань, яке переслідували німці, підписуючи контракт із SAP та створюючи цю програму, було зменшення середнього часу перебування гравця з м'ячем. І це вдалось. Цей показник впав у 3 рази, з 3,4 секунди у 2010 році, до 1,1 секунди у 2014.

Зрозуміло, що для різних людей потрібні різні функції. Тому на кожен планшет було встановлено лише те, що потрібно знати/бачити тому чи іншому гравцю/тренеру/члену персоналу.


Звичайно, функції та параметри, які має ця програма, дуже схожі на попередні дві, про які писалось вище. Однак особливістю саме Match Insights можна вважати те, що дані обробляють не аналітики, не люди, а сама програма. Тобто, зібрані дані проходять через платформу SAP HANA, обробляються згідно заданих алгоритмів і виводяться на екран планшету у всій своїй красі, повністю. Не останню роль відіграють і відеокамери, які встановлюються на тренуваннях.

До речі, під час чемпіонату світу ця програма працювала лише в тестовому варіанті, адже її перша версія була створена всього лише за 6-8 тижнів. Вже після змагань у Бразилії SAP та DFB почали додавати нові функції, нові параметри до вже існуючої версії – фізіологічні та медичні.

Так, планується, що і Match Insights вийде на глобальний ринок, проте на даний момент вона занадто вузькопрофільна і створена під одну команду – збірну Німеччини.

Загалом, аналітика - це дуже корисна і важлива складова футболу. Проте, ніколи не треба забувати, що у футбол грають люди, а не цифри. Є сумніви? Подивіться статистику матчу «Селтік» - «Барселона» за 7 листопада 2012 року. 11% володіння м’ячем у «Селтіка», 89 – у «Барселони». 166 виконаних пасів «кельтів» проти 955 у каталонців. А рахунок на табло – 2:1, господарі перемогли.

Футбол зрозуміти неможливо. Його можна тільки полюбити раз і назавжди. Адже це магія, яка все частіше переростає у науку, а це занадто гримуча суміш, яка точно не залишить вас байдужим.

Олександр Ушаков