Світовий футбол 4 Жовтня, 17:36 758
Наші за кордоном. Шевченко не помилився | 19-27
Минулого тижня легіонери, не викликані Андрієм Шевченком до збірної України, мали можливість довести тренеру, що він помилявся.

Іспанія

У кращих футбольних лігах Європи становище українців не змінюється. «Гранада», опинившись на останньому місці після шести турів, звільнила головного тренера Пако Хемеса, підписаного лише влітку. Мабуть, сподіваючись, що домашній матч проти новачка ліги «Леганеса» витягне на ентузіазмі. Не допомогло. Тимчасовий головний тренер випустив на поле Артема Кравця лише на 79-ій хвилині, за рахунку 0-1, вже після того, як на полі з'явився ще один форвард команди Давід Барраль. У цей час господарі лише закидали м'яч до штрафного в розрахунку на виграні двобої на другому поверсі. Кравець такі двобої тричі програв. І все ж мав просто чудову нагоду зрівняти рахунок, отримавши м'який навіс від Барраля на лінії воротарського. Не заважав йому ніхто. Крім гравця власної команди Рене Крхіна, який чомусь стрибав разом з ним. Через цю перешкоду в результаті Артем і пробив надто неточно.

Вже відомe ім'я нового головного тренера «Гранади». Ним став Лукас Алькаррас, уродженець міста, який до 50-річного віку встиг змінити вже 14 клубів і приходить в нинішній втретє.

У «Малазі» і «Бетісі» тренери залишаються. Залишаються й українці на лаві запасних. «Малага» Хуанде Рамоса і Дениса Бойко здобула другу перемогу в сезоні, перегравши вдома «Атлетік» з рахунком 2-1 і зрівнялася за очками з «Бетісом» Романа Зозулі, який програв у гостях «Реал Сосьєдад» (0-1, у обох по вісім). Вже за рахунку 0-1 головний тренер «вердібланкос» Густаво Пойєт вирішив замінити одного з форвардів, проте випустив на поле не форварда, а атакувального півзахисника.

Німеччина

Артем Федецький грає матчі «Дармштадта» в Бундеслізі через один. Причому цікаво, що лише домашні. У матчі проти «Вердера» (2-2) на правому фланзі оборони він повинен був протистояти грізному супернику - Олімпійському медалістові Ріо-2016 і одному з найталановитіших молодих гравців Німеччини Сержу Гнабрі, придбаному ще Віктором Скрипником у лондонського «Арсенала» 31-го серпня. І в перші 30 хвилин Гнабрі обороні суперника майже не загрожував. Крім епізоду на 12-ій хвилині, коли залишився з Артемом на фланзі сам-на-сам, легко обійшов його, і українець був змушений фолити, отримавши за це жовту картку. Федецький загалом програв більшість двоборств, але зазвичай був на досить вдалій позиції для недопущення проривів, та й партнери допомагали. Разом з тим, занадто впадала в очі його абсолютна пасивність у грі в атаці і надто поспішні вибивання м'яча без спроб спокійно відпасувати.

На 28-ій хвилині він вибив м'яч в стрибку головою вперед, отримав удар ногою по голові і обмацував голову близько трьох хвилин, в які ще й виконав фол на Гнабрі, програвши тому епізод. Тож головний тренер Норберт Майєр вирішив замінити його, і розлючений Федецький відразу ж відправився в роздягальню, не потиснувши руку тренеру. По закінченні матчу Майєр говорив лише про «висінні на картці» українця. Можливо, ця історія ще не закінчена. До речі, Гнабрі після відходу Артема забив і завдав ще три удари по воротах.

Денис Олійник та Ігор Березовський поза заявкою.

«Шальке» досяг гіршого результату у своїй бундесліговій історії за «посильної участі»Євгена Коноплянки. А ось камбек, схоже, починає без нього. У матчі проти менхенгладбахської «Боруссії» (4-0) українець залишився в запасі. Навіть незважаючи на те, що, схоже, на найближчий час позбувся одного з конкурентів з успішним переходом Бріля Емболо в центр атаки. У матчі Ліги Європи проти «Зальцбурга» (3-1) він відіграв 23 хвилини. Причому вперше на своєму улюбленому лівому фланзі. Багато торкався м'яча, але гру не загострював, відзначившись лише ударом низом у ближчий кут з досить гострого кута. Воротар взяв.

У другому дивізіоні Борис Тащі відіграв 17 хвилин за «Штутгарт» проти «Гройтер Фюрт» (4-0). Його команда на третьому місці.

Греція

Оборона «АЕКа» відмінно почала сезон, пропустивши в п'яти матчах ліги і Єврокубків лише двічі. А «Олімпіакос» - провально, вилетівши в Кваліфікації Ліги Чемпіонів і двічі програвши в лізі. Тож в таборі «жовто-чорних» сподівалися, що здатні перервати гегемонію вічного чемпіона. Але і на цей раз у вирішальний момент «Олі» легко розгромив суперника (3-0).

Провалив матч насамперед центр поля гостей. Дмитро Чигринський намагався підчищати за ним, часто необдумано висуваючись вперед. Так і був забитий перший гол - після перехоплення суперника українець вискочив з штрафного, але не встиг, залишив там дірку, пішов швидкий пас на фланг повз нього і не менш швидкий простріл у штрафний, де Браун Ідейє випередив Лескотта.

У першому таймі можна згадати ще два моменти, в яких Чигринський висувався навіть ще глибше вперед, на відстань 35-ти метрів від воріт. Одного разу він не перервав пас, одного разу програв верхову дуель, і обидва ці епізоди закінчилися небезпечними ударами з центру штрафного майданчика - в стійку і заблокованим в стрибку захисником.

В другому таймі Чигринський вже на своєму місці біля лінії штрафного вкрай незграбно вибивав м'яч і в підсумку вибив його... на кут власного воротарського, де Ідейє не переграв воротаря. А ось в гольових епізодах жахливо провалювалися його партнери.

ПАОК», як і «Олімпіакос», почав сезон в лізі погано і, на відміну від пірейців, поки не схаменувся, зігравши внічию з «Верією» (0-0). У цьому матчі Євген Шахов залишився в запасі. А в переможному в Лізі Європи в Ліберці проти «Слована» відіграв 73 хвилини. Номінальний центральний атакуючий півзахисник чимало володів м'ячем, але часто випадав з гри, нічого не показуючи в атаці і нерідко втрачаючи м'яч (4). Все ж двічі він пасував під удари. В кінці першого тайму справа перевів м'яч на протилежний фланг, і удар партнера видали був заблокований. А в середині другого тайму він віддав на фланзі Лео Матосу, бразилець змістився в центр і пробив з району кута штрафного - воротар відбив.

Польща

І тандем українців лідера Екстракласи «Ягеллонії» міг би за деякого перебігу подій розраховувати на виклик в збірну. Дмитро Хомченовський і Тарас Романчук нині одні з кращих гравців ліги. Але Хомченовський пропустив вже три матчі через травму, а Романчук в двох останніх відіграв невдало. «Яга» вилетіла з Кубка, програвши в Щецині «Погоні» (1-4). Тарас в рівному першому таймі мало не забив у власні ворота після прострілу, але м'яч пройшов вище. А також вивів партнера на воротаря, але голкіпер витягнув. А в другому, провальному для його команди, програвав боротьбу в центрі поля, і воротар «Погоні» знову врятував, вже після удару українця впритул. Замінений на 76-ій хвилині.

У матчі ліги проти того ж суперника (0-0) «Яга» слабко грала в першому таймі, Романчук випадав з гри і віддав більше неточних передач, ніж точних. Втім, і тоді міг стати автором асисту, скинувши головою на партнера, який влучив у стійку. Після його заміни в перерві білостокці заграли набагато краще.

А ось Артем Путівцев відіграв черговий вдалий матч, на цей раз у Вроцлаві проти «Шльонська», і впевнено обороняючись, і багато володіючи м'ячем і точно пасуючи. «Термаліка» перемогла з рахунком 2-1 і вийшла на друге місце. У першому таймі обидві команди намагалися атакувати, при цьому оборона гостей діяла дуже надійно. Можна згадати лише автогол і контратаку з небезпечним ударом і сейвом воротаря. На початку ж другого тайму «Шльонськ» залишився вдесятьох, і «Термаліка» спокійно довела матч до перемоги. Господарі в результаті завдали лише чотири удари по воротах Піларжа. У наступному турі - українське дербі за лідерство!

«Кращим коментарем було б мовчання» - заявив по закінченню матчу проти «Краковії» (0-6, рекордна поразка «Корони» всіх часів в Екстракласі) головний тренер команди. Його підопічні почали показувати хоч щось схоже на футбол лише в другому таймі, коли на полі був Сергій Пилипчук. Однак до його виходу (57-ма хвилина) рахунок вже був 0-4. Пилипчук намагався шукати м'яч, але завдав лише слабкого і неточного удару здалеку і непоганого удару головою вище воріт після подачі кутового. А Краківці забили ще два. «Корона» на восьмому місці.

«Вісла» з Плоцька (6) програла вдома «одноклубникам» з Кракова з рахунком 2-3. Віталій Гемега залишився в запасі.

Нідерланди

Олександр Зінченко нарешті дебютував за «ПСВ». Раніше головний тренер Філіпп Коку пояснював невключення українця в заявку його втомою після матчу збірної і відчуттям дискомфорту в коліні, який не дозволяв тренуватися на повну силу. Говорячи, що йому потрібні лише повністю здорові гравці. І в останній декаді вересня Зінченко нарешті почав брати участь у повних тренуваннях. І в матчі Ліги Європи проти «Ростова» (2-2) залишився в запасі, а в лізі проти «Геренвена» (1-1) вийшов на заміну на 56-ій хвилині.

Для дебюту Олександр відіграв вельми непогано. Він шукав м'яч, рухався по всьому фронту атаки, хоча номінально грав в центрі, намагався прорватися до штрафного на дриблінгу (невдало). Зігравши в «стінку» з Перейро, Зінченко відправив його в центр штрафної, але той забарився, і удар був заблокований. На 72-ій хвилині пасом повз українця в центрі поля почалася гольова контратака господарів. Та вже за три хвилини Зінченко пройшов по правому флангу, прострілив на Перейро, той розкрутив захисника і пробив, а воротар незграбно відбив прямо в іншого захисника, від якого м'яч закотився у ворота. На 88-ій хвилині «ПСВ» пробивав вільний удар в трьох метрах від воріт, Зінченко скинув на Де Йонга, але той влучив у партнера, і «фермери» так і не здобули 17-ту перемогу в 18-ти останніх гостьових матчах в Ередівізіє.

Бельгія

У дев'ятому турі Жупілер-ліги «Сінт-Трюйден» (12) здобув перше гостьове очко в сезоні, зігравши внічию з «Оостенде» (2-2). Вже на третій хвилині Роман Безус мав відмінний шанс довести Андрієві Шевченку, що той, можливо, помилився, не запросивши його в збірну. Однак, отримавши крос зліва і вискочивши з-за спини захисника з трьох метрів правою ногою примудрився пробити вище воріт. Загалом перший тайм був нудним, і гості виглядали трохи краще, а ось другий проходив вже під контролем господарів. Роман по разу в таймі добре комбінував з Бамбою в штрафному, але той не досяг більше, ніж заблокований і неточний удар. Отримав жовту картку. Замінений на 81-ій хвилині, гравець, який змінив його, зрівняв рахунок в доданий арбітром час.

Пристойно (7 місце) почав сезон «Кортрійк». Та й ця команда в гостях грає погано. У звітному турі програши «Локерену» (1-2) з 11-го місця. Андрій Тотовицький на цей раз відіграв невдалі 59 хвилин, запам'ятався лише нескладним для воротаря ударом головою і прострілом в моменті, схожому на момент Безуса. Сергій Болбат (12 хвилин) міг зробити рахунок 3-0, але, вибігши на побачення з воротарем, просто не влучив по м'ячу як слід, і той покотився уздовж воріт, звідки його вибили захисники.

Словаччина

«Сениця» (9) програла в гостях «Міяві» з рахунком 0-2. У нецікавому матчі майже без небезпечних моментів господарям вдалося забити лише після грубої помилки воротаря і контратаки. Ігор Гончар впевнено відіграв на правому фланзі оборони, не відзначаючись в атаці. Другий гол був забитий після навісу з його флангу, але асистента не зміг втримати партнер Гончара по команді.

В Кубку країни вихованець київського «Динамо» Олексій Мілютін відкрив рахунок в матчі «Ліпани» (2 дивізіон) - «Жиліна», отримавши м'яч в районі кута воротарського, «прибравши» захисника і потужно пробивши під поперечину. Фаворит забив двічі і переміг лише після виходу Мілютіна з поля на 77-ій хвилині. В іншому матчі цього турніру Ілля Чередниченко відіграв 31 хвилину за «Серед» (2 дивізіон), який переміг «Злате Моравце» (3-1). А Дмитро Присяжнюк був в запасі команди з Вищої «Земплін Міхаловце» в виграному у «Нови Живот» матчі (3-0). У матчі ліги проти «Слована» (1-3) Дмитро поза заявкою.

Азербайджан

«Сухі» перемоги в лізі і три пропущених м'ячі в Лізі Європи - на перший погляд, останній тиждень «Габалі» нічим не відрізняється від попередніх. А насправді відрізняється, і істотно. Якістю гри. Чи то «радари» свідомо берегли сили до першого домашнього матчу ЛЄ проти «Майнца» (2-3) і до битви з «Карабахом» (2-0), то чи відчули, що скоро відпустка і виклалися на повну. Як би там не було, обидва рази підопічні Романа Григорчука зіграли дуже близько до межі своїх можливостей. У першому матчі просто не вистачило класу і банальних сил проти суперника, який додав у швидкості. В другому, проти кризового - вистачило.

Детальніше про матч проти «Майнца» - в цьому огляді. Коротко лише зауважу, що за невисокого темпу гри «Габала» анітрохи не поступалася супернику, Віталій Вернидуб (86 хвилин, жовта картка) і Дмитро Безотосний спокійно почувалися в центрі поля і в воротах відповідно. Гостей навіть врятувала стійка після удару Рікардіньо. Але нелогічний гол змусив «Габалу» діяти відкрито і швидко в другому таймі. Що здивувало суперника і дозволило забити двічі, але в довгостроковій перспективі як раз зіграло на руку німцям, які «літали полем» і «билися як гладіатор» (слова Григорчука). Втім, український тренер і своїм гравцям поставив «відмінно» і говорив, що не жалкує через поразку. І в принципі він має рацію, якщо усвідомити, що більшої інтенсивності та блиску гравці азербайджанської команди просто не здатні домогтися.

Шкода, якщо ця набагато цікавіша «Габала» не досягне більшого, ніж торішня. І в лізі, і в ЛЄ. Поки перше коло ліги вийшло бездоганним - лише два втрачених очки за різниці м'ячів 19-0. Але справа в тому, що «Карабах» зараз в ігровій і психологічній кризі, а ось навесні має звичай «штампувати» легкі перемоги в стилі «Ювентуса». А у «Габалі» Григорчука провал почався якраз наприкінці зими. Тож вражаюча перемога, «плюс шість» над агдамцями і навіть низка компліментів від Григорчука ( «красені», «в першому таймі» Габала «грала згідно моїх найкращих мрій») не має великого значення, що і сказав в одному з інтерв'ю Вернидуб.

У першому таймі домінування і обидва голи господарям приніс високий пресинг і миттєві контратаки великими силами після перехоплень, як флангові, так і центром. І відмінна оборона, завдяки якій Безотосному довелося лише в стрибку брати непоганий, але трохи слабкий удар з лінії штрафного і відбивати незручний удар здалеку. Щоправда, в одному з епізодів він помилився, на виході вибивши м'яч на суперника, але той з лінії штрафного не влучив у ворота. Голи були забиті чудовим ударом здалеку і головою впритул після навісу. А ось в другому таймі «Карабах» багато атакував. Але і тоді можна відзначити лише три епізоди, в одному з яких Безотосний відбив удар низом здалеку, в іншому знову помилився на виході, а Вернидубу в падінні вдалося вибити ціною травми. І пас врозріз повз Віталія, що закінчився ударом вище воріт з кута воротарського.

Болгарія

«Лудогорець» переграв аутсайдера «Нефтохімік» (3-1) і вийшов на друге місце, відстаючи від «Левскі» на чотири очки і маючи гру в запасі. Ігор Пластун, який вже став гравцем ліги (або другого складу) відіграв повний матч і майже не мав проблем. Гол ударом з лінії штрафного і ще два непоганих удари гостей у площину воріт (один здалеку) відбулися із зони відповідальності інших гравців.

У матчі Ліги Чемпіонів вдома проти «ПСЖ» (1-3) Ігор залишився в запасі.

Сербія

Після поразки в гостях від «Войводіни» (0-1) «Металац» на дев'ятому місці. Господарі багато і небезпечно атакували, проте провалювалася переважно права двійка оборони гостей, в тому числі і під час голу. Щоправда, в двох епізодах саме Тарасові Бондаренку не вдавалося перервати точні простріли, проте гравці «Войводіни» з відмінних позицій били неточно або п'ятою в руки воротарю.

Македонія

«Вардар» набрав чотири очки в двох матчах ліги і зберіг лідерство. Проти «Пелістера» (1-1) Євген Новак не грав, а ось в гостях проти «Сілекса» (3-1) - повний матч. Загалом відіграв впевнено, лише в самому кінці матчу не перервавши навіс з правого флангу, що закінчився ударом головою під поперечину і сейвом воротаря.

Осієк» після домашньої нічиєї з «Інтером Запрешич» (1-1) залишився другим в хорватській лізі. Дмитро Льопа відіграв дебютні три хвилини в турнірі. «Фрозіноне» програв матч Серії Б «Перуджі» (1-2) і йде восьмим, Василь Прийма відіграв повний матч, В'ячеслав Чурко дебютував в «старті» і відіграв 64 хвилини. «Ерміс» (шостий в кіпрській лізі) з відігравшим повний матч Ярославом Мартинюком програв «Карміогіссі» (0-3). «Хапоель» з Ашкелона програв «Хапоелю» з Тель-Авіва (0-2) в ізраїльській лізі, Андрій Міщенко - повний матч. «Бодо/Глімт» (12-те місце в норвезькій лізі) з Сергієм Погорілим в запасі переграв «Стрьомсгодсет» з рахунком 4-2, «Ешторіл» без Дмитра Ярчука навіть в заявці переграв в гостях «Ріу Аве» (2-1) в матчі португальської ліги. «Пемброк» з Олександром Максимовим (81 хвилина) останній у мальтійській лізі після нічиєї (2-2) в матчі з «Таршіеном».

Хет-триком у матчі за четверту команду молдовської ліги «Дачію» проти «Унген» (3-0) відзначився Максим Фещук. Четверта команда плей-офф проти вильоту казахстанської ліги «Жетису» переграла вдома другу «Атирау» (4-2). За господарів забив Артем Касьянов, за гостей - Володимир Аржанов. А «Колхеті» завдяки голу Ігоря Озарківа переграв «Зугдіді» Володимира Лютого (2-0) в матчі Умаглесі-ліги.