​«Натуралізований футболіст патріотизм замінить іншими якостями»

Збірна України 19 Серпня, 19:40 823
​«Натуралізований футболіст патріотизм замінить іншими якостями» | 19-27
Колишній тренер київського «Динамо» Олег Блохін, В'ячеслав Грозний та інші фахівці поділилися своїми думками з приводу натуралізації Тайсона.

Юрій Бакалов «Питання в тому, яку перспективу ми чекаємо від натуралізації»

— Однозначну відповідь, позитивно чи негативно ставлюся до натуралізації, дати складно. Якби запитали про це кілька років тому, більше схилявся б до необхідності натуралізації. Найголовніше питання: «кого натуралізувати». Якщо говорити про Тайсона, Марлоса і Мораєса, то вони не перші ластівки натуралізації. Були ті ж росіяни Калітвінцев, Леоненко, Яшкін, які багато років прожили в Україні і вже просякнуті її духом. Звичайно, при натуралізації треба враховувати, з якою перспективою ми запрошуємо в збірну футболістів. Без сумніву, бразильці висококласні гравці, але питання в тому, на який термін ми зможемо на них розраховувати, на яку перспективу. Тим більше, що вони самі відповідь ще не дали, чи візьмуть громадянство України.

Якщо судити з висловлювань Шевченка, то у нас буде в збірній перебудова, робота, напевно, буде йти на два відбіркових цикли. Якщо ж говорити конкретно про відбір до ЧС-2018, то такі футболісти нам допоможуть, якщо далі, то вже є питання по їхньому віку. Дійсно, ми переживаємо складні часи, рівень нашого чемпіонату впав, але треба потерпіти - і вже через рік-два у нас буде вибір з українців і буде нова команда, яка зможе грати в атакуючому стилі, — цитує Бакалова matchday.ua.

В'ячеслав Грозний: «Якщо футболістів не вистачає, можна натуралізувати»

— Чіткої відповіді про ставлення до натуралізації у мене немає. До цієї теми треба підходити дуже акуратно. Якщо в країні, навіть не ведучи мову про Україну, достатньо висококваліфікованих футболістів, які відповідають рівню та завданням збірної, то запрошувати іноземців в національну команду не обов'язково. Якщо ж таких гравців недостатньо, футболіста можна натуралізувати. Причому цим шляхом йшли навіть футбольні країни — Німеччина, Італія, Іспанія. Єдиного рецепту, мені здається, в цьому питанні немає. Якщо іноземець не є сильнішим за свого футболіста і він хоче грати за нашу збірну, то такого гравця натуралізувати не варто. Так само варто дивитися, на яку позицію можна розглядати натуралізованого гравця. Пару років тому ми натуралізовували Девіча, але з часом перестали викликати його, хоча він зараз навряд чи втратив у футбольній майстерності, і мені здається, до його кандидатури тренерам збірної теж варто придивитися.

Що ж стосується Тайсона, то ще треба чітко з'ясувати у нього, чи він хоче виступати за збірну України. В цій темі скільки людей, стільки й думок. На мій погляд, натуралізувати потрібно тільки тих футболістів і взагалі спортсменів, які зможуть принести користь збірній, за яку вони будуть виступати.Та світова практика показує, що іноді такі кроки виправдовують себе.

Олег Блохін: «Девича запросили в збірну вже як українця»

— Зараз не обговорюю цю тему. Є федерація, головний тренер, які вирішують ці питання. Чи підсилив збірну натуралізований серб Девич? Ми його запрошували вже як українця, у нього був паспорт, тому навіть не вважали його іноземцем, оскільки він багато років прожив в Україні.

Олексій Бахарєв: «Патріотизм можна замінити іншими якостями»

— У збірній України я зіграв лише один матч, але він був товариський. Тоді можна було хоч 11 бразильців на поле виставити. Пам'ятаю, що подав заяву-прохання на ім'я президента України Кучми, щоб отримати дозвіл грати в збірній України і отримати громадянство. Усіма цими питаннями займалася українська федерація, я по кабінетах не ходив, написав тільки одну заяву. Потім цілий рік тривали переговори між ФФУ і РФС, але в підсумку так нічого і не вийшло. Коли ж з'явилася можливість оформити українське громадянство, я відмовився, бо вже вік був не таким перспективним для збірної, а в збірній України часто змінювалися тренери. В результаті вирішив, що залишуся з російським паспортом. Та й не було на той момент в цьому ніякої різниці, що українець без збірної, що росіянин без збірної.

Взагалі не бачу в натуралізації нічого поганого. Якщо футболіст не потрібен своїй країні, але потрібен іншій, чому б йому не запропонувати виступати за іншу збірну. Національна команда - це інший рівень. У багатьох країнах грають іноземці. В тій же збірній України добре грав Девич, Едмар, інші гравці.

Патріотизм? Натуралізований футболіст цей аспект може замінити іншими якостями, яких немає у гравців цієї збірної. Якщо українці, наприклад, беруть «фізикою» і самовіддачею з бійцівськими якостями, то іноземці можуть дати високу індивідуальну техніку і допомогти команді в цих якостях. У кожного свої козирі. Головне, щоб такий футболіст влаштовував тренера і виконував його вимоги на футбольному полі. Патріотизм зараз далеко не на першому місці в збірній. Куди важливіше інтелект на полі. Їздила на Євро збірна Росії. Не було жодного іноземця, і де вони? Ось і весь патріотизм.