В аматорському чемпіонаті України стартувала нова харківська команда – “Металіст 1925”. Нова-то вона нова, але, як бачимо уже навіть з назви, прагнення у неї серйозні. Та й фраза із звернення учасників цього проекту – “в найкоротші терміни повернути «Металісту 1925» призові місця національного футбольного чемпіонату” – вже натякає на те, що історія старого «Металіста», який не так давно грав в УПЛ, а формально, як публічне акціонерне товариство, і досі існує, буде активно використовуватися новою футбольною одиницею.
Такі “позичання” історії сусідів/земляків в наших широтах не рідкість – навіть у старого «Металіста» в цьому питанні, як то кажуть, ворота в тісті. Давайте зазирнемо в історії нинішніх учасників УПЛ і розберемося, коли ж вони насправді з’явилися на світ.
Для початку визначимося із найголовнішим – критеріями. За яким принципом визначати, хто коли жив, помер, трансформувався і таке інше. Для сучасних, більш-менш цивілізованих часів все просто і зрозуміло – Єдиний державний реєстр Міністерства юстиції. Наприклад, там чітко вказано, що “Арсенал” Омельченка/Рабіновича/Онищенка і нинішній – це дві різні організації, і спільного між ними хіба що назва, та й та не на 100% ідентична.
Але такий підхід можна використовувати до останніх 10-15 років. Якщо ж розбирати давні випадки, можна використовувати два принципи. Перший – принцип аналогій із західним футболом. Ось – кілька прикладів:
1) Фанати “Вімблдона”, незадоволені рішенням керівництва клубу перевезти його (і перейменувати) в Мілтон Кінс, заснували свій клуб – АФК “Вімблдон”. Емблема клубу майже ідентична гербу старого “Вімблдона”, але ніхто ні про яке продовження історії чи відродження клубу навіть не заїкається.
2) “Бурсаспор” заснували злиттям п’яти різних команд. “Крокодили” взяли від них лише кольори, історію жодного з них не приписують собі. Є ще показовіша ситуація – з “ПСЖ”. Як відомо, цей клуб створили злиттям команди з передмістя столиці «Сен-Жермен» та «Парі». За великим рахунком, це було просто приєднання парижан до більш успішних передмістян, яким потрібен був столичний статус. Але “ПСЖ” веде свою історію з моменту злиття двох клубів (1970 рік), а не з 1904-го.
3) В Іспанії звичне діло, коли якийсь клуб розформовується, а через кілька років, а то й відразу, з’являється в тому ж місті клуб з майже такою ж назвою – скажімо, замість ФК це СК. “Алмерій” було шість штук, два “Бургоси” грали в Прімері, друга “Малага” виросла з дубля першої. Ніхто ніколи не додумався об’єднати історії цих клубів і вести початок біографії нинішнього аж від найпершого.
Другий принцип – це принцип безперервності існування. В радянські часи нюанси існування команд були дуже умовними, тому, крім усіх інших моментів, важливо відслідковувати відсутність “розривів” в історії. Скажімо, ну яке відношення має “Арсенал”, створений в середині сезону-2001/02, до заводської команди “Арсенал”/“Темп”, яка загнулася ще в середині 60-х?
Отже, три основних критерії – документи, аналогія і безперервність.
“Динамо” і “Шахтар”
Є історія літа 1993-го, коли замість однієї юрособи не дуже зрозуміло, але, здається, законно з’явилася інша — і було створено ВАТ “Динамо”. Але в цілому претензій до грандів немає.
Більше того, на офіційному сайті гірників сказано: “У групі «В» за рішенням Всесоюзного комітету фізкультури місце для участі в змаганнях було надано команді вуглярів Донбасу. Команда одержала ім’я «Стахановець». Кістяк команди склали футболісти горлівського й сталінського «Динамо». За логікою деяких наших клубів, “Шахтар” міг спокійно приписати собі історію земляків-динамівців, і вибився б у найстаріші клуби України, але чомусь цього не зробив.
“Дніпро”
Офіційний сайт говорить про те, що датою заснування є 1918-й рік, але логічніше і доцільніше вважати датою народження нинішнього “Дніпра” 1925-й, коли на заводі Петровського створили спортклуб і футбольну команду при ньому. А яке відношення до заводської команди має “БРІТ”, який існував при індустріальному технікумі? Ну, готував цей заклад робітників для заводу. І що?
“Чорноморець”
Клуб веде своє літочислення з 1936-го року. Ось, як це подається на офіційному сайті “Чорноморця”:
“У 1941 році одеська команда поповнюється футболістами ряду розформованих профспілкових колективів Києва та Москви і виступає під прапором ДСО «Спартак». Після війни одеський «Харчовик» представляв місто в чемпіонатах країни до 1950 року, коли програв перехідні ігри чемпіону України та вибув з всесоюзного календаря на два роки.
У 1953 році кращі одеські футболісти були зібрані в команду «Металург», включену в клас «Б». Восени 1954 року Центральна рада товариства «Металург» клуб як нерентабельний розформувала. Гравці були переведені в ДСО «Харчовик».
І це все у них – одна історія, один клуб. Тому більш реальна дата – 1958-й, коли цілий ряд спорттовариств були об’єднані в “Авангард”, який і представляв “Чорноморець”.
“Волинь”
На офіційному сайті написано, що команда була заснована 1960-го. Але згідно із інформацією, яка є у відкритому доступі (в лаконічному вигляді – і на офіційному ресурсі волинян), луцьке “Торпедо” було розформоване перед чемпіонатом-1972. А СК “Луцьк” – це скоріше продовження історії львівського СКА, бо контора була одна, ПрикВО.
Реальна дата початку історії нинішнього “Волині” – це лютий 1977-го, коли було “відроджене” (в перекладі із футбольної на українську – створене заново) “Торпедо”.
“Ворскла”
Згідно з офіційною інформацією – рік заснування 1955-й. Але навіть на сайті клубу прямим текстом написано: “У 1982-у “Колос” посів останнє місце в українській зоні другої ліги, і після закінчення сезону його розформували. На початку 1984 року головну команду області “реанімували”, щоправда, вже під новим іменем – “Ворскла”.
Тож логічним видається те, що реальна дата створення нинішньої “Ворскли” – 1984-й.
“Зірка”
Найяскравіший приклад. Тому, що найочевидніший. Можна довго дискутувати про 1911-й рік, який вказаний на емблемі клубу, але це не має ніякого значення. Тому що та “Зірка” скінчила свої дні 2006-го року. А нинішня – це перейменований “Олімпік”. І ось – офіційне підтвердження на сайті ПФЛ. Так що вибирайте – або 2008-й, коли з’явилася власне назва «Зірка», або 2000-й, коли заснували “Олімпік”.
“Зоря”
Офіційний сайт повідомляє, що початок клубної історії – 1923 рік, коли з’явилася команда “Металіст”. Але більш чесною видається дата 1937-й, коли шляхом об’єднання “Металіста” і “Динамо” виникло спорттовариство “Дзержинець”.
“Карпати”
В січні 1963-го було створено «Карпати», все правильно. Але штука в тому, що та, перша команда, була ліквідована в 1982-у, а її місце зайняла перейменована армійська команда, яка отримала назву СКА “Карпати”. Власне “Карпати”, нинішній клуб, з’явилися (“відродилися”) в січні 1989-го.
“Олександрія”
Тут відразу кілька питань. Згідно єдиного реєстру, ТОВ ФК “Олександрія” зареєстровано 3 червня 2010 року. Але на це можна закрити очі — передня юрособа ПФК «Олександрія», що виникла після вильоту з вищої ліги 2003-го, має того ж співзасновника Сергія Кузьменка, і клуб нікуди не дівався.
Тоді як 1948-й рік, вказаний на офіційному сайті клубу, точно не може бути датою його заснування. Бо тоді з’явився на світ місцевий “Шахтар”. Клубний сайт це сам визнає: “1990 рік. Після розформування «Шахтаря» естафету підхопила «Поліграфтехніка», яка була створена на заводі із одноіменною назвою”.
Отже, логічніше вести історію з 1990 року.
“Сталь”
Датою заснування – і на емблемі це видно – вважається 1926 рік. Не будемо заглиблюватися в таку сиву давнину, відзначимо лише, що попередники “Сталі”, історію яких вважають історією нинішнього клубу, тільки за останні півстоліття розформовувалися двічі – 1970-го і 1994-го. Тож власне “Сталь” існує з 1998-го.
“Олімпік”
Єдиний клуб (крім грандів), до якого взагалі немає ніяких питань. Просто тому, що він з’явився 2001-го року з нуля, на порожньому місці – відповідно, нічого ні в кого не позичав, не приписував і не вигадував. Так що тут дата на клубному гербі кришталево чиста.
Володимир Миленко
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!