Забарний у «Борнмуті» та ще 5 українців з «Динамо», яких Суркіси відпустили вчасно

Динамо Київ 10 Лютого, 12:27 1194
Забарний у «Борнмуті» та ще 5 українців з «Динамо», яких Суркіси відпустили вчасно | 19-27
Динамівці, що вчасно залишили клуб і не залишились у розбитого корита.

Досить неочікувано, без саг та потаємних історій Ілля Забарний змінив «Динамо» на клуб чемпіонату Англії. Вже у 20 років український захисник перебрався до найкращої футбольної ліги світу і має шанс зростати у набагато більш конкурентному середовищі. Але подібні трансфери в «Динамо» дійсно рідкість. Дуже часто власники команди перетримують власних гравців у золотих клітках і потім вже немолодий Ярмоленко не витримує швидкостей Бундесліги та АПЛ, а Циганков фактично задарма переходить до середняка Прімери. Проте сьогодні ми сконцентруємося на позитиві. До вашої уваги пятірка українських футболістів, що вчасно покинули київське «Динамо».

Віталій Миколенко (Евертон)

Багато хто каже, що трансфер Віталія з «Динамо» в «Евертон» відбувся саме через приятельські стосунки власників клубів, а саме Ігоря Суркіса та Алішера Усманова. Ось як цей перехід коментував сам президент «Динамо».

«Щодо Миколенка надійшла пропозиція від Евертона. Пропозиція була несподіваною навіть для мене. Я відразу запросив Миколенка з його агентом Шаблієм. Я йому поставив одне запитання. Сказав: «Я з тобою розмовляю, як із сином. У мене донька такого ж віку. Для тебе, напевно, це буде шок. Ще вчора ми говорили, що тебе все влаштовує в Динамо. У тебе чотири роки контракт із Динамо. Я б міг тобі це навіть не показувати. Ось пропозиція, суму я не знаю. Чи вступати мені в переговори? Або відмовити?»

Він вийшов – порадився із батьками. І сказав: «Дуже хотілося б показати себе на такому рівні, проявити себе». Для нього це був шок. У нього сльози були на очах. Я розпочав переговори з Евертоном, і ми за два дні про все домовилися. Мене влаштувала трансферна сума, Миколенко полетів до Англії, пройшов медогляд. У нього два дні залишалася віза, ми швидко все організували. Евертон надіслав за ними чартер.

Толік Вовк, який відповідає за трансфери, Миколенко та Шаблій полетіли. Віталій все подивився, переговорив з Бенітесом і ухвалив остаточне рішення. Був підписаний контракт, в якому було обговорено, що оголосять про нього 1 січня. Він прилетів, 1-го числа поставив остаточний підпис. Так Миколенко опинився у Евертоні», - розповів Ігор Суркіс у програмі Бомбардир.

І так у віці 22 років за 23,5 млн євро Віталій Миколенко опинився в АПЛ. Справи Віталія в «Евертоні» набагато кращі, ніж у самої команди. Вона вже встигла змінити декілька тренерів, вона знову в зоні вильоту і ризикує потрапити до Чемпіоншипу. Зараз вся надія на Шона Дайча, який вже встиг здолати лідера АПЛ «Арсенал» у своїй першій грі на чолі «ірисок». Навіть якщо «Евертон» вилетить до нижчого дивізіону, то впевнений, що Миколенко зацікавить якийсь з клубів Прем'єр Ліги.

Андрій Шевченко (Мілан)

Найвдаліший трансфер «Динамо» усіх часів. Найкращий нападник України всіх часів. Чи були люди, які під час трансферу Шевченка з «Динамо» в «Мілан» могли прогнозувати таку вдалу кар'єру українцеві? Відповідь - так. Нижче представлений уривок зі звіту скауту «Мілана» Гальб’яті.

«Шевченко дуже сильний фізично. Швидкий. Моторний в дриблінгу, класно працює з м’ячем. Володіє хорошим ударом з обох ніг. Вміє забивати голи, сильний у грі головою. Може зіграти в атаці на декількох позиціях. Наприклад, відтягнутого форварда. Незважаючи на його юний вік, я був вражений тим, як легко йому все вдається. Він розвивається як гравець. Це футболіст нового типу. Буде шкода, якщо він перейде в якусь іншу команду».

Футболіст нового типу, як його назвав Гальб’яті, зрештою перейшов в іншу команду, але вже після того, як став легендою в «Мілані». А тепер уявіть, гравця якого калібру могла втратити Україна, якби його маринували ще декілька років, або вперлися б рогом і вимагали все більше і більше грошей за трансфер. А скільки таких гравців було втрачено? У кого міг вирости Мілевський, Ярмоленко чи той самий Циганков, якби їх теж у 22 роки відпустили до Європи? Питання очевидно риторичне.

Роман Яремчук (Гент)

Абсолютно нетиповий трансфер для «Динамо». Замість того, щоб маринувати молодого форварда по орендах клубів УПЛ, поки у того не закінчиться контракт з клубом і він не піде у статусі вільного агента до чемпіонату Казахстану, перспективного нападника було продано до Бельгії за скромні 2 млн євро з бонусами.

З цікавого ось, що казав Яремчук про Суркіса, коли той повернув його до «Динамо» з «Олександрії».

«Знаєте, він багато зробив для мене! Це єдина людина в київському «Динамо», яка завжди вірила в мене. Моє майбутнє й у його руках теж. У мене ще 4 роки контракту з клубом».

А ось як пізніше коментував трансфер Романа з «Динамо» до «Генка» сам Ігор Суркіс.

«Знаєте, зараз звичайно можна шкодувати. Невідомо, чи став би він таким Яремчуком, що зараз і досяг би рівня збірної України.

Справа в тому, що гравцям потрібно довіряти. На той момент йому не довіряли, напевно, це був правильний крок. Якби він посидів два роки на лавці, то, напевно, не заграв би зараз.

Тобто це було наше взаємне бажання. Я його відпустив, розуміючи, що у нього було мало шансів заграти в основному складі.

Я за нього радий, що заграв і прогресує», - сказав Ігор Суркіс в ефірі програми ПроФутбол.

Цікаво в якому б клубі чемпіонату України зараз грав би Роман Яремчук, якби тоді, у віці 21 року не перейшов до «Генка». Думаю, що це був клуб на кшталт «Колоса» чи тієї ж «Олександрії». Дуже добре, що іноді на керівників «Динамо» приходить осяяння й вони приймають рішення, які в першу чергу йдуть на користь гравцеві, а не власній кишені.

Сергій Ребров (Тоттенхем)

Ребров залишив «Динамо» на рік пізніше Шеви. Гравцем активно цікавилися європейські клуби серед яких були «Мілан», «Арсенал» та «Рейнджерс», але зрештою Ребров перейшов у «Тоттенхем». Чому? Ось що пізніше розповідав сам динамівець:

«Це було не моє рішення. В Україні зовсім інша ситуація з трансферами, вона дуже відрізняється від англійської. У нас футболіст не вибирає – вибирає президент клубу. Я знаю, що «Арсенал» виявляв до мене інтерес і вів переговори з «Динамо». Але «Тоттенгем» запропонував набагато більші гроші, і президент вибрав цей варіант. У Києві в мене не було контракту. Маю на увазі, контракту в англійському розумінні цього слова»

Агент Реброва, Шандор Варґа, називав той трансфер найскладнішим у своїй кар'єрі.

«Це найскладніший трансфер у моїй практиці. Складність полягала в ціні. З одного боку Григорій Суркіс, з іншого – скупий Алан Шуґар. Умови Реброва погодили за п’ять хвилин, а от про трансферну вартість торгувалися довго. Почали з 5 мільйонів фунтів – дійшли до 10. І застопорилися.

«Динамо» хоче 12, а Шуґар навідріз відмовляється підвищувати пропозицію. Ребров нервує – контракт під загрозою зриву. Тренер Ґрем засмучений. Я з Григорієм ще раз переговорив і він трохи пом’якшив позицію: «Мільйон додасть – і по руках». Але як з Шуґара цей мільйон вибити?

Кажу: «Сер Алан, якого біса ми обговорюємо цінник, якщо він на товарі вказаний?». І підсуваю йому фото Реброва з 11-м номером на майці. Так і спрацювало! На той час 11 мільйонів фунтів були фантастичними грошима. Найдорожчий тоді футболіст «Тоттенхема» коштував 5 млн фунтів», - розповідав агент українця.

Потім у «Тоттенхемі» змінився власник, прийшов новий тренер, який не бачив у своїй команді Реброва і мрії про успішну гру в АПЛ були зведені нанівець. Ще пізніше трансфер Сергія визнають найпровальнішим в історії клубу й одним з найпровальніших в АПЛ. Проте, сам трансфер з «Динамо» відбувся вчасно. Питання щодо клубу, в який був проданий гравець, залишаються і по цей день. Чому тоді не захотіли слухати думку самого Реброва, який не хотів у «Тоттенхем»? Ми втратили можливість спостерігати за зв'язкою Ребров-Шевченко вже в «Мілані» та ніколи більше не побачимо Реброва та Лужного в одній команді. Власники «Динамо» та сам клуб збагатилися, але чи коштувало воно того?

Роман Зозуля (Дніпро)

Ексфорвард «Динамо» Роман Зозуля не зміг пробитися в основу команди. Так, в складі киян він провів понад 50 матчів, але жодних перспектив на горизонті видно не було. Можна було залишатися й далі на приємній зарплаті та бути «на підхваті», а можна було ризикнути й спробувати себе в іншому клубі УПЛ. А в ті часи було з кого вибирати. У «Дніпрі» Зозуля опинився у 2011 році, коли йому виповнився 21 рік. Коломойському трансфер обійшовся в 3,5 млн євро, але витрати були повністю виправдані, як нам покаже час. У складі дніпрян Роман провів 5 років, понад 120 матчів, 33 голи та 29 гольових передач, срібло чемпіонату України, дві бронзи та фінал Ліги Європи. Кар'єра після «Динамо» складалася дуже успішно, проте сам проєкт під назвою «Дніпро» був закритий тим, хто й придбав Зозулю у свій час. Були всі шанси заграти й в Прімері, але тамтешня сумнівна публіка завадила цьому. Проте, це вже зовсім інша історія.

***

Середній вік гравців з цієї підбірки - 22. Найстарший Сергій Ребров - 26 років був проданий вчасно у топовий чемпіонат, але не заграв. Наймолодший Ілля Забарний - 20 років був проданий вчасно, але чи заграє?

Владислав Омельченко

Інші статті автора: