Віктор Коваленко як символ проблем чемпіонату України

Збірна України 29 Березня, 16:17 1940
Віктор Коваленко як символ проблем чемпіонату України | 19-27
Віктор Коваленко зупинився у своєму розвитку через низький рівень внутрішнього чемпіонату.

Не обов’язково цікавитись шахами та знати Емануеля Ласкера, аби почути цю фразу. Герой фільму «Револьвер» Гая Річі її постійно торочить. Та взагалі вона має бути наріжним каменем кожного молодого спортсмена.

Є тільки один шлях стати сильнішим – грати проти більш сильного суперника.

Це аксіома. Усі інші випадки були навіть не одиничними – одноразовими, їх повторити не вийде. Тому розраховувати потрібно лише на реальні, а не уявні приклади.

Два роки тому Віктор Коваленко був великим талантом. 19-річний гравець працював з основою Шахтаря та декілька разів вийшов на заміну в часи, коли український гравець в лінії атаки Гірників був якимось казковим персонажем. Коваленко розривався поміж молодіжними збірними, а потім став найкращим бомбардиром чемпіонату світу, граючи у команді з на рік старшими гравцями.

Відтоді він лише прогресував. Скоро, коли з Шахтаря пішли Алекс Тейшейра та Дуглас Коста, отримав дискваліфікацію Фред, а шансів на повернення до звичного ритму роботи клубу залишалось все менше, Коваленко став основним гравцем команди. Швидко він потрапив до збірної України, де майже рік є основним гравцем.

Той, хто свої слова підтверджує цифрами, завжди має вигляд більш освіченої людини. Спеціаліста. Йому хочеться вірити. В усіх турнірах цього сезону Коваленко у складі Шахтаря зіграв 28 матчів та забив 9 м’ячів – він безумовний гравець стартового складу Шахтаря та збірної України. Це прогрес. Це має бути прогрес.

Але гра проти Хорватії говорить про інше. За ці два роки Коваленко не виріс. І це дуже велика проблема, боротись з якою просто неможливо, адже він продовжує грати в чемпіонаті України, де всі команди набагато слабші за Шахтар. Й раніше Гірники були лідерами чемпіонату, але тоді рівень команди та рівень суперників був зовсім іншим, тепер таким гравцям важко розраховувати на прогрес в чемпіонаті Україні.

Крім того, Шахтар постійно грав у Лізі чемпіонів, боровся та перемагав сильні команди. У Коваленка ж за два роки у складі команди лише 88 хвилин в цьому турнірі. Які можуть бути передумови до професійного зростання?

У грі проти Хорватії Коваленко міг бачити перед собою два живих приклади. Лука Модріч був великим талантом свого часу. В збірній він був зіркою ще за часів виступу у місцевому Динамо. У 23 роки Модріч перейшов до Тоттнема та потрапив зовсім у інші умови. Він не відразу став тим Модрічем, за яким влаштували полювання всі найбагатші клуби Європи на чолі з Манчестер Юнайтед та Реалом, він не міг знайти себе та Гаррі Реднапп часто випускав його на фланзі півзахисту, бо Модріч не витримував темпу гри в середині та постійного тиску суперників після хорватського чемпіонату.

Пройшло багато років і вже сам досвідчений хавбек зі статусом європейської зірки змушує молодого хавбека збірної України робити дитячі помилки. Раніше в Україні ображались, коли порівнювали місцевий чемпіонат з хорватським. Але після зникнення великих грошей та від’їзду топ-легіонерів це порівняння буде справедливим. Так ось, Коваленко відчув ті ж самі проблеми що й Модріч у матчах проти найсильніших гравців, у нього не було досвіду такої гри. Проте він навчився.

Інший приклад – Нікола Калініч. Колишній гравець Дніпра, який не завжди вигравав місце у стартовому складі команди в боротьбі з Романом Зозулею та Євгеном Селезньовим, тепер вражає своєю грою за Фіорентину та збірну Хорватії. Він завжди був сильним форвардом, але в конкурентних битвах ще більше виріс. Проти Олександра Кучера та Івана Ордеця це були дії топ-форварда. Цьому він вже навчився пізніше.

Коваленко має талант, але він не зможе його розвивати в чемпіонаті України.

(На місце Коваленка можна підставити будь-яке прізвище.)

Та головна проблема не в цьому. Він грає за Шахтар, команду, яка є набагато більш сильною за середній рівень чемпіонату України. За давньою історією українських футболістів йому немає сенсу йти з Шахтаря до складу якогось середняка в топ-чемпіонатах Європи. Хіба тільки захочеться розвиватись й надалі.

Шахтар Шахтарем, але слова Емануеля Ласкера залишаються правдивими.