Динамо Київ 22 Березня, 17:48 1694
«Не забив Деметрадзе – забив Каладзе». Феєрична «грузинська» перемога «Динамо» над «Баварією» | 19-27
Згадуємо особливий матч Ліги чемпіонів, що відбувся 22 березня 2000 року.

«Ми думали, що зможемо повторити цей шлях. Але якось не зрослося». Так лаконічно хавбек «Динамо» Артем Яшкін підсумував спогади про сезон 1998/99, у якому команда Лобановського дійшла до півфіналу ЛЧ. Уже в наступному розіграші найпрестижнішого єврокубка кияни не потраплять навіть у чвертьфінал, хоча докладуть до цього значно більше зусиль.

Ліга чемпіонів 1999/00 розширила свою географію і змінила формулу розіграшу. Тепер після групового етапу йшов… другий груповий етап. І лише після цього – плей-офф, чвертьфінали.

«Динамо» проводило перший сезон без Андрія Шевченка, який перейшов у «Мілан». На щастя, залишився Ребров, у пару до якого кияни придбали у Першій лізі Росії нікому не відомого узбецького форварда Максима Шацьких. Новачок зробив суттєвий внесок у подолання двох кваліфікаційних раундів – по два голи «Жальгірісу» та «Ольборгу». А ось у першому груповому етапі його реалізація викликала чимало нарікань – лише один гол «Байєру». Бомбардирську ношу тягнув на собі Ребров (3 голи) і навіть центральні захисники Ващук та Головко. «Динамо», відверто кажучи, провалило групу, набравши лише 7 очок, але завдяки подвигу словенського «Марібора», який в останньому турі відібрав очки у «Байєра», фінішувало на другій сходинці – одразу після нестримного «Лаціо».

Другий етап стартував двома турами на перетині листопада-грудня. «Динамо» поступилося «Реалу» на засніженому «Олімпійському», а також невдало з’їздило до “Баварії». Забивав лише Ребров, тому взимку кияни знову вийшли на трансферний ринок. Їм пригледівся грузинський нападник «Аланії» Геогрій Деметрадзе – найкращий бомбардир чемпіонату Росії-1999 (21 гол).

Деметрадзе

Демі забив у товариському матчі «Динамо» проти «Мілана», але відновилася Ліга чемпіонів – і він принишк. Тим не менше, кияни здійснили неймовірний спурт – двічі обіграли «Русенборг» і ледь не вивезли три очки із «Сантьяго Бернабеу» (2:2). Перед останнім туром «Баварія» вже забронювала за собою першу сходинку, а от «Реал» та «Динамо» мали порівну – по 7 балів. Чемпіону України належало перемагати мюнхенців, а також сподіватися, що «Реал» втратить очки у Тронхеймі.

Мадридці повели у рахунку вже на 4-ій хвилині – відзначився Рауль. Натомість «Динамо» упродовж 33 хвилин розхитувало напіврезервний склад німецького гранда. Два дуже схожі моменти змарнував Георгій Деметрадзе – партнери розрізними передачами виводили його на побачення з голкіпером, але щоразу зайвий рух форварда дозволяв захисникам заблокувати удар.

Каладзе

Де не спромігся Деметрадзе – там забив Каладзе. На 34-ій хвилині Олександр Головко переадресував м’яч головою на дальню стійку, а там Каха буквально з метра заштовхав його у ворота – 1:0! Після перерви Демі продовжив тероризувати захист «Баварії». Небезпечно зі штрафного підкручував Белькевич. У «Байєрна» не йшла гра. Оттмар Хітцфельд, розчарований своїми підопічними, розчаровано похитував головою. А «Реал» паралельним курсом продовжував вести з мінімальним рахунком.

Зрештою наполегливість Деметрадзе втілилася у маленький шедевр. Мамедов вкинув аут, Гусін головою продовжив політ м’яча, а Георгій у центрі штрафного майданчика блискавично склався і пробив через себе – 2:0! Перший офіційний м’яч форварда за «Динамо» і суто «грузинська» перемога, у якій вже не було жодного сумніву. «Русенборг» таки не допоміг киянам – «Реал» посів друге місце, хоч і мав помітно гіршу різницю забитих-пропущених, ніж «Динамо» (при рівній кількості очок на перше місце виходили особисті зустрічі конкурентів, де іспанці зіграли краще – 2:1, 2:2).

«Що ж, все закономірно: такий серйозний турнір, як Ліга чемпіонів, помилок не пробачає, – підсумував на післяматчевій прес-конференції Олексій Михайличенко, помічник Валерія Лобановського. – Ми втратили «свої» очки восени, якраз їх нам і не вистачило. З іншого боку, в березні «Динамо» здійснило невеликий спортивний подвиг, зумівши набрати в чотирьох поєдинках 10 очок – посередня команда такого результату навряд чи добилася б. І якщо коротко оцінювати наш виступ в цьому розіграші Ліги чемпіонів, думаю, він був гідним».

Варто згадати і про ще один незабутній факт із цього матчу. На українському телебаченні його коментував Олександр Гливінський у парі із легендарним маестро спортивних ефірів – грузином Коте Махарадзе. Той, наче маючи передчуття феєричної гри своїх співвітчизників-«динамівців», радо погодився на запрошення у Київ.

Махарадзе

– Цей варіант виник завдяки продюсерам тогочасної спортивної редакції Першого Національного, – пригадує у розмові з «Футбол 24» Олександр Гливінський. – Безперечно, для мене це стало подарунком долі, адже коментарі Коте Махарадзе я пам’ятав із дитинства. Зустрітися з ним – це щось фантастичне.

– Махарадзе виявився дуже безпосереднім, теплим, душевним чоловіком. Постійно жартував. Між нами не було ніякої дистанції. Казав, що у мене «опасная фамилия – Глевински» (Усміхається). За кілька років до цього був гучний скандал із секретаркою тодішнього президента США Монікою Левінскі.

– Паралельно відбувався матч «Русенборг» – «Реал». Йшла перекличка і там Рауль відкрив рахунок. Махарадзе подивився і каже з таким грузинським колоритом: «Может быть напрасны наши ожидания?» Цікаві пасажі… Або, наприклад: «Не забил Деметрадзе – забил Каладзе». Але коли відзначився ще й Деметрадзе – радості було понад край. Таке дивовижне співпадіння: приїхав Махарадзе і два грузини київського «Динамо» забили, наче на замовлення. Це найбільш світлі спогади в моїй коментаторській кар’єрі.