Хто насправді вбиває «Карпати»

Футбол України 6 Березня, 20:18 793
Хто насправді вбиває «Карпати»
​Цей текст може не сподобатись власнику «Карпат». І не тільки.

Почну з головної тези: Карпати вбиває… власник клубу Петро Димінський. Своїми власними руками. Повільно, але впевнено.

На всяк випадок почну також з виправдань (адже часто в діях журналістів бачать або замовлення, або в найкращому випадку – спробу «хайпанути») – ця стаття не спроба очорнити головного інвестора Карпат і тим більше не спроба очорнити сам клуб і його вболівальників.

Карпати – це флагман футболу на Західній Україні, а сам Димінський – це людина, яка довгий час фінансово підтримувала існування клубу. Я проти олігархічної моделі футболу в Україні (в майбутньому), але в нинішніх економічних умовах Петро Петрович саме та персона, яка причетна до всіх успіхів клубу.

Проте зараз для Карпат настав критичний момент. Петро Петрович Димінській може своїми власними руками задушити, знищити один з найбільш знакових клубів українського футболу.

І зараз я поясню, чому це справа рук саме Димінського.

Набирає обертів… ні, не скандал з Володимиром Гудимою… черговий виток цього скандалу. Хотів би сказати, що справа Гудими виходить на фінішну пряму, але коректніше буде сказати, що на фінішну пряму виходить не сама справа, а доля Карпат у даній справі.

Чому я вирішив написати цей блог саме зараз? Ми й так на Футбол 24 висвітлюємо дану справу Гудими в усіх подробицях і робимо це з такою мотивацією: українські клуби повинні платити борги футболістам, українські клуби повинні поважати футбольні закони. Підписуєте контракти – платіть. Не можете заплатити зараз – домовляйтесь, платіть в «розстрочку».

Це стосується, звісно, тих клубів, які продовжують виступи (з «мертвого» клубу нічого не витягнеш). Але клуби повинні знати, що футбольні закони потрібно поважати. Крапка.

Проте Карпати відмовились платити Володимиру Гудимі. Принципово. І найголовніше в цьому – подейкують, що Петро Димінський не збирається за будь-яких умов віддавати борг. «За будь-яких» – мається на увазі в прямому сенсі, яке б покарання не чекало Карпати, навіть зникнення з футбольної карти України. От настільки все принципово!

Причина принциповості? Гудима виявився невдячним в очах власника клубу. Багато історій можна почути на цю тему, і я не збираюсь виправдовувати футболіста.

Але все це лірика. Якщо було порушення режиму – гравця в законному порядку мали звільнити. Або оштрафувати. Футболіст невдячний президенту? Клубу, який йому все аба багато чого дав? Теж мені новина. Буває.

Але що обурило – це висвітлення колегами з телебачення цієї справи. Гудима поданий як негативний персонаж. Він вимагає гроші. Клуб втрачає очки через цей борг. Клуб може вилетіти в Першу лігу, а потім зникнути. В усьому винен Гудима, який не йде на поступки Карпатам.

Але всі аргументи щодо боргу Гудимі не витримують ніякої критики.

1. Рішення прийняла «корумпована» Палата з вирішення спорів

Для інформації: рішення Палати з вирішення спорів ФФУ (від 9 липня 2014) набуло чинності влітку 2014 року. Наголошую: набуло законної чинності приблизно в кінці липня – на початку серпня 2014 року.

Карпати з якихось причин не скористались можливістю апеляції в Лозанну. Є кілька версій, чому (не встигли або було шкода мінімум 20 тисяч доларів на судові витрати), але це – факт.

Цей аргумент про «корумповану» Палату нікуди не годиться, адже справедливості можна було знайти в Лозанні.

З цього часу (літо 2014) на Карпатах висів борг. Не умовний – фактичний.

Один з найцікавіших нюансів цієї справи: Комітет з атестації ФФУ три роки поспіль (2015, 2016, 2017 роки) незаконно видавав атестат Карпатам, закриваючи очі на цей борг (є пряма норма про необхідність відсутності боргів при атестації).

Це факт для… хотів написати для Гааги… не знаю, для кого. Можливо, колись ми дочекаємось адекватної оцінки Комітету з атестації та по тих чиновниках, хто приймав роками дане рішення.

2. Карпати просять про розстрочку виплати

Більше трьох років Карпати принципово не платили ЗАКОННИЙ борг, постійно шукаючи зачіпки (яких насправді не було) в юридичному полі: подаючи то в Лозанну, то в цивільний суд.

А зараз нам намагаються розповісти про те, що Гудима не хоче приймати умови «розстрочки». Слухайте, хто це розповідає та робіть висновки.

Якби це був перший випадок, коли Карпати намагались уникнути виплати боргу. Нагадати вам, як Іван Мілошевіч бігав Львовом, намагаючись вибити свої гроші? Але тоді все ж через футбольні суди Карпати дожали, і вони віддали борг.

Дорогі вболівальники Карпат, якби у вас був такий друг, який вам вішав лапшу майже 4 роки про виплату боргу і не віддав ні копійки, ви б йому сильно вірили?

3. Карпати відстояли позицію в цивільному суді

Львівський клуб пішов майже ва-банк, звернувшись до цивільного суду щодо оскарження рішень футбольних судових інстанцій. Що заборонено в футбольному світі.

За допомогою Франківського суду Львова, який може сперечатись зі славою Печерського суду Києва, Карпати домагаються заборони виконання рішення ФФУ та погрожують (мається на увазі рішенням суду) Федерації та УПЛ кримінальною відповідальністю, якщо хтось збирається виконати рішення футбольних інстанцій.

Ця зухвалість поки що лише частково покарана Федерацією – хоча можна нарватись на позбавлення професійного статусу. Тому я й кажу, що ва-банк. ФФУ (говоримо ФФУ, розуміємо, Андрій Павелко), мабуть, не наважиться на такий важкий крок, тому що звинуватять в знищенні українського футболу.

Так і уявляю собі, як Франківський суд Львова відміняє рішення УЄФА та вимагає взяти Карпати в першу шістку, а ще краще – одразу в зону єврокубків. Краще в Лігу чемпіонів!

Але на рівні ФФУ прокатило. Карпати уникнули трансферного бану та з року в рік реєструють нових футболістів. Це справжній цирк, який, може, й не влаштовує ФФУ (не хочеться озвучувати, що означає дане рішення цивільного суду про можливість невиконання рішень ФФУ), але Федерація не наважилась на непопулярні кроки. Або не хоче наважуватись, не знаю.

3. Борг Гудимі збирають вболівальники

Деякі вболівальники Карпат оголосили акцію про збирання коштів на борг Гудимі. Збирають на «шкарпетки», а в «Профутболі» про це весело жартують.

Це дуже смішно, коли вам збирають на шкарпетки, не виплативши зарплату. Дуже. Уявіть, коли про вас жартують, не виплативши вам зарплату.

Це було б смішно, якби не було так гірко.

В нашій країні не люблять мільйонерів. Футболісти – мільйонери, тому Володимир Гудима, який не має такої підтримки фанів, як наприклад, Артем Федецький, може бути висміяний і йому можуть збирати на шкарпетки.

Зрозумійте: акція, в якій ви або ваші знайомі прийняли участь, не призведе до виплати боргу. Гроші винні Карпати. Футболіст навряд чи візьме гроші від фанів. Та й це мало має відношення до закону.

Куди ви віддали свої кошти? Кому? На що вони їх витратять?

Сподіваюсь, на щось корисне. Петру Петровичу гроші не давайте, адже, можливо, досить вже Карпатам латиноамериканців, у львівського клубу є багато талановитих вихованців.

Краще віддайте гроші на потреби дитячої школи Карпат. Купіть якомусь хлопчику бутси або м’яч. Форму або верхній одяг. Зробіть щось корисне замість того, щоб йти на поводу тих, хто втягнув вас в цю авантюру зі «шкарпетками».

4. Гудима знищує Карпати

Борг Карпат перед Гудимою складає 74 тисячі доларів. Це майже 2 мільйони гривень. Але враховуючи скільки легіонерів Карпати завезли останнім часом, цей борг вже давно міг бути виплачений.

Не Гудима винен в тому, що з Карпат знімають очки, а клуб може вилетіти до Першої ліги. Винен клуб та його власник.

Адресуйте питання до керівництва. До Петра Димінського.

Петро Петровичу, заплатіть борг Гудимі, і у Карпат все буде добре. Так, він, можливо, невдячний. Можливо, вам через це боляче. Але це вже не зовсім питання Гудима vs Карпати. Це питання життя Карпат на футбольній карті України.

P.S. Буквально через півгодини після виходу тексту стало відомо про те, що борг Карпат перед Гудимой на себе взяв власник Руха Григорій Козловський.