Темур Парцванія: «Після навантажень Газзаєва думав, навіщо я взагалі в футбол граю»

Динамо Київ 7 Квітня, 11:33 1179
Темур Парцванія: «Після навантажень Газзаєва думав, навіщо я взагалі в футбол граю» | 19-27
Захисник донецького «Олімпіка» Темур Парцванія згадав про період своєї кар'єри, пов'язаної з київським «Динамо».

«Динамо» Сьоміна сильніше нинішнього на три голови»

- Уже в 17 років Юрій Сьомін взяв тебе на збори першої команди. Наскільки складно було юному хлопцеві варитися у цьому котлі?

- Я був в шоці після того, як дізнався, що поїду на збори з першою командою. Всього сезон відіграв за «Динамо-2» і тут мені телефонує Юрій Калітвінцев: «Ми бачимо, що у тебе є перспектива. Ти багато працював, доводив, і ще багато роботи належить провести. Ми вирішили, що ти поїдеш з першою командою на збори до Австрії».

Тоді вже тренувалися молоді Ярмоленко і Зозуля, а я поїхав в компанії Андрія Фартушняка. Звичайно, я не був готовий скласти повноцінну конкуренцію тим гравцям, які на той момент грали в «Динамо». Якщо ту команду порівняти з нинішньою, то вона на три голови була сильнішою. Але я отримав величезний досвід. Фізично відчував себе добре, але в досвіді програвав. Ніхто не довіриться 17-річному захиснику.

- Юрій Павлович використовував тебе на різних позиціях - в центрі оборони, праворуч, в опорній зоні. Хто був твоїм конкурентом тоді?

- Сьомін брав мене як центрального захисника. Тоді на цій позиції грали Діакате, Михалик, Гаврана. Женя Хачеріді тоді ще в дублі був. Як бачиш, всі захисники висококласні. Мені дуже подобався Тарас Михалик, на той момент найсильніший захисник в Україні.

- А якщо говорити про нинішні часи, хто кращий в своєму амплуа в обороні?

- Безумовно, це Хачеріді і Ракицький.

- Дідівщина була тоді в «Динамо»? Був той, який міг гримнути на молодих?

- З захисниками тоді працював Олег Лужний, він був таким собі заводилою і коли грав сам в футбол, і коли перейшов до тренерської діяльності. Я вважаю, що в кожній команді повинна бути людина, яка буде вміти по-футбольному настукати молодим. Щоб вони розуміли, що їм треба працювати. Мені 30 років, я працюю, а хтось в 18 років тренується і грає так, ніби йому 35, і завтра він закінчує кар'єру. Так бути не повинно. У той час були такі хлопці, як Мілевський, Алієв, Шацьких, вони реально могли сказати: «Малий, ти чого! Давай працювати». Вони могли сказати жорстко, але по-футбольному. Напевно, в нинішньому «Динамо» таких гравців не вистачає.

- Хто з легіонерів вразив тебе найбільше в тому «Динамо»?

- Мені дуже подобалося, як грав Нінкович. Мілош - неймовірно технічний футболіст. Ще високий клас показував Корреа. Легіонери були товариськими хлопцями, особливо бразильці - Сілва, Бетао. Навіть якщо ти не грав, але ви перетнулися десь - вони завжди підходили, віталися, цікавилися, як у тебе справи.

- Бійки в «Динамо» траплялися?

- Не без цього, звичайно. У кожній команді бувають бійки. Футбол - це емоції. Я і сам заводився ледь не до бійок. Бувало в «Динамо-2» якось билися Теміле і Коркішко, але нічого страшного. Потім потиснули руки і пішли далі. Все, що трапляється у футболі, там і має залишатися.

«Ярмоленко за рахунок своїх властивостей доріс до топ-рівня»

- Йожеф Сабо якось назвав ще нікому невідомого Андрія Ярмоленко «хлопчиком з 130-го кілометра». Його в «Динамо» на цей рахунок якось підколювали?

- Ні, в «Динамо-2» ми його так не «травили». Не знаю, може в першій команді якось жартували на цю тему.

- Було видно, що він виросте в яскраву зірку?

- Звичайно, адже його відразу ж почали підпускати до тренувань із першою командою. Тоді шанс давали тільки Кравцю, а Ярмоленко і Зозуля лише тренувалися. Він багато забивав за молодіжну команду. Андрій не тільки талановитий, але ще і великий роботяга. За рахунок своїх властивостей він доріс до топ-рівня.

- Як думаєш, чому тобі не вдалося пробитися в першу команду?

- Важко сказати. Було дуже важко пробитися, своїм вихованцям мало довіряли, адже це, по суті, був «золотий час» української Прем'єр-ліги. Клуб купував футболістів нічим не сильніших за своїх вихованців, але зате за великі гроші. З приходом Реброва все змінилося, він дуже багатьом футболістам з динамівської школи дав шанс. Багато з них ним не скористалися, тим не менш, вони цей шанс отримали. Не просто на зборах, а в чемпіонаті.

- У «Динамо» ти попрацював з багатьма тренерами. З ким тобі було найкомфортніше?

- У Газзаєва були дуже важкі фізичні навантаження, таких я ніде не бачив. Навіть згадувати це важко. Думав, навіщо я в цей футбол граю. Не тільки мені було важко, всім. Мілевський підтримував мене, говорив, потрібно бігти. Якщо говорити про комфорт, то в «Динамо-2» мені було приємно при Калитвинцева і Литовченка. З ними я домігся значного прогресу.

Олег Барков