Футбольний скаутинг. Частина 2

Динамо Київ 7 Жовтня, 15:45 3799
Футбольний скаутинг. Частина 2 | 19-27
Продовження циклу статей про футбольний скаутинг. У другій частині мова піде про платформи та програми, якими користуються скаути з усього світу.

Частина 1

Робота скаута це постійний рух, перегляд матчів та футболістів. Однак, технічний прогрес не стоїть на місці, і селекціонери можуть провести першочерговий огляд потенційного новачка не виходячи зі свого кабінету.

Ці програми/платформи – задоволення не з дешевих, проте вони набагато спрощують роботу, дозволяють спостерігати і підбирати кандидатів, які більш всього відповідають вимогам. Та й можливості, які відкриваються завдяки ним – величезні. Починаючи від позиції, на якій виступає футболіст, закінчуючи індивідуальними показниками, ймовірним зростанням гравця, як професіонала, звіт за певний відрізок часу, тощо.

Усі програми мають багато схожих рис, проте є й такі, які кардинально відрізняють їх одна від одної.

Football Manager

Напевно, це найрозумніша футбольна гра/симулятор у світі. Хто ж не знає, що таке Football Manager? Впевнений, що майже всі в неї грали, тренували свої клуби, приводили їх до успіху у чемпіонатах, лізі чемпіонів, вигравали Кубки Світу зі збірними. Ні? Що ж, ви дійсно багато втратили.

Компанія Sports Interactive у 1992 році випустила першу гру з лінійки Football Manager, хоча тоді вона називалась Championship Manager. На початку гри ви берете під своє керівництво команду з будь-якого дивізіону, будь-якої країни. Якщо у FIFA та PES ви граєте футболістами, то тут система сама моделює та вираховує результат виходячи з різних показників, спираючись на певні алгоритми. Ясна річ, розробники тримають їх у секреті.

Так, вам дається повна свобода у керуванні командою. Тренерський штаб, тренування, медичний персонал, футболісти, скаути – все це та решта функції головного тренера тепер на ваших плечах.

Але зупинимось на скаутах у цій грі більш детально.

Не секрет, що реальні футбольні скаути дійсно використовують цю гру, як платформу для пошуку перспективних гравців. До слова, у програмі представлена база футболістів з усього світу, а їх кількість точно більша за 50.000. До того ж, розробники випускають різні оновлення через певний проміжок часу після релізу, з новими чемпіонатами та футболістами.

І дійсно, користуючись наявною базою Football Manager, селекціонери підбирають нових гравців для свого клубу, а футболісти змінюють «прописку». Скаути слідкують за найбільш талановитими гравцями, яких змогли знайти на цій платформі, у реальному житті, «прицінюються». Агенти ж проштовхують своїх футболістів у нові клуби. Яким чином? Гадаю, у кожного агента є свої секрети у переговорному процесі.


Що стосується саме креатури скаута, то чим вищі показники у персони, яку ви наймаєте у клуб – тим краще він буде шукати, надавати якіснішу статистику і звіти. Не останню роль грає і статус вашого клуба, адже кваліфікований селекціонер навряд чи забажає йти працювати у клуб навіть не середньої руки. Звичайно, якщо ви не будете платити йому шалені гроші. Навіть більше, ніж можуть запропонувати в умовній АПЛ.

Скаут звертає увагу на ті самі показники, що й реальний працівник селекційного відділу не віртуального клубу. Звіти поступають до вас з певним проміжком часу, як тільки буде достатньо інформації. Вона сортується за спадаючою шкалою, від найкращого до найгіршого. Напевно, головними аспектами, на які варто звернути увагу – це:

Можливий прогрес – чим вищий рівень скауту, тим точнішим буде його прогноз, щодо рівня гравця, якого футболіст може досягнути в ідеалі;

Адаптація – чи зможе гравець адаптуватись у новому середовищі. Так, дехто не «приживається», як і у реальному життя. Мабуть і через це, гра дуже приближена до реальності;

Травматичність гравця – наскільки футболіст схильний до травм, які можуть завадити йому розкрити свій потенціал.


Цікавим моментом може слугувати життєва історія Бена Вріглсворта. У свій час хлопець занадто багато часу проводив за цією грою, знав трансферний ринок на рівні, який можна порівняти зі скаутами топ-клубів, або навіть краще. Йому пощастило, він потрапив у «Лестер» на посаду скаута. Коли Бен ще не працював штатним селекціонером «лисиць», він порекомендував їм взяти Варді та Мареза, спираючись на їх прогрес у Football Manager та побачивши, випадково, гру обох з цього дуету. А хто привів Нголо Канте, який коштував 9 мільйонів євро, і вважається одним з найкращих трансферів «Лестера», гадаю не варто казати.


Після цього, не взяти хлопця у структуру клубу було б злочином. Недовго пропрацювавши у стані чемпіонів Англії, Вріглсворта «перекупив» лондонський «Арсенал», і з цього року він шукає недорогих, молодих та талановитих гравців для Венгера.

Не обійшла такий успіх свого фаната і його улюблена гра. В останній її версії – Football Manager 2016 – з’явився скаут Бен Вріглсворт, щоправда йому там 47 років.

Останнім часом багато скаутських департаментів клубів відмовляються від цієї платформи на користь тієї, про яку піде мова далі.

Wyscout

Программа №1 для скаутів по всьому світу. Головний офіс знаходиться поблизу міста Генуа, у К'яварі, що в Італії. Також, компанія має аналітичні центри, які працюють у декількох країнах Європи, зокрема у Болгарії.

З самого початку стало очевидно, що політика платформи формується навколо якісної інформації, яку надають аналітики платформи. На кожного гравця скаут може знайти не тільки загальну характеристику, яка активно та часто оновлюється, але і відео-нарізку з різними ігровими моментами гравця – від гри на «другому поверсі» до роботи «не рідною» ногою. Спектр аналізу та матеріалу дійсно вражає.

Якщо казати про клієнтів, то компанія співпрацює з 660 клубами з 83 країн світу. Також, клієнтами платформи виступають 40 федерацій, а «підібрати» та працевлаштувати гравця можуть 550 агентських компаній, які підписали угоду з Wyscout. Що цікаво, на платформі представлено і жіночій футбол. На даному етапі всього 10 країн світу.


Кількість гравців у базі більша за аналогічний показник FM і постійно доповнюється.

Напевно, найпопулярнішим алгоритмом дії скаута на цій платформі, це пошук гравця, його загальна характеристика, відео-нарізка моментів футболіста. Значно полегшує роботу селекціонерів і той факт, що у профілі гравця одразу видно, яка агентська компанія представляє його інтереси, з ким можна провести перемовини. Також, у профілі гравця можна відслідкуати повний кар’єрний шлях футболіста зі статистикою його виступів.

При виборі певного гравця, скаут може додати його у свій «список зацікавлень», зібрати про нього більш детальну інформацію, оформлювати селекційний звіт та додавати його на сайт.


Окремо хочеться відзначити новинку від «італійців» - Talent Center. У данному розділі представлено гравців віком до 21 року включно, які встигли дебютувати за перші команди свого клубу у цьому сезоні, вийти на поле у футболці національної збірної. Ця функція ще знаходиться на стадії доопрацювання, але і зараз вже нею можна користуватись доволі успішно.

Детальніше хочеться зупинитись на розділі «Пошук». Генерація гравців відбувається за кількістю проведених хвилин на полі. Причому, не в поточному сезоні, а взагалі. Звичайно, рейтингувати гравців можна і за рештою показників, які представлені у розділі: позиція на полі, вік, трансферна вартість (До речі, WY активно співпрацює з TransferMarkt, і не лише у площині ціни гравців. Присутні й інші компоненти у співпраці цих компаній – Авт.),закінчення контракту, зіграні матчі, голи та національність.


До всього цього пропонується і налаштування додаткових фільтрів, де скаути мають змогу продивитись саме тих гравців, яких потребує їх клуб, обрати певні характеристики. Тобто, зменшити кількість можливих варіантів до мінімуму і шукати саме за потрібними параметрами.


Головним конкурентом платформи вважається компанія InStat (про неї вже розповідалось у другій частині «Наукового футболу» - Авт.). Спочатку компанії працювали у різних площинах. WY орієнтувалась більше на скаутський підбір гравців, а InStat на статистику. Проте, через певний період часу обидві компанії почали працювати в однакових площинах – «росіяни» почали виходити на ринок скаутського підбору гравців, а «італійці» почали більше звертати уваги на аналітичні звіти, цифри.

Знаменитий індекс InStat розуміють не надто багато людей, спеціалістів. Як він формується, його критерії. У WY також присутня ця функція. Проте, якщо «росіяни» рахують його однаково для всіх гравців, то «італійці» прораховують окремо по позиціям, для кожної окрема система нарахувань балів, оцінка.

Важливою складовою оцінки гравців виступає і «Рейтинг». За підсумками сезону формується статистична та аналітична інформація про кожного з гравців команди, які розташовуються за шкалою від «більшого до меншого». Забиті голи, передачі, кількість матчів, хвилин на полі, тощо. Функцій та рейтингів, за якими формуються ці списки близько 50. Важливим моментом є те, що такі списки формуються лише по тих країнах, їх чемпіонатах, за якими слідкує та співпрацює платформа.


За рівнем вартість-якість, WY компанія повністю виправдовує ті суми, які вкладають у неї їх клієнти. Є 7 видів акаунтів: для клубу, скаута, агента (До речі, агентські компанії, які співпрацюють з платформою представлені в окремому розділі. Там є наявна інформація, щодо їх клієнтів та кількості гравців, з якими співпрацює менеджер/об’єднання агентів – Авт.) , тренера, журналістів, гравців та рефері. Кожен, хто підключає певну категорію, вибирає компоненти, які хоче підключити до функцій свого профілю та за якими йому потрібні звіти. Залежно від кількості та обраного налаштування і «плаває» ціна. Тому, точну вартість підписки на платформу сказати занадто важко. Все залежить від обраного функціоналу.

Відомий випадок, коли один ФК створює свою мережу акаунтів, які «роздаються» їх скаутам, і підпорядковується ця «павутина» одному профілю з головного офісу команди.

Варто зазначити, що платформа знаходиться у постійному русі і пропонує своїм клієнтам/передплатникам все більший функціонал, спектр дій та огляд усього футбольного ринку. Напевно, саме активна та дещо агресивна маркетингова й аналітична робота на цьому ринку і призвела до того, що багато хто називає саме Wyscout найкращою програмою для пошуку та оцінки гравців, де є повний спектр дій та можливостей для оцінки таланта футболіста, його ігрової форми, тощо.

Talent Spy

Платформа була створена у 2013 році. На початку розвитку, у штаті компанії було 4 чоловіки, але згодом чисельність різко зросла і зараз над функціоналом програми працює команда програмістів, скаутів, менеджерів різного рівня, дизайнери, тощо.

Основною діяльністю платформи, як видно з назви, є пошук молодих та талановитих футболістів, які і представлені у програмі. Більше орієнтації на португаломовний ринок, себто Португалія, країни Південної Америки. Це прослідковується і у тому, з якими клієнтами працює компанія – лісабонський «Спортинг», «Бенфіка», бразильський «Інтернасіональ». Однак, є й клуби і зі Східної Європи – «Црвена Звезда».


У розділі пошуку гравців, скаути мають можливість задати параметри за певною шкалою, яку використовує компанія при складанні бази гравців. Пошук за ім’ям, звичайно, також є. Вибраних гравців можна виносити у певну категорію, де потім є можливість їх ще раз переглянути, вибрати тих, хто найбільше підходить.

Через свою орієнтацію на молодих гравців компанія не може скласти повноцінну конкуренцію більш відомим платформам, які дають інформацію і по решті гравців, більш старшого віку і грають у решті чемпіонатах, не португаломовних. Проте, що стосується тієї частини скаутингового ринку, на якому португальці працюють, можна сказати, що вони є одними з найкращих. Це точно.

Football scout

Така собі соціальна мережа для гравців, тренерів, вболівальників, з усіма елементами та функціоналом, які мають бути у такого типу сайту. Відмінність від звичайних соцмереж лише у тому, що тут видно більш футбольне спрямування, тематика.

Сторінка футболіста виглядає приблизно так:


Переглядаючи профіль гравця, скаут може зв’язатись з ним напряму, продивитись його кар’єрний шлях, фотографії, відео, які викладає гравець.

Також, що немало важливо, на сторінці гравця присутня і відео-нарізка з матчів, які провів даний футболіст, кращі епізоди.

Функціонал програми не надто потужний, порівняно з конкурентами у цьому сегменті ринку, проте доволі цікавий і незвичний, якщо говорити про аналогічні програми з пошуку і оцінки гравців/команд.

Звичайно, це не усі платформи та програми, які використовуються у діяльності скаута. Їх можна окреслити як - «одні з провідних та найпопулярніших». В інтернеті багато менш відомих платформ: одні створили аматори, які мали на меті рекламування молодих талантів з усього світу, як, наприклад, це зробив польський хлопець Яцек Куліг (https://footballtalentscout.net), так і більш професійні, які розроблені цілими компаніями. Таких програм досить багато, і знайти їх не проблема.

Те, що написано у першій та другій частині – більше теорія, ніж практика. Про те, як клуби проводять свою селекційну роботу, який вектор розвитку обрано, де шукають, на яких турнірах – про це все, та, звичайно, більше – у третій частині «Футбольного скаутингу».

Далі буде…

P.S. Автор висловлює щиру вдячність Олегу Сагайдаку за наданий акаунт платформи Wyscout для вивчення і підготовки матеріалу!

Олександр Ушаков