«Нам необхідно робити акцент на гру в атаці». Андрій Шевченко – про тактичні експерименти, зимовий збір збірної України і гру з Фінляндією

Збірна України 26 Квітня, 10:16 836
«Нам необхідно робити акцент на гру в атаці». Андрій Шевченко – про тактичні експерименти, зимовий збір збірної України і гру з Фінляндією
Інтерв'ю головного тренера збірної України.

– Андрію Миколайовичу, ви тільки що із зустрічі з клубами Прем'єр-ліги. Які її підсумки?

– Це була спільна зустріч з УПЛ. Був ряд питань, найголовніше з них, напевно, це формат чемпіонату, календар чемпіонату. Виходячи з календаря, повинні були враховуватися і ігри збірної України.

І дуже важливе питання – зимовий збір, який ми спробуємо провести спільно зі збірною України U-21. Дати можливість гравцям, які менше задіяні в національній збірній, щоб вони проявили себе. Подивитися на них, познайомитися, дати можливість їм зіграти.

– До якого рішення прийшли з приводу зимового збору?

– Клуби підтримали мою ідею. Дати повинні будуть співпасти з датами проведення зборів наших провідних клубів. Позитивна тенденція є, клуби погодилися. Зараз будуть прийматися чисто адміністративні рішення – з приводу місця проведення зборів, щоб не було великих переміщень і так далі.

– Які терміни проведення таких зборів?

– Швидше за все, це буде кінець січня – початок лютого. Якраз для того, щоб не заважати підготовці наших команд, а навпаки, можливо, стати спаринг-партнерами для них.

– Перед зустріччю з клубами у вас була також зустріч зі своїм тренерським штабом. Що обговорювали на ній?

– Обговорювали актуальні питання, наприклад, щодо проведення наступних зборів команди в червні: тут у Києві, потім виїзд до Австрії.

– По датах вже є визначеність?

– Звичайно. Тур закінчується 31 травня. Швидше за все, зберемо команду 2 червня. 2-го проведемо відкрите тренування, 3-4 червня будемо тут в Києві, а 5-го – у нас буде виліт до Австрії. 6 червня гра з Мальтою. З 7 по 9 червня ми залишаємося в Австрії. 10 червня переліт до Фінляндії, 11 числа – гра з фінами.

– Визначилися вже зі стадіоном, де відбудеться матч з Мальтою? Було три варіанти.

– Ми вибрали стадіон в Граці. 45 хвилин їхати на автобусі від нашого місця дислокації. В принципі, 45 хвилин не так вже й довго, іноді ми на НСК «Олімпійський» з бази їдемо довше.

– Наскільки мені відомо, ви не хотіли проводити збори в тому ж готелі, що і перед Хорватією. Змінили все-таки?

– Так, змінили готель. У новому готелі буде можливість тренуватися на двох полях. Я попросив, щоб знайшли готель, де два поля поруч. Тому що буде, швидше за все, 24-25 чоловік, тому нам треба мати більше можливостей для тренувань. У попередньому готелі було тільки одне поле.

– Після гри з Хорватією пройшло досить багато часу. Напевно, ви детально аналізували цю гру. Як вважаєте, чи правильно ви вибрали тактику на той матч? І чи поміняли б ви щось, якби провести гру зараз?

– Це неправильно ставити такі питання, тому що якщо рахунок негативний, то звичайно, щось поміняв би. Можливо, в плані підготовки.

Якщо проаналізувати матч з Хорватією, збірної України не вистачило реалізації. У першому таймі десь була нервозність, неправильне прийняття рішень в плані тримання м'яча. В якихось моментах ми могли зіграти простіше. Але це не говорить, що ми повинні були відходити від нашої системи гри. Це було головне – хлопці витримали ту систему гри, про яку ми просили.

У другому таймі у нас була перевага (і в триманні м'яча, і за моментами), але ми її не реалізували. У першому таймі Хорватія, а це пристойна команда, створила певний тиск. У цих моментах нам треба було холоднокровніше зіграти, десь простіше, витримати момент, коли у хорватів з'явилася перевага, не пропустити м'яч. У цих моментах гри нам треба було зіграти впевненіше і якісніше.

– У виборі складу ви досить консервативні. У вас завжди грає один і той же склад. Є футболісти, у яких є проблеми у грі за збірну, а у деяких футболістів є проблеми з ігровою практикою. У першому випадку це Віктор Коваленко, у другому Коноплянка. Чи будете ви більш гнучким при виборі основного складу або ж у вас є обойма з 11 осіб, на яких ви і розраховуєте?

– Я повинен бути консервативним вже зараз. Команда вже зіграла половину відбіркового циклу. Ми намагаємося і запрошуємо нових людей. Той же Матвієнко в минулій грі дебютував і відразу вийшов в стартовому складі.

Що стосується Жені Коноплянки, то на той момент у нас на його позиції конкурентів не було. При цьому він добре виглядав на тренуваннях. Вважаю, що в матчі проти Хорватії в другому таймі він виглядав гідно.

– Ви вже неодноразово говорили про зміну тактичної схеми гри на товариські матчі. Будете експериментувати? Якщо не секрет, що це будуть за зміни?

– Як я вже сказав, експериментів у захисті ми робити не будемо. Ми не можемо зараз так швидко перебудувати команду, граючи за іншою схемою. Ми будемо грати в 4 захисники, а що стосується гри попереду, то ми можемо перейти на інше розташування гравців. У нас достатня кількість виконавців, які можуть змінювати позиції.

Ми можемо, наприклад, перебудуватися на 4-3-2-1. Чи можемо спробувати зіграти трішки вище крайніми захисниками.

Нам необхідно робити акцент на гру попереду, в атаці. У нас недостатня кількість гравців присутня в штрафному майданчику суперника в завершальній стадії. Ті моменти, які у нас були з хорватами, підтвердили це. Якщо ми атакуємо, то ми повинні великою кількістю гравців перебувати в штрафній, щоб завершувати ті флангові атаки, які у нас проходять.

– Зміна тактичної схеми на таку матиме на увазі, що Коноплянка і Ярмоленко змінять свої амплуа? Або ж будуть використовуватися інші футболісти?

– Зараз говорити рано. Ми можемо грати 4-2-3-1, можемо пробувати 4-3-2-1. Будемо дивитися у тренувальному процесі, в нас є можливість моделювати ці ситуації.

У нас є 3 дні, будуть 2 дворазові тренування. У тренувальному процесі подивимося, яка схема буде краще працювати. Це і спробуємо в грі з Мальтою. Можливо, ми спробуємо по тайму зіграти за різними схемами, подивимося. Будемо виходити з тренувального процесу.

– Яка ваша думка щодо домашніх стадіонів на завершальні ігри відбору? Матч з турками планується провести в Харкові, а заключний проти хорватів в Києві. Це було ваше прохання?

– Ми намагаємося дати регіонам ігри національної збірної. УЄФА дозволив нам грати в Харкові, Львів «закритий» (дискваліфікація на весь відбір ЧС-2018 – прим. Футбол 24), в Одесі ми вже зіграли. Також ми зіграли товариську гру в Харкові. Це було свого роду тестове відкриття, все пройшло нормально. Тепер ми плануємо з Туреччиною зіграти там. Ну і в Києві буде заключна гра.

– Швидше за все, це буде вирішальний матч?

– Ми зараз знаходимося на такому етапі, де у нас кожен матч вирішальний. Ми розглядаємо всі варіанти. Починаючи з матчу проти Фінляндії, у нас всі матчі вирішальні. Очки нам втрачати не можна.

– До фінів ви вже почали готуватися. Які сильні сторони у цієї команди?

– Найсильніші сторони – гра головою. Вони добре використовують стандартні положення. Команда змінила тренера (в грудні 2016 року Ханса Баке змінив Маркку Канерва – прим. Футбол 24), гратиме вдома. У них буде величезне бажання зіграти добре у себе вдома. У них є ключові гравці, двоє з них брати участь в цьому матчі не будуть (через перебір карток дискваліфіковані на матч з Україною захисник Паулус Араюурі і півзахисник Александер Рінг – прим. Футбол 24).

– І в першому матчі у збірної Фінляндії було багато втрат...

– Втрати будуть завжди і у всіх. У фінів немає явних лідерів, вони можуть вважатися такими для їх команди, але рівень всіх їх футболістів приблизно однаковий.