Александер Чаферін: юрист - не шоумен

Світовий футбол 17 Вересня, 11:59 724
Александер Чаферін: юрист - не шоумен | 19-27
Sport.ua розповідає про нового президента УЄФА.

Обрання 48-річного глави Німецького футбольного союзу Словенії Александера Чеферіна президентом УЄФА здивувало, перш за все, своєю легкістю. Чеферін обійшов голландського опонента Міхаела ван Праага на шляху до крісла керівника європейського футболу.

Sport.ua спробує розібратися, хто ж такий Александер Чеферін, і чого від нього слід очікувати.

Представник династії юристів

Сім'я Александера Чеферіна займається юриспруденцією протягом уже майже сотні років. Тому немає нічого дивного, що Александер, слідуючи традиції, закінчив юридичний факультет Люблінського університету. Після завершення навчання він працював в сімейній адвокатськійї компанії «Чеферін і партнери», заснованої його батьком Петером Чеферіним в 1967-му році. Вільно володіє англійською та італійською мовами.

«Чеферін і партнери» - відома в Словенії компанія з головним офісом в Гросупле і філіями в Копері і Маріборі. Основні напрямки діяльності - комерційне, цивільне, карне і конституційне право. Компанія вела справи з СРСР і продовжує тісно співпрацювати з Росією. Цікаво, що офіційний сайт компанії доступний на трьох мовах: словенській, англійській та російській.


Професійні інтереси Александера Чеферіна досить різноманітні - від кримінального права до суперечок господарюючих суб'єктів. Також він займався захистом прав спортсменів і цілих спортивних співтовариств. На даний момент Александер Чеферін займає пост голови ради правління компанії і, поряд зі своїм батьком Петером і братом Роком, входить до складу її засновників.

Зі словенських низів - в європейський футбол

Футболом Александер Чеферін став цікавитися на початку 2000-х. Спочатку надавав спонсорську та правову допомогу одному з футзальних клубів, а з 2005-го співпрацював з керівництвом «Літії» і увійшов до виконкому аматорської команди «Любляна Лойєрс».

Але серйозно Чеферін став вникати у футбольні справи тільки з 2006-го, коли став членом правління люблінської «Олімпії». Заснований в 1911-му році, колишній багаторазовий чемпіон Словенії, «Олімпія» була розформована в 2004-му і знову відроджена в 2005-му році. По суті, Александер стояв біля витоків нового проекту.

«Олімпія» була змушена підніматися до вершин з самих низів словенського футболу - місцевої п'ятої ліги. Із завданням вона впоралася успішно, і влітку 2009-го повернулася до вищого дивізіону. Чемпіонат «Олімпія» закінчила на четвертому місці, що дозволило клубу зіграти в кваліфікації Ліги Європи. Наступний сезон, останній при Чеферіні в якості члена правління клубу, «Олімпія» теж закінчила на четвертому місці. А вже в 2011-му році Александер Чеферін покинув свій пост, так як був обраний президентом Футбольного союзу Словенії.


При Чеферіні збірна Словенії ледь не пробилася в плей-офф відбору на ЧС-2014, набравши 15 очок, посівши третє місце в групі і пропустивши вперед тільки Швейцарію та Ісландію. Результати роботи Чеферіна явно припали до смаку словенської футбольної громадськості, так як він був переобраний на пост президента Футбольного союзу Словенії в лютому 2015 го року.

У підсумку, у відборі на Євро-2016 Словенія все-таки пробилася в плей-офф, посівши третє місце в групі після Швейцарії та Англії. Правда, далі словенцям попалася Україна, яка перемогла суперника з рахунком 3:1 за сумою двох матчів, але, якби словенці мали більше вдачі, все могло скластися і по-іншому...

Крім роботи в Футбольному союзі, з 2001-го року Александер Чеферін займав пости другого і третього віце-голови юридичного комітету УЄФА, так що про специфіку роботи організації він знає не з чуток.

Легка перемога без гучних обіцянок

До висунення своєї кандидатури на пост президента УЄФА в липні цього року про Чеферіна мало хто знав. Кому цікаві футбольні справи маленької Словенії або тонкі юридичні колізії? Проте, Чеферін більш ніж впевнено виграв вибори, набравши 42 голоси. Його опонент, глава Королівського футбольного союзу Нідерландів Міхаель ван Прааг, набрав всього 13 голосів.

Деякі джерела стверджують, що настільки легка перемога Чеферін була досягнута завдяки потужній підтримці з боку глави ФІФА Джанні Інфантіно і ряду кулуарних домовленостей. Зокрема, за Чеферін проголосували північні Швеція, Данія, Норвегія і Фінляндія нібито в обмін на надання скандинавським країнам права на проведення Євро-2024. До слова, ФФУ також офіційно підтримала Чеферіна, незважаючи на розмови про невдоволення цим кандидатом з боку віце-президента УЄФА Григорія Суркіса.


Без сумніву, деякі кулуарні домовленості існують, просто так президентами УЄФА не стають. Але хто знає, що станеться через рік-два? Після раптового падіння здавалося б, непорушниих Блаттера і Платіні все здається можливим, і домовленості, які зараз бачаться стрункими і логічними, можуть бути порушені в будь-яку секунду.

«Я ніколи не називав себе лідером. Але мені майже 50, я давно очолюю Футбольний союз Словенії, працюючи 365 днів в році. Досвіду мені вистачає. Я не шоумен і не роздаю гучних обіцянок», - говорив Чеферін перед голосуванням.
«У футболі зараз багато проблем, але я не хочу керувати імперією страху. Хочу поліпшити щось хороше, що зробили УЄФА і ФІФА. Всі хочуть змін, і я готовий почати нову главу в історії футболу. Настав час змін. Гряде епоха, в якій не буде місця привілеям», - заявив Александер після свого обрання.

ЧЕФЕРнемо?

Після обрання Чеферін на пост президента УЄФА залишилося всього одне серйозне питання - що, власне кажучи, чекає європейський футбол?

З плюсів Чеферіна можна назвати великий досвід роботи в сфері юриспруденції, знання футболу з самих низів (а значить - розуміння проблем маленьких клубів), вміння гідно керувати вельми скромною за футбольними мірками країною.



З мінусів - дуже легка перемога на виборах, що має на увазі і потужне зовнішнє лоббі, і ймовірну наявність кулуарних домовленостей, дотримання яких від Александера тепер чекають. Втім, європейський футбол - не спокійна річка, велично несе свої води кудись за горизонт, а швидка і норовлива гірська річка, багата порогами, камінням і несподіваними поворотами. І не факт, що десь за підступним ревом води не ховається високий водоспад... Щоб вижити в цьому потоці, потрібно мати чудову вправність, будь це Чеферін або будь-хто інший. Втім, професійного юриста голими руками не візьмеш.

А чи настав у футболі час змін, як обіцяє Александер, ми з вами дізнаємося через рік-другий.