Те, що саме представники старшого покоління допускали найбільшу кількість помилок в нинішньому чемпіонаті, особливо нікого не хвилює.
Втім, є і позитивні моменти, на які варто звернути увагу. Арановський, Берізка, Дердо, Можаровський, Жабченко, тобто п'ять з шести призначених на ігри арбітрів, залучалися до обслуговування матчів міжнародного рівня. Підозрюємо, що цей аргумент може здаватися вагомим при обґрунтуванні вибору.
Є, правда, один нюанс, який варто врахувати. Більшість з перерахованих вище рефері взяли участь в одному-двох матчах і, найчастіше, як запасні. Отже, повноцінної практики не мали. А ті, хто представляв Україну в міжнародних поєдинках, отримували неоднозначні оцінки. І самі поєдинки були далеко не вищого рівня (матчі Ліги Чемпіонів не обслуговував ніхто).
Що стосується роботи рефері, то про її якість говорять наведені нижче цифри.
Звертаємо увагу, що у чотирьох з шести призначених арбітрів середній рейтинг перевищує 3 бали – своєрідний вододіл між переважно якісної та сумнівної роботою. А Арановський і Жабченко знаходяться на першому і другому місцях у Рейтингу впливу арбітрів.
Частина арбітрів свої знакові помилок припускалася в першому колі, частина – в другому. Тільки Олександр Дердо має сумнівне досягнення: його рішення впливали на хід поєдинків протягом усього чемпіонату. При цьому він відсудив п'ять ігор, що є середнім показником. Раніше Євро-Рейтинг писав, що у Дердо проблемні гри і високоякісні регулярно чергуються. Якщо загальне правило збережеться, то його суддівство в матчі «Карпати»-«Зірка» не викликатиме нарікань. Однак, Євро-Рейтинг не дуже впевнений у цьому: матч дуже важливий для обох команд, «Карпати» зараз грають в досить агресивний футбол, «Зірка» – жорстка команда. Це означає, що варто очікувати виникнення спірних, неоднозначних ситуацій. А в їх оцінці у Дердо простежуються проблеми.
Є питання і по призначеному на гру «Дніпро»-«Олімпік» Євгену Арановському. Це один з небагатьох в Україні суддів, який активно залучається до обслуговування міжнародних матчів. У поточному сезоні склалася взагалі унікальна ситуація: Євген відсудив 6 міжнародних зустрічей (4 – в Лізі Європи, і по 1 у відборі до Ліги Чемпіонів і до чемпіонату світу), в той час, як в українській першості – тільки чотири. З них в одній його рішення вплинули на результат поєдинку (матч «Дніпро»-«Ворскла» в 4 турі), в інших (за винятком матчу 13 туру Ворскла-Олександрія) він відзначився «букетом» попереджень і принциповістю у фіксуванні будь-яких порушень. Додамо до цього обслуговування одного з матчів другої ліги національної першості («Кристал» (Херсон) – «Тепловик»). Подібні призначення для арбітра, рівня Арановского, пов'язані з однією з двох речей – або покаранням за помилки або необхідністю підтримати ігровий тонус. Можливо, звичайно, що в другій лізі виникла форс-мажорна ситуація, яку вирішили подібним чином, однак це виглядає малоймовірним.
Сумнівним видається і призначення Анатолій Жабченко на ключовий поєдинок туру: «Динамо»-«Шахтар». Рефері непогано відпрацював на літньому чемпіонаті Європи U-19, був залучений до обслуговування матчу Ліги Європи ХІК-«Гетеборг.» Однак потім УЄФА практично «взяло на паузу» співробітництво: в осінньому багажі Жабченко тільки два матчі в якості запасного арбітра. У вітчизняній першості Анатолій відсудив у шести поєдинках. Вплив на кінцевий результат зустрічі мали його дії в матчі «Сталь»-«Зоря», що запам'ятався двома вилученнями у складі господарів. Саме пристрасть до покарань і нескінченних зупинок матчу, яка властива Жабченко, може зіграти негативну роль у ході зустрічі «Динамо»-«Шахтар». Зрозуміло, що у подібних зустрічах емоції зашкалюють ще до початку. І якщо суддя звик добиватися порядку тільки за рахунок винесення попереджень (а саме так, схоже, судить Анатолій), ймовірність сумнівних вилучень або спірних штрафних/пенальті зростає.
Виходячи з викладеного вище, Євро-Рейтинг очікує, що серія суддівських помилок в 18 турі буде продовжена. Втім, якщо даний прогноз не виправдається, будемо тільки раді: повинні ж колись і українські рефері відсудити нормально. Хоча б перед Новим Роком.
Рейтинг впливу арбітрів – оцінка ступеня впливу суддів на кінцевий результат матчу. Оцінювання проводиться на основі інформації про прийняті арбітром під час гри рішення: призначені штрафні, пенальті, винесені попередження, зараховані або скасовані голи та ін.
Рейтинг розраховуються за результатами кожного туру чемпіонату України. Розрахунок проводитися за методикою Рейтингового агентства Євро-Рейтинг за аналітичної, інформаційної та графічної підтримки Media Team.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!