Футбольний скаутинг. Частина 1

Динамо Київ 5 Жовтня, 07:49 5467
Футбольний скаутинг. Частина 1 | 19-27
Однією з найвідповідальніших посад у кожному футбольному клубі є скаути. Саме вони підбирають гравців, дивляться за ними, оцінюють їх майстерність. Так, громадськість про них знає, але дуже і дуже опосередковано, лише певні загальні риси.

Без сумніву – футбол найпопулярніша гра у світі. У неї грають на кожному континенті світу, існує багато клубів, які вирішують різні завдання. Хтось грає у Лізі чемпіонів, а хтось мріє вийти в елітний дивізіон свого чемпіонату. Під кожне завдання потрібні відповідні гравці, яких потребує тренер. Саме цим і займаються скаути клубу, селекційний відділ – підбір футболістів.

Звичайно, гравці підбираються не просто так. Є певні критерії як у грі самих футболістів, які потребує команда, так і вимоги головного тренера. І завдання скаута – пошук того, хто може підсилити команду, якомога чіткішевиконати завдання тренера. На стадії перегляду гравця, селекціонер має декілька завдань:

Знайти гравця та впевнитись у тому, що він може підсилити команду

Як знайти гравця, дізнатись його ім’я? Можна сидіти собі у кріслі в офісі і чекати на чийсь дзвінок, а можна і самому дізнатись. Тут не треба вигадувати велосипед. Особливо в еру, коли усе доступно. Тож, гравця можна знайти випадково побачивши його гру на якомусь турнірі, прочитавши у газеті/інтернеті, з відео нарізки, яку випадково побачив, почув розповіді колег, зі спеціалізованих програм, запитати у знайомих агентів. Та навіть у таксиста/перукаря/пересічного вболівальника дізнатись, адже саме такі люди найкраще знають свою команду, хто де може зіграти найкращим чином. Вже після того, як є ім’я, перегляд матчів, оцінка професійної та економічної ситуації. Якщо все добре, то…

Список гравців

Завжди так буває, що клуби слідкують не лише за одним гравцем, а мають резервні варіанти. Після першого етапу може набратись занадто велика кількість гравців, які підходять, які можливо підходять, але виглядають гірше за першу категорію. На цьому етапі скаути відсіюють зайвих, обирають основних «претендентів» і формують так званий Short List. Після цього йде перехід до наступної стадії…




Short list московського ЦСКА зразка лютого 2012 року

Перші перемовини

Визначившись із списком потенційних гравців, які подобаються головному тренеру, саме скаут починає перші перемовини з агентом гравця, а якщо такого немає, то із самим гравцем. На них визначається бажання футболіста перейти до іншого клубу, сторони висловлюють своє бачення, щодо особистого контракту, умов перебування у команді, тощо.

Успіх будь-якого трансферу залежить саме від цих стадії, які мають бути «пройдені» успішно, інакше нічого не відбудеться.

Дуже багато залежить і від того, на яких гравців робить ставку клуб. Якщо тренер зацікавлений у молодих і перспективних, то скаут буде відвідувати дитячо-юнацькі змагання різного рівня, європейські та світові Форуми, матчі збірних різного року народження. Однак, якщо клубу потрібен футболіст, який одразу зможе посилити гру і займе місце основного гравця, то, звичайно, селекціонер буде відвідувати матчі основних команд, збірних.

Проте, не варто забувати і про економічну, політичну та футбольну ситуацію. Наврядчи гравець умовного лондонського «Арсеналу» поїде грати в умовну «Волинь». І справа зовсім не в тому, чи зможе луцька команда платити йому зарплату на рівні АПЛ, а у плані особистого розвитку. То ж скаут має ще й з розумом підходити до моменту вибору місця країни,чемпіонату, у якому він хоче знайти підсилення.

Коли гравця знайдено, то його оцінюють за певними технічними критеріями, які відповідають позиції на якій він грає. Звичайно, це не фіксовані критерії, більше – стандартні, за якими працюють багато селекціонерів. Вони можуть видозмінюватись, доповнюватись.

Воротар

- Гарна реакція

- Комунікація з захисниками

- Вихід віч-на-віч

- Стрибучість

- Командування у карному майданчику

Центральний захисник

- Зріст

- Гра головою

- Відбір

- Швидкість

- Концентрація уваги

- Хоробрість у відборі м'яча

Крайній захисник

- Пас

- Витривалість

- Взаємодія з партнерами

- «Читання» гри

- Відбір м’яча

- Підключення до атаки

Центральний півзахисник

- Витривалість

- Вміння грати під натиском

- Вибір позиції

- Взаємодія з партнерами

Креативний півзахисник

- Пас

- Креативність

- Дії без м’яча

- Технічний аспект та тримання м’яча

Нападник

- Пас

- Завершення атак

- Гра на «другому поверсі»

- Техніка володіння м’ячем

- Робота без м’яча

- Вибір позиції

До прямих функцій скаута входить і оцінка ситуації, щодо адаптування гравця. Послухати, що про нього пише місцева преса, розповіді вболівальників, як веде себе гравець поза полем та тренуваннями. Це занадто важливі речі, особливо, коли мова йде про мільйони, витрачені клубом, чи не витрачені на певного гравця. До цього можна додати і стан його здоров’я, наскільки гравець схильний до травм.

Ситуація з агентом гравця

Ніхто не застрахований від провальних трансферів. Вони відбуваються через різні причини – невдала оцінка ситуації, щодо адаптування, неочікувана травма, проблеми у побуті… Цей список можна продовжувати і продовжувати, адже це життя і статись може будь-що. Однак, якщо угравця дійсно фаховий менеджер, то при будь-якому збігу обставин, він зможе працевлаштувати, допомогти своєму футболісту продовжити кар’єру, а клубу - мінімізувати фінансові втрати. У даний період часу, коли діє фінансовий fair play UEFA, економічна криза – це дуже важливий фактор. До того ж, скаути приділяють велику увагу на клуби, які слідкують за гравцем паралельно. Ці клуби, у майбутньому, якщо трансфер виявиться невдалим, можуть бути зацікавлені у ньому, якщо клуб вирішить віддати гравця в оренду, за яку також отримає гроші, чи продасть.

Навички скаута

Кожен скаут – людина з аналітичним складом розуму, яка знається на футболі. Це може бути колишній гравець/тренер, або людина, яка ніколи не грала у футбол, проте має фахові знання і навички у пошуку потенційних новачків. Нижче представлено декілька основних якостей, якими має володіти скаут.

Здоровий глузд і перемовини

Кожен клуб має певний бюджет, згідно з яким і висуваються вимоги щодо підсилення, завдань на сезон, стратегія його розвитку. Якщо клуб середньої руки буде дивитись за гравцем, який грає у топ-клубі, шансів підписати його занадто мало. Звичайно, футболіст може перейти до клубу, який представляє селекціонер, але лише на кращих умовах, втративши місце у складі, якщо тренер його взагалі не бачить у клубі, участь команди у єврокубках. Однак, фінансова ситуація грає занадто велику роль у цьому випадку. Теж саме стосується і чемпіонатів/клубів, які занадто нижчі за рівнем. Футболісти з таких клубів наврядчи зможуть сильно підсилити команду, а якщо і зможуть — вважай скаут знайшов «діамант», талант, який буде прогресувати. Цинічність моменту полягає ще й у тому, що селекціонери ще й оцінюють гравців за тим, як його можна буде перепродати з максимальною користю для свого клубу.


Що стосується перемовин, то саме скаут робить перші кроки у встановлені контакту з гравцем/агентом, висловлює пропозицію клубу. Тут важливе знання мови. Але про це нижче.

Аналітичний підхід до гри

Без розуміння гри команди, вимог, які ставляться до кандидата при перегляді і які запросив головний тренер, чи підпадає під них гравець, зможе він прогресувати у майбутньому або ні, встановлення більш сильного гравця зі списку — справи не буде. Напевно, це один з головних аспектів, яким повинен володіти кожен скаут будь-якого клубу. Один з найвідоміших скаутів в історії спорту Тоні Лукаделло виділив чотири типи скаутів:

- Poor – переглядає багато ігор, проте немає чіткого плану дій;

- Picker — аналізує гравця за його слабкими сторонами;

- Performance — оцінює гравця за тим, що побачив у його виконанні на полі;

- Projector — передбачає прогрес гравця за наступні роки (до трьох).

Скаут, який може поєднувати декілька з цих параметрів цінується на ринку набагато більше, ніж той, який працює лише в одному з цих напрямків.

Знання іноземної мови

При встановлені перших контактів важливо розуміти не тільки, що самому сказати/відповісти, але і те, про що каже твій співрозмовник. Ніхто не буде тягати разом зі скаутом перекладача, особливо, якщо у того далеке відрядження, адже сума, яку буде витрачати клуб на переїзди двох людей, зрозуміло, збільшиться у два рази. Тому, знання мови один з ключів особистого прогресу і комунікації з іншими людьми за кордоном, у пошуку потенційних гравців. Та й не тільки у скаутингу цей параметр відіграє важливу роль, у будь-якій сфері.

Швидкість пересування

Плин часу ніщо і ніхто не може зупинити. Тому, якщо селекціонер хоче продивитись більше претендентів за менший часовий відрізок, йому треба розуміти як дістатись до першого міста, другого, третього і так далі, за найменш короткий термін. При цьому, випередивши своїх конкурентів, які також можуть стежити за гравцем не з комп'ютера, а вживу, провести першим першочергові перемовини. Гра на випередження — одна зі складових у процесі підписання гравця.

Чітке формування своїх думок на папері


Звіт по Андрію Боярчуку, за результатами виступів у ЮЛЧ сезону 2014/2015.

Головне завдання скаута — збір інформації. Найчастіше, головний тренер дізнається про гравців саме з рапорту селекційного департаменту клубу, читає, аналізує, продивляється. Але це все робиться виходячи з інформації скаута. Тому, якщо скаут побачив гідного гравця, який зможе підсилити команду, але не зміг це описати, оформити як слід те, що він знає, на папері — наврядчи тренер захоче бачити такого гравця у себе. Тому, чітке формування і аналіз інформації, виклад її на папері відіграє значно більшу роль, ніж здається на перший погляд. Саме після цієї інформації і приймається рішення, щодо підсилення, чи буде вступати клуб у перемовини і боротись за гравця.

Звичайно, робота скаута це постійний рух, перегляд матчів та футболістів. Однак, технічний прогрес не стоїть на місці, і селекціонери можуть провести першочерговий огляд потенційного новачка не виходячи з свого кабінету. Про це і піде мова у другій частині.

Далі буде…

Олександр Ушаков