Автор ролика про Зозулю: «Путінська пропаганда дуже ефективно діє в Іспанії»

Світовий футбол 11 Лютого, 14:43 989
Автор ролика про Зозулю: «Путінська пропаганда дуже ефективно діє в Іспанії» | 19-27
Майкл Андерсен розповів про причини конфлікту ультрас «Райо» із Романом Зозулею та зйомки свого фільму про українських фанатів.

Тема Романа Зозулі, його трансферу з “Бетіса” в “Райо Вальєкано” та стосунків із лівими ультрас мадридців другий тиждень не втрачає свого резонансу. В дискусію вступило уже більш, ніж три сторони. Кожної доби з’являються нові подробиці цієї справи, яка набрала світового розголосу. До полеміки долучився і 52-річний данський журналіст-міжнародник, медіаексперт та документаліст Майкл Андерсен. Саме він є автором відеоролику, який на іспанській, англійській та російській мовах пояснює: Роман Зозуля – не неонацист.

Андерсен – власник і режисер продакшн-компанії Mulberry Media, яка знімає документальні фільми. Зокрема, на замовлення Al Jazeera English. Ролик в підтримку Романа Зозулі став своєрідним трейлером до чергової стрічки Майкла “Україна: Політичний футбол”. Картина розповідає про роль українських фанатських угрупувань в житті нашої держави після початку військового конфлікту з Росією. Це і стало причиною розмови UA-Футбол із данським документалістом.


- Майкле, чому ви вирішили створити та розповсюдити ролик про Романа Зозулю?

- Теперішня ситуація в Україні є незрозумілою для багатьох в Європі: хто розпочав війну, кому вона потрібна, хто проти кого. На жаль, путінська пропаганда дуже ефективно діє в тій же Іспанії, Франції, Німеччині. В результаті цього багато хто там думає, що в Україні громадянська війна і не розуміє, що це провокація, яку готують у Москві.

Я можу про це говорити із впевненістю, бо три роки тому якраз перебував у Криму, коли туди прийшли російські солдати. Ця тема мені цікава, тому ми й зробили маленький ролик про Зозулю – під час зйомок фільму ми взяли унікальне інтерв’ю у Романа. В ньому він пояснює свою волонтерську діяльність, для чого він цим займається і що в Україні це розуміють і підтримують.

Сам фільм уже відзнятий, зараз ми його редагуємо. Але вирішили, що ситуацію із Зозулею неодмінно треба додати у стрічку. Вона вийде десь у травні.

- Як ви вважаєте: ситуація із Романом – це непрофесіоналізм іспанських журналістів, які побачили в тризубі нацистський символ, чи сплановані дії по дискримінації футболіста?

- І те, і інше. По-перше, це пропаганда Москви, яка, повторюсь, дуже ефективно працює в Європі. Але це також некомпетентність журналістів, які не зовсім в курсі, що відбувається в Україні. Таке, на жаль, буває всюди.

- Якою була реакція на це відео? Ви ж розповсюджували його в Іспанії.

- Ми намагались розповсюдити цей ролик саме на території Севільї та Мадриду, в яких виступають “Бетіс” та “Райо Вальєкано”. Станом на зараз його іспанську версію переглянуло, якщо не помиляюсь, 19 тисяч користувачів. Для короткого відео це досить багато, зважаючи на те, що тематика України не надто популярна в Іспанії.

Резонанс був дуже великим: я дав багато інтерв’ю іспанським журналістам і отримав тисячі повідомлень у соцмережах. Здебільшого позитивні, але ультрас і прихильники “Райо Вальєкано”, звісно, розкритикували мене. Але це нічого, я не проти критики.

- Чи можна припустити, що між Москвою і поведінкою ультрас “Райо” стосовно Зозулі є якийсь зв’язок?

- Особисто я так не думаю. Хоча чув про цю версію. Спробую пояснити це так: люди, які дотримуються антиамериканських поглядів, автоматично стають прихильниками Росії і вважають Путіна хорошою людиною. І якщо Зозуля проти Путіна, то це - погана людина. Хоча насправді це дуже примітивно.

- Перейдімо до самого фільму. Як народилась ідея його створення?

- Вона виникла у мене навесні 2014 року. Тоді саме з’явилась ця пісня “Путін – ху#ло!”. Ультрас різних команд об’єднались. Оголосили перемир’я. І це мене вразило та зацікавило.

Я - політичний журналіст, тому для мене цікаво, що фанати почали брати участь в політиці: висловили свою думку, виступивши проти війни. Вважаю це позитивом, коли молоді хлопці в такій діяльності намагаються допомогти, оскільки в країні - війна. Ми почали брати інтерв’ю у багатьох фанатів та футболістів, слідкували за виступами українських команд. Але, можна сказати, все почалось з фрази “Путін - ху#ло!” (сміється).

- Яка мета картини та на яку аудиторію вона розрахована?

- Інтерес до війни в Україні низький за межами самої країни. Сумно, але це факт. Я подумав: якщо додати до цієї теми футбольну складову, то аудиторія на Заході збільшиться. Ми вже знаємо точно, що фільм покажуть декілька каналів у країнах Євросоюзу. Він також буде доступний в інтернеті. Так ми зможемо показати реальну ситуацію в Україні для Європи.

Також ми демонструємо, що звичайні люди – ультрас, котрі просто люблять футбол, стають на захист країни. Це дуже важливо донести, бо інтерес до подій в Україні падає у порівнянні із ситуацією три роки тому, коли все починалось.

- Хто з української сторони допомагав вам у зйомках фільму?

- Наша технічна команда дуже маленька: кілька людей разом із оператором. Тому при створенні стрічки нам допомагали самі представники ультрас, кілька журналістів, такі люди, як Зозуля, його організація “Народна армія”.

Зізнаюсь, найкраще аналізувати ситуацію в Україні можна саме за допомогою фанатів. Для мене це дивно, адже у нас існує стереотип: футбольні фанати – вони такі-сякі. А насправді вони розумні, освічені, хороші люди, які допомогли мені зрозуміти ситуацію в Україні.

Мрію показати цей фільм і у вас - деталі зі стрічки були б цікаві й українській аудиторії, незважаючи на те, що вам і так відомо про теперішню діяльність фанатів.

- Майкле, наостанок поясніть наскільки близькою є ситуація в нашій країні для вас особисто? Це ж не перший ваш фільм про Україну.

За час роботи тут – в Україну вперше потрапив у 90-х - я дуже полюбив цю країну. Я дуже поважаю її. А особливо, молодь – вона мені дуже цікава. Вона сильна, активна. Тому як журналіст я не можу просто сидіти і дивитись як Путін нападає на вашу країну.

Я буквально жив на Майдані під час революції і бачив як сильно молоді українці хочуть демократії. Тому ми знімали цей фільм, щоб показати що відбувається реально в Україні - напад зі сторони Росії і сильне громадянське суспільство. Я хочу донести це людям на Заході.