У сезоні-2018/19 «Динамо» віддало 24 млн на трансфери. Усі – повний провал

Динамо Київ 25 Січня, 11:52 10582
У сезоні-2018/19 «Динамо» віддало 24 млн на трансфери. Усі – повний провал | 19-27
П'ять новачків – п'ять невиправданих надій.

З приходом Мірчі Луческу на посаду головного тренера «Динамо» всі ми якось звикли, що київський клуб остаточно відійшов від концепції гучних трансферів. Стали на цей шлях «біло-сині» ще за Олексія Михайличенка, якому боси також не дозволяли смітити грошима на трансферному ринку, а ось попереднику одного із найкращих учнів Валерія Лобановського Олександру Хацкевичу Ігор Суркіс одного разу таки дозволив пошуміти – у сезоні-2018/19 «Динамо» витратило 24 мільйони євро на покупку новачків, але жоден із них так і не виявився здатним стати важливою фігурою для першої команди.

Очевидно, той провал вплинув на філософію керівництва «Динамо», і за наступні три з половиною сезони воно погодилося виділити на підсилення команди та підписання новобранців лише 16 мільйонів. Безумовно, серед факторів, які посприяли урізанню витрат, обов'язково варто згадувати пандемію коронавірусу та початок повномасштабної фази російсько-української війни, але нездатність знаходити справді цінних та якісних гравців, що призводить до безглуздих витрат коштів, навіть на цьому тлі буде беззаперечним № 1 у мотивації. Жоден бізнесмен не забажає інвестувати в ту галузь, яка завдає йому лишень збитків – і брати Суркіси тут не є винятком.

Хто ж ті п'ять «героїв», за яких «Динамо» в крайній раз у своїй сучасній історії віддало нечувані як для себе гроші, після чого, не здобувши жодної вигоди, перейшло в режим надзвичайно суворої економії?

Владислав СУПРЯГА

Амплуа: центрфорвард
Громадянство: Україна
Трансфер з: «Дніпро-1»
Сума трансферу: 6,5 млн євро
Показники в «Динамо»: 47 матчів, 3 голи, 6 асистів
Нинішній клуб: «Динамо»

Владислав Супряга змусив говорити про себе фахівців іще коли виступав за юнацькі команди ортодоксального «Дніпра». Коли у цього клубу почалися проблеми, юний форвард, як і багато інших гравців «дніпрян», перебрався до табору «Дніпра-1» - нового футбольного проекту, який був створений у Дніпрі спочатку паралельно із існуванням «Дніпра», а потім де-факто замінив історичний спортивний бренд № 1 цього міста, коли його було розформовано.

Талант Супряги був настільки очевидний та величезний, що за ним ганялося багато клубів європейського континенту, проте, враховуючи тісні зв'язки босів «Динамо» з дніпровським бізнесом, домовитися про угоду вдалося саме клубу зі столиці України. Щоправда, сума переходу склала 6,5 мільйонів євро, що дуже суттєво, особливо за мірками внутрішньолігових трансферів для УПЛ. Хтось казав, що ці гроші – інформаційний пшик, і за трансфер Супряги власники київського та дніпровського клубів розрахувалися іншим чином, але подібні чутки так і не знайшли якихось серйозних підстав та доказів, а тому про них варто лише згадати, але навряд чи – розглядати всерйоз.

У «Динамо» Супряга так і не зміг проявити себе. Його швидкісний стиль гри, що більше підходить під контратаки, банально виявився не затребуваним і не прийнятим у Києві. Ані Олександр Хацкевич, ані Олексій Михайличенко, ані Мірча Луческу так і не змогли знайти підхід до талановитого нападника, натомість його швидко відшукали у «Дніпрі-1» в сезоні-2019/20, який Супряга провів у таборі «спортклубівців» на правах оренди та навіть відзначився легендарним хет-триком у ворота «Динамо», принісши дніпрянам перемогу з рахунком 3:1.

На другу частину сезону-2021/22 «Динамо» відпустило Супрягу за кордон - в оренду у «Сампдорію», за яку виручило 500 тисяч євро. У італійців навіть була опція на викуп форварда, якого на Апеннінах багато хто величав не інакше як «другим Шевченком», але після одного поєдинку та низки проблем зі здоров'ям, Владислав повернувся в Україну, де дуже скоро знову травмувався й пропустив усю першу частину сезону-2022/23, лише нещодавно повернувшись до тренувань із командою.

На даний момент оціночна вартість Супряги на Transfermarkt складає 1,8 мільйони євро. Важко уявити, що найближчим часом по 22-річному форварду «Динамо» отримає хоч якусь суттєву пропозицію з Європи, а тому Владиславу доведеться знову намагатися проявити себе у київському клубі, контракт з яким в нього діє до літа 2026 року.

СІДКЛЕЙ

Амплуа: лівий захисник
Громадянство: Бразилія
Трансфер з: «Атлетіко Паранаенсе»
Сума трансферу: 5 млн євро
Показники в «Динамо»: 33 матчі, 3 голи, 3 асисти
Нинішній клуб: «Куяба»

До трансферу в «Динамо» бразильський лівий фулбек Сідклей ніколи не грав у Європі, а тому йому апріорі довелося зіткнутися у Києві з періодом адаптації, який часто виявляється необхідним для південноамериканців. Однак Сідклей, котрий перебирався до столиці України, як стверджували, за «квотою Краснікова», розглядався керівництвом клубу як потенційно ключовий гравець на позиції, що дозволило б «Динамо» в перспективі вигідно продати не лише власника «срібла» на ЧС-2018 Йосипа Піварича, а й клубного вихованця Віталія Миколенка.

На жаль, кар'єра Сідклея у «Динамо» стала розчаруванням. Якщо за Хацкевича бразилець потрапляв в основний склад та грав за першу команду, хоч і аж ніяк не бездоганно, а також потрапляв у скандали, то ось Олексій Михайличенко, котрий прийшов на зміну білорусу, зовсім не бачив бразильця, що швидко розгубив форму, у своїй команді.

Як підсумок – місце на фланзі за собою чітко забронював Миколенко, продавати якого в обставинах, що склалися, було надмірно великим ризиком через брак готових кандидатів на заміну, а Сідклей почав кочувати по орендах – у «Корінтіанс», у ПАОК… Не змінила ситуацію у кращий для легіонера бік навіть поява на тренерському містку знатного любителя бразильців Мірчі Луческу. Досвідчений румунський наставник дав Сідклею можливість зіграти лише у 10 офіційних матчах, після чого відправив грати до сина – у грецький ПАОК.

Минулого року Сідклей повернувся з оренди в «Динамо», але було зрозуміло, що продовжувати кар'єру в Україні, яка веде війну проти російських окупантів, він не буде. У серпні про підписання лівого фулбека на правах вільного агента оголосила бразильська «Куяба», за яку з того часу 29-річний Сідклей провів лише 7 поєдинків. Його нинішня оціночна вартість на Transfermarkt складає 1,5 мільйони євро, і, ймовірно, захисник незабаром знову буде змушений підшукувати собі іншу команду…

ЧЕ ЧЕ

Амплуа: центральний півзахисник
Громадянство: Бразилія
Трансфер з: «Палмейрас»
Сума трансферу: 4,8 млн євро
Показники в «Динамо»: 16 матчів, 1 асист
Нинішній клуб: «Ботафого»

Че Че перебирався до «Динамо» вже абсолютно сформованим футболістом, який готовий з ходу грати у стартовому складі. На момент трансферу з «Палмейраса», який обійшовся київському клубу майже у 5 мільйонів євро, Че Че вже двічі ставав чемпіоном Бразилії, а також провів 82 матчі за «зелено-білих», у яких відзначився 2 забитими м'ячами та 3 асистами.

Очікувати від цього гравця божевільної результативності навряд чи було варто, але додати різноманітності «Динамо», а також допомогти киянам покращити перехідні фази гри Че Че був цілком здатен. Однак у стані «біло-синіх» саме на той момент дуже яскраво проявила себе криза у менеджменті, внаслідок якої низка нових гравців, придбаних за порадами екс-віце-президента клубу Євгена Краснікова, виявилася незатребуваною для тренерського штабу Олександра Хацкевича.

Згодом Красніков розповідав, що Хацкевич просто не бачив для Че Че місця у стартовому складі. Білоруський фахівець хотів, щоб у центрі поля хавбеки його команди більше акцентів приділяли боротьбі та пресингу, тоді як бразилець набагато охочіше працював на створення моментів. Провівши 16 матчів за «Динамо», Че Че вже у квітні 2019 року був проданий у «Сан-Паулу» за ті самі 5 мільйонів євро. Цікаво, що через чотири місяці клуб залишив і Олександр Хацкевич…

Формально «Динамо» нічого не втратило на Че Че у плані фінансів, проте не змогло вичавити з бразильця хоч якусь користь, яку той однозначно був у змозі дати команді. Недивно, що після приходу до табору «біло-синіх» Мірчі Луческу, румунський тренер дуже хотів повернути в команду саме Че Че, і був вкрай здивований, дізнавшись, що хавбек не має контракту з «біло-синіми», а був відпущений не на умовах оренди, а на правах повноцінного трансферу.

Той факт, що Че Че міг би бути корисним для «Динамо», якби біля керма команди тоді був не Хацкевич, доводить і досить успішна історія хавбека на батьківщині вже після повернення. У 2021 році півзахисник допоміг «Атлетіко Мінейро», де грав на правах оренди, виграти чемпіонат Бразилії, відігравши 33 матчі та відзначившись 1 голом при 1 асисті.

З квітня минулого року Че Че виступає за «Ботафого», який викупив контракт хавбека у «Сан-Паулу» за 1 мільйон євро. Поточна оціночна вартість 30-річного бразильця на Transfermarkt становить 1,8 мільйони євро. У всіх командах («Сан-Паулу», «Атлетіко Мінейро», «Ботафого»), де він грав після «Динамо», Че Че був гравцем основного складу…

Міккель ДУЕЛУНД

Амплуа: фланговий півзахисник
Громадянство: Данія
Трансфер з: «Мідтьюлланд»
Сума трансферу: 4 млн євро
Показники в «Динамо»: 26 матчів, 3 голи, 1 асист
Нинішній клуб: НЕК Неймеген (оренда з «Динамо»)

Міккеля Дуелунда «Динамо» підписувало з помпою. Казали, що це один із найкращих молодих талантів данського футболу, а тому заплачені «Мідтьюлланду» 4 мільйони євро виглядали адекватною інвестицією у майбутнє, з перспективою через кілька років отримати від продажу легіонера в кілька разів більше.

Але кар'єра Дуелунда у Києві була абсолютно катастрофічною. Подейкували, що данець отримав в Україні абсолютно фантастичні умови за особистим контрактом, причому як у плані рівня заробітної плати, так і в плані побутових умов, що в якийсь момент призвело до психологічного надлому гравця – той просто вирішив, що досяг більшого, аніж те, про що зовсім нещодавно міг лише мріяти.

Крім того, у «Динамо» в Дуелунда почалися перманентні проблеми зі здоров'ям. Якогось моменту здавалося, що данець просто не виходить із лазарета, маючи проблеми то з щиколоткою, то з коліном, то з коронавірусом… Цікаво, що ігрову практику Дуелунду в першій команді надавали всі три останні коучі «Динамо» - і Хацкевич (13 матчів), і Михайличенко (9 матчів), і Луческу (4 матчі). Останній, кажуть, дуже хотів допомогти данцю розкрити потенціал, але незабаром розчарувався у гравці, й не заперечував, щоб той поїхав грати кудись в інше місце…

З літа 2021 року Дуелунд виступає в Нідерландах за місцевий НЕК із Неймегена. У цій команді за півтора сезони Міккель провів уже 39 поєдинків, відзначившись 4 голами та 5 асистами. Травми також не докучають данцю настільки часто, як в Україні, тому недивно, що рік тому Дуелунд заявляв про бажання, аби НЕК повноцінно викупив його контракт у «Динамо». Але після цього розпочалася війна, й нідерландці продовжили договір оренди хавбека, скориставшись поправкою 7 ФІФА, яка дозволяла футболістам-легіонерам залишати Україну фактично в односторонньому порядку.

Контракт Дуелунда, актуальна оціночна вартість якого на Transfermarkt дорівнює 700 тисяч євро, з «Динамо» розрахований до літа цього року. Найімовірніше, після цього Міккель на правах вільного агента остаточно попрощається з київським клубом, залишивши по собі лише збитки та смуток...

Фран СОЛЬ

Амплуа: центрфорвард
Громадянство: Іспанія
Трансфер з: «Віллем II»
Сума трансферу: 3,5 млн євро
Показники в «Динамо»: 23 матчі, 4 голи, 2 асисти
Нинішній клуб: «Малага» (оренда з «Динамо»)

Якщо Сідклея та Че Че у «Динамо» купували за наполегливими рекомендаціями екс-віце-президента клубу Євгена Краснікова, то бачити серед своїх підопічних саме Франа Соля побажав особисто Олександр Хацкевич. Заради цього Ігор Суркіс погодився розщедритися на 3,5 мільйони євро, а ще забезпечив іспанцеві суттєве підвищення зарплати порівняно із тією, яку Фран мав у Нідерландах. Бажання перебратися в Україну довелося виробляти в іспанця виключно граючи на його жадібності…

У «Віллемі II» Соль справді показував хорошу результативність. За два із половиною сезони він провів за нідерландців 88 матчів, у яких відзначився 47 забитими м'ячами та 6 результативними передачами. Одна лише ця статистика мала наштовхувати скаутів та керівництво киян на думку, що Фран – це типовий центрфорвард, який прагне одноосібно завершувати атаки команди, але вкрай мало задіяний у колективних взаємодіях.

В «Динамо» стати таким самим ударним наконечником, як це було у «Віллемі II», Соль так і не зумів. За Хацкевича іспанець провів всього 7 матчів (2 голи), причому дуже швидко отримав травму плеча, яка і не дала йому краще адаптуватися в команді, поки її ще очолював його «покровитель». А ось Михайличенко, і особливо Луческу, дуже швидко розчарувалися у стилістиці та манері гри форварда, а також небажанні того змінюватися.

Саме румунський наставник дав зрозуміти власникам «Динамо», що не потребує послуг Соля. Після цього Франа на правах оренди почали активно відправляти до Іспанії, ніби сподіваючись, що той десь себе покаже успішно, і це допоможе «біло-синім» продати форварда на повноцінній основі. Більш-менш стабільну результативність Соль демонстрував лише виступаючи за «Тенерифе» у сезоні-2020/21 (10 голів у 40 матчах), а ось у «Ейбарі» та «Малазі» справи в нього відверто не задалися. Нині «анчоуси» розмірковують над достроковим розривом домовленості щодо оренди нападника, інтерес до якого виявляє теж клуб із Сегунди – «Сарагоса».

Контракт Соля з «Динамо» розрахований до 31 грудня цього року. Оціночна вартість 30-річного форварда на Transfermarkt впала вже до 1 мільйона євро, хоча на піку кар'єри у «Віллемі II» дорівнювала 6 мільйонам…