​«Бешикташ» - «Динамо». Ретроспектива протистояння

Динамо Київ 28 Вересня, 08:26 563
​«Бешикташ» - «Динамо». Ретроспектива протистояння | 19-27
За часів незалежності, київське «Динамо» тричі перетиналося з турецьким клубом. Але у рамках Ліги чемпіонів це буде їх перше протистояння.

Тричі європейські турнірні стежки зводили чемпіона України та Турції. І кожен матч складався зовсім не так, як планували, розписували, гадали. Так, українські клуби непогано грають проти турецьких команд, але ці матчі зовсім не прості для наших клубів, адже турецькі команди, якщо і програють із великим рахунком, борються до останньої хвилини матчу. Це їх особливість з давніх-давен.

2002 рік

Перший матч цих команд відбувся у рамках 1/16 фіналу Кубка УЄФА і пройшов на стадіоні «Бешикташ Іненю» 28 листопада 2002 року. У першому таймі команди грали, як то кажуть, без центра поля. Швидкі виходи з оборони в атаку, які майже завжди завершувались ударами по воротах. Часто Віталій Рева дорікав своїм захисникам, адже динамівці нерідко помилялися у простих ситуаціях та на підбиранні. Проте першими відкрили рахунок саме гості. На 29-й хвилині матчу Діого Рінкон замкнув подачу Валентина Белькевича зі штрафного. Але вже у наступній атаці турки зрівняли рахунок – 1:1.

У другому таймі гра йшла за схожим сценарієм, але помилки під час стандартів біля своїх воріт, провали зон та неймовірні удари гравців турецького клубу зіграли з «Динамо» злий жарт. Як наслідок − поразка 3:1.

У матчі-відповіді киянам потрібна була перемога з різницею у два м’ячі. Бажано було не пропускати. Із цим завданням підопічні Михайличенка впорались, але не було виконано перший пункт. «Суха» нічия на «Олімпійському» − і «Бешикташ» пройшов у євровесну, а кияни покидали турнір із присмаком невиконаного завдання, яке було їм під силу. Трохи б більше фарту.

2011 рік

1/16 фіналу Ліги Європи

Дві наступні зустрічі «Динамо» − «Бешикташ» відбулись у 2011 році з різницею у півроку. Спочатку був раунд плей-офф Ліги Європи. Знову 1/16 фіналу, знову перший матч на «Іненю». Пікантності тому поєдинку додавало ще й те, що це був перший поєдинок Юрія Сьоміна після повернення до столичного клубу.

У пам’яті ще був феноменальний 2009 рік, гра команди під керівництвом російського спеціаліста. Якби у той вечір було завдання порівняти киян зразка 2009 та 2011 років, то вибір був би не на користь тих, хто дійшов до 1/2 фіналу КУЄФА. Такого «Іненю» не бачив ніколи, кияни вписали своє ім’я в історію цього стадіону. Із рахунком 1:4 «орли» вдома ніколи і нікому не програвали. Було видно, що команда несеться, команда розуміє вимоги тренера. Очі раділи.

Вже після першого матчу все було ясно, проте у матчі-відповіді турки, можливо, і хотіли щось довести собі та вболівальникам, але не дуже вийшло. Знову крупна поразка, знову 4 голи у воротах Хакана Арікана. Хоча є одна відмінність – Шовковський не пропустив.

Груповий етап Ліги Європи

Доля вміє жартувати. Тоді вона це зробила з «Динамо» та «Бешикташем». Клуби знову зійшлись на полі, знову у Лізі Європи, але вже на груповому етапі. «Динамо» програло «Рубіну» у кваліфікації Ліги чемпіонів, і мало грати у другому за престижністю клубному турнірі Європи. Перший матч відбувся у Києві, у рамках 3-го туру. Пресинг зі сторони киян часто переривався гострими випадами турецьких гравців, переходом ініціативи та володінням м’яча до турків. Шовковський декілька разів вступав у гру. Наприкінці матчу рідні трибуни гнали киян вперед, і здавалось, що гол має бути. Він і стався. На останніх секундах «Динамо» заробило кутовий. Якимось дивом турки звільнили центр карного майданчика, куди вбіг Денис Гармаш і замкнув подачу партнера. Причому ногою, не головою.

3-й і 4-й тури – спарені матчі, тобто команди грають між собою два поєдинки поспіль, а вже потім із рештою суперників по групі. Зрозуміло, що після прикрої поразки у Києві гравці «Бешикташа» бажали реваншу. Він стався, на жаль. І тут справа не лише у фарті. Більше, напевно, у тому, що підопічні Сьоміна не грали на перемогу, їм було достатньо і 0:0. Командної швидкості й якогось особливого бажання не було видно. Перший тайм «Динамо» оборонялося, рідко коли виходячи в атаку. Найчастіше гострі моменти у воріт Генена виникали після стандартів та контратак. Однак ні в якому разі не можна порівняти їх кількість. «Бешикташ» весь тайм «висів» на воротах Шовковського, повністю володіючи простором та ініціативою матчу. Десь лише на 60-й хвилині динамівці змогли зачепитись за м’яч, однак саме тоді прийшов гол, причому дуже схожий на той, який забив Гармаш. Куарежма подав кутовий, Коркмаз виграв силову боротьбу у Мілевського – 1:0.

Після голу кияни більше володіли м’ячем, Ідейє забив гол, який лінійний арбітр не зарахував через офсайд. На останній хвилині матчу масована атака «Динамо» могли призвести до голу, однак турки кістьми лягли у своїх воротах.

2016 рік

Цього року турецький та український чемпіони вперше зустрінуться у рамках Ліги чемпіонів. Турнірне становище виглядає на надто катастрофічно – у турків 1 очко, у киян – 0. Однак із киянами не полетів Сидорчук (дискваліфікація), Сілва (травма) та Олег Гусєв. Так, ми побачимо бойовий склад «Динамо», але яким він буде − сказати важко. Можливо, Ребров випустить Циганкова з перших хвилин, а може, на флангах побачимо вже звичну зв’язку Ярмоленко – Гонсалес, яку регулярно бачили у минулому сезоні. У всіх інших зонах також є певні проблеми. Наприклад, центр півзахисту. За відсутності Сидорчука найбільш вірогідно, що на його позиції з’явиться Федорчук. На позиції під нападником вийде Буяльський. Думаю, що позиція опорного півзахисника не викликає питань, до того ж, Сергій Рибалка − надто важлива фігура у нинішньому «Динамо» в питаннях, що стосуються виходу з оборони в атаку на початковому рівні.

Що ж, матч обіцяє буде цікавим. Все ж таки Ліга чемпіонів повертається у групу B після двотижневої паузи.

Олександр Ушаков