- Ігоре, рік тому ви, як представник каналу 2+2, офіційного бродкастера матчів Прем'єр-ліги, брали активну участь в обговоренні нового формату. Яка ваша думка, чого вдалося домогтися, як ви оцінюєте ситуацію в Прем'єр-лізі?
- В цілому ситуація принципово не змінилася і залишається стабільно важкою. «Дніпро» і «Волинь» не можуть здійснювати трансфери, причина - заборгованість перед гравцями. З «Дніпра» і «Карпат» знімали за борги очки, «Зоря» судиться з «Чорноморцем» також за фінансовий борг, стадіон «Сталі» не ліцензований, грають на чужому, «Зірка» і «Олімпік» мали проблеми з підігрівом на домашніх стадіонах, не раз піднімалася тема заборгованостей у «Ворсклі». Нарешті, ми бачили якість газону в «Одесі» на першому матчі 2017 року. Все це вказує на те, що ситуація далека від нормальної: 6-7 клубів Прем'єр-ліги відчувають регулярні проблеми з фінансами та інфраструктурою. Якщо говорити про позитивні моменти, то можна згадати інвестиції «Олександрії» в стадіон перед участю в кваліфікації Ліги Європи, переїзд «Карпат» на Арену Львів, а «Шахтаря» - в Харків. Це добре з точки зору інфраструктури цих стадіонів.
- Який стан справ з рейтингами трансляцій?
- У цьому сезоні падіння продовжилося. Глядацький інтерес знизився ще на 30%.
- Виходячи з вашої оцінки ситуації, яким ви бачите формат чемпіонату в наступному сезоні? Залишати таким, яким він є, вносити зміни або повертатися до 16 клубам?
- Я вже говорив, що оптимальний формат - 16, але ми зараз до нього не готові. Ні фінансово, ні з точки зору інфраструктури. Тому я погоджуся, що потрібно на даному етапі вдосконалювати поточний формат з 12 командами, додавати стикові матчі. І з точки зору телебачення при форматі з 16 клубами кількість поєдинків збільшується зі 192 до 240. Я впевнений, що в ситуації жорсткої економії канали відмовляться від трансляцій низькорейтинґових ігор.
- Коли повертатися до формату з 16 клубами?
- Помилка - прив'язуватися до термінів. Повинен бути виконаний ряд важливих умов. Є два варіанти: або ми піднімаємо стандарти до рівня елітних ліг, стежимо за якістю, або ми опускаємося до рівня Першої ліги і в такому випадку йдемо умовно в 1990-і. Рік тому ми говорили, що нам потрібен час, щоб стабілізувати ситуацію, зупинити падіння. Але не уточнили, що ми мали на увазі. Зараз необхідно ліквідувати цю прогалину і, провівши широку дискусію, визначитися, що має стати сигналом до повернення до колишнього формату. Інакше ми втрачаємо час.
- Які умови і критерії повинні бути виконані?
- Якщо коротко, то необхідно очистити клуби від заборгованостей, відновити право на трансферну діяльність і здійснити масштабні інвестиції в інфраструктуру. Потрібно побудувати поля з підігрівом, збільшити місткість стадіонів мінімум до 10-12 тисяч, підняти якість умов відвідування футбольних матчів. Важливо підвищити фінансову прозорість діяльності клубів. Коли говорять, що в Першій лізі 5 клубів вже готові грати в Прем'єр-лізі, у мене питання: а як це підтверджується з точки зору інфраструктури, фінансової прозорості? Наскільки мені відомо, у Першій лізі з 18 клубів тільки 3 мають поля з підігрівом. Це катастрофа. Всі бачили, як в Охтирці і Полтаві скасували матчі на Кубок через відсутність підігріву. Що зроблено в Першій лізі в цьому сезоні, що побудовано? За великим рахунком нічого.
- Хто повинен інвестувати в інфраструктуру?
- Непросте питання. Необхідно провести роботу з аудиту наших стадіонів Першої та Другої ліг. Оцінити масштаб інвестицій, джерела і терміни фінансування. Мова йде про сотні мільйонів гривень. Потрібна стратегія розвитку професійного футболу, в якій необхідно визначити, яким ми хочемо бачити наш клубний футбол в наступні 5-10 років. Але, вважаю, інвестувати повинні держава, обласних бюджетів та міста. У сусідній Польщі практично всі стадіони в останні 10 років побудовано за гроші муніципальних бюджетів.
- Як це позначиться на зміні формату в майбутньому?
- Стратегія повинна відповісти на всі питання, в тому числі коли, за яких умов переходити на формат 16. Ми повинні жити не одним днем, одним сезоном, необхідно навчитися планувати на 3-4 роки вперед. Наприклад, зі стадіонами, вважаю, що нам потрібно визначитися, що інфраструктура повинна бути приведена в порядок до 2020-2021 року. У клубів буде 3-4 роки, щоб залучити кошти і модернізувати стадіони. Йдеться про місткості, підігріві, освітленні, безпеки, даху над трибунами, сервісних службах. Те ж саме стосується фінансового Fair Play. Потрібно дати клубам кілька років пільгового режиму, але потім жорстко підходити до питань атестації, мотивуючи їх заробляти. ФФУ повинна взяти на себе ключову роль у координації всіх процесів.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!