Знаходжу багато чого спільного в Максима Коваля та Андрія Луніна: обоє заявили про себе у юному віці, обоє за короткий час стали основними воротарями у своїх командах, обоє випромінювали впевненістю у власних силах та психологічну стійкість. От тільки Коваль після року в запоріжському «Металурзі» обрав команду, яка в першу чергу ставить перед собою завдання здобуття результату (зрозуміло, що в «Динамо» завжди була конкуренція, і при не вдалій грі воротар сідав на лавку), а Лунін думає про власний прогрес, розвиток. А не погнався за ім’ям клубу, великою зарплатою, де потрібно було починати із молодіжних команд. Я думаю, різниця в тому, що Луніна опікає його батько, який чітко розуміє, що потрібно йому сину. В той же час Коваль в 25–ть років так і не став основним у «Динамо».
Андрій Лунін є уродженцем Харківської області. Становлення у професійному футболі проходив у «Дніпрі» (із 15-ти років - в системі команди). Коли всі легіонери та основні гравці стали розбігатися в пошуках кращих умов, Дмитро Михайленко довірив місце у воротах досвідченому Денису Шеліхову (мав досвід гри в УПЛ за » Волинь»), але після матчу проти «Олімпіка» в Сумах (думаю, що прізвище Богданова воротар «Дніпра» запам’ятає назавжди) отримав шанс інший воротар - Баштаненко, але і він не зміг ним скористатися. Тоді я вважав, що свій шанс отримає Данило Кучер, який ще за часів Маркевича грав, але Михайленко довірився воротарю команди U-19 Андрію Луніну. В принципі, після того проблема голкіпера перестала бути актуальною для «Дніпра». Влітку Андрій прийняв пропозицію «Зорі», де витіснив із основи Олексія Шевченка та став основним воротарем. Був на юнацькому Чемпіонаті Європи U-19 в Нідерландах (покоління 1998–го року народження - на рік старші Луніна). В кваліфікації грав інший воротар, але на самому чемпіонаті місце «в рамці» зайняв саме Андрій. Згодом отримав виклик до національної збірної, а восени став основним воротарем молодіжної збірної витіснивши із основи Безрука та Канівцева, суттєво допомігши команді Олександра Головка.
Зараз іспанська преса повідомляє, що Андрій Лунін близький до переходу в «Реал Сосьєдад». Молодий ворота зміг себе проявити у матчах Ліги Європи, особливо в гостьовому проти «Атлетіка» на «Сан Мамесі». Тому інтерес виглядає логічно. Сума трансферу складе 2.5 - 3 мільйона євро. А сам гравець переїде до Сан Себастьяну влітку. На мій погляд, це хороший варіант для Луніна. Свої шанси він матиме. Команда зараз знаходиться в стадії перебудови, пошуку власної гри. Останні сезони були не дуже вдалими. Свого часу «Реал Сосьєдад» зміг знайти або виховати Грізманна, Браво, Ільярраменді, Хабі Алонсо... Нюх та таланти у них точно є.
Зараз в Сосьєдаді основним воротарем є аргентинець Джеронімо Руллі , а його дублером - Антоніо Мартінез. Руллі – основний гравець, в цьому сезоні грає у всіх матчах чемпіонату. Було багато розмов влітку, що він може бути проданий до «Наполі», чи буде повернений до «Манчестер Сіті» (його контракт певний час належав цьому клубу), інших команд. Але перехід так і не відбувся. Думаю, що влітку він може піти. В той же час Мартінез (йому вже 31 рік, виключно запасний воротар) грає у Кубках. Українець, як мінімум, може стати дублером.
Але є певні нюанси в разі трансферу:
1. Українські футболісти поки не змогли знайти себе в Іспанії. Так було із Коноплянкою, Бойком, Зозулею (Лунін, як і зазначені попередники, теж грав за «Дніпро»). Не переконала і українська молодь (Швед, Зотько…). Проблема в тому, що сама Іспанія суттєво відрізається від України ментально, культурно, кліматично. Спільного дуже мало. Футбол теж особливий. Потрібно буде змінюватися. Проявляти характер.
2. В Іспанії воротар повинен вміти грати ногами. Поки це не найсильніша риса Луніна. Просто бити в аут, або подалі – не варіант. Але він ще молодий, може в цьому компоненті прибавити. Андрій гарно грає на виходах, а в Іспанії більш важливо гра на лінії.
3. Поки Лунін не мав особливої конкуренції. Багато помилок йому просто прощали. Так у «Дніпрі» він був кращим серед гірших, а у «Зорі», розуміючи можливості заробити на таланті Луніна, заслали в запас Шевченка. Помилок вистачало протягом першої половини сезону. В «Сосьєдаді» на таку лояльність розраховувати не варто.
4. Лунін брав своє завдяки впевненості у власних силах, психологічній стійкості (так свого часу було і у Коваля, але помилки із роками нікуди не дівалися - що в 2012-му випустив м’яча із рук в грі проти «ПСЖ», що в 2017-му, в протистоянні із «Янг Бойз»). Так що Андрію потрібно додавати у майстерності. Вік може бути виправданням тільки на певний час, далі вже будуть більш ретельно підходити до помилок.
Багато що буде залежати від того, чи зможе Лунін адаптуватися в Іспанії. Перебудуватися під інший стиль футболу (насамперед - гра ногами), додавати у майстерності та залишатися таким же психологічно стійким, як це було в Україні.
Сергій Тищенко
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!