Кубок України: дев'ятий фінал між «Динамо» і «Шахтарем»

Динамо Київ 10 Травня, 18:54 1772
Кубок України: дев'ятий фінал між «Динамо» і «Шахтарем» | 19-27
Рівно за тиждень від сьогодні відбудеться вирішальний поєдинок Кубка України.

17 травня у Харкові кияни й донеччани вирішать долю другого за рангом національного турніру. Це буде 24-й фінал за участі «Динамо» та «Шахтаря». Із усіх протистоянь вісім випало на Кубок України. Отже, за тиждень станемо свідками дев’ятого фіналу між столичними та «гірниками». Пропонуємо згадати, як розвивалися події у попередніх восьми.

СЕЗОН-2001/2002: «ШАХТАР» — «ДИНАМО» — 3:2 (у д.ч.)

Стартував суперматч ушануванням пам’яті Лобановського: 81000 відвідувачів головного стадіону держави роздали листочки зі списком досягнень і девізів метра, а коли скінчився бойовик, побитих горем столичних фанів не полишала думка, що саме Васильовича забракло їхній команді. Почалися київські біди через 10 хвилин по стартовому свистку: захисник гостей Ндіайє розрізним пасом змусив помилитися візаві Ващука, після чого партнер сенегальця Попов довершив справу. Звісно, здаватися (ще й такого дня!) «блакитно-білі» не могли, тож і взялися за справу: Гіоане вивів одного Белькевича на донбасівські ворота, Валентин зіграв, як справжній майстер (на противагу колезі Пеєву, котрому трохи раніше він створив схожу нагоду забити, проте кіпер-ветеран Шутков, який замінив травмованого Ковалевського, взяв кулю). Й по тому фактичні господарі поля тримали під контролем перебіг подій на ньому: керував ними білоруський капітан, утім, інші столичні не завжди діяли за його прикладом, то промазуючи, то поціляючи в стійки (Шацьких). По перерві «феєрверк» тривав: рвана в темпі гра була настільки жвавою, віртуозною, що якраз опісля неї заговорили про єврорівень нашого чемпіонату. Хлопці в.о. тренера Михайличенка старалися, вийшли вперед (реабілітувався згаданий узбецький нападник), але на їхні випади «помаранчево-чорні» відповідали ще гострішими. Моменти — моментами, забивали ж донеччани: спочатку їхній «козир» Ателькін, а в овертаймі вже зірковий Воробей, вигравши позицію у Федорова. Драматичним піком виявивсь епізод у додатковому таймі №2: Белькевич «накрутив» кількох «гірників», одначе пробити не зміг, бо м’яч у нього чомусь забрав партнер Мелащенко.

СЕЗОН-2002/2003: «ДИНАМО» — «ШАХТАР» — 2:1

Травень 2003 року, поміж іншого, позначився тим, що саме відтоді заключний місяць весни в Україні — надзвичайно спекотний, отож і довелося учасникам фіналу змагатись із додатковим бар’єром; його нестерпна вага була помітна в останні хвилини, коли футболісти ледь пересувалися полем. Загалом же то був матч, що його варто назвати «мінімалістичним»: і щодо яскравих епізодів, і в плані рівня гри. «Динамо» так перестрахувалося, що випустило у старті п’ятьох беків плюс трьох опорників, унаслідок чого в першому таймі загальнокомандний малюнок у нього не простежувався. Натомість гравці «Шахтаря» діяли максимально просто: приймаючи м’яч, найчастіше віддавали його на ближнього. Й ті, й інші мали великий відсоток браку. Наслідком стали голи: прем’єрні два донеччанин Воробей та мешканець столиці Хацкевич провели зі штрафних (тобто про хитромудрі комбінації не йдеться), третій же був плодом триходівки Белькевич — Шацьких — Діого Ринкон. Титул найліпшого гравця було присуджено центрбекові Федорову, котрий змив із себе вину за торішні помилки.

СЕЗОН-2004/2005: «ДИНАМО» — «ШАХТАР» — 1:0

Дебютний фінал із арбітром-іноземцем обговорювали довго, й саме в контексті дій «чоловіка в чорному». Хоча норвежець Хауге, по-перше, відпрацював нормально, ігноруючи імена, по-друге, окремі його неадекватні рішення зумовила не упередженість, а специфіка характеру (вирішальний матч Ліги чемпіонів-2006 покаже цього рефері «в усій красі»). А так поєдинок у задушливо-спекотному (+32С) Києві запам’ятався нервами та сумнівного ґатунку футболом: команди бігали, фолили, організовували моменти, базовані не стільки на класі, скільки на промахах опонента. Били пенальті: завалили киянина Верпаковськиса — Діого Ринкон реалізував; порушили правила на донеччанині Левандовському — сам поляк не перехитрив Шовковського. Ще було вилучення Марики за бійцівський прийом, яке дещо нівелювало перевагу «Шахтаря» у володінні м’ячем. Другий тайм пройшов значно веселіше: гравці активізувалися, настирливіше нападали, проте більше голів не було. Динамівці втримали рахунок не завдяки улюбленим контратакам, а через невблаганне невезіння гостей: мав місце епізод, коли «гірняцький» форвард Брандао не поцілив у ворота з двох метрів.

СЕЗОН-2006/2007: «ДИНАМО» — «ШАХТАР» — 2:1

27.05.2007 усю чашу «Олімпійського» накрила злива, причому така, що часом поля не було видно. Легко звалити на негоду те, що матч не дуже вдався: учасники «ель-класико» засмучували глядачів надміром технічного браку плюс середніми швидкостями, а доповнювала захмарену картину маса суддівських зупинок. І голевих моментів до перерви було негусто — фактично один: Діого Ринкон упав у штрафному, й повтор засвідчив пенальті (до речі, про бразильців: якраз вони билися найзавзятіше). Коли арбітр просигналив поновлення гри, вона пожвавішала — позначився спад температури. Й дебютний гол усе ж відбувся: хтось із столичних фантастичним пасом із центру поля вивів на удар Корреа, той поцілив у поперечину, проте земляк Клебер устиг на добивання. Всупереч очікуванням, «Шахтар» не застосував якихось контрзаходів, отож гра знову зблідла, застигла. Найцікавіше ж коїлося на трибунах, де фани «блакитно-білих» затято боролися з міліціянтами. Ймовірно, нервове напруження з трибун «сповзло» на газон, унаслідок чого остання чверть зустрічі стала кульмінаційною: вилучення киянина Родриго, два м’ячі в різні ворота (Гусєв — Срна), геніальний сейв СаШо за наслідком удару головою «гірника» Левандовського. Після чого пролунали три останні свистки.

СЕЗОН-2007/2008: «ШАХТАР» — «ДИНАМО» — 2:0

Тут варто поставити під сумнів один міф: за гарячими слідами більшості згорьованих прихильників «блакитно-білих» здалося, що їхню команду опонент «переграв за всіма статтями», проте це не правда, адже якби спрацювала звична тактика російського наставника Сьоміна, хтозна, чим усе завершилося б. Як грало «Динамо»? Від оборони переходило в напад за допомогою довгих передач із середини поля; одну з отаких незадовго до перерви не реалізував Кравець, банально не влучивши по м’ячу, стоячи поруч із воротами «Шахтаря». Після відпочинку столичний колектив так само спромігся на один момент: у схожій ситуації антигероєм став гвінеєць Бангура. Вочевидь, саме цей мізер нагод створив враження, ніби кияни відчутно поступилися «гірникам». Безумовно, перевага «помаранчево-чорних» щодо тримання м’яча під контролем була велика, втім, окрім голів Гладкого (за підсумком хорошої багатоходівки) та Гая (дальній удар), відзначитись іще підопічні Луческу по-справжньому могли тільки раз. Також фінал, що вперше проходив не в Києві (почесне право віддали Харкову), ввійшов до анналів дощовою зливою плюс п’ятьма вилученнями (3:2 «на користь» Донецька).

СЕЗОН-2010/2011: «ШАХТАР» — «ДИНАМО» — 2:0

На другому десятку існування Кубка його завершальну стадію довірили ще одному місту — Сумам: тутешній європейський стадіон віддзеркалив європейський же рівень телетрансляції. Свій другий фінал Сьомін програв майже так само, як перший: його підопічні були не набагато гірші за опонента, втім, зацикленість на контратаках і захисті давала змогу лише нівелювати штурм суперника без побудови власного. Динамівці, діючи дуже організовано, перекривали зони на своїй половині поля, відтак «гірники» проривалися крізь них винятково завдяки діям окремих майстрів: ось Вілліан пройшов — Шовковський летить, ось забивають Хюбшман та Едуардо, проте щоразу офсайд. Урешті, донеччанам допомогла «козирна» індивідуальна вищість бразильців: по перерві Адріано асистував тому ж Едуардо й Тейшейрі. В інтервалі між голами столичні теж могли забити, одначе П’ятов потягнув удар Хачериді, котрий іще й був у положенні «поза грою». Ендшпіль «ель-класико» видався жорстким: порушення правил, підкати ззаду, вилучення.

СЕЗОН-2013/2014: «ДИНАМО» — «ШАХТАР» — 2:1

Попервах було заплановано, що, як рік перед тим, вирішальна зустріч відбудеться в Харкові, одначе складні події на Сході Україні змусили перенести її до Полтави. Причому квитки на стадіон ім. Бутовського почали друкувати за два дні до події, тож і придбали їх лише 9700 осіб — менша (майже вдвічі) аудиторія фіналу була тільки в травні 1994-го. Парадокси отримали розвиток у грі: тут і неочікувана «вікторія» в.о. тренера Реброва, й те, що в таймі №1 підопічні останнього повністю переграли опонента (за рахунком — 2:0, за ударами в ствір — 5:0). Іще слід виокремити вражаюче організовані дії «блакитно-білих», що спричинили два голи незадовго перед антрактом. Двічі після стандартів, щоразу особливо старався правий бек Віда: спочатку балканець змусив Кучера закинути м’яч у власні ворота, потім кивком голови замкнув тонкий пас Велозу. Чверть години відпочинку дали змогу підлеглим Луческу прийти до тями, відтак наступний ігровий час контролювали вже вони: «Шахтар» забив (спринтерські якості проявив бразилець Дуглас Коста), за кілька хвилин до того майже забив — сейв Шовковського запам’ятається надовго, втім, бажаного не досяг.

СЕЗОН-2014/2015: «ДИНАМО» — «ШАХТАР» — 0:0 (5:4 по пен.)

Знову Київ і НСК «Олімпійський». Такої аудиторії — 53455 глядачів — не було вісім років. Зробивши висновки з останніх «ель-класико», столичні вирішили протиставити донбасівцям гру з позиції сили, втім, їхнє нетривале домінування завершилося контратакою суперника з ударом Срни у каркас воріт. Наступні півгодини — максимально акуратний, обережний, тактично витончений малюнок майже без небезпечних ситуацій поблизу обох воріт. Ключовим виконавцем був динамівський опорник Рибалка, котрий переривав атаки «помаранчево-чорних», самотужки переграючи весь їхній півзахист; найневезучішим — донецький центрбек Кучер, якого замінили через розбиту голову. Поновлення зустрічі супроводжувалося повторенням сценарію першої 45-хвилинки: агресивніші господарі поля (формальні й фактичні) насідають зусібіч, особливо наполегливо з правого крила, де феноменальний рівень демонструє хорват Віда, котрий і до перерви геройствував, тільки на протилежній бровці. Результатом активності «блакитно-білих» став хороший удар Ленса, парируваний П’ятовим. Опісля вони збавили оберти, а сама гра набула в’язкості. В останній чверті основного часу та протягом усього додаткового хлопці Луческу мали свіжіший вигляд, у них краще трималася куля, проте підопічні Реброва не відставали щодо гострих випадів: ось невдало пробиває Велозу, ось Хачериді, здавалося, відкриває рахунок опісля подачі кутового, змушуючи Шевчука допомагати своєму кіперу. «Гірники» обізвалися не зовсім підготовленим кивком головою Кривцова та несподіваним виходом Гладкого сам-на-сам із Шовковським, однак досвідченіший Олександр «знешкодив» молодшого тезку. Післяматчеві пенальті принесли справжнісіньке диво: кияни поступалися — 1:3, але кураж СаШо і надприродні сили таки перехилили терези на їхню користь. Святкувати з ними успіх вибігло кілька тисяч прихильників, яких півгодини заганяли на трибуни.