Леонід Буряк: «Циганков, Зінченко та Бєсєдін ще дуже молоді, щоб визначати ігровий стиль збірної»

Збірна України 18 Листопада, 13:44 948
Леонід Буряк: «Циганков, Зінченко та Бєсєдін ще дуже молоді, щоб визначати ігровий стиль збірної» | 19-27
Заслужений тренер України оцінив осінні матчі нашої національної збірної та поділився очікуваннями від «синьо-жовтих» навесні 2017 року.

- Леоніде Йосиповичу, стартовий етап відбору збірної України пройдено. Дві перемоги і стільки ж нічиїх в чотирьох матчах - досягнення або просто хороший результат?

- Загалом я оцінюю виступ оновленої національної команди позитивно. Потрібно пам'ятати, що ідеальних колективів у футболі, та й у будь-якому іншому виді спорту не буває... Але ця збірна заслужила похвали, може бути, ще й тому, що має великий потенціал. Я в цьому впевнений.

- Що нового ви помітили в грі «синьо-жовтих»?

- Пишуть про відмінну атмосферу в збірній, з чим я, мабуть, погоджуся. Але все ж хочу зауважити, що на все це впливає результат. Якщо він позитивний, то і настрій відповідний. Мене також порадувало, що в команді з'явилися молоді таланти. Хоча і проблеми є: з видовищною грою, з атакуючої лінією... У матчі з тією ж Фінляндією, на мою думку, можна було зіграти з двома форвардами в складі.

- Андрію Шевченку вдалося перебудувати команду, або процес ще триває?

- Поки що ніякої перебудови я не бачу... Мікроклімат тренеру вдалося змінити, це помітно, а от говорити про фантастичний футбол у виконанні збірної не доводиться. Згадайте хоча б другий тайм матчу з Туреччиною і поєдинок з Фінляндією...

- Хто з новачків національної команди дійсно її посилив?

- Караваєв і Бєсєдін. Вони здатні допомогти збірній і в наступному році. Динамівському форварду можна було б і більше ігрового часу надати. Наприклад, в поєдинку з фінами. Але Андрій Шевченко чомусь не ризикнув зі старту виставити пару нападників. Тоді це мені нагадало філософію Михайла Фоменка.

- Яка позиція в «синьо-жовтої» дружини є найбільш проблемною?

- Таких декілька. Це і центр оборони, і лівий фланг, та й в середині поля не все так гладко, як хотілося б. Щоб дати точну оцінку стану команди, потрібно побачити її в цій справі, тобто в битві з сильним противником. Лакмусовим папірцем рівня гри збірної України стане матч з Хорватією. Однак уже зараз можна однозначно говорити про проблему в атаці, де є Кравець, але немає нападників калібру Шевченка і Реброва, які були здатні пробити будь-яку оборону.

- Андрій Шевченко створив кістяк колективу і вважає за краще зберігати його в будь-яких обставинах. Це правильно?

- У всіх командах є група футболістів з 12-13-ти осіб, на яких тренери роблять ставку. У збірної подібна філософія особливо важлива, причому спиратися коучу, вважаю, потрібно на досвідчених бійців, обережно розбавляючи склад молоддю. Не можуть четверо юнаків одночасно вийти на поле в найважливішому поєдинку і вирішити його долю...

- В якому з чотирьох відбіркових матчів ЧС-2018 збірна України продемонструвала найкращий футбол?

- У першому таймі зустрічі з Туреччиною.

- Що дав команді Шевченка спаринг з Сербією?

- Головний тренер зрозумів, хто ще зможе допомогти збірній в найближчому майбутньому. Ми ж не в Англії або Німеччині живемо і працюємо. Потрібно розуміти, що рівень нашого футболу не залишає Андрію Шевченку широкого вибору. Сподіваюся, що з обойми національної команди остаточно не випали Рибалка, Гармаш і Сидорчук... Вони ще здатні боротися на високому рівні. Адже дітей адже на Хорватію не кинеш... Протистояти Модричу, Манджукичу й іншим хорватським зіркам повинні більш досвідчені бійці.

- Федецького за підсумками матчу з Сербією хвалять, вважаючи, що він зможе замінити на лівому фланзі оборони дискваліфікованого Соболя. Ви згодні з таким твердженням?

- Його можливості добре відомі. Артем здатний закрити зону в поєдинку з будь-яким суперником. У разі, коли фланговому захисникові необхідно підтримати атаку, Соболь, звичайно, більш ефективний, але коли більший акцент робиться на оборону, корисний Федецький.

- Здалося, що в спарингу з сербами партнери по команді не дуже розуміли Циганкова, який намагався відзначитися нестандартними ходами?

- Циганков, на жаль, поки випадає з гри. Він, а також Зінченко з Бєсєдіним ще дуже молоді, щоб визначати ігровий стиль збірної.

- Епізод із першим взяттям воріт сербів показав, в якій формі нині знаходиться Зозуля... Він вже не конкурент Кравцю та Бєсєдіну?

- Ефективності в діях Романа зараз дійсно мало. Але такі роботяги, як Зозуля, потрібні команді. Не кожен гравець атаки здатний, як він, своєчасно і надійно перекривати зони, а також виконувати великий обсяг чорнової роботи.

- Що скажете про ставлення збірників до справи?

- Візуально все начебто нормально - хороша атмосфера, підтримка гравцями і тренерським штабом один одного як на полі, так і за його межами. Але слід пам'ятати, що це все присутнє в будь-якому колективі, коли є перемоги... Сподіваюся, менталітет Шевченка, який виступав в Італії і Англії, а також його помічників, які працювали в топових європейських клубах, в подальшому позитивно позначиться на грі збірної, допоможе їй витримати будь-який удар.

- Тренер Андрій Шевченко проходить становлення разом з командою?

- Кожен день роботи на такій посаді - важливий етап становлення. Але очевидно, що дорослішання відбувається швидше, коли є перемоги. Добре, що старт для збірної так склався, однак, зауважу, серйозних баталій у «синьо-жовтої» дружини ще не було.

- Наступний поєдинок збірної України - з Хорватією, який відбудеться 24 березня 2017 року, буде важливий з турнірної точки зору або для становлення гри та набуття нашою командою впевненості в своїх силах?

- Якщо наша збірна програє в Хорватії, то відстане від лідера на п'ять очок. З огляду на важливість подальших матчів з Туреччиною та Ісландією, думаю, не варто концентруватися на цій цифрі. Поєдинок з хорватами важливий, щоб зрозуміти, на що збірна України в дійсності здатна.

- Андрій Шевченко планує взимку, під час перерви в чемпіонаті, організувати збір для підопічних і проведення спарингу з сильним суперником. Хороша ідея?

- Непогана... Але що це дасть? Я сумніваюся, що президенти наших провідних клубів погодяться відпустити гравців у період підготовки до важливих весняних матчів Ліги Європи або ж Ліги чемпіонів. Тренери прекрасно розуміють, що на поле в товариському матчі збірної вийдуть тільки 11 чоловік і ще два-три - на заміну, решта просидять без діла. Якщо це питання якось залагодить президент ФФУ - інша справа, але все-таки мені складно уявити, що «Динамо» і «Шахтар» підуть на подібне.

Олег Семенченко, газета «Команда»