Найкращий бомбардир чемпіонату України Максим Шацьких зараз передає свій досвід молодим динамівцям, допомагаючи Юрію Морозу тренувати команду U-19. В останній день квітня біло-сині достроково, за чотири тури до фінішу, стали чемпіонами, причому другий сезон поспіль. Саме з цієї теми ми й почали розмову з екс-нападником «Динамо».
— Максим, zbirna.com вітає Динамо (U-19) з достроковою перемогою в першості. Враховуючи 15-очковий відрив від найближчого переслідувача, зараз вашій команді немає рівних?
— Спасибі! Думаю, ніхто не стане сперечатися з тим, що нинішнє «Динамо» на голову, а то і на дві вище всіх своїх опонентів. Адже ми не просто так попереду з таким відривом. Так, по ходу першості ми дозволили собі кілька вільностей, коли втратили очки, але це — виняток з правил. Впевнений, якщо наші хлопці не знизять до себе вимоги, у майбутньому більшість із них стане кістяком основного динамівського складу. І якщо чесно, то хочеться, щоб цей час настав якомога швидше. Наш тренерський штаб працює над цим із дня в день, намагаючись показати, розповісти, навчити футболістів всього кращого, що є в нашому арсеналі.
Хоча зазначу — вигравати чемпіонське звання будь-якою ціною нас ніхто не змушує. Головне — це підготовка молодих виконавців до дорослого футболу. Їх потрібно привчати до перемог, до поразок звикаєш швидше...
«Мені легко працюється з динамівською молоддю»
— Найперспективніших гравців не назвете?
— Думаю, це поки ні до чого, але такі футболісти, звичайно, є. До того ж не забувайте, що у нас сильна й молодіжна команда, яка близька до завоювання чемпіонського звання. Але спочатку наших виконавців потрібно подивитися в тренувальному процесі основного складу, адже 18-19 років та 22 роки – це суттєва різниця.
— Максиму Шацьких легко працюється з молоддю?
— Абсолютно. Я вже про це говорив вище: намагаюся донести до хлопців все, що знаю. Вони — молодці, професійно ставляться до своєї справи.
— «Бенфіка», яку «Динамо» двічі перемагало на груповій стадії Юнацької ліги УЄФА, пробилася у фінал (де, втім, поступилася австрійському «Зальцбургу»). Невже португальці так сильні?
— Щоб ви навіть не сумнівалися! У них хороша команда. Так, «Динамо» двічі восени у неї виграло, причому заслужено. Просто на той момент ми були сильнішими. Є достатньо прикладів, коли колектив спочатку не показує видатного футболу, результат видобуває з працею, але в підсумку домагається значних перемог, як, приміром, земляки цих хлопців з національної збірної. Минулого літа Кріштіану Роналду з партнерами ледве вилізли з групи, але в підсумку стали найкращою збірною континенту.
У португальців, зокрема, в «Бенфіці», академія працює як налагоджений механізм, тому я не можу назвати виступ цієї команди в Юнацькій лізі УЄФА випадковістю.
До речі, на нещодавньому симпозіумі тренерів команд U-19 був і Юрій Мороз, який розповідав, що наставник «Бенфіки» був здивований, що «Динамо» програло на першій стадії плей-офф. Але коли Жоао Тральяу подивився нашу гру з «Аяксом», який був дуже сильний, зрадів, що потім шлях голландцям перегородив Реал.
— А чого не вистачило «Динамо», щоб в лютому пройти «Аякс»?
— Зараз можна говорити все, що завгодно. Хоча всім відомо, що так званої навесні вітчизняні команди завжди важко входять у єврокубки, а на розкачку часу немає. Важливо бути в тонусі, коли доводиться зустрічатися з суперниками на такому рівні. Можливо, фізично ми були не зовсім готові, оскільки не змогли нав'язати противнику міць і агресію, яку демонстрували на груповому етапі турніру.
До того ж я вважаю несправедливим плей-офф з одного матчу. Не бачу проблеми зробити так, щоб кожен міг зіграти на своєму полі, час дозволяє це зробити. Втім, УЄФА сказали, що принаймні на наступний рік подібних змін не буде, хоча над варіантом з відповідними поєдинками функціонери начебто замислюються.
— Кажуть, що в такому віці футболісти відрізняються нестабільністю...
— Все може бути. Але озираючись назад, можу сказати, що в нашій команді не було таких випадків, щоб хтось часом знижував до себе вимоги або випадав з колективних дій. Підкосити хлопців могли тільки травми.
«Кубок України — це трофей. Його треба брати»
— Ви граєте за схемою першої динамівської команди, з трьома центральними захисниками?
— Ні. Хоча цілком можливо, що в останніх матчах спробуємо і такий варіант ведення гри.
— Перша команда з тактичною схемою стала виглядати цікавіше?
— Це покаже час. Але, в принципі, в атаці стало веселіше, Динамо набагато частіше почало забивати, попереду з'явилося більше агресії. А взагалі це видніше Сергію Реброву, який щодня працює з колективом.
— Як динамівського ветерана не можу не запитати вас про причини невдалого виступу «біло-синіх» в поточному чемпіонаті.
— На мій погляд, причина в тому, що втрачали очки там, де цього робити було не можна. Чому? Знову ж, це краще знає головний тренер команди. Це футбол, і таке буває. З «Шахтарем» теж була подібна ситуація в минулій першості.
У будь-якому випадку, що сталося, те сталося. Потрібно гідно дограти поточний сезон, виграти Кубок України і дивитися, в якому напрямку рухатися в найближчому майбутньому.
— Виграшем Кубка Динамо зможе якось компенсувати програш в чемпіонаті?
— Кубок — це трофей, і цим все сказано. Це історія, і вона нікуди не дінеться.
— Наступний чемпіонат буде проходити за тією ж схемою, що і нинішній. Вам імпонує такий формат проведення змагань?
— Мені важко судити, тому що я там участі не беру. Хоча, звичайно, в такій країні, як Україна, в елітному дивізіоні повинно бути як мінімум 16 команд. Ось тільки економічна ситуація зараз, напевно, заважає багатьом клубам привести свою інфраструктуру в належний стан. На даний момент, мабуть, 12 колективів — це оптимальна кількість учасників для Прем'єр-ліги. Інша справа, чи правильний формат, адже у тих же «Ворскли» або «Сталі» була б можливість поборотися за єврокубки, а втрата, приміром, одного очка, який відкинув ці команди в другу шістку, коштувала їм мотивації. Виходить трохи несправедливо...
Сергій Дем'янчук
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!